kacaabba kacaabba komentáře u knih

Bílá velryba Bílá velryba Herman Melville

Docela dobré, námořnictví mám rád. Přesah úvah a některých vyslovených nebo nevyslovených myšlenek je zřejmě to, co z toho dělá více než "obyčejný" dobrodružný román a co i mne vyhovovalo. Při čtení se mi chtě nebo nechtě několikrát připomněla kniha R. Kiplinga: Stateční kapitáni.

03.09.2015 5 z 5

Královna Margot Královna Margot Alexandre Dumas, st.

Poslechnuto jako rozhlasová dramatizace. A to povedená. Zajímavé, ale žít bych v tom nedokázal.

17.08.2015 5 z 5

Tři mušketýři Tři mušketýři Alexandre Dumas, st.

Poslechnuto jako rozhlasová hra. Rozhlasová zpracování jsou minimálně 3. Jedno z toho využívá verše V. Nezvala. Jako rozhlasovka moc pěkné, určitě je čtivá i kniha.

06.08.2015 3 z 5

Bratři Karamazovi Bratři Karamazovi Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Poslechnuto jako rozhlasová hra. Zajímavé, pěkně zpracované, ale přeci jen kniha je kniha. U Dostojevského to bude platit obzváště.

06.08.2015 5 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

Detektivka není mým žánrem, proto mé hodnocení nemusí mít nic společného se skutečnou kvalitou knihy. Trochu mi přišlo, že bylo vše psáno tak, aby se v tom čtenář nemohl vyznat a to mne trochu více vadilo. Přišlo mi to ;-) "nefér".

02.08.2015 3 z 5

Cejch Cejch Zdeněk Šmíd

Tak trochu povinnost Krušnohorce. Ač mi jazyk Z. Šmída není blízký, přesto jej dovede použít pro navození řady pocitů, jež až překvapily. Kniha je zajímavá a doporučuji i dalším Krušnohorcům. Jen dodávám, že chebské divadlo tuto knihu přeneslo na divadelní jeviště a nejen podle mne velmi zdařile!

02.08.2015 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Zajímavá témata: potraty, život v sirotčinci, životy sirotků po osamostatnění

02.08.2015 5 z 5

Pán Amry Pán Amry Alois Musil

Dnes zajímavé spíše pro ty, kteří si uvědomují velikost díla A. Musila a zajímají je zvyklosti a způsob života Arabů v poušti.

05.06.2015 4 z 5

Tajemný Etrusk Tajemný Etrusk Mika Waltari

Posloucháno rozhlasové zpracování. Příběh se mi nelíbil a nudil mne. Usoudil jsem po delší době, že už to stačilo, že mi to nic nedává a proto jsem (výjimečně) ukončil předčasně.

01.06.2015 1 z 5

Kámen a bolest Kámen a bolest Karel Schulz

Tahle kniha má jednu velkou chybu: autor stihnul dokončil pouze první díl z připravované trilogie. Jinak naprosto super, až se mi nechtělo věřit, že to pochází z české provenience.

29.05.2015 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Díky seriálu jsem si užil i knihu. Asi i mne se nejvíc líbila poslední část, kdy ve velkých horečkách prožíval příběhy v daleké Indii.

06.05.2015 3 z 5

Kreutzerova sonáta Kreutzerova sonáta Lev Nikolajevič Tolstoj

Smutný příběh muže, jehož hlavní vinou byla soběstřednost. Nevím, co tímto příběhem chtěl všechno říci spisovatel. Řada věcí platí i dnes, řada myšlenek je překvapivě i po mnoha letech novátorských, ale též řada vývodů je tak těžce mimo, že mi běhal mráz po zádech. Vyprávějící muž se v několika svých vývodech opírá o biblické verše. Verše, které jsou, žel, vytržené z kontextu, a tak dopředu ohrožené zneužitím. Což se i stalo. Znovu bych už tuto "depťárnu" nečetl.

30.04.2015 3 z 5

Země lidí Země lidí Antoine de Saint-Exupéry

Tento styl psaní není můj šálek kávy, ale pro některé myšlenky, nápady, příhody si mne knížka přesto získala.

26.04.2015 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

S dočtením posledního dílu jsem si uvědomil, jak nevhodné je posuzovat díly jednotlivě. Což jsem dělal. Příběh je, podle mého, nutno posuzovat jako jeden celek - a pokud to budu takto posuzovat, tak musím dát 5 hvězdiček, i když nejsem nadšenec žánru fantazy. Mám zato, že se stejně jako C. S. Lewis i Tolkien vyhraňoval proti tomu, že by to psali jako skryté křesťanské poselství. Nevím, ale pokud to tak je, tak to moc nechápu. Přijde mi, že příběhy Středozemě jsou jednou velkou metaforou příběhů a dějů zaznamenaných v Bibli. Pravda, vidět je mohou asi jen ti, kteří Bibli znají...

19.04.2015 5 z 5

Dvě věže Dvě věže J. R. R. Tolkien

Pro mne osobně zajímavější (totiž akčnější) čtení než první díl.

17.04.2015 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

Krásná, citlivě lidská kniha.

10.04.2015 5 z 5

Stezka odvahy Stezka odvahy Miloš Zapletal

Zapletal jak ho znám a mám rád (až na přesvědčení, že jsme z opic:-) Jestli jsou zajímavé jeho knihy příběhů kluků ze skautského oddílu, jaké to asi je to skutečně prožívat? Upřímně: rád bych si vyzkoušel být u něho v oddíle jedním z kluků...

08.04.2015 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Když jsem slýchával, jak nezměrný je Tolkienův svět, pochyboval jsem. Když si člověk čte jen Hobita nebo Pána prstenů, nemusí to rozpoznat. Ale číst Sillmarilion znamená vidět šíři i hloubku. A moudrost. Takže klobouk dolů a to i přesto, že se nestávám "Tolkienovcem"

07.04.2015 5 z 5

Indiáni z Větrova Indiáni z Větrova Markéta Zinnerová

Sladkobolné vyprávění dětí, které neměly to štěstí vyrůstat v rodině.

28.03.2015 5 z 5

Pán much Pán much William Golding

Velice podnětná kniha. Již se těším, až si o ní, resp. o její filmové podobě, budeme povídat s mládežníky. Dříve jsem viděl jako film, než četl knihu.

26.03.2015 5 z 5