K.Katynska K.Katynska komentáře u knih

Babička Babička Božena Němcová

Klasika, idealizovaná, ale krásná a dojemná. Myslím, a to jsem cizinka, že je to jedna z těch knih, které by měl přečíst každý, kdo je Čech nebo chce poznat českou kulturu.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Milovaná knížka z dětství, sladká vzpomínka na DOL v Bukovanech, odkud jsem si ji vypůjčila. “Exotické” švédské prostředí mě fascinovalo. Měla bych si ji koupit, zaslouží si v mojí knihovně čestné místo :-) Ještě že v letošní Čtenářské výzvě bylo téma “Kniha z mého dětství”, moc ráda jsem se k ní vrátila.

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Kniha mého dětství. Nemám co dodat, prostě úchvatná. Něžná, poučná, dojemná. Číst ji je jako pohlazení po duši. Ten stejný pocit jsem si maximálně užila znovu, když jsem se k ní vrátila v rámci Čtenářské výzvy.

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Úžasná. Romantický a bolestný příběh o tom, jak válka dokáže nesmyslně ničit životy.

Bible Bible neznámý - neuveden

Prostě Kniha knih. Elementární základ západní kultury. Měl by se s ní seznámit každý.

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Studovala jsem taneční konzervatoř, ale takové vzpomínky na ni nemám, na druhou stranu v lecčem musím dát autorce za pravdu. Zároveň mě trochu mrzí, jak jednostranně bývá balet v umění zobrazován. Jasně, je to drsné prostředí, ale zároveň vám strašně moc dává. Člověk si ho vybírá dobrovolně, prostě protože chce. A ten pocit, když jste na jevišti, je k nezaplacení. Každopádně oceňuji téma, čtivost, emoce. Bylo to strhující, knížku jsem přečetla za jeden večer.

06.03.2022 4 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Sice “trapná” červená knihovna, ale moje oblíbená. Milovala jsem ji v pubertě a miluji ji dosud. Navíc autorka má skvělý styl psaní, a k tomu to exotické prostředí! Paráda :)

12.05.2022 5 z 5

Četla jsem ji v rámci Čtenářské výzvy. Mrazivá, zároveň napínavá a strhující.

Ílias Ílias Homér

Dokopala jsem se k ní v rámci Čtenářské výzvy 2022 (ještě mě čeká Odysseia, ufff). Upřímně, byl to hardcore, ale stálo to za to :)

Zlaté ruce Zlaté ruce Cecil Murphey

(SPOILER) Skvělá, dojemná a inspirující knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Příběhy pacientů byly opravdu dojemné a odhodlání a píli Dr. Carsona obdivuji. Oproti jiným životopisům je kniha opravdu velmi čtivá a strhující. Ale přeci jen, některé pasáže mi připadaly až nevěrohodné (např. ta se snem a správnými odpověďmi v textu).

04.06.2022 4 z 5

Kašmírový šál Kašmírový šál Rosie Thomas (p)

Krásný příběh, jehož kouzlo dotváří úchvatné prostředí spolu s prolínáním dvou časových rovin. Knížka, která mi umožnila na chvíli se zastavit a snít. Díky za to :)

12.05.2022 5 z 5

Evangelium na každý den 2022 Evangelium na každý den 2022 Petr Vrbacký

Další rok, další “Evangelium na každý den”. Moje každodenní tradice, díky!

Městečko jako malované Městečko jako malované Pavel Frýbort

Prostě skvělá! Nevím proč, ale je to jedna z knížek, která mi přirostla k srdci nejspíš už napořád a kolikrát ji čtu stále dokola. A zbožňuju její název :D

06.03.2022 5 z 5

Lékařská mikrobiologie: repetitorium Lékařská mikrobiologie: repetitorium Roman Štícha

Setkala jsem se s ní v rámci studia na PřL. “Bohužel” hodně dlouhá, ale holt je to potřeba. Publikace je nadupaná informacemi a přitom zůstavá přehledná, za to palec nahoru. Velký obdiv jejím autorům. Na “mikrošku” podle mě to nejlepší, z čeho se lze učit. Ale vyhraďte si dostatek času :)

Děvče na ocet Děvče na ocet Anne Tyler

Hanba mě fackuje, ale o Shakespearově předloze mám jen mlhavou představu. Po Děvčeti na ocet jsem v Levných knihách sáhla hlavně kvůli hezkému obalu a vtipnému názvu, ale i proto, že jsem se v té době zrovna náhodou učila na zkoušku z mikrobiologie :)
Knížka je milá a čtivá, ale... poslední třetina mi přijde oproti línému a klidně plynoucímu zbytku strašně "nahňácaná", uspěchaná, přehnaná a vůbec. Další věc, která mě mrzela bylo, že autorka děj utnula skoro hned po svatbě. Ráda bych se dozvěděla, jak se Kate s Pjotrem spolu "srovnali" a vůbec jaké byly jejich manželské začátky.
Naopak chci pochválit skvělé dialogy a "situační humor".
Celkově je pro mě Děvče na ocet milá a odpočinková knížka, díky níž jsem se navíc chytla za nos a dala si závazek, že toho Shakespeara si už konečně přečtu.

14.02.2022 4 z 5

Jistý díl kořisti Jistý díl kořisti Roman Cílek

Nudné, neuvěřitelně zdlouhavé, spousta banálních popisů. Příběh a zápletka taky nic moc, spíše na hranici uvěřitelnosti. Tak aspoň tu jednu hvězdičku, za to, že kdo je vrah čtenář (pokud můžu mluvit z vlastní zkušenosti) pozná až opravdu na konci a neuhádne to hned po pár stránkách… To jediné mě taky přimělo knížku dočíst.

25.11.2022 1 z 5

Odstíny světla Odstíny světla Jana Štroblová

Nádherné básně, takové pohlazení po duši. Místy smutné, nutící k zamyšlení. Krásné, snové ilustrace. Asi že jsem ekoložka, nejvíc ve mě rezonuje věta z básně “Fialová”: “Obvažte krajinu fáčem a zastřete Bohu oči.”

01.07.2022 5 z 5

Josef Fanta: Ekolog lesa a krajiny Josef Fanta: Ekolog lesa a krajiny Josef Fanta

Josefa Fantu znám jako jednoho z nejpokrokovějších lesníků a ekologů 20. století. Jsem hrdá, že byl Čech, a zároveň se stydím, že jej minulý režim vyhnal.
Kniha se četla moc hezky, a pan Fanta mě znovu přesvědčil o svých kvalitách nejen odborných, ale také lidských. Každému, kdo se zajímá o přírodu, vřele doporučuji.

12.05.2022 4 z 5

Anatomie 1 Anatomie 1 Radomír Čihák

Nesnášela jsem ji, ale později u CNS mi došlo, že kosti a svaly (orgány už úplně) byly těžké leháááro ;D Skvělá, nahradí i anatomický atlas.

07.03.2022 5 z 5

Biofyzika: učebnice pro lékařské fakulty Biofyzika: učebnice pro lékařské fakulty kolektiv autorů

Bohužel za moc nestojí. Zbytečně zdlouhavá, takže jsem to po pár stránkách vzdala a nahradila ji čtyřicetistránkovými skriptíčky od Martina Prokopa (VŠ polytechnická Jihlava, 2010; k dostání na Ulož.to).

06.03.2022 1 z 5