Josh Josh komentáře u knih

Světlo mezi oceány Světlo mezi oceány M. L. Stedman

Strážce majáku. Trochu jako Robinson Crusoe, jen se o vás ví. A dostanete zásoby:o)

Tom a Izabela. Láska a povinnost. Hrdinství a zbabělost. Svědomí a rozhodnutí. Nemyslím, že je hned nutné brečet, ale různých pocitů se ve vás probudí dost a dost.

Dle mého je poměrně výstižná citace na obálce: „Staví v něm na hodnotách jako sebeobětování, čestnost, odpuštění – ty jsou v současném moderním světě, ovládaném spíše individualismem a pragmatismem, často opomíjené, ale možná právě díky tomu její kniha přináší osvěžující ´starosvětskou´ závažnost.“

Kniha za přečtení stojí, ať se příběh a jeho zápletka, včetně řešení zdá více či méně uvěřitelná. Co se totiž autorce určitě povedlo, kromě čtivého a pěkně plynoucího příběhu je, že přemýšlíte nejen o svých osobních hodnotách, ale celkově lidských a o tom jaká je dnešní společnost.... Přitom pro nás ze srdce Evropy jde o příběh z druhé strany světa:o)

20.01.2020 4 z 5

Řemesla Řemesla Klára Smolíková

Kniha pro děti od 10 let, možná pro menší s vysvětlením od pra/rodiče. Popsat tuto knihu pro každou generaci - jedním slovem nádhera.

Řemesla jsou přehledně rozdělena do skupin, používané nářadí i jejich erby, na konci příběhu je otázka. Grafika text krásně doplňuje, dává názornou představu. Matěj a čert Lukáš jsou nerozluční kamarádi a přirozeným, zábavným způsobem přiblížují každé řemeslo, které si nejen děti, ale už mnoho dospělých nemůže pamatovat... Co třeba milíř z pohádky Pyšná princezna?

18.09.2023 5 z 5

Návrat nežádoucí Návrat nežádoucí Lenka Potůčková

Prostředí německého/českého pohraničí po 2SV je výjimečné a na debut skvěle zpracované. Především pohled na odsun Němců a nástup komunistů, které nejsou jen historickou reálií, ale faktorem, jež reálně ovlivňuje životy postav. Atmosféra doby se dostane pod kůži stejně jako některé charaktery.

Marie sice prožila lágr, ale její nerozhodnost, zvláště její nečinnost - až do stavu "nechám to vyhnít" - co si pro sebe vždy uměla dobře omluvit mi vadily s ohledem na charakter, její sáhodlouhé opakující se úvahy co ne/dělat mi vadily s ohledem na rozsah knihy a svižnost děje.

Považuji knihu za přínosnou, protože období našich nedávných dějin podává přístupně. "Hodila by se číst" mladým pokud by jim byla doporučena na školách. Aspoň někteří z mladé generace by pak aspoň něco tušili o naší historii....

17.08.2023 4 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Tuhle větu z názvu Češi znají, ale ani pro Řeky není neznámá....

Řecká občanská válka není proslulá, snad jen Moraváci vědí o něco více díky řecké komunitě v Krnově či Ostravě. V tomto ohledu mne vytáčelo označení místa jako "obec v Jeseníkách". A co teprve obšírné popisy (recenze tady uvádí strohost, což nechápu) a hlavně opakující se vysvětlení (kdo, kde, kdy) snad u každé postavy - autorka si asi myslela, že čtenář po pár stranách postavu zapomene... Mít o sto stran méně by knize prospělo. Postavy - charakter Sotirie byl o dost lepší než Kouly, jejich rozdílnost však lépe odhalila možné osudy malých dětí vykořeněných do země bez jakékoliv vazby. Originální debut.

21.05.2023 4 z 5

Bajky Bajky Ezop

ČVd 14 starší než já. To splňuje tato kniha na 1000 %. Navíc toto vydání je krásné a Ezope div se - po 26 stoletích stále aktuální....

05.04.2023 4 z 5

Viktorka a vesmírná dobrodružství Viktorka a vesmírná dobrodružství Klára Smolíková

ČVd 9 komiks. Kresby fajn, příběhy no z vesmíru.... Příběhy vycházely v časopise Čtyřlístek, který byl součástí mého dětství v jiné době než 2004-10. Komiks mi nevadí, bylo poznat změny v grafice, např. malá a velká písmena v bublinách, ale vliv na lepší čtenářský zážitek to nemělo. Děti snad ocení víc.

10.03.2023 2 z 5

Třikrát detektiv Kalle Třikrát detektiv Kalle Astrid Lindgren

ČVd 2 detektivka. Tato má nejen název jako pro dospělé, ale bohužel i obsah. Dětsky naivně viděno dobrodružství? Příběh 1 krádež se ještě dá, příběh 2 vydírání a vražda fakt ne, příběh 3 únos už je úplně mimo!!! Autorka sice umí přinést atmosféru dětství, zábavy, vtipů, kreativity, jakkoli dlouze popsané, určitě důležité jsou vztahy ke kamarádům, ale i k rodičům a dospělým vůbec, letní hry co by dnešní děti možná nudily, JENŽE proč to musí překročit hranice do kriminálního thrilleru? (zlatá Pipi s piráty) Jako dnes PC střílecí hry ani zde děti nemohou rozlišit realitu, hrozby, nebezpečí. Originál byl psán v úplně jiné době, kdy kriminalita byla v dnešním pohledu jako sci-fi. Takže za mne dnes není kniha pro děti pod 15 let:-(

04.03.2023 3 z 5

Táta a já Táta a já Soosh

ČVd (Čtenář.Výzva dětská v knihovně) 11 přečtena za 1 den. To útlá kniha splnila lehce, jakkoliv její téma je široké, často v literatuře těžce uchopené - vztah tátů s dětmi, resp. dcerami. Tady se povedlo - příběh i kresby jasné a přístupné dětem.

Kniha zdánlivě pro menší děti. Nenechte se mýlit!! Napsaná v ukrajinském originále 2018, vydaná u nás 2020 - obojí před současnou rok trvající válkou s Rusy, kteří by si tuto knihu měli obzvláště přečíst.... Ano, to dělají tátové - hrají si s dětmi, chrání je, aby nespadli, pomáhají jim, aby se něco naučili, užívají si spolu hry a radost. Určitě by obě strany konfliktu, a nejen ony, radši četli a prožívali příběh této knihy. Tak proč jim to někdo neřekne...

Kniha lze zařadit do DK výzvy'23 - od ukr.autora, a konečně jedna co se nejen dá číst, ale má smysl. ALE proč ji tady zařadili mezi dívčí romány???

01.03.2023 4 z 5

Milada Horáková Milada Horáková Zdeněk Ležák

Forma komiksu o nějaké osobnosti mne zaujala. A na 1.pokus nezklamala! Přestože se může zdát, že se do komiksu moc info nevejde, tak byl život Milady Horákové pokryt přehledně a komplexně, což uvítají nejen ti co už něco ví, ale hlavně ti, co se s ním chtějí seznámit. Nebude to až tak povrchní, jak by mohl roli komiksu mylně kdokoliv přiřadit. Jsou zde medajlonky všech důležitých „postav“ životního příběhu, a to nejen na straně blízkých Miladě, tak proti ní. Příběh je v několika místech vhodně rozdělen také fakty, např. o odboji, KSČ, 3.republice. Příjemné překvapení, takže příležitostně zkusím v tomto formátu i další životopisy.

10.01.2023 5 z 5

Tajemství Tajemství Kathryn Hughes

Po roce náhodou návrat ke KaHu - nezklamala. Opět svěží kniha, kdy se u 300 stran nenudíte, prožíváte s hrdiny smutné i tísnivé situace....a odhadujete co se skrývá za tajemstvím:o) Za mne (opět) dvě sladěné časové osy. Na začátku trochu moc osob, ale nepotřebujete VŠ ani kompas, abyste se brzy orientovali.

Možná autorka, oproti knize „Dopis“ svět lehce více idealizuje, ale postavy ani jejich činy ideální nejsou. Navíc velké + protože tady nechybí více-generační život, což ne každý autor v postavách rovnoměrně zohlední a sladí.

A epilog? Nikdo přece nechce litovat času v doufání, že konec bude dobrý, ne? :o)

26.06.2022 5 z 5

Kdo krade dětem čtení Kdo krade dětem čtení Jiří Kreč

Detektivní příběh? Tohle bylo moc moc hezky napsané poučení a na něm zásadní bylo, že to poučení není od rodiče „takhle to je správně“, ale kdy hledají ti, kterých se to týká - dětí trávící čas jen před monitorem. Stručně – šmrnc, nápad, zábava, pohlazení, prohlédnutí:o))

31.05.2022 5 z 5

Deník staré paní Deník staré paní Jiřina Šiklová

Vitalita, moudrost, ale i živelnost, ironie této úžasné paní jsou v každém řádku. Na formu deníku si zvyknete tak, že ji nebudete vnímat, naopak budete ji hltat :o))
Tuhle knihu by si měli přečíst babičky a jejich dcery a vnučky, a také dědečkové, jejich synové a vnuci…. prostě každý kdo má vztah ke staršímu člověku, a naopak starší k ostatním. PROČ? Budete brát život mnohem lépe, budete brát život těch druhých mnohem lépe, budete brát vzájemné názory, postoje, tvrdohlavost, paličatost lépe…. Prostě život může tato kniha jen zlepšit. Risknete její čtení?

22.05.2022 5 z 5

Vítek Vítek Bohumil Říha

Tohle jsou příběhy, v nichž se najde každý malý kluk a které pobaví rodiče, možná i poučí:o) Zvláště příběh o cestě vlakem do Prahy. To je snad stále velká událost jet do hlavního, velkého města, tedy s doprovodem, protože dnes bychom dítě už jen těžko nechali cestovat samotné. Vítek na výletě a doma také potěší, nejen Vítky, malé či velké:o)) Nostalgie.... Díky za všechny příběhy, pane Řího!

07.03.2022 4 z 5

Dcera říše Dcera říše Louise Fein

Někteří manipulují se slovy v knižní recenzi, nejen že prozrazují děj, ještě i zavádějící. Někteří manipulují s lidmi, k čemuž netřeba číst knihy, ani o 2SV, stačí kovid. Autorka je precizní, důsledná v charakteru a postojích postav i v dějinných souvislostech. Její podání „obyčejných“ lidí v Německu – jak se mohlo stát, že uvřískaný Rakušák (ne Němec) spustil ze svých mindráků od počátku do detailů promyšlenou odplatu – je téměř dokonalé. Opět se nabízí všem známá, naštěstí mírová ukázka kovid, kdy se menšině, jejíž názory se nehodí, možná náhodně možná promyšleně nedá prostor, resp. bere se jí prostor....

Příběh knihy je hlavně o soukromí, v každém řádku, je o lidském přístupu, hodnotách, odvaze, ale i zbabělosti, slepé poslušnosti, jednodušší cestě nevidět neslyšet, což vše a zvláště dohromady vedlo ke katastrofě, do pekel. Na extrému „Němec a Žid“, typickém pro 2SV mohla autorka postavit vše až na hranu, takže čtenář tuší další vývoj, protože dnes už ví „jak to dopadlo“, ale prožívá to s postavami krok za krokem…. Děj končí začátkem 2SV, i když se díky prologu/ epilogu dozvíme „konec.“

Stejně jako nelze říci, že byli jen čestní hrdinové na straně vítězů, tak nebyli ani všichni Němci či jiné národy, jejichž politici je nasměrovali k nacismu jeden odsouzeníhodný dav. Bez jednotlivců, kteří věřili v sílu volby, pravdy, lidskosti, svobody a kteří za to umírali, nejen na bojištích, v koncentrácích, ale i ve svých domovech kvůli udání souseda, nelibosti silných či jen kvůli moci, bez každého takového jednotlivého člověka bychom dnes žili v jiném světě…. Je otázka, ať už vzhledem ke kovidu nebo třeba změnám klimatu zda je lidstvo poučitelné? Jsme schopni minulé chyby, vzorce chyb vidět a napravit je, jsme schopni slyšet jednotlivce, nebo je umlčíme, protože dav je víc….

01.02.2022 5 z 5

Alicina síť Alicina síť Kate Quinn

S touto knihou se lze chytit jako do sítě, která nepustí dokud ji nedočtete:o)) Bylo to nejen o špionech, o špionech za 1SV, což je válečné téma opomíjené do pozadí oproti 2SV, ale hlavně o špionech ženách!! No, byli tam i muži, jasně - velitelé, jasně - padouši. Ženy mají ve válce jiné starosti – postarat se o svůj rod a přežít, nemají čas válčit. Avšak bojovat to je něco jiného!! Bojovat o svůj rod a život….

Hrdinky Lilly, podle skutečné Louise de Bettignies (klobouk dolů a smekám), Eve nebo Charlie nechají čtenáře stále uvažovat nad smyslem života, smyslem pro spravedlnost, obětování a jeho limity. ALE nenechají nikoho na pochybách, že za život, zvláště za své blízké, ne-li za svůj národ má boj smysl.

Těch statečných nebo ochotných bojovat se našlo dost a dost, jinak by války neskončily…. Vždyť jen kolik statečných lidí bylo v české obci Lidice za 2SV vs ve velmi málo známé francouzské obci Oradour-sur-Glane za 1SV, jíž je v této knize věnována pozornost – je dobře připomínat si nejen ty aktivní, ale i ty zdánlivě pasivní válkou obětované.

Snad i tato výjimečná kniha, jež mi dala další „puclík do skládačky“ o válkách ve Francii (Slavík/K.Hannah, Osvobození/I.Kealey) může napomoci zachovávat lidskost a rozum, že vše jde řešit bez zbraní. Kéž čtenáři doporučují dál :o))

22.08.2021 5 z 5

Bratři Lví srdce Bratři Lví srdce Astrid Lindgren

Příběh od začátku do konce o ne/uvěřitelném vztahu sourozenců, dvou bratrů. Když nic jiného kvůli tomu by si každý rodič měl knihu přečíst a zamyslet se, jak je to u jeho dětí…. Autorka zvolila zajímavou formu metafor pro mnoho situací v reálném světě, tedy i v životě dětí. Spolu s bratry se mohou děti vydat na dobrodružnou cestu, na které je potká jak přátelství a odvaha, tak trápení a zrada. Mohou se učit rozpoznávat, vidět možnosti jak překonávat překážky, problémy a správně volit. Hrdina nemusí být ten, kdo někoho v boji statečně přepere. Vyvážený, živý, zajímavý příběh, jež předává a ukazuje nejen co je mravní síla a skutečná láska. Kniha pro každou generaci….

14.01.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Název odpovídá množství hub o kterých se v knize mluví, stále a pořád. Jako první mne napadlo o čem se dá psát na tolika stranách:o))

Příběh se čte svižně, jeho ponurost občas vystrčí růžky, ale maskuje se jako houby v lese. Prolínání současnosti a minulosti je přehledné, někomu může jít z hub hlava kolem, mně spíše z toho naznačování. Víceméně někde v polovině se trauma téměř označí svou podstatou a pak čekáte na detaily. Autorka však odvádí pozornost a chodí kolem horké kaše jako když houbař hledá … a někdy nenachází. Nevadí mi „jistá nejistota“, kterou autorka možná zamýšlela a otevřenost v životě postav, ale přišlo mi dost věcí „nedotažených“. Jako když najdete houbu a máte na výběr s x možností, přitom vždy skončíte u dvou – jedlá nebo jedovatá.

Určitě mi chyběl vztah s bratry, toho mi přišlo málo, naopak s otcem a zvláště matkou ho bylo až moc. V každé rodině je něco…. Přidám se k recenzi, že hlavní hrdinka Sára (Sisi fakt nee:o( není super-charakter, možná chcete spíše vědět, jak to s ní dopadne než jí fandit:o))

Vyčistit si hlavu, zašít se před světem a zvláště do přírody není tak špatný nápad, i bez traumat. V každém případě projít se s profi houbařem jako je Sára je dobrý nápad….

25.05.2020 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Dána šance po2. A NAPOSLED. Ta * je jen za grafiku, která se s každou knihou vylepšuje, přesně naopak od textu….

Na přednášku bloňdáka, který si myslí jak je pohádkový princ - ni náhodou! Fakt mu to PR někdo žere!? (omluvte ten silný výraz) Bohužel fronta lidu:o( Jakože nevytáhli paty z domova a tomuhle říkají cestopis? Co se asi dozvěděli o Evropě a Evropanech? Žijí na sever a na jih od ČR, mají silnice a auta, mluví, jí a pijí,... Jako když jedu do Chorvatska, naložím se na týden u moře a byl jsem v Chorvatsku a znám to tam? Něco jako radí Láďa Hruška…. A ten vložený děkovný list mě fakt dojal!

Opravdu tohle baví číst? Vždyť i ten humor není humorný posté opakovaný!! V Číně potkal autor Číňany a Číňanky a střídal to, stejně jako slunce a déšť. Evropa se v tomto lišila řidič a řidička, pak už vše stejné….

Novinku „info-list“ by zvládl vyčíst a sepsat každý z internetu od stolu, včetně autora, takže z nich si také netřeba sednout na zadek úžasem, jakkoli jsou to jediné zajímavé v celé knize.

Achjo, knihu vrátím do knihovny a poděkuji, že ji tam měli a ušetřili mi Kč na opravdu dobrou knihu, ale tolik krásného papíru a stromů na tuhle :o(((

PS: Dovolím si srovnat s knihou od také žurnalistky - Monika Benešová si na Pacifické hřebenovce nejen mákla, ale o 300 % lépe po všech stránkách sdělila své postřehy a zážitky. Škoda, že nemá takové PR jako blondýn-princ.

29.02.2020 1 z 5

Neználkovy příhody Neználkovy příhody Nikolaj Nikolajevič Nosov

Jedna z mých osobních TOP knih. V dětství něco jako pohádka roku 2200 s krásnými kresbami (kdo by řešil v době socialismu odkud je kniha, hlavně že se líbí a kéž by ji četli i dnešní děti, protože je to jejich svět) A v dospělosti nostalgie, vzpomínky na dětství, kdy jsme všichni spěchali do dospělosti. Jenže to už nebyla, není pohádka....

01.11.2019 5 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Krvavé jahody, už jen ten název je děsivý:o( Co teprve životní reálný příběh Češky, která zažila sovětský gulag, navíc od dětství a z naprosto absurdního důvodu...

Neuvěřitelné, jak měli Rusáci vše "obšláplé" dlouho před 2SV. Neuvěřitelné co se mohlo v naší zemi dít. Co ještě o své historii nevíme.... Co ještě se může dít, děje....? Měli bychom si dobře rozmyslet kdo bude "partner" nejen v osobním životě, ale i ve veřejném životě, při volbách, protože tohle se dělo díky politice!!! Dokud to můžeme ovlivnit.

Příběh je dech-beroucí, obsahem i stylem. Tato statečná autorka, žena stále žije a hovoří nejen s mladou generací o gulagu a boji o život.... Děkuji a obdivuji!

02.09.2019 4 z 5