Jia Jia komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Nádherná nestárnoucí knížka, která mě provází celý život a pořád stejně se mi líbí. Veliký podíl na oblíbenosti mají určitě i překrásné obrázky Heleny Zmatlíkové.
Jedna z nejpovedenějších knížek pro děti, co byly kdy napsány (a nakresleny).

12.02.2014 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Na začátku se stane vražda. Čtenáři není dlouho znám pachatel a dokonce ani oběť. Děj knihy se vrací o několik měsíců zpátky a točí se kolem rodin se "školkovými" dětmi, na povrch vyplývají jejich vzájemné vztahy přátelské i nepřátelské, ale i tajemství a problémy, které každá rodina skrývá.
Velmi čtivý román s napínavou zápletkou, líbil se mi doposud nejvíc ze všech, které u nás zatím od Liane Moriarty vyšly. Těším se na Tři přání.

24.08.2016 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

"Kukačka" se mi docela líbila, Hedvábník byl ještě o něco lepší.
Zajímavější námět, atraktivnější prostředí, napínavější vyšetřování, morbidnější vražda, úchylnější vrah...
Chválím výborný český překlad, který dodal knížce ty správné grády.
Úplně nejlepší byli Cormoran a Robin.
Pokud se Strike dle plánu rozhodne hledat další sílu do své detektivní kanceláře, určitě se přihlásím. Těším se na takového skvělého šéfa a bezvadnou kolegyni :-))
4,5 *

23.03.2015 5 z 5

Chladný popel Chladný popel Simon Beckett

Několikadenní pátrání po šíleném vrahovi (vrazích?) se odehrává na malém ostrově v Atlantiku. Ponurou atmosféru podtrhuje drsné počasí, ostrov je nepřetržitě bičován proudy vody a sužován vichřicí, odtržen od spojení s pevninou, bez elektřiny.
Zdánlivě klidný a příjemný závěr vyústí nečekaně, špatný konec zůstává pootevřený...

Napínavý a čtivý thriller plný zvratů a překvapení navíc, stejně jako první kniha Simona Becketta, poutavým způsobem seznamuje čtenáře s dalšími poznatky z oblasti forenzní antropologie.

P.S. Doufám, že u nás časem vyjdou i další dvě knihy s postavou doktora Davida Huntera, i když podle informací KK z loňského roku, bohužel ještě ani nebyla zakoupena práva k překladu :-(

12.04.2014 5 z 5

Analytik Analytik John Katzenbach

Kdo má rád psychologické záležitosti, bude ve svém živlu.
Abyste si tuto knihu vychutnali do posledního písmenka a vše důkladně pochopili, chce to pořádně se soustředit a vnímat každou větu. Pokud čtete rychle a přeskakujete řádky, nemá cenu ji číst. Jako čtení na deku k vodě nedoporučuji, nečtěte ani když budete unavení nebo ospalí, občas by vám to asi hlava nebrala.

Někdy můžete mít dojem, že čtete odborný článek nebo skripta psychiatrie a například takových souvětí je tam docela dost:
"Když se na sebe díval v zrcadle, vzpomněl si na jednu ze svých prvních přednášek z psychiatrie, kde jim jakýsi psychoanalytik z lékařské fakulty vysvětloval, že nehledě na to kolik toho o chování a emocích víme, a nehledě na míru našeho přesvědčení o správnosti diagnózy a možném vývoji dějů vyvolaných neurózou a psychózou, lékař v konečném důsledku nikdy nemůže s naprostou jistotou předpovědět, jak bude určitý jedinec reagovat".

Analytik je jedna z nejlepších knih co jsem vůbec kdy četla, pro mě ještě lepší než slavný Sněhulák. Promyšlená do každého detailu, s úžasnou hlavní postavou, ze které se během 444 stránek stává jiný člověk .... no, když ne úplně jiný, tak o dost jiný určitě.

Těším se na další Katzenbachovy knížky a doufám, že jsou stejně perfektní.

P.S. Nikdy si nedávám autora do oblíbených po přečtení jedné jeho knihy. Tentokrát udělám výjimku, i kdyby byl Analytik jedinou knihou, kterou napsal, bude zkrátka mým oblíbeným autorem.

23.03.2014 5 z 5

Hra s ohněm Hra s ohněm Tess Gerritsen

Tak to opravdu není Tess na jakou jsme zvyklí. Tentokrát žádné napínavé a skvěle vymyšlené případy Maury a Jane, ale tvrdá realita. Větší část knihy jsou děsivě vylíčené válečné hrůzy, hlavně o likvidaci italských Židů za 2. světové války.
S tím souvisí příběh mladé bostonské houslistky, která si při návštěvě Říma v zapadlém starožitnictví koupí staré noty. A tak nechtěně probudí desítky let staré tajemství, jež drsně zasáhne i do jejího do té doby spokojeného života s manželem a malou dcerkou.
I když jsem věděla, že knížka bude tentokrát jiná než ostatní thrillery, které Tess napsala (a které mám všechny ve své knihovně), přesto to byl rozdíl veliký. Jistě, opět skvěle napsaný, s burcujícím námětem, ale ve mně zanechal pocit zklamání a hlavně smutek a depresi.
Umělecký dojem 5*
Požitek ze čtení 3*
:-)

30.11.2016 4 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Čtivá knížka s trochou napětí o vztazích a hlavně o potížích s láskou, příjemné oddechové čtení se šťastným koncem.
Líbily se mi kapitolky z hypnoterapeutických sezení.

12.04.2016 5 z 5

Moc přítomného okamžiku není kniha, která se přečte jako román a vrátí zpátky do knihovny. Nejlepší je položit si ji někde poblíž a stále se k ní vracet, hlavně když člověk cítí, že mu není právě nejlíp. Pak funguje jako lék.

31.05.2014 4 z 5

Zátiší Zátiší Louise Penny

Knížku jsem koupila jako dárek a pak jsem si ji od obdarované půjčila :-) Přece jenom to není tak úplně můj šálek kávy, dávám přednost akčnějším a drsnějším thrillerům. Ale byla jsem mile překvapena, příjemná detektivka z krásného prostředí, líbila se mi. 4 1/2 *

11.09.2016 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Po všech těch 222 převážně spokojených komentářích vlastně už ani není co dalšího dodat, jen pochválit. Paní Liane Moriarty, moc se Vám to povedlo, skvěle vymyšlená kniha, díky a pište dál :-)

11.06.2016 5 z 5

Lékařka Lékařka Noah Gordon

Po slabším začátku se odehrává silný příběh o lékařce, která ve svých 42 letech odchází z rušného velkoměsta a zřizuje si soukromou ordinaci na venkově, v drsném, ale krásném prostředí na horách.
Knížka nejen o nemocech, starostech a radostech jejích pacientů, ale i o jejím osobním životě, sbližování s místními lidmi, budování nového domova i o novém složitém vztahu.
Čtivý a krásný román.

22.05.2016 5 z 5

Sametová kůže Sametová kůže Markéta Harasimová

Nebudu hodnotit kvalitu/nekvalitu literárního díla. Předchozí romány této autorky neznám, ani je nemám v úmyslu poznat, tato knížka mě zaujala tím, že byla na rozdíl od předešlých, obohacena o kriminální zápletku. Proto jsem si ji pořídila jako vhodnou "tlustou prázdninovou detektivku" :-). Tento účel splnila ... částečně.

Než jsem pochopila, že až tak o detektivku nepůjde, na mě trochu nepatřičně působilo časté pnutí v rozkroku krásného hlavního vyšetřovatele, které se dostavovalo ve společnosti půvabné hlavní podezřelé a jeho, cituji z knihy, myšlení ptákem (působilo ve smyslu, že se tam nehodilo :-)).

Pachatelé byli předvídatelní a konec mě zklamal. Pořád jsem doufala v nabízející se šokující zvrat ve vyšetřování, ale místo toho jsem se ocitla v erotickém románu a následoval podrobný popis jednoho pohlavního aktu za druhým.
Pozor spoiler :-) - kniha končí vyznáním vzájemné lásky již zmíněných dvou protagonistů, kyticí růží a dárkem v podobě nalezeného koťátka...

Když to shrnu, knížka se dobře četla, byla napínavá, bavila mě. Asi do poloviny jsem to viděla dokonce na nejvyšší hodnocení, pak mé nadšení opadlo na čtyři hvězdy a za ten přeslazený konec bez nápadu dávám tři.

22.07.2014 3 z 5

Dámy z Grand Avenue Dámy z Grand Avenue Joy Fielding

Knížku už jsem jednou četla, asi tak před 14 lety, už jsem si ji nepamatovala, zůstal mi jen matný dojem, že se mi tehdy líbila.
Po letech jsem po ní sáhla znovu a byla jsem překvapena jak smutně a pesimisticky na mě zapůsobila. Současné zamračené a ponuré počasí jako by její smutek ještě násobilo.
Psychologický román odehrávající se v průběhu 23 let, příběh čtyř přítelkyň od jejich mládí, kdy se tehdy se svými dvouletými dcerkami seznámily na pískovišti a kterým dal život během let pořádně zabrat.
Ale vlastně... komu z nás nedává ;-) ?
P.S. Kousek moudra z knížky:
"Jestli je život prostě tou šancí, kterou jsme si zvolili z mnoha jiných, pak spoustu času promarníme oplakáváním těch ostatních, nevyužitých šancí. Neustále něčeho litujeme. Přitom minulost nelze změnit, můžeme se ji pouze snažit pochopit. A musíme ji přijmout. Vyrovnat se s ní. Jako s něčím, co bylo a už není."

13.10.2016 4 z 5

Vážka Vážka Michel Bussi

Po náročných osmnácti letech pátrání, zoufalém bloudění ve slepých uličkách, hledání důkazů, svědků, je závěr docela jednoduchý a jasný. Brzy jsem začala tušit, že to nebude tak ani tak, ale TAK ;-)
Čtivá a napínavá detektivka s něžným názvem, odlišná od současných temných thrillerů.
4,5*

26.07.2016 5 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Je to knížka určená nejen k pobavení, ale především k zamyšlení. Člověk si ani neuvědomí a většinou ani nemá důvod o tom přemýšlet, jaké dalekosáhlé a hrozné důsledky může mít ztráta paměti.
Kromě samotného děje se mi líbily Elisabethiny dopisy psychiatrovi, jako zpestření působí vtipný blog akční prababičky Francesky a výborný je i závěr, který zachycuje jak vypadá situace v Aliciině rodině po 10 letech a co se změnilo, k lepšímu i horšímu, když už děti pomalu dospívají.
4,5*

09.05.2016 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Skvělý psychothriller obdivuhodně promyšlený do posledního slova.
Sympatie se střídavě kloní od Amy k Nickovi, od Nicka k Amy... Chudáček Nick - vrah Nick, týraná Amy - vypočítavá mrcha Amy... nenávist, láska; láska, nenávist...
Knížku si řadím mezi bestsellery ve své knihovně.

19.10.2014 5 z 5

Ostré předměty Ostré předměty Gillian Flynn

Několik kapitol trvalo než jsem se vnořila do děje a zvykla si na zvláštní atmosféru.
Pak už jsem musela číst dál a dál i když se mi sem tam zvedal žaludek a zůstával rozum stát.
Přesto není příběh těžko uvěřitelný, ve Wind Gap je sice koncentrace psychopatů nad průměrem, ale narkomani, vrazi a psychicky narušení žijí i mezi námi.
Nechutný, zvrácený, děsivý, skvěle napsaný psychologický thriller.

03.10.2014 5 z 5

Jak se zbavit Matthewa Jak se zbavit Matthewa Jane Fallon

Původně knížka z výprodeje za 59 Kč koupená na doplnění objednávky, od které jsem nic úžasného neočekávala a bylo to milé překvapení.
Vtipná současná, drobně nahořklá komedie na staré téma, o vztahu svobodné ženy se zadaným mužem a hlavně o přátelství. Sice nekončí happyendem, i když jak se to vezme ...
Příjemné čtení především na dovolenou.

19.06.2014 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Moc milá, příjemná knížka, pro mě to bylo pohlazení po duši. I když je to román, asi bližší více ženám než mužům, k červené knihovně má hodně daleko.
Autorka je sympatická, líbí se mi všechny její knížky a obdivuji její velkou empatii a smysl pro humor.
P.S. Je mi líto, že nemám sestry, nebo aspoň jednu :-(

24.01.2017 5 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Tento román se panu Cobenovi povedl. Dobrý nápad a myšlenka, napínavá zápletka a překvapivý konec, příběh v dnešním internetovém světě aktuální. Potvrzuje se známé a varující "Internet - dobrý sluha, ale zlý pán".
V knize mi trochu vadily časté lakrosové, basebalové a fotbalové vsuvky, autor je zřejmě sportovní fanda a možná tak opravdu američtí hoši tráví volný čas :-)
4 1/2*

16.05.2016 5 z 5