Josef Fanta: Ekolog lesa a krajiny

Josef Fanta: Ekolog lesa a krajiny https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/452496/bmid_josef-fanta-ekolog-lesa-a-krajiny-646a584b0ce3d.png 4 4 2

Věcné názory profesora Josefa Fanty týkající se péče o lesní ekosystémy a krajinu jsou v posledních desetiletích v české debatě o smysluplném využívání lesa a krajiny nepřehlédnutelné. "O les se nedá pečovat harvestorem," říká ve svých vzpomínkách, jež původně zazněly v rámci oblíbeného pořadu ČRo Vltava Osudy, avšak pro knižní zpracování byly podstatně rozšířeny. Životní cesta krajinného a lesnického ekologa vedla ze stabilního rodinného prostředí přes Lesnickou fakultu ČVUT v Praze do výzkumu lesa, přírody a krajiny. Na dalším vývoji jeho životní dráhy se podepsal srpen 1968 a zákaz výkonu povolání a publikování. Složitá osobní situace vyústila do emigrace a do úspěšného působení na prestižních vědeckých pracovištích v Nizozemsku. Jak užitečné jsou jeho vědecké informace a odborné zkušenosti pro domácí české prostředí, dokážeme paradoxně docenit teprve nyní, kdy se kvalita české krajiny postupně dostala v řadě ukazatelů na nejhorší místo v Evropě a ekologická katastrofa v českých lesích je v plném rozběhu. Jeho pohled z odstupu na současnou českou situaci a řešení aktuálních ekologických problémů lesa a krajiny jsou užitečné a nutí k zamyšlení.... celý text

K.Katynska
12.05.2022 4 z 5

Josefa Fantu znám jako jednoho z nejpokrokovějších lesníků a ekologů 20. století. Jsem hrdá, že byl Čech, a zároveň se stydím, že jej minulý režim vyhnal.
Kniha se četla moc hezky, a pan Fanta mě znovu přesvědčil o svých kvalitách nejen odborných, ale také lidských. Každému, kdo se zajímá o přírodu, vřele doporučuji.

HonzaRoušavý
13.05.2021 4 z 5

Zajímavé vzpomínání na velmi zajímavý život. Kniha se mi i pěkně četla.

autobiografie Josef Fanta, 1931- ekologové ekologie lesa krajinná ekologie, geoekologie

Josef Fanta
česká, 1931