Jonny Jonny komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Takové milé překvapení.

Jediné s čím mám problém je název Duval (naneštěstí má v příběhu zásadní význam). Jednak je to název pro francouzský likér a Duvel je značka piva...

Jinak ale nemám výhrad. Čtivé, napínavé, zajímavé.

01.11.2021 5 z 5

Slídil Slídil Tana French

Ty jo! Fakt dobrý.
Po dlouhé době kniha, u které jsem ochotný mluvit o nějakém přesahu, poselství. Cal je sympaťák, je snadné mu fandit, natožpak tomu klukovi.

Zklamaný jsem snad jen z toho, že se moc nerozvinul vztah s krkavci.

22.06.2022 4 z 5

Žízeň po životě Žízeň po životě Irving Stone (p)

Zajímavé, dobře napsané, místy nutící k zamyšlení.

Druhý životopis, co jsem od Irvinga přečetl a je úplně jiný. Začátek knihy byl hodně vtahující (málem jsem přejel zastávku metra), ale postupně jsem se musel do čtení víc přemlouvat.

Chvílemi bylo těžké uvěřit, že popisovaný životní příběh Vincenta van Gogha, by měl být věrný realitě.

Fascinuje mě, jak Vincent zvládl žít z bratrovy podpory bez větších výčitek. Já bych pocit, že bych měl být za něco tak moc vděčný/dlužný, neunesl. A možná proto, ze mě nebude věhlasný malíř (byť posmrtně).

Ještě víc mě zaráží, jak těžce nesl Teo, Vincentovu smrt. Nedivil bych se, kdyby pro Tea byla bratrova smrt do určité míry úlevou.

11.02.2019 3 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Dobrý. Plynulé pokračování prvního dílu. Napínavé, čtivé. Cítím se čtenářsky uspokojen.

21.11.2021 4 z 5

Moje povědomí o geografii už budu pravděpodobně do konce života rozděleno na dvě etapy "před touhle knihou" a "po ní".
Líbí se mi komplexní pojetí geografie, které kniha zprostředkovává. Fascinující, co všechno ty řeky a hory způsobují!

25.11.2019 4 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Za mě dobrý průměr. Čtivost přicházela ve vlnách. Patnáct stránek strhujících a pak deset, které se nekonečně táhly. Přál bych si silnější dějovou linku. – Jen párkrát se mi stalo, že bych se nemohl dočkat, až se ke čtení zase dostanu.

Tohle bych chtěl někdy použít v reálném rozhovoru "Tvá slova jsou bzučení much v mých uších."

11.01.2021 3 z 5

To nemyslíte vážně, pane Feynmane! To nemyslíte vážně, pane Feynmane! Richard P. Feynman

Richard P. Feynman byl jedinečný člověk! Nejenže dosáhl skvělých úspěchů v akademické dráze coby Fyzik, navíc se skvěle prosadil v umění a aby toho nebylo málo - taky skvěle píše. A přitom působí dojmem uvolněného, vstřícného člověka. Jsem rád, že jsem se s ním mohl potkat alespoň skrze knížku.

08.03.2017 5 z 5

Zajímavé. Tolik nesourodých příběhů, postav a osudů spojeno v jednu knihu. Hodně toho zůstalo bez vysvětlení. Několik dějových linek bylo odvedeno do ztracena. A přesto, nebo možná proto se mi kniha líbila.

21.11.2018 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Škoda že se kolem téhle knihy tolik mluvilo a marketingovalo. Takhle zkrátka neměla šanci moje představy naplnit. Je to dobrý přehled osoního a osobnostního růstu. Název je tedy poněkud nešťastný (Marketingově nejspíš dobrej tah... ale kniha se zaobírá mnohým jiným.)
V průběhu čtení jsem se zůčastnil přednášky "Konec prokrastinace" s Michalem Musilem (z GrowJob) který mi celé čtení trochu znechutil. Prostě jen memoroval věci z té knížky... žádná přidaná hodnota...
Asi si to přečtěte, ale nemějte přehnaná očekávání.

01.04.2014 3 z 5

Měsíc nad Soho Měsíc nad Soho Ben Aaronovitch

Celou dobu mi bylo jasné, k čemu se schyluje - a ono ne! Za to děkuju. A taky oceňuju množství napínavých scén, kolikrát jsem málem nedýchal.

11.01.2023 4 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Zklamalo mě, že tenhle díl se kolem stavitelství a architektury jen zlehka otřel. Jinak si ale Follett udržel svoji kvalitu: spousta postav, vztahů, klacky házené pod nohy zamilovaným.

Rád jsem si připomněl, jak je skvělý, že máme náboženskou svobodu (a místy i toleranci).

27.04.2021 3 z 5

Hlava XXII Hlava XXII Joseph Heller

Tahle kniha je v první řadě dlouhá. Kdyby byla poloviční, tak jí to prospěje.

Postupem času jsem si k Yossarianovi vytvořil vztah, ale o kdovíjakých sympatiích tady nemůže být řeč.
Místy jsem hltal napětí, nebo jsem se bavil, ale veškerý požitek byl vyvážen nudnými pasážemi a dějem, který se vlekl.

Jsem rád, že už vím o čem je v Hlavě XXII řeč, ale toho úsilí, co mě to stálo!

(Vypočítavě dávám jen dvě *, ať se to neuvěřitelně vysoké hodnocení zprůměruje.)

28.01.2020 2 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Knize jednoznačně přidává to, že je tak stará.
Zároveň je zajímavé, co autor v roce 1952 předpokládal a jak ho už někde vývoj technologií dohonil, nebo dokonce předběhl.
Povídkové pojetí mě obecně moc nebaví, tak jsem rád za stěžejní postavy, které se vyskytovaly ve více povídkách.

23.07.2019 4 z 5

Algoritmy pro život Algoritmy pro život Brian Christian

V téhle knize se toho dá najít spoustu zajímavého. Jen mám trochu problém s názvem. Těch praktických, pro běžný život použitelných, algoritmů je v knize jen zlomek...
Pokud vás zajímá matematika a statistika skrytá za seřazováním knih v knihovně, nebo ideální poměr mezi hledáním a užíváním... Pak je to dost možná kniha právě pro vás.

09.01.2019 3 z 5

Příběh lidstva je docela úchvatný i úděsný. Ne tak kniha, která o tom píše.
Čtení o tom, jaké jsme konkurenční bestie, co vyplení na co přijdou, nebylo příjemné. Celkově mi kniha připadá přínosná a zajímavá, hlavně ze začátku, kdy kniha vychází z historických faktů/domněnek. Závěr knihy, kde se už dost teoretizuje, mi přišel slabší.
Kniha mi trochu připomínala knihu "Příběh lidského těla", ale zaměřenou také na lidskou povahu a kulturu.

18.10.2018 4 z 5

Kaziměsti Kaziměsti Martin Bečan

Tuctové. Hlavní hrdina, tři další kamarádi, každý je zvláštní něčím jiným. A protože to jsou studenti, tak se neučí a jen chlastají a fetují (po objevení nového světa je celé studium vlastně odsunuto na druhou kolej... ). Prostředí knihy mi přišlo nepromyšlené (jakoby ho autor domýšlel v průběhu psaní). Závěr knihy to trochu zachránil a přidal příběhu na hloubce.

18.01.2018 2 z 5

Nauč se to! Nauč se to! Peter Christopher Brown

Nejvíc se mi líbí vědecký přístup s kterým kniha analyzuje studijní metody. Žádné domněnky, všechno je zdůvodněno, doloženo (a když ne, tak to kniha zmiňuje). Kniha je stručná a rozhodně vám rozšíří obzory.

16.11.2017 4 z 5

Tajemství Tří králů Tajemství Tří králů Petr Kettner

Situace jak z fantasy románu. Ale tihle hrdinové byli skuteční, takže je žádný zázrak ze svízelné situace nezachránil.

25.01.2016 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Člověk by neřekl, že se dá o jednom silu napsat takhle objemná kniha... Ale evidentně to lze a výsledek je čtivý.

19.05.2015 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

1984 je poměrně známá kniha, dost se o ni mluví a píše. Tak jsem si ji přečetl taky. A popravdě, na základě těch mlhvých zkazek co jsem o ní slyšel, jsem čekal něco úplně jiného.

Nerozumím tomu, proč se ta reality show inspirovala u Orwella s názvem Big Brother. Ve vile nebyla žádná ideopolicie, a soutěžící si nemuseli dávat pozor na to co si myslí...

24.09.2014 4 z 5