JessieEx JessieEx komentáře u knih

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

4,5*
Kniha mě zaujala především nádhernou obálkou, ale obávala jsem se, že bude příliš tendenční, zvlášť v souvislosti s kauzou MeToo, na kterou mám svůj názor...

No a tak musím říct, že jsem mile překvapená!! Knížka/autorka je z 95% nestranná a ukazuje, že každá mince má dvě strany. Ani by mě nenapadlo popřít, že Jacob byl odporný pedofil, na druhou stranu Vanessa nebyla žádný svatoušek (už ten název...). V 15 letech chtěla mít poměr s téměř o 30 let starším profesorem ne ze zamilovanosti, ale proto, že jí imponoval, myslela si, že nad ním má moc, že je vyspělejší než spolužačky a lepší. Vinu na tom nesli samozřejmě především rodiče. Když matka zajistila, že její 15letá dceruška má přítele, první, co ji zajímalo, bylo, zda potřebuje antikoncepci. Hned bylo jasné odkud vítr vane.

I proto bylo těžké udělat si na postavy jasný a nezaujatý názor a knížka mě přinutila opravdu hodně přemýšlet. A rozesmutnila mě.

Málokterá holka nebyla nikdy ani trochu platonicky zamilovaná do učitele na SŠ nebo VŠ... ale co bychom dělaly, kdyby učitel ten cit začal oplácet? Kdyby si něco dovolil?
Není to bohužel nereálné, takže si myslím, že by si tuto knihu měli přečíst všichni rodiče.

Jen škoda, že mi vyspoilerovala Lolitu :)

14.01.2021 5 z 5

V pasti lží V pasti lží B. A. Paris (p)

Tohle bylo naprosto geniální! Jdu zařadit autorku mezi své nejoblíbenější! Neskutečně mi sedí její styl psaní a zatím mě ještě nezklamala.
Tohle bylo opět velmi silné čtení. Nebrala jsem to úplně jako thriller, spíš psychologické drama. Brečela jsem nad zoufalstvím hlavní hrdinky ale zároveň mě hrozně štvaly její lži. Fakt nesnáším, když je někdo vůči svým blízkým neupřímný.
Bylo to taky velice napínavé, samozřejmě jsem opět neodhadla, kdo je vrah a autorka mě opět překvapila.
Miluji tahle "psycha", tentokrát jsem se trochu i bála, když jsem četla v noci. Od autorky už mi zbývá přečíst jen jednu knihu a já myslím, že po ní sáhnu velmi brzy!

09.01.2021 5 z 5

Opium a absint Opium a absint Lydia Kang

Měla jsem velká očekávání a musím říct, že byla naplněna! Atraktivním tento příběh dělá hlavně mix různých žánrů (historická detektivka/thriller, společenský + gotický román a nádech hororu) a fantastická atmosféra plná tajemna. Taky prostředí Manhattanu na konci 19.století a sympatická, nebojácná hrdinka Tilly.
Příběhu nemám co vytknout, rozuzlení bylo překvapivé (ne šokující).
Více v recenzi v záložkách.
Doporučuji!

06.01.2021 5 z 5

Večer tříkrálový nebo Cokoli chcete Večer tříkrálový nebo Cokoli chcete William Shakespeare

Můj první Shakespeare :)

Vybrala jsem si vydání z Levných knih, protože obálka je moc pěkná, ale teď musím říct, že vybrat si vydání podle vzhledu, byla hloupost. Mně totiž absolutně nesedl překlad. Dobře, nezkusila jsem ještě Shakespeara v jiném překladu a přesto jsem přesvědčená, že ten nejoblíbenější, tedy od Hilského, by se mi líbil víc. Tohle bylo neskutečně kostrbaté, no prostě špatné. Takže i taková tenká knížečka se mi blbě četla. Teď si ještě hodně budu rozmýšlet, zda nakoupit i další knihy v tomto překladu od Saudka a Sládka.

Co se týče žánru divadelní hry, nemám s tím problém. Tohle byla taková ta jednodušší komedie s "romantickou" zápletkou podobná třeba Noci na Karlštejně nebo Jak je důležité míti Filipa. Za sebe mužů však říct, že co se týče dramat, stále vede Oscar Wilde...

Příběh už je takový evergreen... Vztahový mišmaš a osoba vydávající se za opačné pohlaví. Moc mě to nebavilo, ale párkrát jsem se zasmála. Tohle bych ovšem moc ráda viděla v divadle.

03.01.2021

Vrány Vrány Petra Dvořáková

2,5*
Spisovatelka Petra Dvořáková mi nesedla už v knize Dědina, nemůžu vystát její naturalistický až nechutný styl. A ať se na mě fanoušci Vran nezlobí, ale s touto knihou jsem to měla úplně stejně.
Obálka i formát knihy přímo vybízí k jisté dávce poetičnosti, ale autorka to při popisu děje vůbec nevyužila. Intermezza s vranami se mi ke zbytku textu nehodily.
Přišlo mi odporné číst o dvanáctileté dívce, když se neustále řeší měsíčky a v každé kapitole je slovo pipina.
Chápu, že autorka chtěla upozornit na to, co se ve spoustě českých rodin děje. Ale mě se nelíbí způsob, jaký zvolila.
Tahle rodina byla naprosto odporná, fuj. A ani Báru bych nechtěla za dceru, byla divná i když za to chudina nemohla, to je samozřejmě vizitka pošahaných rodičů.
Přemýšlím o této autorce, že asi taky není úplně normální, když popisuje utvářející se sexualitu mladé dívky naprosto bez taktu. I když to není reálná osoba. Ale tyto věci se reálně dějí. Za pokus upozornit na ně 1*.
Zbytek za ten konec. Krásný, poetický... takhle měla vypadat celá kniha! Škoda špatného slovosledu u poslední věty.

02.01.2021 2 z 5

10 rande naslepo 10 rande naslepo Ashley Elston

Na této knize je nejúžasnější, že kapitoly jsou datované a ta první vychází na pátek 18.prosince, což tento rok opravdu krásně vyšlo! Takže jsem se rozhodla, že budu číst každý den jednu kapitolu a budu se držet dat. Kniha končí 1.ledna, takže včera jsem dočetla posledni kapitolu :)

Přiznám se, že jsem se místy malinko nudila a pomýšlela na 3*, většinu času to ale bylo super počtení, rande, na která Sophie chodila, byla občas k popukání. Ačkoliv jsem vlastně nepochopila, proč by vůbec měla 18letá holka chodit na rande naslepo. To bylo divné.

S kým nakonec skončí bylo jasné snad od začátku (když to trochu přeženu), přesto jsem jim to fakt přála :) U knížky jsem i brečela, bylo to ale kvůli Sophiině starší sestře Margot, která v příběhu prožívá to, co já jsem na vlastní kůži zažila taky. Hodně mě to vzalo, je to dost vážné téma. A i v souvislosti s tím bych ráda vyzdvihla ten krásný vztah, který spolu Sophie a Margot měly. Nakonec to byla fakt milá oddechovka, vhodná i pro ty, kteří už nějakou chvíli nepatří do cílové skupiny :)

02.01.2021 4 z 5

Dárek Dárek Sebastian Fitzek

Psychothriller se vším všudy! Jsem mile překvapená - původně jsem se totiž dost bála brutalit a nechutností. Naštěstí jich tam zase tolik nebylo. Knížka byla neuvěřitelně čtivá, pomohly tomu kratičké kapitoly. Množství zvratů a různých šokujících objevů je nevídané. Už dlouho jsem nečetla takto propracovanou knihu. Moc doporučuji a už se těším na další autorovy knihy!
Více v recenzi v záložkách :)

01.01.2021 5 z 5

Birthday Girl Birthday Girl Haruki Murakami

Tak tahle mě trochu zklamala. Jednak jsem prvních 15 stran četla 3x, protože jsem nemohla pochopit, jak autor přešel z "er" formy do "ich" formy. :)
Vzápětí jsem se ale začetla a moc mě to bavilo, typický Murakami, musela jsem se usmívat... Naštval mě ovšem tím, jak příběh usekl, aniž bychom se cokoliv dozvěděli. Takže nakonec to bylo takové nijaké :( Závěrečná část, kde píše o sobě, mě nezaujala, měl to napsat alespoň svým stylem a nebo raději prodloužit příběh Birthday Girl.

01.01.2021 3 z 5

Strom splněných přání Strom splněných přání Jenny Gladwell (p)

3,5*
Pro fanoušky Julie Caplin nebo třeba i Jenny Colgan a podobných nenáročných romantických příběhů je tohle velké doporučení. Já jsem udělala chybu v tom, že jsem četla příliš záhy po přečtení Kavárny v Kodani. Podobnost těchto dvou knížek je bohužel veliká. Ještě, že Strom nabízí zajímavou vedlejší linku z roku 1940.
Více v recenzi v záložkách :)

28.12.2020 4 z 5

Mlha nad Shadow Sands Mlha nad Shadow Sands Robert Bryndza

4,5*
Stejně jako Kanibal měla i Mlha skvělý rozjezd a pokračovala dost povedenou jízdou. Řemeslně perfektně napsaná detektivka. Sice se zde nedočkáte šokujících zvratů, ale za neskutečně napínavou atmosféru se vám můžu zaručit.

28.12.2020 5 z 5

Dilema Dilema B. A. Paris (p)

Tak tohle byl jeden z nejsilnějších příběhů letošního roku!!! Šel fakt hodně do hloubky a vykreslil pocity postav bravurně.
Pokud si někdo stěžuje, že se tam toho málo děje, musí si uvědomit, že tahle kniha je psychologický román a ne thriller. A jako psychologický román to splnilo, ba i předčilo veškerá očekávání.
Dalo by se to také nazvat komorním/rodinným dramatem. Navzdory tomu, že mi byl vyspoilerován závěr (což mě dost naštvalo) jsem si knihu užila až do konce.
Více mě ovšem bavily Adamovy kapitoly, více jsem to s ním prožívala a bolelo mě to za něj. Livie byla trochu povrchní, stejně jako její kapitoly. A to jsem si na začátku myslela, že Adama nebudu mít ráda, ale jeho postava se krásně vyvíjela.
Stoprocentně doporučuji!!!

18.12.2020 5 z 5

Nejkrásnější dárek Nejkrásnější dárek * antologie

3,5* - což je přesně vypočítaný průměr z hodnocení každé povídky, ne celkový dojem z knihy, ačkoliv to skoro přesně souhlasí.

Na základě recenzí jsem neočekávala od knihy nic veselého a šťastného. Většinu příběhů spojuje bolest na duši, pochroumané rodinné vztahy, zpřetrhaná pouta a jen nepatrný střípek naděje. Tomu vlastně i odpovídá obálka - celkově grafika se moc povedla!!

Přistoupila jsem teda na to, že tahle kniha pohlíží na Vánoce z toho méně veselého pohledu a tím pádem mě štvaly povídky, které z toho konceptu vybočovaly a to jmenovitě ta od Theo Addair a Radka Blažka a částečně i ta od Sam Xabyssus.

Celkově vzato, nejen, že sbírka není veselá, ale podle mě není ani young adult - opět až na zmíněné výjimky.

Taky si myslím, že některé povídky se do sbírky dostaly jen díky jménu autora.

Opravdu nejvíc se mi nelíbila povídka od Theo Addair, která působí jako bonusová kapitola ke knihám Muffin a čaj a spol. Autor vůbec nebere v úvahu, že někdo ty postavy nezná. Když na první straně řekne osmnáctiletý chlapec matce, že může vejít do jeho ložnice, protože tam výjimečně momentálně se svým kamarádem/přítelem "neobcují" (cituji), zlomila jsem hůl.

Na druhou stranu sbírka v sobě ukrývá i mnoho perel. Ty nejlepší byly od Kateřiny Šardické, Veroniky Burgerové, Kláry Novákové nebo třeba Martiny Mátlové. Nesmím zapomenout ani na Alžbětu Bílkovou!

Trochu mi tady chyběly mužské postavy. A u všech těch lepších povídek jsem proklínala ten krátký formát - chtěla jsem delší příběh, aby to pokračovalo a možná za to může moje touha po šťastných koncích :)

14.12.2020 3 z 5

Hříšní světci Hříšní světci Emily A. Duncan

Hříšné světce musím ze svého čtenářského pohledu rozdělit na tři pomyslné části, abych byla schopná hodnocení:

1/3: Nemohla jsem se začíst, ale hodně mě zaujalo prostředí, postavy a celková atmosféra. Námět je hodně originální a tak jsem byla zvědavá, jak se příběh bude vyvíjet dál. Zatímco kapitoly s Naďou mě bavily moc, ty Serafinovy mě vyloženě nudily. Zdálo se mi však, že knížka má potenciál.

2/3: Hurá, romantická zápletka! Tohle u mě skoro každou knížku zachrání, pokud je ta love story dobře vystavěná. Tady se mi líbila mega moc, otázkou ale je, jestli to samo o sobě stačí. Druhá třetina se mi ale četla fakt dobře, dá se říct, že jsem děj hltala, příběh mě bavil celkově, nejen ta romantická linka (která tomu napomohla).

3/3: Přišel zvrat, který způsobil, že první dvě třetiny knihy okamžitě přestaly dávat smysl. Absolutně jsem nepobírala, o co tam komu jde, hodně tomu napomohly všudypřítomné intriky. Měla jsem dojem, že autorka to tak moc motala, až nás i sebe do toho zamotala. Omlouvám se všem chytřejším, ale já z poslední třetiny nepochopila ani zbla. Jakmile si autor začne upravovat děj tak, aby to vyústilo podle jeho představ, ale neřeší logickou naváznost příběhu, a když se dějová nit začne třepit, vyřeší to novou nití a navázáním uzlu, tak je to pro mě prosím pěkně slátanina.

Možná si knížka ani ty 3* nezaslouží, já je dávám za tu druhou třetinu a povedenou romantickou linku :)

04.12.2020 3 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Miluju tuhle sérii, i když nečtu postupně a k tomuto prvnímu dílu jsem se dostala až teď :)
Z hlediska cestování mě tentokrát autorka k návštěvě Kodaně nenalákala (tak jako třeba na Island), ale hodně mě zaujalo "hygge".
Navíc se tady fakt povedla romantická linka v duchu "hate-to-love". Zkrátit knížku o třetinu a byla by to ještě větší pecka :) Doporučuji!

30.11.2020 5 z 5

Luna a ryba Luna a ryba Lisa Aisato

Tajemná a kouzelná knížečka, jako z hlavy Haruki Murakamiho. Samotný příběh přečtete za minutu, ale mě dostala poslední strana s "vysvětlením", kdy jsem si řekla: AHA!
Rozhodně to má něco do sebe a pro dospělé, kteří mají rádi dětské pohádky a nebo magický realismus je tohle určitě pěkný dárek. Pro dítě...? Nevím...

30.11.2020 4 z 5

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

4,5*
Skvělá detektivka s několika "ale"...
Začátek mě trochu vyděsil, já prostě moc nemusím ty popisy nechutností a brutalit, zkrátka nerada čtu o tom, jak si lidé ubližují. Naštěstí tohle byla jen první kapitola, hned v té další jsme se už přenesli k vyšetřování, takže z tohoto hlediska knížka super!

To, že překladatelka nechala v textu původní zkratky a jejich významy psala do poznámek pod čarou je strašná blbost, i když docela originální.

Ano, příběh místy trochu zvolnil a nebyl tak čtivý (i přes velmi kraťoučké kapitoly) ALE celkově vzato mě fakt bavil.

Co se autorovi fakt musí nechat je, že myslel i na ty nejmenší detaily! Nezapomněl na to, že Poe má psa (což se v knihách fakt často stává a psi zůstávají i několik dnů nevyvenčení nebo úplně zmizí z příběhu :)), sám si to trochu zkomplikoval třeba tím, že v lokalitě nebyl mobilní ani wifi signál, nebo že vyšetřování měly na starost hned dvě složky - policie i "britská FBI" - i přesto si s těmito vlastními nástrahami skvěle poradil! Klobouček...

Odhalení vraha nebylo úplně šokující, jednak jsem tušila, že se k tomu schyluje, připadalo mi to trochu průhledné a nakonec i hrozně ohrané... Navíc nemám ráda ty detektivky, kde se sejdou na konci vyšetřovatel a vrah a skvěle si popovídají - tedy že vrah vysvětlí svůj motiv a popíše své činy. To je poslední dobou snad v každé detektivce a fakt to nemusím.

Naopak samotný závěr, tedy asi poslední dvě kapitoly, byl opět perfektní a potěšil.

Jakožto věčný romantik jsem čekala romantickou linku, protože ano, Poe a Tilly měli potenciál :) Vím, že většina čtenářů detektivek nesnáší, když je v jejich oblíbeném žánru romantická linka, ale já ji ocením ve všech žánrech a do Loutkového divadla by fakt pasovala :)

Suma sumárum vidíte, že mám nějaké výhrady, ale celkový dojem z knihy je velice kladný. Těším se na druhý díl i navzdory odpudivé obálce :)

28.11.2020 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Čteno v originále a tudíž i neskutečně dlouho... Bavilo i nebavilo, jak kdy. Já vždycky říkám, že mi popisy v knihách nevadí, ale tady jich bylo moc i na můj vkus.
Příběh sám o sobě mě bavil, i když působil jak béčkový horor. Takže jsem si musela neustále připomínat datum vydání. Ono to v kontextu té doby působí hned zajímavěji...

28.11.2020 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Tenhle příběh je hooodně děsivý, alespoň tedy pro strašpytly jako jsem já. I proto jsem knížku četla tak dlouho, často jsem ji prostě musela odložit, nechtěla jsem číst večer atd.
Na druhou stranu mě moc bavila a odkládat jsem ji nechtěla. Misí v sobě mnoho žánrů a je dá se říci mnohovrstevnatá, styl psaní autorky odhaluje pravdu velmi rafinovaným způsobem a proto nastaly okamžiky, kdy jsem si myslela, že tam něco neklape, a trvalo hodně dlouho, než to autorka objasnila.

Hlavní hrdinka Klaudie nebyla zrovna nejsympatičtější postavou, ale Oliver, to byla jiná :) Klaudie se zbytečně vrhala do nebezpečí a dělala iracionální rozhodnutí, proto mě štvala.

Pozor ale, knížka rozhodně není o nevyspělých šestnáctiletých "hrdinech" a v tomto případě mi přijde označení young adult skoro až zavádějící. Postavám už není "náct" i když si dodělávají ještě vysokou školu, takže z hlediska ně jakého věkového zařazení bych knihu přirovnala k Metě.

Prostředí metra a fiktivního města mě fascinovalo, vrány dopomohly vykreslit fakt temnou atmosféru, židovské téma bylo velmi zajímavé.
Škoda trochu překombinovaného "akčního" konce, ale opět, poslední kapitola to zachránila.

Knížka je vyspělá a světová! Doporučuji!!

23.11.2020 5 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

Tahle kniha není pro každého, ale mně fakt sedla. Trošku jako moje milovaná Liane Moriarty, rozhodně však náročnější.

Vůbec mě nenapadlo od příběhu očekávat to, co podle recenzí očekávali ostatní čtenáři. Já nečekala akci, velký finální zvrat, neměla jsem vytipované žádné "podezřelé". A asi proto si nemůžu stěžovat.

Musím ale uznat, že místy byl děj opravdu vleklý a knize by vůbec neuškodilo o 200 stran zkrátit.

Podivný překlad a mnoho gramatických chyb není vina autorky, proto za to hvězdičky nestrhávám.

Doufám, že u nás vyjde i další díl a neskutečně se na něj těším!

Výborný komentář od "stesti.s.knihou"!

21.11.2020 4 z 5

Citliví, a přesto šťastní Citliví, a přesto šťastní Rose Christine Elle

Kniha pro empatiky, lidi vysoce empatické. Škoda, že toto anotace nezmiňuje. Na základě názvu i anotace jsem si myslela, že je kniha určená citlivým lidem obecně. Proto jsem se v ní nenašla. Ne každý citlivý člověk je však empatik.
Pokud ale empatik jste, kniha se vám jistě bude líbit. Je velmi přehledná, hezky graficky zpracovaná, na začátku najdete i test, který vám napoví, jaký typ empatika jste. Typy pak v průběhu celé knihy barevně rozlišuje. Obsahuje obrovské množství situací, které empatikovi ztrpčují život a radí, jak se k těmto situacím stavět, či jim předcházet. I já "neempatik", ale vysoce citlivá a docela normálně empatická osoba jsem tady našla pár situací, které i pro mě bývají problém.
Hezky napsané, škoda matoucí anotace a názvu.

18.11.2020