jitka_dankova jitka_dankova komentáře u knih

Chumelení Chumelení Jiří Kahoun

Knihu jsme chtěli číst šestiletému před spaním před Vánoci. Ač máme jinou knihu pana Kahouna rádi a syn ji zbožňoval, tato nás vůbec neoslovila. Příběhy jsou krátké - to jsem myslela, že bude pozitivum i pro pozdější synkovo vlastní čtení. Jenže autor podle mne potřebuje větší prostor pro to, aby dostatečně rozvinul pointu a děj, takže příběhy působily neukončeně. Nebo tak, že se v nich vlastně nic nedělo, syn nedokázal vlastními slovy říct, o čem byly. Vánoční atmosféra na nás vůbec z knihy nedýchala. Syn nechtěl číst dál, ani mně nic takové společné čtení nedávalo, knihu jsme darovali někomu jinému.

16.11.2021 1 z 5

Nick a Norah: Až do ochraptění Nick a Norah: Až do ochraptění Rachel Cohn

Nápad jako takový úplně špatný nebyl. Ale, proboha, co je to za nehorázný styl psaní? Kniha reálně nešla číst. Nedalo se v textu vyznat. Nešla pořádně rozpoznat přímá řeč od myšlenek a těch myšlenek tam bylo přehršel. Určitě si nápad zasloužil vhodnější zpracování a formu.

15.11.2021 odpad!

Má první láska Má první láska Tanja Voosen

Kniha mne zklamala. Nápad z rozchodovou agenturou nedostal vlastně žádný prostor, de facto nedával smysl, tak jak byl v knize prezentován. Hlavní zápletka a motivace Coltona byla povrchní a hodně nedospělá. Kdy a kde se Ti dva dopracovali k lásce, to abyste v knize hledali lupou, minimálně mně to vůbec smysl nedávalo. Prostředí kovbojů a koní a pláže mi přišlo popsané tak nějak neuvěřitelně. Rozhodně jsem si nepřipadala, že by to takhle mohlo vypadat. A závěrečné prozření hrdinky? Kde k těm myšlenkovým pochodům přišla, to by taky mne zajímalo.

12.11.2021 1 z 5

Kudy ke hvězdám Kudy ke hvězdám Jenn Bennett

(SPOILER) Kniha podle mne patří spíš k takovému průměru. Postrádala jsem nějaký šmrnc, něco opravdového, necítila jsem se při čtení moc komfortně. Asi je to dané tím, že nedokážu pochopit, jak mohlo dojít k tak špatnému nedorozumění a proč si to postavy nevysvětlily. A těžko lze podle mne stavět vztah na tom, když to v minulosti takto nefungovalo a pohořelo. Chybělo mi tam opravdovější hledání důvěry mezi těma dvěma. A tak jako ostatní, musím podotknout, že úvod byl hodně táhlý a nudný. Vyznat se ve všech těch postavách a vztazích jen kvůli tomu, aby potom mávnutím kouzelného proutku hned zmizeli ze scény? Bylo to zbytečně natahované. Samotné putování divočinou už bylo celkem hezké, ale prostě jsem tomu, co prožívají, ani za mák nevěřila.

26.10.2021 2 z 5

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Uff, no tohle pro mne není. Hrdinka, která je ztřeštěná, nevadí jí smrdět, dělat až příliš šílené hlouposti s klukama, ten nevhodný humor a vtípky. Jsem spíš na elegantní hrdinky. Ale smála jsem se, to jo, to musím přiznat. Styl psaní pro mne byl nezvyklý. Kniha je psána jako smršť myšlenek v hlavě hrdinky, to bylo působivé, nejsem na to zvyklá. Ale pokud se neztotožňujete s hrdinkou, které smrdí podpaží a hodně se potí, mluví sprostě a je prostě až moc chlapská, raději nečtěte.

25.10.2021 1 z 5

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Budu upřímná, kniha pro mne byla velkým zklamáním. Četla jsem ji na doporučení a asi prostě nejsem ta správný cílová skupina. Z knihy jsem měla deprese, cítila jsem beznaděj a nedala mi žádnou hlubší myšlenku, nic, k zamyšlení. Bývala bych ji raději nečetla, mám na ni špatné vzpomínky.

21.10.2021 odpad!

O pandě, která měla vši O pandě, která měla vši Christine Beigel

Máme doma téměř celou sérii knih autora Hervé Le Goff, vizuální podoba knih je totiž opravdu lákavá. Jde o malé krátké knihy, kde je vždy jen trochu textu a velké obrázky. No a působí dojmem, že půjde o vtipné příběhy o zvířátkách. Tolik k reklamě a proč jsme za ně utratili peníze. Na synka opravdu působily dobře, chtěl je číst (to je co říct), ony prostě lákají ke čtení malé čtenáře, kteří sotva končí první třídu. Jenže samotný text a příběh byl pro mne velkým zklamáním. Snaha udělat text rýmovaným se nepovedla. Text se dítěti špatně čte, moc nechápe, o čem to tedy opravdu je a hůř sumarizuje, o čem kniha byla. Poselství v knize není žádné a vtipu jsme se taky zrovna moc nedočkali.

Hlavní výhoda těchto knih je ale ta, že se dobře píšou do "čtenářského deníku", který vyžaduje učitelka. Dítě má naoko přečteno spoustu knih, "stíháme", a můžeme se věnovat v klidu hodnotnějším knihám, které syn prostě nedočte za jeden měsíc.

08.10.2021 1 z 5

O hroznýšovi, který měl velikánský hlad O hroznýšovi, který měl velikánský hlad Christine Beigel

08.10.2021 1 z 5

O žirafě, která se nechtěla mýt O žirafě, která se nechtěla mýt Christine Beigel

Dievča z titulky Dievča z titulky Lenka Kyselicová

(SPOILER) Čekala jsem romantický příběh z vysokoškolského prostředí okořeněný historkami s útěky před novináři. To jsem ale nedostala. Místo toho jsem se marně snažila začíst do příběhu rozbitého do různých období mezi roky 2000-2013, ve kterém jsem se ale děsně ztrácela. Smrt první lásky Serafíny mne šokovala. Ten druhý vztah a jeho problémy jsem nepobírala. Intriky a problémy ohledně článků a papparazzi mne deptaly. A jako takový detail mne rozčilovalo, že hrdinka kouří.
Nějak si nejsem jistá, proč je kniha zařazena v sekci "Pro děti a mládež", protože je spíš o dospělém vztahu a o problémech, které si spíš přečtou dospělé ženy.

31.01.2022 1 z 5

Láska a iné závislosti Láska a iné závislosti Lenka Kyselicová

Young adult romance, ve které ho ona nejprve nenávidí, ale postupně k němu najde cestu. A rozdělují je pak typické young adult problémy z jejich minulosti. U něj drogy, u ní ztráta blízkého člověka a autonehoda. U knížky jsem měla zásadní problém s pochopením vztahů mezi osobami. Docela dlouho jsem si myslela, že je Peter opravdu její vlastní bratranec a pořád jsem nechápala, že je autorka chce opravdu dát dohromady. A toto mi pak znepříjemnilo celé čtení, takže mám z knihy rozporuplné pocity. Také ta problematika drog tam byla tak nějak zvláštně popsaná.

31.01.2022 1 z 5

Nela Nela Zuzana Ryšavá

Odpočinkový příběh zakázané lásky studentky vysoké školy a jejího učitele, který se nemine bez následků v podobě vydírání. Popravdě, z anotace jsem si myslela, že budu číst nějakou středoškolskou romanci, že se příběh odehrává na vysoké, mne překvapilo. Jde o takové normální odpočinkové čtení pro zkrácení chvíle třeba ve vlaku, nic, co by v člověku zanechalo nějakou stopu.

27.01.2022 3 z 5

Sen o velké lásce Sen o velké lásce Eva Paříková

(SPOILER) Smutný příběh letní lásky, do kterého se mi absolutně nedařilo začíst. Autorka musí prominout, ale prostě způsob textu srovnávám s mnoha jinými dívčími romány, které čtu, a v tomto příběhu mi chyběla jakákoliv hloubka, smysl, cokoliv víc. Rozhovory byly hrozně plytké, text jen popisoval děj a nic víc. Prostě mi chybělo v příběhu něco, cokoliv, co by mi něco dalo. Romantická linka taková unylá. Postavy prostě takové bez života, povrchní, jen jako takové loutky bez emocí, které nedokážou vést kvalitní rozhovor. To jsou mé pocity z knihy, bohužel.

25.01.2022 1 z 5

Dívka odnikud Dívka odnikud Radka Zadinová

(SPOILER) Pozor spoilery! Kniha je takovou klasickou young adult romancí. Hlavní hrdinka a její přátelé musí čelit velké spoustě problémů. Nejasný původ, bez rodičů, vztah k pěstounce, do toho znásilnění kamarádky, jiný pokus o znásilnění, problémy s kamarádkou kvůli lásce do stejného kluka, do toho se objeví potenciální otec. A samozřejmě velký milostný trojúhelník a celá romance je v podstatě o rozhodování o tom, co je to vlastně zamilovanost a ke komu co cítí a co by měla cítit. Ač byla kniha psaná čtivě a celkem i uvěřitelně (na to obvyklé neuvěřitelné množství složitých témat), měla jsem se čtením problém. Asi kvůli té er-formě. A prostě na nějaké milostné trojúhelníky fakt nejsem, nebylo to téma pro mne.

25.11.2021 2 z 5

Mira Mira Nina Protušová

Tato kniha je čtivá a napínavá a musím uznat, že ve mně vzbouzela spoustu teorií a napínala mne. Napadaly mne i větší šílenosti a možnosti vysvětlení, než hlavní hrdinku. Nj, fantazie někdy může jet opravdu na plné obrátky. Nakonec ale musím uznat, že to, co vymyslela autorka, mne opravdu vůbec nenapadlo.
Právě kvůli tomu narůstajícímu napětí i frustraci z neúspěchů při hledání řešení a rozpomínání se doporučuji vyhradit si na knihu dostatek času. Těžko se odkládá. No a je příjemné, že je v knize i troška romantiky. Fakt jen troška, ale je to milé. A taky se tam hezky řeší přátelství a vztahy.

23.11.2021 4 z 5

Věř na lásku Věř na lásku Dominika Kirschová

Nalákaly mne komentáře níže a vysoké procento, knihu jsem sehnala z druhé ruky (ebook není) a bohužel mne zklamala. Vůbec jsem ji nedočetla. Kniha podle mne působí zastarale, až příliš odpovídá době, kdy byla sepsaná, možná spíš snad ještě i době o deset let méně. Nepůsobí nadčasově a snadno zastará tím stylem psaní. Mnohé rozhovory mi připadaly trapné, situace taky. Zkrásnění díky zapleteným copánkům? No nevím. Hlavní hrdinka si mne nezískala. Příběhu chyběla hloubka a zajímavost, proto jsem knihu nedokázala číst dál.

23.11.2021 odpad!

Včera tě budu milovat Včera tě budu milovat Cristin Terrill

Kniha je skvělá a příšerná zároveň. Skvěle napsaná, sestavená, příjemně vysvětlené cestování v čase. Pohrává si pěkně se čtenářem. U postav dochází ke změně a je zajímavé to sledovat. Krapet romantiky je tam taky. Nicméně závěr nechá ve čtenáři ohromný pocit prázdnoty. Je totiž hrozně nedovysvětlený. Nedává smysl z pohledu těch časových linií. Rozhodně se to nemůže dostat do bodu, který je tam úplně na konci popsaný. Asi po půlhodině hledání vysvětlení jsem zjistila, že si tím autorka dělala cestičku pro duologii a chtěla v druhé knize vysvětlit, jak se tam dostala. Dala si tam záchytné body (to hledání papíru v autě ke konci a ten zápisník v nemocnici, že...). A teď ta nejhorší zpráva - autorka už před sedmi lety vydala prohlášení, že druhý díl prostě nezvládne napsat. A nenapsala ho. A já teď velmi lituji, že jsem vůbec knihu četla, protože mne štve mít ji tímto způsobem neuzavřenou. Byť chápu, že pro některé se zdá být konec vlastně uzavřený, jen není dopodrobna vysvětlený. Berte to tedy jako varování před tím, než se rozhodnete knihu číst.

17.11.2021 1 z 5

Wildcard: Divoká karta Wildcard: Divoká karta Marie Lu

Pokračování knihy Warcross přineslo hodně překvapení. Bylo temnější a myšlenky celého světa a té situace mne dostaly z příjemného pohádkového příběhu jedničky do náročnějšího světa, kde je potřeba řešit opravdové problémy a uvědomit si, co je dobro a co je zlo a co je pro koho vhodné. Rozhodně mi myšlenky z knihy utkvěly v paměti a ke knize se určitě budu vracet. Jsem spokojená s ukončením, které autorka zvolila a líbilo se mi. Raději upozorním, že o romantice to ani moc není (byť je kniha k dívčím romantickým titulům zařazována).

08.11.2021 5 z 5

Zakázané přání Zakázané přání Jessica Khoury

Fandím příběhům, které vyprávějí původní pohádky "trochu jinak". Tahle pohádka (ano, opravdu v podstatě čtete spíš prostě pohádku) je půvabná. Byla jsem unešená, kolik toho autorka z původního Aladina ponechala, na kolik věcí se odkazovala a co naopak zajímavě změnila. Vzhledem k tomu, že jde o retelling, je svým způsobem příběh trochu předvídatelný, ale vůbec mi to nevadilo. Bavilo mne sledovat, co z té původní pohádky vlastně zbude. Děj nebyl tolik napínavý, jak jsem doufala, spíše se tam dlouze a jen tak po povrchu rozjížděla romantická linka. Hodně hezky tam byl zpracovaný svět džinů a jejich pravidel.
Vím, že na víc než jedno přečtení tato kniha pro mne asi nebude, ale bavilo mne ji číst a jsem za její objev ráda.

01.11.2021 4 z 5

Cinder & Ella Cinder & Ella Kelly Oram

Je to jen pohádka, taková ulítlá "moderní" pohádka. Snaha o silně emočně vyznívající převyprávění něčeho známého, které se asi ne úplně povedlo. Když ke knize přistoupíte s touto představou, asi se Vám nakonec bude líbit. Přecejen je čtivá a chvílemi zábavná. Nicméně já si myslela, že půjde o oduševnělý romantický příběh moderní popelky a to jsem nedostala. Autorka se za každou cenu snažila do příběhu dostat přehršel témat, od šikany, rodinných problémů, přes postižení, gay problematiku, vyrovnání se smrtí blízkého člověka... no prostě toho bylo moc. Vše jen po povrchu, nelogicky a na sílu zakomponované. A nic pořádně do hloubky.

27.10.2021 1 z 5