JirkaDitt JirkaDitt komentáře u knih

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

(SPOILER) Příběh o Geraltovi a Ciri dočten...
Zaklínač, jeho svět i postavy v něm - vše bylo parádní, od čtyřky to celé nabralo neuvěřitelný spád, ale na konci se asi něco pokazilo. Hlavní hrdinové se jen tak potom všem vzdají boje a plánují sebevraždu? Nepřítel se nakonec rozmyslí, že vlastně bude hodný? To jsem trošku nedával. Ovšem nic z toho nemělo na poslední 4 stránky knihy. Možná mi něco uniklo, možná jsem byl při čtení nepozorný... Ale já prostě vůbec nemám páru o tom, co se stalo :/
Zaklínače jsem žral, ale teď se nemůžu zbavit otázky: „Proč jsem to celé vlastně četl, když stejně nevím, jak to dopadlo nebo dopadne?”
Potom mi tam taky úplně nesedělo chování Ciri - po všem, čím si pošla by měla být už chytřejší (navíc s tou její mocí), ale ne. Jen tak si nakráčí do Vilgefortzova sídla s plánem nechat se zabít...
Také musím uznat, že neustálé politické tlachání mi kolikrát úplně přerušovalo zájem číst. Nejhorší bylo to mírové jednání ke konci..

30.09.2018 3 z 5

Počátek Počátek Dan Brown

Počátek, stejně jako ostatní autorovy knihy, byl skvělý. Hodně dobrý byl nápad s umělou inteligencí, která Roberta a Ambru navigovala při útěku z muzea.
Co mi tam chybělo, tak bylo klasické hýbání se z místa na místo pomocí nějakých šifer. V každé knize jsme to zatím měli, tady celá věc s šiframi, kódy a symboly moc není...

04.05.2019 4 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

(SPOILER) Celá série Hunger Games za mnou :)

I když musím uznat, že pro mě byl poslední díl téhle série nejslabší, zaslouží si i přes to velkou chválu za uspokojivý konec. Celá série je jedním slovem GENIÁLNÍ. Skvělý nápad, propracované detaily, neuvěřitelné zvraty a dynamický děj. Sice mi tam hodně vadila smrt Finnicka, ale co se dá dělat no... Kdyby nás v knížkách něco nenasralo, nebylo by to ono :D Tomuhle dílu dávám sice jen tři hvězdičky, ale celá série jak komplet je určitě za pět :))

10.01.2016

Město ztracených duší Město ztracených duší Cassandra Clare (p)

No... Co si budeme povídat, původní trilogií to zkrátka mělo skončit. Ale i tak musím říct, že oproti předešlému dílu byl tenhle dobrý, nic extra, ale dobrý. Docela mě ale štve ta opakující se situace, co se týče konce a Sebastiána. Sebastián zmizel a nikdo neví kam? Nekončila podobně i trojka a čtyrka? To je takový detail, který už mě nudí.
Co se týče vztahu Jace a Clary... taky žádná sláva, furt podobná písnička. Z nějakého důvodu se vždycky najde něco, proč spolu nemůžou být ani spolu spát.... Zase - opakuje se. Ale zase musím uznat, že z tohoto úhlu to autorka okořenila aspoň ve vztahu Maii a Jordana.

31.10.2015 3 z 5

Aliance Aliance Veronica Roth

Hodně lidí tvrdí, že je poslední díl velmi slabý. NESOUHLASÍM. Poslední díl byl podle mého názoru nejlepší z celé série. Přečetl jsem ho téměř hned, což se mi u prvních dvou dílů rozhodně nestalo. A myslím, že i vím, proč. Informace. Kniha je plná informací, které nám objasňují spoustu věcí, o kterých jsem až do té doby téměř nic nevěděli.

04.07.2015 5 z 5

Město padlých andělů Město padlých andělů Cassandra Clare (p)

Čtvrtý díl Nástrojů smrti mě dost zklamal. V nějakých částech jsem se musel přemáhat, abych to celé dočetl - hlavně konec. Obvykle se člověk hlodá přes začátek a konec pak čte jedním dechem, ale tady jsem to měl obráceně. A co mi ještě více konec znepříjemnilo bylo to, že se Cassandra opět snažila vtlouct klín mezi Jace a Clary. Sakra - na konci třetího dílu se dali dohromady, tak ať jsou spolu, ne? Aspoň chvíli. Ty jejich hádky o tom, jak si jeden druhého nezaslouží, už mi přijdou dost trapné.
Každopádně mě čekají ještě dva díly do konce celé ságy, tak doufám, že se dynamika děje vrátí k původním kolejím prvních třech dílů.

03.07.2015 2 z 5

Devět dní Devět dní Zuzana Strachotová

Kniha sice pracuje s poměrně ohraným námětem, ale autorka to uchopila fakt dobře a určitě to zaujme. Originální prvky i zápletka! :-)

04.02.2024 5 z 5

Město nebeského ohně Město nebeského ohně Cassandra Clare (p)

Tak poslední díl Nástrojů smrti za mnou....
Musím uznat, že poté, co jsem ze čtvrtého a pátého dílu nebyl nijak zvlášť odvázaný, tenhle mě velmi kladně překvapil. Hned od začátku knihy se něco dělo - instituty - evakuace - shromáždění - cesta do Edómu... Musím přiznat, že druhou půlku knihy, kde se naši hrdinové vydali do jiné dimenze, jsem přečetl skoro najednou. Co mi ale při čtení knihy a užívání si akce vadilo, bylo to, jak se autorka zbytečně snažila poslední díl natáhnout pomocí nudné vaty. Chápu, že to najdeme v každé knížce, ale tady toho bylo opravdu hodně... Neustále jsme skákali na dějové linky jiných postav než těch hlavních a to i v situacích naprosto nezajímavých....

Kdybych měl sestavit žebříček od nejlepšího dílu po nejhorší, vypadalo by to asi takhle:
Trojka, Jednička, Šestka, Pětka, Dvojka, Čtyřka

Série byla celkově velmi dobrá. Spoustu věcí a situací se tam neustále opakovalo, ale to se dalo více méně přehlédnout.

14.11.2015 4 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Kdybych tuhle knihu nečetl, asi by mě neubylo. Co se týče děje, je to velmi podobné jako Trisin výcvik v Divergenci. Jen je tam přidáno trochu ze života Tobiase a jeho mládí.
Až asi na dva příběhy pro mě dost nezáživná kniha....

04.07.2015 2 z 5

Tetovaný Tetovaný Peter V. Brett

Nápad poměrně originální, řekl bych. Svět i postavy rozhodně zaujmou! :-)

10.04.2022 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Šestý díl mě bavil o něco méně než pátý. Mohlo za to zřejmě to, že děj stál hodně na místě. Každopádně jsem se zase dostal o kousek blíž k tomu, co je Ciri vlastně zač.

26.09.2018 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Křest ohněm byla pro mě zatim nejlepší kniha! Konečně se kniha týkala více děje než politiky - přišlo mi. Hrozně mě bavilo cestování Geraltovy družiny - to bylo snad poprvé, kdy nějakou měl víceméně po celou knihu. Taky jsem se hodně začetl do tajné lóže, kterou vytvořily čarodějky. A vlastně mě bavilo i pátrání po rodokmenu Ciri.
V knize sice nebylo žádné ,,woow,, ale to si myslím přijde někdy v dalších dílech.
Každopádně doporučuji číst v kuse. Od čtyřky už to nejsou knihy do vlaku a do autobusu, od kterých se dá odbíhat. Hezky sednou a přečíst v kuse!

16.07.2018 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

Kniha byla super. Dynamiku, kterou to nabralo ve třetím díle, to mělo i tady. Líbí se mi, jak se postupně dozvídáme, co je Ciri vlastně zač a jak moc žádaná pro všechny je. Jediné, co mi v knize překáželo, bylo zbytečně moc politiky. Chápu, že autor musí seznámit čtenáře s tím, co se děje ve světě, ale tady toho bylo opravdu až moc. Možná víc než děje jako takového.

11.07.2018 4 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

První kniha ze série, která konečně začala rozvíjet hlavní děj. Ale musím přiznat, že poté, co se Geralt a Ciri rozdělili, mě víc bavili části s Ciri než s Geraltem.

04.03.2018 4 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Knížka pro mě byla z jednoho úhlu super, z druhého podprůměr.
Rozkaz zabít pro mě byl super z toho důvodu, že vrhal trochu světla na to, co se dělo před sérií Labyrint. Co se dělo na planetě, když jí zasáhly sluneční erupce? Jak vznikl virus napadající lidi? A jak se rozšířil? Díky téhle knize na těchto pár věcí dostaneme odpověď. To je velké plus.
Co se týkalo ale dynamičnosti děje, bylo to pro mě dost nezáživné. A proč? 70% knihy je o tom, že se hlavní postavy buď perou, před někým utíkají anebo naopak někoho pronásledují. A to mě prostě asi v půlce knihy už omrzelo... Hlavně ty rvačky.
Ale... Zachránily to ty informace, které nám osvětlily celou původní sérii.

13.05.2017 4 z 5

Hobit (alebo Cesta tam a späť) Hobit (alebo Cesta tam a späť) J. R. R. Tolkien

Špatné to nebylo :) Jen se mi to nečetlo úplně nejlíp kvůli tomu, že je to psané jak dětská knížka, ale zároveň tomu děj neodpovídá. Ale jinak pěkné.

26.07.2016 2 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Dan Brown opět nezklamal :)
Celou knihu jsem - když jsem měl čas - četl jedním dechem. Už od začátku jsem do toho spadl po hlavě a to, jak čtenář na začátku vůbec netuší, co se děje, mě neustále nutilo číst dál. Autor opět suprově vymyslel, jak zaujmout. Každou chvíli se člověk dozví něco nového, co ho o kousek posune, ale naopak odkryje další nezodpovězené otázky.... Takže čtete dál :D Je to začarovaný kruh :D

Jediné, co mě na knize trošku štvalo byla Brownova záliba v umění. Nestále tam popisuje jednu katedrálu za druhou, stavbu za stavbou, obraz za obrazem.... Chápu, některé věci tam jsou důležité, ale zdaleka ne všechny. V jednu chvíli, kdy se hlavní hrdina přesouval z jednoho místa na druhé, jsem vůbec nevěděl, kde kdo je a jak to tam vypadá. Ale jelikož byla jinak knížka úplně SUPER, tohle tomu vůbec nevadí.

16.04.2016 5 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Celá série Odkaz dračích jezdců je výborná. Bohužel se Paolini mohl při psaní závěru více snažit. Celá série je plná zajímavých a dokonale promyšlených věcí a pak.... To mohli rovnou Galbatorixe polít vodou, aby se rozpustil.
Dokonce i co se týče Eragonova konce mi přijde, že se Paolini příliš nesnažil. Podle mého z celého konce udělal nesmyslně a zbytečně dramatickou situaci. Ale musim uznat, že u posledních stránek jsem brečel jak želva :D :D

04.07.2015 5 z 5

Devět nocí Devět nocí Zuzana Strachotová

Stejně jako předešlý díl, samá chvála :-))

04.02.2024 5 z 5

Brána z obelisků Brána z obelisků N. K. Jemisin (p)

Oproti prvnímu dílu mě tenhle zaujal mnohem víc. Celkem mě bavily obě dějové linky. Líbilo se mi, že jsme se dozvěděli, co se vlastně stalo s Alabastrem na konci prvního dílu, popisy schopností a jejich používání byly moc dobře napsané, příběh se nám opět hnul trochu kupředu, bohužel ne tak, jak bych za celou knihu čekal. Uvítal bych i víc akce a bojů. A pak něco, nad čím jsem se pozastavil: Celá ta věc Otec Země a ztracená Luna... Nevím, nevím.... Ale když to shrnu, nebylo to vůbec špatné čtení.

07.05.2021 3 z 5