K.Katynska K.Katynska komentáře u knih

Jistý díl kořisti Jistý díl kořisti Roman Cílek

Nudné, neuvěřitelně zdlouhavé, spousta banálních popisů. Příběh a zápletka taky nic moc, spíše na hranici uvěřitelnosti. Tak aspoň tu jednu hvězdičku, za to, že kdo je vrah čtenář (pokud můžu mluvit z vlastní zkušenosti) pozná až opravdu na konci a neuhádne to hned po pár stránkách… To jediné mě taky přimělo knížku dočíst.

25.11.2022 1 z 5

Odstíny světla Odstíny světla Jana Štroblová

Nádherné básně, takové pohlazení po duši. Místy smutné, nutící k zamyšlení. Krásné, snové ilustrace. Asi že jsem ekoložka, nejvíc ve mě rezonuje věta z básně “Fialová”: “Obvažte krajinu fáčem a zastřete Bohu oči.”

01.07.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Úžasná. Romantický a bolestný příběh o tom, jak válka dokáže nesmyslně ničit životy.

Ílias Ílias Homér

Dokopala jsem se k ní v rámci Čtenářské výzvy 2022 (ještě mě čeká Odysseia, ufff). Upřímně, byl to hardcore, ale stálo to za to :)

04.06.2022 5 z 5

Četla jsem ji v rámci Čtenářské výzvy. Mrazivá, zároveň napínavá a strhující.

Zlaté ruce Zlaté ruce Cecil Murphey

(SPOILER) Skvělá, dojemná a inspirující knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Příběhy pacientů byly opravdu dojemné a odhodlání a píli Dr. Carsona obdivuji. Oproti jiným životopisům je kniha opravdu velmi čtivá a strhující. Ale přeci jen, některé pasáže mi připadaly až nevěrohodné (např. ta se snem a správnými odpověďmi v textu).

04.06.2022 4 z 5

Kašmírový šál Kašmírový šál Rosie Thomas (p)

Krásný příběh, jehož kouzlo dotváří úchvatné prostředí spolu s prolínáním dvou časových rovin. Knížka, která mi umožnila na chvíli se zastavit a snít. Díky za to :)

12.05.2022 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Sice “trapná” červená knihovna, ale moje oblíbená. Milovala jsem ji v pubertě a miluji ji dosud. Navíc autorka má skvělý styl psaní, a k tomu to exotické prostředí! Paráda :)

12.05.2022 5 z 5

Josef Fanta: Ekolog lesa a krajiny Josef Fanta: Ekolog lesa a krajiny Josef Fanta

Josefa Fantu znám jako jednoho z nejpokrokovějších lesníků a ekologů 20. století. Jsem hrdá, že byl Čech, a zároveň se stydím, že jej minulý režim vyhnal.
Kniha se četla moc hezky, a pan Fanta mě znovu přesvědčil o svých kvalitách nejen odborných, ale také lidských. Každému, kdo se zajímá o přírodu, vřele doporučuji.

12.05.2022 4 z 5

Anatomie 1 Anatomie 1 Radomír Čihák

Nesnášela jsem ji, ale později u CNS mi došlo, že kosti a svaly (orgány už úplně) byly těžké leháááro ;D Skvělá, nahradí i anatomický atlas.

07.03.2022 5 z 5

Biofyzika: učebnice pro lékařské fakulty Biofyzika: učebnice pro lékařské fakulty kolektiv autorů

Bohužel za moc nestojí. Zbytečně zdlouhavá, takže jsem to po pár stránkách vzdala a nahradila ji čtyřicetistránkovými skriptíčky od Martina Prokopa (VŠ polytechnická Jihlava, 2010; k dostání na Ulož.to).

06.03.2022 1 z 5

Evangelium na každý den 2022 Evangelium na každý den 2022 Petr Vrbacký

Další rok, další “Evangelium na každý den”. Moje každodenní tradice, díky!

Staré pověsti české pro děti Staré pověsti české pro děti Michal Vaněček

Jeden ze základů české kultury, měl by se s nimi seznámit každý. Pro toho, koho nebaví nebo nemá čas na klasické podání, dobrá volba.

06.03.2022 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti (převyprávění) Staré řecké báje a pověsti (převyprávění) Jana Eislerová

Přístupnou formou podané nejznámější příběhy ze starořecké mytologie. Četla jsem ji v dětství, a pomohla mi i na lyceu při učení češtiny a dějepisu :)

06.03.2022 5 z 5

Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena Mikrobiologie, epidemiologie, hygiena Hana Podstatová

Výborná, stručná (bohužel místy zas až moc) a přehledná. Jako dělaná pro chronické “zadvadnymámzkoušku” nestíhače (nee vůbec nemluvím z vlastní zkušenosti ;D). Učila jsem se z ní tedy jen epi-imuno-hyg, na mikrobiologii jsem měla Hurycha-Štíhu.

06.03.2022 4 z 5

Anatomie 2 Anatomie 2 Radomír Čihák

Orgány. Pro mně o dost snazší na naučení než první díl. Takový oddych před CNS :´P Skvěle zpracováno, jako všechny díly.

Anatomie 3 Anatomie 3 Radomír Čihák

“Anča”, proklínaný předmět na lyceu a “zábava” na mnoho, mnoho odpolední a večerů. Sice se říká, že Čihák 3 je oproti prvním dvěma dílům slabší, ale nezdálo se mi. Prostě “centrál” :-/

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Milovaná knížka z dětství, sladká vzpomínka na DOL v Bukovanech, odkud jsem si ji vypůjčila. “Exotické” švédské prostředí mě fascinovalo. Měla bych si ji koupit, zaslouží si v mojí knihovně čestné místo :-) Ještě že v letošní Čtenářské výzvě bylo téma “Kniha z mého dětství”, moc ráda jsem se k ní vrátila.

Bible Bible neznámý - neuveden

Prostě Kniha knih. Elementární základ západní kultury. Měl by se s ní seznámit každý.

Evangelium na každý den 2021 Evangelium na každý den 2021 Angelo Scarano

Praktická knížka do kapsy, díky níž jsem se naučila pravidelně číst evangelium. Vždy mi poskytla podnět k zamyšleni. Super pro každého věřícího člověka.