Jidu Jidu komentáře u knih

Mozkodlab: Fifíkovská variace Mozkodlab: Fifíkovská variace Igor Indruch

Tak tohle byla jízda. Přiznávám se, že jsem se bála, že bude nějak zásadně vadit, že jsem nečetla právě Výchovu dívek v Čechách, ale za mě to nijak na škodu nebylo.

Tahle kniha je lehce multižánrová. Máme zde hodně úvah, plno sexu, humoru, no z každého rožku trošku.

Líbilo se mi, jak se s tím autor nemazal. Prostě to řekl vše tak, jak chtěl. Žádné servítky.

Co mě hodně pobavilo a musím to zmínit, tak je text na obálce knihy. Jak je tam představení autora a hodnocení čtenářů/dalších autorů/časopisu apod, tak autor to pojal unikátně. Dozvíme se o něm třeba přibližnou váhu. No a víte, kdo všchno mu příběh hodnotil? Fuuha! Třeba Václav Havel, Jidáš Iškariotský a spousta dalších.

Myslím, že dle výše zmíněného je jasné, jak autor knihu pojal a jaká to byla velmi často vtipná jízda. Já tohle můžu a jsem moc spokojená. Určitě knihu vřele doporučuji.

21.03.2024 5 z 5

Vlk Vlk Jindřich Píša

Ano, tahle kniha je opravdu nádherná. Jak příběhem, tak ilustracemi. Pozorujeme cestu vlka, který hledá svou spřízněnou duši a objevuje i sám sebe a svou ideální životní cestu.

Kniha je velmi poetická a metaforická. Každý si ji může vysvětlit po svém a každý v ní uvidí něco jiného. Je to hodně těžce uchopitelné dílko na popsání dojmů ze čtení, protože knížka je drobeček na dvě hodinky, ale rezonuje ve mně doteď.

Když jsem si knihu vybrala, tak jsem čekala něco úplně jiného upřímně, a dost jsem se bála, jaké to ve výsledku bude, jelikož toto je hodně mimo můj žánr, ale obrovská spokojenost, jen se na to člověk musí naladit a pořádně tu atmosféru "nasát".

Vlk se krásně vyvíjel, chyboval, byl zhrzený, byl namyšlený, prostě to byl úžasný průřez životem a etapami v něm, které zažíváme všichni. Bylo hodně zajímavé to pozorovat.

Celkově je kniha opravdu krásná, vřele doporučuji.

19.03.2024 5 z 5

Na dušičky zomrieš Na dušičky zomrieš Mark E. Pocha (p)

Jojoo, tohle já můžu. Zkrátka Markova odporná klasika. Prostě masakr hadr.

Upřímně ani nevím, co víc napsat, dneska to bude asi dosti krátké. Kdo Markovi knihy čte, tak ví, co čekat. Totálně zvrácená hlavní postava, která začne řádit. A to pořádně.

Líbilo se mi, že tady dost dlouho figurovalo dítě. Co si budeme, to je hodně hodně strašidelný. Od roztomilého chlapečka byste ledacos faakt nečekali.¨

Další zápletka je tady krásně popsána, Lou jsem si moc oblíbila. Maličko mi připomínala mě. Vždy "ta jiná" zakřiknutá holka, co si drží věci v sobě. Jo, ta mi fakt sedla. Její kamarádka teda vůbec, tu bych pro změnu propleskla, ale i to sem patří, a že mi dokázala tak lézt na nervy je známka toho, že byla popsána dobře.

Knížka je opravdu malinká, slupla jsem ji za jedno odpoledne, takže i rozsahem super. Já se v tomto žánru zase déle držet nechci. Je to fajn proložení, ale číst to déle, tak mi asi začne kapat na maják.

Uznávám, že tady je velká podoba s jedním filmem, úplně to v tom vidím, na název si nevzpomenu, ale nijak mi to zásadně nevadilo. Každý se někde inspiruje.

Mark má za mě lepší knihy, ale určitě i horší, tohle si v oblíbenosti řadím někam do zlatého středu a musím říct, že jsem spokojená a vřele doporučuji.

17.03.2024 4 z 5

Krik nevinných Krik nevinných Roman Kulich

(SPOILER) Začíná dost originálně, exorcismem hodným Vymítače ďábla. A z koho je zase na jednu stranu dost vtipný. (SPOILER!! Koho by zajímalo - z 90. leté babči).

Poté začnou mizet zvířata. Tady musím zmínit, že autor se s tím nepáře a násilí na nich je opravdu hrozné a hodně hodně emotivní. Jo, málem jsem to oblulela. Děti a zvířata prostě nedávám.

Příběh působí jako z doby třeba 19. - 20. století, takže mi dojem dost pokazilo to, že to bylo víceméně v přítomnosti. Podle mě to nebylo vhodné. Byly zde totiž třeba mobily, které ale hlavní postavy prostě nepožívaly a pobíhaly po celé vesnici, jako právě v dřívější době. Také si něco snažily zapamatovat do detailu, místo toho, aby to vyfotily. To mi maličko vadilo. S tím souvisí i dialogy. Na dřívější dobu ok, na nynější ne.

Konec byl celkem překvapivý, něco jsem čekala, něco vůbec a za mě spokojenost. Fajn mystery thriller a rozhodně nesouhlasím s tak nízkým hodnocením.

14.03.2024 4 z 5

Mango nepadá daleko od stromu Mango nepadá daleko od stromu Kereen Getten

Vítejte na úžasné, prosluněné a pro nás totálně exotické Jamajce! Kniha je krásně prodchnutá zvyky tamních obyvatel, jejich běžným životem apod., takže jsem úplně viděla ženy s košíky plnými ovoce, které nesou na hlavě a pokoušela jsem si představit chuť čerstvě utrženého, šťavnatého manga

Když ale odmyslím tuto oslňující krajinu, tak mě v knize čekal smutný příběh jedné holčičky, kterou potkalo neštěstí a ukazuje se to, jak děti dokáží být zlé. Jejich odmítání a odstrkování neznalo meze a mně bylo Clary neskutečně líto.
Říkala jsem si, co se jí stalo a překvapilo mě, že šel příběh do mystery žánru! To jsem teda nečekala a upřímně to příběh dost zachránilo.

Ke knize mám i pár výtek, jako je malý rozsah, takže kromě Clary byly všechny ploché a nepřirostly mi k srdci a opět s rozsahem spojený fofr konec, ale celkově je kniha fajn oddych na jedno odpoledne a já jsem ráda, že jsem nakoukla do této kultury a mohla prožít příběh Clary.

13.03.2024 3 z 5

Sex, prachy a potíže Sex, prachy a potíže Jana Slaninová

Tak kde začít! Asi tím, že anotace knize tak strašně moc ublížila, protože to dle ní vypadá na hluboký příběh, že jsem fakt zůstala koukat.

Ono totiž tohle je pomalu bizár. Valerie je zkrátka blbka, co život těžký nemá, ale ráda si ho takový dělá.

Spí s kdekým, protože proč ne, chová se nevhodně a neumí si nikoho vážit, takže když už se o ní někdo stará, tak ona ho velmi rychle odradí a pak jen ublíženě kouká, že fakt vzal nohy na ramena.

Co mi vadilo extrémně, tak byl humor na sílu v podobě fráze "nasr...ehm, frustrovalo". Ne, mě to nefrustrovalo, mě to regulérně sralo, protože to bylo klidně i 5x na dvojstránce a upřímně jsem myslela, že kvůli tomu knihu odložím.

O původu a proč je černá, se čtenář nedozví nic moc, což mě taky mrzí, dalo se to popsat lépe.

Zlom přišel cca v půlce knihy, kde začalo jít u Valerie do tuhého a něco se jí opravdu začalo dít. Jana má konce knih maličko překombinované, ale to mi nevadilo, příběh to zachránilo.

Proto celkově hodnotím na 60%. Ale Kráva a kretén jsou moc lepší.

13.03.2024 3 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Takže! Tohle byla, dámy a pánové, taková jízda, až mě bolelo břicho od smíchu, místy se mi dělalo blbě a někdy jsem pěkně kroutila hlavou. Zkrátka - tohle je fakt top bizár.

Příběh švihlých sourozenců a dalších postav mě dostal na lopatky. Bála jsem se, že si s autorem ani v této rovině nesednu, ale omyl. Kotleta a Kyša možná vypadají stejně, ale fakt stejní nejsou! Mazec.

Plno sexu, akce, ti nahání tamty, tamty tyhle, krev a všechny možné tělní tekutiny stříkají všemi směry. Základ je - nezůstat "čistí", mít hřích. Jinak je velký problém. A postavy se teda opravdu činí, aby hřešily ve všech směrech.

Kromě ulítlých scén je tu i krásně vykreslený fantasy svět, takže i v tomto hledisku moje srdíčko zaplesalo.

Někde jsem četla negativní komentář, že se autor snad pasoval na cz Mellicka. Nevím, proč to bylo negativní, protože pokud se tam nepasuje autor, tak ho tam s klidem pasuju já.

Malinkatá výtka - mohlo to být kratší, pak se to začalo krapet opakovat a myslím, že tento žánr by měl mít ten rozsah maličko menší. Ale nic strašného.
Celkově bez debat knihu doporučuji, je skvělá a fakt jsem si příběh užila.

Hodnotím na 90% a kdo váháte, nemusíte.

13.03.2024 5 z 5

Marco Marco Marcy Jell

Někdy je potřeba totálně vypnout a přečíst něco oddechového, a tahle kniha je přesně taková. Splnila má očekávání do puntíku.

Marco je krásný, bohatý a tajemný muž, hlavní hrdinka trošku praštěná (a jak jinak), naivní trubka, která se namočí do průšvihu, ale ejhle, ono to asi zase tak špatné nebude.

No uznejte. Čtyři krásní chlapi, luxus, vila, bazén, to je spíš dovolená, než nějaký trest. Já bych se teda takhle potrestat nechala okamžitě .

Ač jde o erotickou literaturu, tak zde milostné scény nejsou na každé stránce a kniha má i skvělou vedlejší dějovou linku, která mě udržovala v napětí.

Nicméně i po té erotické stránce se dočkáme a není to ten typ díla, kde k něčemu dojde až v 75% knihy, to zase ne. Je to vše opravdu hezky vyvážené.

Co víc říct, já jsem moc spokojená. Slupla jsem to za jedno odpoledne a už na mě z knihovny mrká Lucas. Knihu určitě doporučuji.

13.03.2024 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Cesta mladého klučiny, který se vybodne na konvence a jde si vlastní cestou, cestou rapu, to se mi sakra líbilo.

Obdivovala jsem, jak se jeho sen, který se zdál být až nereálný, pomalu ale jistě měnil ve skutečnost. Někdy (většinou) to bylo sakra těžké a totálně nevýdělečné a nevděčné, ale Lukáš nám ukazuje, že život není o penězích, ale o zážitcích, a že je třeba chytnout každou příležitost za pačesy.

Celou knihu doplňují fotky, které mi příběh krásně doplnily a normálně jsem si přišla, že s nimi trsám na nějakém koncíku.

Bohužel došlo k tomu, čeho jsem se bála. Ze snu se stalo na dlouhou dobu "kde co s kým", ať šlo o chlast, holky a další podobné věci. Chápu, že to byla Lukášova cesta a chtěl to udělat autentické, ale stačilo by toho opravdu méně v popisech. Přeci jen po cca 20. už je to moc.

Maličko jsem měla opět problém s jazykem, ale už si zvykám, že tyto knihy o hudbě zkrátka slang ve vyprávění mají.

Co víc dodat, knihu bych maličko osekala, ale pořád jde o parádní čtení, jen opravdu doporučuji zvážit, zda vás toto bude zajímat. Je to hodně specifický žánr a zdaleka nesedne všem, naopak si myslím, že se to bude líbit menšině.

Já knihu doporučuji a hodnotím na 70%.

04.03.2024 4 z 5

Dvakrát do stejné řeky Dvakrát do stejné řeky Louise Candlish

Když jsem knihu začala číst, tak jsem si říkala "o-ou, vztahové peripetie, a co dál?". Máme zde totiž dva páry, každý má své problémy, které chce řešit atd, mohlo by se tedy zdát, že to bude celkem nuda. ALE!

Pak se to začne pěkně zamotávat. Asi to pro někoho nemusí být tolik záživné, protože to je spíše takové kdo, kde, co a s kým, ale mně se to naopak líbilo moc. Je to thriller daleko více ze života, takže mě to pěkně děsilo.

Kapitoly se střídají v čase, takže bylo zajímavé sledovat vývoj příběhu přibližujícího se k časovému střetu a spekulovat, co se asi stane.

Postavy byly vykresleny perfektně. Sice mi nikdo moc nepřirostl k srdci, protože všichni byli na ránu, ale tak to mělo být a autorka to zvládla na výbornou - emoce to ve mně vzbudilo.

Jak se blížilo finále, tak jsem si říkala, jak to autorka ukončí. A upřímně jsem tohle v thrilleru ještě nezažila. Bylo to zcela reálné a jo, takhle by to pravděpodobně bylo.

Celkově knihu doporučuji, bylo fajn si přečíst zase něco nepřitaženého za vlasy, ale stále plného překvapení. Možná bych ubrala pár stránek, ale to je jen malý detail. Spokojenost a milé překvapení.

04.03.2024 4 z 5

Zasněžené příběhy Zasněžené příběhy Michal Unar

První povídka mě totálně dostala. Osamělá žena, smutek, zhrzenost, ale i romantika a láska, to vše se na pár stránkách nachází. Držela jsem jí neskutečně palce, aby našla, co hledá. Bravurně vykreslené emoce. To jsem si poplakala.

Druhá povídka nás vtáhne do doby krutých Křižáckých výprav, kdy válkou zničený a vírou zhrzený voják přijíždí zpět do své vlasti. Líbilo se mi, jak bylo podáno těžké téma, ale že to zase nebylo jen o něm. Krásná historická povídka o znovunalezení své víry.

Třetí povídka byl takový poctivý thriller.. Mooc se mi líbila (jako všechny) a žánrově mi byla nejblíže. Proto jsem samozřejmě věděla co hledat a na vše přišla hned. Ale spokojenost. Co dokáže důvěra v nesprávnou osobu udělat.

Ve čtvrté povídce autor zabrousil do fantasy. Magické svíčky, co se zapalují samy a přináší omamnou vůni? Co by to mohlo být? Hlavní hrdinka, která hledá samu sebe v osobní rovině a trápí ji velká ztráta, tak ta mi přirostla k srdci neskutečně. A ještě víc její kamarádka.

A v poslední povídce se ocitáme v 18. století, kdy mladá hraběnka musí snášet svého manžela a celkově nastavené standardy, ale její odhodlanost a i shoda okolností ji dovedou někam úplně jinak.

Celkově je kniha skvost, doporučuji všemi deseti. Přiznávám se, tohle jsem nečekala. Nadšená jsem!!

04.03.2024 5 z 5

Zátah na ďábla Zátah na ďábla Richard Lourie

(Četla jsem nové vydání této knihy)

Myslím, že tohoto vraha není třeba dlouze představovat. Vrah, pedofil, kanibal, zkrátka hovado, co se nemělo narodit, ale bohužel, stalo se.

Neskutečně se mi líbilo, že kniha nebyla jen o něm, ale i o systému, který stál za starou bačkoru a Čikatilovo řádění těžce "podporoval". Abych byla přesná, snažili se vše vyřešit extra rychle a hlavně bez rozruchu, jenže to vedlo k obrovským chybám a k tomu, že toto monstrum mělo na svém zvráceném "kontě" 56 obětí.

Kromě systému zde byl podrobně představen i hlavní vyšetřovatel, který se na dopadení a výslechu nejvíce účastnil. O Čikatilovi jsem něco věděla, ale o něm nic, takže jsem ráda, že jsem nahlédla i do jeho života. Přeci jen setkání s takovým člověkem poznamená každého, takže vědět něco o jeho dětství a životě mi dalo náhled do toho, jak byl schopen to ustát.

Zklamání přišlo ve chvíli, kdy jej zatkli a vyslýchali. Čekala jsem, že to bude detailněji popsané. Ostatně kniha vše doposud popisovala velmi do hloubky, ale najednou ejhle! Jako když chtěl autor mít nějaký počet stránek a šup lup, konec. Zklamání pokračovalo i při soudu, snesla bych to víc popsané, víc náhledů z hlediska psychologie atd.

Co ještě musím zmínit na závěr, tak ani v tomto novém vydání není opravena chyba z obálky, kde je uvedeno "masový vrah" a není zde dodatek o popravě. Alespoň nějaké datum by zde být mohlo a oprava takové zásadní chyby by měla být samozřejmostí.

Celkově knihu hodnotím jako lehký nadprůměr.

04.03.2024 3 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Když jsem viděla rozsah tohohle mistery thrilleru/hororu, tak jsem se maličko lekla. Když mi přišel, tak jsem se lekla podruhé. Safra to je dacan! Ale..

Kniha je prostě dokonalá. Dávkovala jsem si to po 50. stranách denně a úplně si to vychutnávala. Popis krásného prostředí vesnice, hor, lesů. Úplně jsem cítila vůni jehličí a cítila to mrazení, když vstoupíte do hustého a temného lesa.

Postavy totéž. Normálně jsem měla pocit, že je znám celý život. Paradoxně jsem měla nejvíce oblíbenou záporačku Hanku. Popsat kladnou postavu, to si myslím, že není až tak těžké, ale aby vám záporná postava pila krev, to je um. A Kateřina to dokázala dokonale.

Samotný příběh byl přesně takový, jak mám ráda. Nebudil strachy ze spaní, ale při čtení mě (ne)příjemně mrazilo.

Jasný, Petr, hlavní hrdina, je trochu dobrodruh a očividně si libuje v situacích, kde by 99% z nás s jekotem zdrhalo, takže se to někdy může zdát zvláštní, ale zase na druhou stranu - kdyby takový nebyl, nebyla by kniha, protože by to vzdal a šlus.

No já bych vám tady mohla vyprávět do aleluja, ale nebudu to natahovat. Kniha je skvost a kdo máte rádi detailní a komplexní příběhy, tohle je přesně pro vás. MILUJU TO.

04.03.2024 5 z 5

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Prvních padesát stran je dost o vztazích Ruth. Jak s rodiči, s bratrem, tak i s Robertem, budoucím manželem. Věřím, že to někoho vystrašilo, že to vypadalo jako podivná romantika a lékařství nikde, ale název mluví jasně - žena průkopníka. Nějaká ta romantická a seznamovací linka je tedy očekávatelná.

Ovšem po této části začíná smršť. Geniální nápad, který by dokázal opravdu pomoc těžce nemocným, se stává postupně prokletím. Nádherná ukázka toho, co se stane, když má jeden člověk velkou moc a stoupne mu to do hlavy. A taky toho, jak dlouho trvá, než se na to přijde.

Robertovo bláznění bylo opravdu extrémní. Pomalu jsem si říkala, že on dělá lobotomii kvůli všemu (třeba poporodní deprese) a sám by ji očividně taky potřeboval. Z nadějného a úspěšného lékaře se stal zkrátka magor pachtící po uznání a zejména slávě.

Malinká výtka - chyběl mi úhel pohledu Roberta. Kdyby to tam bylo, tak je to jasných 100%. Chtěla bych mu vidět do hlavy, proč to dělal, kdy nastal ten zlom apod. Ruth nám to sice vypráví bravurně, ale zkrátka jen z jejího pohledu.

24.02.2024 5 z 5

Rusovláska z Osvětimi Rusovláska z Osvětimi Nechama Birnbaum

Úvodem chci říct, že i když knize nedávám moc vysoké hodnocení, tak tuto dobu a její hrůzy vůbec nezpochybňuji a je mi líto, co si každý jeden člověk musel zažít. Hodnotím provedení a autentičnost příběhu.

V této knize se nám střídají dva časy. Jeden válečný, kde s postavami prožíváme pracovní tábory, Osvětim, pochod smrti a všechny další hrůzy, jaké tato doba přinesla, a předválečný, veselý, plný jídla, radosti a plánů.

Válečná dějová linka mě "bavila" moc. S postavami jsem soucítila, nedělalo mi to dobře, autorka dokázala vtáhnout dokonale do doby. Bohužel jsem si představovala, co by bylo se mnou a s mojí rodinou, kdybych se ocitla ve stejné situaci, a moc doufám, že jsme si z tohoto jako lidstvo vzali alespoň nějaké ponaučení a nebudu to muset ani já, ani nikdo jiný, nikdy zažít.

S čím jsem měla problém a místy mě to až nebavilo, tak byla dějová linka v předválečné době. Chápu, že se autorka snažila ukázat kontrast mezi přítomností a minulostí, ale bylo to moc. Některé kapitoly byly vyloženě jen o jídle a to po chvíli zkrátka přestane bavit.

Zhruba ve dvou třetinách ovšem dějová linka z minulosti zmizí a prolne se s přítomností, a to mé hodnocení hodně zvýšilo. Kdyby to takhle bylo od začátku, nebo kapitol z minulosti bylo méně, dala bych ještě více hvězdiček.

Takhle hodnotím na 70% a knihu stále doporučuji k přečtení. Nicméně znám určitě lépe zpracované příběhy s touto tématikou.

24.02.2024 3 z 5

Temná epocha Temná epocha Mark E. Pocha (p)

Tahle kniha pro mě má daleko větší význam, než jen ten příběhový, protože jde o rozloučení s tvorbou tohoto, za mě, úžasného autora, který mi otevřel cestu k hororu. Asi navždy si budu pamatovat, jak jsem otevřela Bestii, varování brala na lehkou váhu, a za chvíli čuměla jak péro z gauče, protože to byl nářez!

Co se týče této knížky, tak je za mě průměrná. A tak by to mělo být. Jde o průřez autorovou tvorbou, a každý jsme někde začínali, no ne?

Za zmínku stojí určitě právě autorova první povídka "Nedozírné důsledky administrativních omylů". Ta je plná černého humoru, (ne)vhodných narážek a sarkasmu. Já tohle můžu a fakt jsem se nasmála.

A vypíchnu ještě jednu: "Lesy mají oči", ta byla zase parádně nechutná, zkrátka tak, jak jsme u Marka zvyklí, že?

Ostatní mi v hlavě moc neutkvěly. Buď jsou si hodně podobné (pánové, pro vás by to byla muka, autor rád hlavní hrdiny týrá nějakými útoky na intimní partie), nebo neměly prostor rozsahem a nepřirostly mi k srdci.

Jsem ráda, že jsem se s autorem takto mohla rozloučit, i když se k jeho tvorbě budu určitě vracet, ale za mě je tohle jedno z těch slabších dílek.

Celkově knihu hodnotím na 50%. Neurazilo, nenadchlo.

24.02.2024 2 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tak kde začít. Asi tím, že nápad na knihu je opravdu skvělý. Dalo se z toho "vytřískat" hodně, ale jak to někdy bývá, provedení maličko pokulhává.

Kdybych nevěděla, o čem kniha je, protože se to řešilo v kauze (zmiňuji ji jen kvůli tomuto a dál ji do recenze vůbec zatahovat nechci), tak bych 80% příběhu nevěděla, čeho se to týká.

Autorka maličko neodhadla čas, kdy nám to, o co jde, odhalí. Další problém mám s postavami. Všechny byly vykresleny opravdu zvláštně. Čekala bych, že mi Cácora přiroste k srdci a ostatní mi budou pít krev, jak tomu v těchto knihách bývá, ale tady se efekt dostavil jen tak na 10%.

Zároveň chci ocenit, že nás autorka nešokovala scénami, které by tady mohly být. Téměř nic sem nedala. To je za mě určitě plus. Ale ta psychologie a emotivní stránka měla být vykreslena lépe. Mám knih na toto téma načtených dost a vím, že to jde. A po Haně jsem to od autorky i čekala. Ona to prostě umí!

Co knihu dost zachránilo, tak byl samotný konec. Ten bylo konečně pořádně objasňující a emotivní. Takhle jsem to čekala celou knihu a ne jen posledních 20 stran.

15.02.2024 2 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Pane jo! Co dokáže 180. stránková kniha vyvolat za emoce. Petra je mistr psaného slova, to je mazec.

Ze začátku jsem si říkala, o čem kniha bude, že se vlastně nic neděje. Nešťastný muž se vrátil do rodné vesnice a bojuje se životem, změnou, domem.

Ale pak přišel zvrat. A už to jelo. Co bych dělala já na místě sousedů? Jak bych k němu přistupovala?

A morální dilema jelo až do konce. On je špatný, ale nejsou sousedi ještě horší? Nezhoršují to a nepřibližují ho k zlomu, kdy to něco bouchne? A bude to jeho nebo jejich vina, protože ho k tomu dohnali? Tolik otázek, tolik úvah, to jsem celou knihu zažívala.

Dlouho po dočtení mi kniha rezonovala v hlavě a neustále jsem nad ní přemýšlela. To je u mě známka kvality.

Nevím, jak Petru námět napadl, ale to je taková pecka, že prostě nemám slov. Geniálně zpracované neskutečně těžké téma. A tohle já od knih čekám.

Nemám co vytknout. Jednoznačně nejlepší kniha za leden. Tohle si přečtěte.

15.02.2024 5 z 5

Králova spravedlnost Králova spravedlnost E.M. Powell

Musím říct, že když mi kniha přišla jako překvapení, tak jsem dvakrát nejásala. Já zkrátka historické detektivky nečtu. Ale když už jsem to tady měla, tak to přeci nenechám jen tak ležet.

A jsem ráda, že jsem se do toho pustila. Rozjezd byl maličko pomalejší, než odjeli pátrat, tak tu pár hluchých míst bylo, ale jinak to bylo příjemné překvapení.

Středověká Anglie a její soudy, to byl fakt bizár. Utop se a jsi nevinný, neutop se a oběsíme tě, protože to znamená vinu. Dobrá logika.

Vraha jsem neodhadla, to je další velké plus. Hlavní postavy mi byly sympatické a držela jsem jim palce. Ti, kteří mi měli pít krev, tak ji pili, takže emoce rozhodně autor vzbudit umí.

Celkově knihu hodnotím na 70% a jsem ráda, že jsem zase zkusila něco jiného. Doporučuji.

15.02.2024 4 z 5

Kopírák Kopírák Sam Holland

Taky vám někdy přijde, že anotace knize ublíží? Tady se to, za mě, jednoznačně stalo. Nejděsivější krimi thriller roku to opravdu není. Ano, jsou zde dost brutality, to nepopírám, ale nejděsivější zkrátka a dobře ne.

Přemýšlím, od čeho začít. Neskutečně se nepovedl překlad knihy. Některé věty nedávaly smysl a musela jsem je číst několikrát, abych pochopila, o co jde.
Nevím, co se s českým překladem děje, ale je to několikátá kniha, kde jsem na to narazila. Ale za to autorka nemůže, takže hvězdičky kvůli tomu neubírám.

Za co ale jednoznačně hvězdičky beru, tak je provedení knihy. Větší klišé by nebylo? Za každou cenu sem nacpat tunu sexu, drogově závislého a problematického vyšetřovatele a tomuhle podobné věci, to fakt nebylo nutné.

Další věc, co mě neskutečně vytáčela, tak bylo to, že si hlavní vyšetřovatelka pletla masové vrahy se sériovými. Ne, tohle fakt neexistuje. Je to asi tak jedno, jako kdybych si já pletla má dáti s dal. Prostě...ne .

Samotné vyšetřování taky probíhalo všelijak. Nic a pak víceméně někoho něco osvítilo a bylo. Úplný konec knihy to trochu zachránil, ale nebyl dotažený. Nevím, jestli má být pokračování, ale tohle se zkrátka nevyřešilo.

Celkově oceňuji námět, to kdyby dostal do ruky třeba Carter, tak to by bylo, a originalitu konce. Nicméně stále nedostatky převažují a já musím tento hit hodnotit jako slabší podprůměr.

15.02.2024 2 z 5