Zátah na ďábla
kniha od: Richard Lourie

Pojednává o životě, dopadení, výsleších i obětech masového vraha a kanibala Čikatila.
Literatura světová , Literatura faktu
Vydáno: 1993 , Studio dobré nálady - nakladatelství Kredit
Originální název:
Hunting the Devil , 1993
více info...
Komentáře (14)
Komentáře 14 Recenze 1


Čikatilův případ mám v povědomí už z jednoho dílu podcastu Opravdové zločiny. Knihu jsem tedy četla s nějakou představou a jen jsem si doplňovala informace, které jsem nevěděla.
Po vás, kteří jste o Andreji Čikatilovi ještě neslyšeli - velmi doporučuji si knihu přečíst. Jeho činy byly otřesné, jeho bezcitnost nechutná, ale i o zle je třeba mít povědomí.
Tento masový vrah má na svědomí přes padesát životů patřících především dětem. On sám si pak přimýšlel další a tvrdil, že to bylo přes sedmdesát mordů. Vraždy byly sexuálně motivované, způsob zabití velmi krutý. Kdyby to bylo na vás stále málo, některé kusy těl také požíval.
Jeho příběh je v knize představen především z pohledu vyšetřovatele Kostojeva. Díky tomuto náhledu je vidět, že mohl být zavřený už spoustu let, kdyby ruská milice fungovala tak, jak má.
Našlo se pár kapitol, které bych klidně vyškrtla, především o minulosti některých postav a politická situace. Mnoho útržků nebylo vůbec důležitých pro děj knihy.
Každopádně jako zločinožrout jsem s informacemi spokojená a zvídavým a zvědavým čtenářům velmi doporučuji! Snad jen pokud jste extra cíťové, tak raději sáhněte po jiné knize.
4/5
Budu moc ráda, když mě pro další recenze budete sledovat na IG: little.monday a FB: LittleMonday - Rádi čteme


Každý, kdo se aspoň trochu zajímá o true crime, příběh Čikatila zná. Jistě, to co prováděl, byl hnus největšího kalibru, ale mě asi víc sr*li soudruzi. Takovej bordel může být fakt jen v Rusku.


Absolutní must read pro všechny fanoušky true crime.
Čtivě popsaný osud zrůdy Čikatila i geroje vyšetřovale Kostojeva, neúplatného muže se smyslem pro spravedlnost - což bylo v dobách SSSR a troufám si říct i současné Ruské federace obtížnou vlastností.
Společně s osudy hlavní postav jsem se seznámila i se základy fungování sovětské prokuratury, osudu Ingušské menšiny, jejich odsunu, atp.
Plusem je forma knihy, psané spíše formou beletrického příběhu, než odborné literatury.


Děsivý příběh, děsivá kniha. Myslím obsahem. Vyprávění sice někdy ubíhalo, kam nebylo třeba, ale zase sem tam v textu vykouklo něco z reálií ruského života. Taky mnohdy děsivé. Co se týká případu Čikatila samotného, jsem bphužel přesvědčen, že vzhledem k zemi, kde se odehrává, se svět zdaleka nedozvěděl všechno. Zátah na ďábla je kniha, která bezesporu stojí za přečtení, ale ke které bych se, z pochopitelných důvodů, už nikdy nevrátil.


Miluju true crime, takže mě tahle kniha nemohla minout. Četla jsem nové vydání knihy a na obou obálkách je nechutný a jeho ,,příběh" a dopadení je prostě na grc. Každopádně mě kniha ,,bavila", až na některé pasáže z vyšetřovatelova života, které byly v některých pasážích až moc zdlouhavé, ale jsem ráda, že jsem se dozvěděla i něco o Kostojevovi.


Četla jsem až nyní, lákavější přebal, které vydalo Naše vojsko :)
Větší vsuvka o životě inspektora, který vyšetřoval Čikatilův případ. Pro mě až zbytečně obsáhlé. Ale jinak super četba!


Kniha pro silný žaludek. Avšak neskutečně zajímavá. Andrej Čikatilo byl skutečný netvor. Dodnes si pamatuju, když jsem jeho fotku viděla jako malá holka v novinách, kde informovali o jeho zatčení a odsouzení. Od té doby jsem toho o něm přečetla spoustu. Tato kniha dopodrobna popisuje jeho dopadení, výslechy a pocity vyšetřovatele, který honbou za tímto vrahem strávil několik let svého života. Pět hvězd bez diskuze.


Knihu jsem si koupil v devadesátých letech.Věděl jsem o kom.Byla jednou z prvních,která přispěla,že jsou pachatelé slavnější než oběti.Skvěle popsaná psychologie postav.


O Čikatilovi jsem už přečetla dost, takže jsem věděla, do čeho jdu. Mezi jinými i knihu Dítě č. 44, která byla motivována Čikatilovým případem. Příběh byl ale zasazen do padesátých let minulého století a vyšetřování negativně ovlivnila Stalinova diktatura přetrvávající i po jeho smrti. Tedy více než brutalitou vraha jsem byla šokována faktem, že ani třicet let po té, v době skutečného pátrání , se praktiky bezpečnosti a milice tak málo změnily.


Nejedná se o knihu, kterou bych si přečetla zas. Je brána spíše z historického hlediska. Tzv. "co se dělo po celou dobu řádění Čikatila v Rusku atd." . V tomto žánru mám raději více životopisné a psychologické hledisko. Ale přečtení beru pozitivně, dozvěděla jsem se opět o něco více z daného období.


Povinnost pro všechny fanoušky sériových vrahů. V detektivkách jsem se seznámil s velkým množstvím smyšlených šílenců a vrahů, ale žádný z nich nesahal tomuhle skutečnému ani po kotníky.


Velmi dobře napsaná knížka o jedné zrůdě "člověku" jménem Čikatilo ale dobře rozepsaná i o inspektorovi Kostojevovi, zajímavá knížka..

Z této knihy, nebo spíše z hlavní postavy v teto knize jde strach. Když jsem jí četl, tak jsem kolikrat potom nemohl ani usnout a jenom premyslel, jak se nekdo takovy může narodit.... :-( doslova hnusný čtení, ale ne vinou autora, ale ty zrudy o ktery je kniha...
Štítky knihy
sérioví vrazi brutalita kanibalismus masové vraždy Andrej Čikatilo, 1936–1994
Kniha Zátah na ďábla je v
Právě čtených | 2x |
Přečtených | 96x |
Čtenářské výzvě | 7x |
Doporučených | 5x |
Knihotéce | 66x |
Chystám se číst | 70x |
Chci si koupit | 25x |