jjanca jjanca komentáře u knih

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Audiokniha: Konečne som sa dostala k tejto legendárnej knihe aj ja. Ako dieťa som vyrastala na Harrym Potterovi a Pán prsteňov sa mi nejak vyhýbal. Neskôr ma kamaráti prinútili sa pozerať na film, ale bolo to tak dlhé, že som vždy zaspala. Tak som si povedala, že skúsim audioknihu. A dobre som urobila, pretože si myslím, že keby sa pustím do fyzickej knihy, čítanie by ma kvôli dlhým opisom nebavilo. Takto som si, aj vďaka skvelému Alešovi Procházkovi, čítanie užila a dokonca sa teším aj na film.
Musím povedať, že svet ma bavil, bol detailne prepracovaný a postavy skvelo vykreslené. Hneď sa idem pustiť do druhého dielu!

05.06.2023 4 z 5

Říše upíra Říše upíra Jay Kristoff

"No to mě poser na holý záda." Bolo to GENIÁLNE! Celý príbeh, celý svet, všetky postavy. Majstrovské dielo.
Kniha má skoro 800 strán, ale ani jedna strana, ani jeden odstavec, veta, či slovo neboli navyše. Bolo to drsné, temné, ale zároveň plné lásky a nádeje. Všetky postavy boli skvelo vykreslené a ilustrácie to perfektne doplňovali. Gabriel je parchant, ale má nekonečne dobré srdce. Och, ako on dokázal milovať. A ako to Jay Kristoff dokázal opísať. Ja som si ho zamilovala a so slzami v očiach prežívala jeho príbeh a dýchala zaňho.
Gabriel de León, teším sa na ďalšie stretnutie. A prosím, vezmi so sebou Popelopijku.

"Přátelé jsou kopec, na kterém zemřu." Milujem

06.11.2022 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Skvelá oddychová detektívka, ktorú som prečítala za necelé dva dni. Hlavné postavy boli sympatické, zápletka zaujímavá. Bolo príjemné pre zmenu nečítať ďalší krvák. Záverečné rozuzlenie mi skutočne pripomenulo Poirotovky a ďalší diel si nenechám ujsť.

17.07.2022 3 z 5

Hrobárov almanach Hrobárov almanach Oliver Pötzsch

Vydarená detektívka z konca 19. storočia z pristredia Viedne. Páčilo sa mi, ako autor vykreslil vtedajšiu Viedeň. Tá atmosféra z knihy na mňa vyslovene dýchala. Postava inšpektora von Herzfeldta je sympatická, dokonca som si obľúbila aj Augustina Rothmayera. Bolo zaujímavé sledovať, že čo sa nám v dnešnej dobe javí ako samozrejmosť, bol začiatkom 20. storočia výstrelok. Kniha mi pripomenula knihy od Caleba Carra - Psychiatr a Andĕl temnoty. Teším sa na ďalší diel.
P.S. Chválim slovenskú obálku, tá sa fakt vydarila. Čo sa menej vydarilo je korektúra. V knihe je docela dosť preklepov a sem-tam nezmyselný slovosled.

15.01.2023 4 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Po prečítaní niektorých recenzií, ktoré tvrdili, že táto kniha je zatiaľ najslabšia, som mala nízke očakávania. Úplne zbytočne. Tretí diel bol opäť skvelý a mňa len mrzí, že je koniec. Síce má o pár desiatok strán viac, než predchádzajúce diely, ale predsa sa tam toho toľko stalo! Na konci som skoro nedýchala a niektoré zvraty ma skoro fyzicky boleli, jak som príbeh prežívala. Nastereu som čítala s 3-4 mesačným odstupom od Faji, hlavný dej som si pamätala, ale niektoré detaily mi medzitým z hlavy vyfučali, tak dúfam, že autorka vydá ďalší diel, čo najrýchlejšie, nech to kúzlo neopadne.

04.05.2022 4 z 5

Hory zpívají Hory zpívají Nguyen Phan Que Mai

Veľmi silný príbeh z obdobia a oblasti, z ktorej som mala minimum vedomostí. Príbeh niekoľkých generácií jednej rodiny, ktorý budete čítať jedným dychom. Zamilujete si hlavnú postavu aj jej babičku, ktorá toho v živote musela vydržať až-až. Bol to príbeh plný utrpenia, straty a bolesti, ale aj lásky a nádeje. Jedna z najlepších kníh tohto roku.

06.11.2023 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Takú zlosť a bezmocnosť som pri čítaní knihy už dávno necítila. Tie pocity ešte umocňuje to, že tento osud ženy v Afganistane skutočne prežívali. Mariam a Laila boli sympatické postavy, bolo mi neuveriteľne ľúto, čo museli prežívať. Rasheed bol neznesiteľný a koľko krát som si hovorila, prečo sa mu tie dve nevzoprú. Ale v systéme, kde žena neznamená absolútne nič, muž má pravdu a žena si všetko zlé zaslúži, sa ťažko bojuje. Na príbeh budem ešte dlho myslieť. Čítané v angličtine.

05.04.2023 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Na Shari sa dá vždy spoľahnúť. Jej knihy sú pre mňa oddychovkami, pri ktorých vypnem a zároveň sa od nich neviem odtrhnúť. Nebolo to inak ani s touto knihou. Príbeh ma chytil od začiatku a aj keď je vieme, kto Coru uniesol celkom rýchlo, autorka si pre nás pripravila pár prekvapení. Hviezdičku strhávam za to, že som zápletku odhadla, knihu napriek tomu doporučujem.

07.01.2023 4 z 5

Světlo v plameni Světlo v plameni Jennifer L. Armentrout

Táto kniha a táto séria je absolútne úžasná. Keď som pri prvej časti bola na vážkach, či sa mi táto séria páči viac, než Z krvi a popola, tak teraz v tom mám jasno. Je! Nie že by som nemala rada Poppy a Casa. Mám a veľmi. Ale Sera a Nyktos, to je iný level. A light in the flame má skvelý worldbuilding a hlavne skvelé vedľajšie postavy. Belle, Aios, Nektas, Rhain, atď. Všetci boli úžasní. A drakeni! Jadis a Reaver. No teším sa na ďalšiu časť a mrzí ma, že bude posledná, ale niečo mi hovorí, že sa v pôvodnej sérii všetky naše hlavné postavy stretnú. Čítané v originále.

28.12.2023 5 z 5

Analýza lásky Analýza lásky Ali Hazelwood

Dostala som presne to, čo som očakávala. Zasnívala som sa, zamilovala a zasmiala. Bolo to milé, vtipné a miestami poučné. Páčilo sa mi prostredie NASA, ktoré bolo nezvyčajné a osviežujúce. Pol hviezdičky uberám za počet strán. Občas príbeh pôsobil zdĺhavo. 4,5/5*
Čítané v originále.

15.05.2023 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Síce to na ságu nemá, ale aj tak som sa do sveta Zaklínača rada vrátila. Geralt ostal Geraltom, Marigold je stále Marigold. Len mi chýbala Yennefer. V tejto knihe mi hlavu nemotalo toľko politikárčenia, takže sa v nej dalo ľahko vyznať. Počúvané znovu ako audiokniha, ktorá bola brilantne nahovorená Martinom Fingerom.

26.04.2023 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

S Davidom Heclom som sa prvý krát stretla v leteckom podcaste flyRosta. Kapitán pôsobil sympaticky, sršala z neho pokora, kľud a obrovské zapálenie pre jeho prácu. Keď som videla, že vyjde knižka, bolo mi jasné, že ju musím mať. Bola skvelá! Martinovi Moravcovi sa podarilo zachytiť kapitánovú osobnosť presne tak, ako si ju pamätám z podcastu. Obom pánom prajem v živote veľa úspechov.

28.12.2021 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Skvelá knižka! Páčil sa mi námet, vyšetrovatelia boli sympatickí. Štýl rozprávania mi tiež sadol, krátke kapitoly ma neustále držali v napätí. Jediná vec, s ktorou som mala miestami problém, bol ten denník, kde mi niektoré pasáže prišli málo uveriteľné. Kvôli tomu hviezdička dolu, ale každopádne sa už teraz teším na ďalší diel.

23.06.2021 4 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Tak to bola sila! Dlho sa mi nestalo, že by som tak strašne nenávidela nejakú postavu. Alebo možno dve... Christopher ma svojím správaním tiež neskutočne iritoval. Vôbec neviem do akej ďalšej knihy sa mám pustiť, pretože táto ma trochu emočne vyšťavila.

05.04.2021 5 z 5

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Audiokniha: Slušné zakončenie celej trilógie. Druhá časť zostáva pre mňa najlepšou, ale táto jej slušne konkuruje. Príbeh bol skvelo vykreslený, bitky napínavé a ja si konečne môžem pozrieť filmy.

30.08.2023 4 z 5

Miláčkové z metra Miláčkové z metra Kate Spencer

Skvelá letná oddychovka. Nečakajte nejaký hlboký príbeh, ktorý vám zmení život. Kvôli tomu takéto knihy nečítame. Pristupujte ku knihe s tým, že sa chcete zabaviť, oddýchnuť si, zasnívať sa a možno sa aj trochu zamilovať, a budete spokojní.
Obaja hlavní hrdinovia sú sympatické a inteligentné postavy, ktorým fandíte po celý čas a medzi ktorými to neustále iskrí. Občas to bolo pritiahnuté za vlasy (to IG šialenstvo a rozhovory), ale to k tomuto žánru patrí.
Ak máte chuť na letnú oddychovku, choďte do toho! Čítané v originále.

19.06.2023 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Audiokniha: Opäť skvelý diel a skvelý Martin Finger. V tejto časti si dostatočne užijeme Geralta, trochu Ciri a bohužiaľ skoro vôbec Yennefer. Spoznáme nejaké nové postavy, z ktorých ma najviac bavil Regis, ten bol skvelý. Tento diel bol vtipný, občas som sa trochu strácala v politike, ale na kvalite príbehu sa to neodrazilo.

27.11.2022 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Audiokniha: prvý som videla seriál, až potom som sa pustila do Ságy o Zaklínačovi. Tým, že mám seriál už za sebou som v deji, ani v postavách až tak stratená nebola. Je zaujímavé pozorovať, koľko vecí seriál oproti knihe postrádal. Ak niekto uvažujte nad audioknihou, môžem vrelo odporučiť, pán Martin Finger odviedol skvostnú prácu.

02.10.2022 5 z 5

Zahrada mrtvých duší Zahrada mrtvých duší Lukáš Boček

Skvelá kniha o strašnom príbehu. Na prvotinu vynikajúci počin. Páčilo sa mi, ako sa autor hrá s atmosférou. O čom príbeh je, začnete tušiť docela rýchlo, ale autor sa s vami hrá, až prestanete dôverovať vlastnému úsudku a začnete pochybovať, kto mal vlastne pravdu. Rozhodne stojí za prečítanie.
A nemôžem opomenúť obálku a ilustrácie. Skvost!

13.09.2022 4 z 5

Hypotéza lásky Hypotéza lásky Ali Hazelwood

Toto bolo jedným slovom skvelé. Milá oddychovka na dva večery (alebo na jeden :)). Nevedela som sa od príbehu odtrhnúť. Aj keď všetci viete, ako táto kniha skončí, chcete ju čítať ďalej a ďalej. 4,5/5* Čítané v originále.

02.09.2022 5 z 5