Stezka odvahy

od:


KoupitKoupit eknihu

Dobrodružný román, zasazený do Jizerských hor, rozvíjí příběh šestnáctiletého chlapce z letního tábora, který se podle pravidel táborové hry vydává na stezku odvahy, aby prožil noc a den sám v horách. Hra se však záhy změní ve skutečnou zkoušku odvahy.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31398/stezka-odvahy-31398.jpg 4.848
Žánr:
Dobrodružné, Literatura česká
Vydáno:, Leprez
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (12)

Přidat komentář
mulderka
19. října

Velmi dobře si vzpomínám, s jakou netrpělivostí jsem někdy kolem roku 1978 čekávala na další číslo Pionýrské stezky, kde tato lahůdka vycházela na pokračování. Jak asi Ježkovo osamělé dobrodružství dopadne??
V roce 2018 hrdě přiznávám, že mám Stezku odvahy uloženou spolu s dalšími podobnými ve své čtečce a při pohledu na své syny si přeju, aby si ji přečetli a jednou taky potkali svého Náčelníka, který by se s nimi, tak jako v knížce s Ježkem, podělil o své životní krédo:
"Všechno, co skutečně potřebujeme, si můžeme celkem levně koupit, jen zbytečnosti jsou drahé. Opravdu krásné věci se neprodávají vůbec. Kdykoliv můžeme hledět na východ i západ slunce, na oblaka plující po obloze, na květiny u cesty. Také do síně noci, osvětlené pravými hvězdami, se žádné vstupné neplatí."
PS. Náčelník zde citoval kdysi populárního spisovatele a i jinak pozoruhodnou osobnost Axela Muntheho, o kterém taky stojí za to dovědět se něco víc...

marapavelka
22. července

Tak tuhle knížku jsem určitě nečetl naposledy.

Sambóši
23.07.2017

Kultovní kniha, u které velice lituji, že se mi nedostala do rukou před dvaceti lety....
U knihy bych zvláště vyzdvihnul prostředí Jizerských hor, postavu Náčelníka ( M. N.) strhující děj....
Povzdech a palec nahoru

Bobšule
09.09.2016

Nádherná knížka, kterou jsem četla asi v té nejvhodnější době. Naprosto mě nadchla a dodneška se mi některé pasáže z ní, či přesněji atmosféra vybavují. Líbil se mi nesmírně styl vyprávění, který je modernější než u Jaroslava Foglara. Libily se mi ty občasné závany jemného kamarádského humoru. Myslím, že je to jedna z knížek, která i "nepolíbeného" čtenáře příjemným a nenásilným způsobem seznámí s prostředím skautingu. Dodneška na ni ráda vzpomínám a překvapuje mě, jak až často.

panouk
02.06.2016

Pod Jizerskými horami žiji prakticky celý život, takže popisované reálie jsem znal přinejmenším teoreticky, pohledem z okna. A záhy i "na vlastní nohy", včetně Velké jizerské louky. Poutavé čtení i pro starší, ale duší ještě kluky (holky).

ajsigirl
09.02.2016

Na první pohled mně knížka zaujala obrázkem. Říkala jsem si takový druh Foglar? Po přečtení prvních kapitol jsem si říkala - aha, to bude celé jen o popisování přírody. Ale nakonec jsem se v druhé kapitole začetla a příběh byl zajímavý. Autor se opravdu hodně nechává unášet popis přírody a jizerských hor. Jak už však napovídá název knížky, ve skutečnosti tuto přírodu popisuje mladý chlapec, který právě vykonává zkoušku odvahy. Být sám celou noc a celý den v horách bez moci a nesmí potkat živou duši. ,,Ježek - přezdívka kterou chlapec má se pouští na tutop stezku. Miluje hory a přírodu a jeho opěvování přírody je vážně nádherné. Cítíte a vidíte přírodu před sebou. Otevírá se vám přímo v knížce , do které Ježek vždy vloží i nějaký příběh ze svého žití v táboře, nebo příhod doma. Má teenagerovský slang takže je zábavné číst, když zakopne o kmen stromu a hodí ,,tygra,, a dá si do čumáčku. A podobné hezké vyrázy. Pěkný děj kdy v horách dojde k vichřici, která zdevastuje les a v horách (poblíž našeho hrdiny) padá letadlo. O životy lidí v něm pak bojuje chlapec a jeho instinkty a zkušenosti z táborů. Pěkné!!!

Luccy78
11.12.2015

Je zvláštní, jak se nějaká kniha po pouhém jednom přečtení, může stát srdcovou záležitostí.. Možná je to právě tím, že to není jen "nějaká" kniha, ale kniha s velkým K. Pan Zapletal napsal příběh s poselstvím, plný napětí, dobrodružství a odvahy. Po jejím přečtení mám pocit, že mi něco dala, že ten čas u ní strávený za to stál a upřímně, řekla bych, že ne naposledy. Zakládám do osobní knihovničky a na brzkou shledanou..

tatjana1737
18.11.2015

Jedna z mých srdečních záležitostí i díky tomu, že se odehrává v Jizerských horách a týká se reálných událostí. Líbí se mi motiv chlapce, který si musel sáhnout na dno, aby zjistil, že je vlastně mladý muž, který je schopen jednat a konat, když je to potřeba. Pokud takovouto průpravu získali všichni členové Zapletalova oddílu, tak se mezi námi pohybuje mnoho nenápadných, ale velmi kvalitních lidí. Knížka je sice řazená do dobrodružné a chlapecké literatury, ale Zapletal píše tak svěže a dobře, že se k ní pořád vracím .

kacaabba
08.04.2015

Zapletal jak ho znám a mám rád (až na přesvědčení, že jsme z opic:-) Jestli jsou zajímavé jeho knihy příběhů kluků ze skautského oddílu, jaké to asi je to skutečně prožívat? Upřímně: rád bych si vyzkoušel být u něho v oddíle jedním z kluků...

dva.v.1
29.01.2015

kolik mi bylo když jsem ji jedním dechem přečetl ?, Patnáct :: Možná ještě méně.¨
alena některé pasáže s úsměvem vzpomínám stále..a velice rád.
kdo četl...originální vydání pochopí když si řeknu.....
" ..a do konce dnešního dne dělej vše levou rukou ...."

LaKrec
30.10.2013

Přečteno několikrát a má své čestné místo v knihovně. Sám jsem několik takových výprav podnikl a jako kluka mi tato kniha byla vzorem.

Joges
29.11.2011

Stezku odvahy jsem přečetl asi pětkrát. Nebo sedmkrát? Bylo to už dávno, krátce po prvním vydání knihy. Prožitek z četby byl strhující, a tak jsem ji během několika let začínal číst znovu a znovu. Děj knihy se nenápadně rozbíhá, vrcholí a s velkým napětím graduje. Zapletal prostě umí psát a Jizerské hory mě od té doby přitahují jako magnet.