jprst jprst komentáře u knih

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Po Skále jsem předpokládal, že vím, do čeho jdu, ale byl jsem trochu zklamán. Autor se tak nějak drží osvědčeného stylu z prvního dílu, opět návraty do minulosti, neutěšené dětství, vřesoviště, tísnivá atmosféra a k tomu ještě navíc stále prší. To ovšem neznamená, že by to bylo příběhu na škodu. Naopak autor dokáže využít svých vypravěčských kvalit a výsledkem je opět poutavá a čtivá kniha.

29.10.2023 4 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Docela příjemné překvapení, směska klasického detektivního pátrání, akčních scén, vtípků, mystiky a tajemství, k tomu sympatická dvojka hlavních protagonistů, a to vše ve větší míře, než jsem podle anotace očekával. Není to samozřejmě žádná světová četba, ale já jsem se příjemně pobavil a byl jsem spokojen.

28.12.2023 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Tento díl mi připadl přece jen proti předchozím poněkud slabší, ale takové výkyvy nejsou u delších sérií nic neobvyklého. Nicméně si autorka udržuje svůj spisovatelský styl, který zaručuje čtivost jejích příběhů.

03.11.2023 5 z 5

Město kostí Město kostí Michael Connelly

Dobrý detektivní příběh autorem dobře rozehraný postupně začne zacházet do slepých odboček, které sice věrně vystihují úmornou detektivní práci, ale postupně to začíná být poněkud monotónní. Nicméně ani tím se děj nijak nezpomaluje, ani čtivost nijak netrpí Příběh řadím do průměru autorovy tvorby, ale za přečtení určitě stojí.

05.08.2023 4 z 5

Pátá profese Pátá profese David Morrell

Béčková záležitost, sice plná akce, strhující děj, ale stále tak nějak dokola a závěr..., ten se hrubě nepovedl. Zkrátka, když není po ruce nic jiného na čtení, tak se to docela dá číst, na ukrácení dlouhé chvíle dobré, ale brzy si na to ani nevzpomenu.

30.06.2023 3 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Tak tohle se autorovi opět povedlo, snad ještě lépe než předchozí dva příběhy této série. Autor má silně nakročeno mezi mé oblíbené, uvidíme po další knize z této série.

27.02.2020 5 z 5

Panoptikum Města pražského Panoptikum Města pražského Jiří Marek (p)

Pohodová záležitost, skvěle vykreslené postavy pražské mordparty a dobová atmosféra z toho přímo čiší.

10.03.2023 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Můj náhodný výběr, žádné velké očekávání, ale nakonec se z toho vyklubal hodně vydařený příběh. Již po pár stránkách mrazivá a hustá atmosféra, patřičná dávka napětí, poutavý děj, a i rozuzlení se docela vydařilo. A k tomu česká autorka, to mne celé přímo navádí mrknout se na její další tvorbu.

19.04.2022 4 z 5

Třikrát Steve Carella a spol. Třikrát Steve Carella a spol. Ed McBain

Jedna z knih, na které se v době vydání stávaly fronty, mimochodem zbytečné, protože kdo neměl známou v prodejně, neměl takřka žádnou šanci. Dobrých kriminálních příběhů od zahraničních autorů vycházelo málo, ale tato je jedna z nich, která si hodnocení pěti hvězdami rozhodně zaslouží. A tento názor jsem nezměnil ani po několikanásobném přečtení.

04.05.2021 5 z 5

Mandolína kapitána Corelliho Mandolína kapitána Corelliho Louis De Bernières

Výborná a obsahově krásná kniha, která se zpočátku nečte zrovna lehce, ale postupně se rozvine v poutavý příběh, jemuž nechybí snad vůbec nic. Zkrátka skvělá záležitost, na kterou se jen tak nezapomíná.

14.01.2021 5 z 5

Krásná vyhlídka Krásná vyhlídka Jaroslav Velinský

Příjemná detektivka, povedená zápletka, Ota Fink je stále ve formě a zkušenosti z kriminálky se mu hodí, nechybí ani humor pro autorovy příběhy typický. Co více si přát od pohodové oddechovky.

29.12.2023 4 z 5

Nejlepší americké detektivní povídky (1) Nejlepší americké detektivní povídky (1) Ed McBain

Jak už to u povídkových knih bývá, výbor obsahuje povídky různé úrovně. Od opravdu dobrých, kam bych zařadil např. Kellerovo poslední útočiště, V bezpečí, Oběť, Pytláci, až po ty, které mne až tak nezaujaly jako třeba Elektronická pošta nebo Sucho. Ale v každém případě jsem si zase trochu rozšířil svůj rozhled o amerických autorech detektivních příběhů.

29.08.2023 4 z 5

Spící agent Spící agent Daniel Silva

Vydařený špionážní thriller z období II. světové války, pro příznivce tohoto druhu příběhů přímo lahůdka.

18.08.2023 5 z 5

Oznamuje se vražda Oznamuje se vražda Agatha Christie

Pro příznivce klasických anglických detektivek není komentář zapotřebí a pro ty ostatní? Prostě to zkuste, stojí to za čtení.

05.04.2022 5 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Příjemná klasická detektivka, poklidný děj, žádné potoky krve ani šílení psychopati, naopak plynule probíhající vyšetřování doplněné rozumnými úsudky a potřebnou intuicí. Komisař Dupin se mi z počátku nejevil zrovna jako sympaťák, chvíli mi trvalo než jsem mu přišel na chuť, ale pak už tomu nechybělo vůbec nic. Úplná špice to sice není, ale více než dobré počtení rozhodně ano.

20.02.2022 4 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Autorka pokračuje ve vysokém standardu své tvorby. Opět výborně promyšlený příběh, jednotlivé dějové linky ho dostatečně oživují, jejich spojení v překvapivý závěr celý příběh patřičně korunuje, prostě parádní počtení.

24.10.2023 5 z 5

Zdislava a ztracená relikvie Zdislava a ztracená relikvie Vlastimil Vondruška

Výrazně lepší než prvý díl této série, ale přece jen do opravdu dobré historické detektivky tomu kus chybí, tedy především středověká atmosféra je dosti odbytá a tehdejší realitu rozhodně nenavozuje. Ale na druhou stranu autor má své řemeslo zmáknuté, takže výsledkem je příjemná nenáročná oddechovka, která neotráví.

25.03.2023 4 z 5

Štvanice Štvanice Martin Goffa

Trochu jiný Goffa a Miko (tak trochu se podobající nezničitelnému Bondovi), ale budiž, i snahu o spravedlnost tam, kde zákon nestačí, dokázal autor poutavě a hlavně "vstřebatelně" zpracovat. Nicméně: "Hybaj zpátky domů".

08.10.2022 4 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Povedená česká detektivka se vším všudy, co od dobré detektivky očekávám. Mezi současnými českými detektivkami hodně vyčnívající a překvapivá špice. Tohle za přečtení stálo a tak se určitě mrknu i na další autorovu knihu.

04.03.2022 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Povedená věc, čtivé od samého začátku a tempo se neztrácí až do konce. Ten mi sice připadl tak nějak uspěchaný, jako by to autorka chtěla rychle dorazit, ale na mém hodnocení to nic nemění. Tohle za přečtení rozhodně stálo.

14.01.2022 5 z 5