JessieEx JessieEx komentáře u knih

Pan Romantik Pan Romantik Leisa Rayven

Nebyla to špatná oddechovka, ale asi jsem čekala něco víc.
Věděla jsem z anotace, kdo Pan Romantik je, ale stejně mi to přišlo tak uhozené, když jsem o tom četla. Celkově Paul nebyl ten typ chlapa, který by mě přitahoval, pan dokonalý - až moc.
Z postav mi vlastně nesedl asi nikdo... Vlastně ano - Toby a Edenina sestra by si zasloužili vlastní knihu :D
Jinak prostě nemastné neslané, ano, jednou to zajiskřilo, ale i na mě, romantičku to bylo dost přeslazené. Závěr byl už fakt moc...
Kniha by si ale určitě zasloužila lepší obálku.

08.06.2021 3 z 5

Muminek a noční dobrodružství Muminek a noční dobrodružství Tove Jansson

Moc hezké grafické zpracování - obrázky. Text si netroufám hodnotit, protože nemám načtené původní autorčiny knihy....
Nicméně si myslím, že by v knize mohl být uveden i autor tohoto krátkého textu...

02.06.2021 4 z 5

Zpívánky 1 Zpívánky 1 Ladislava Pechová

Tato je synova nejoblíbenější z Kouzelného čtení. Já bych možná uvítala lepší zpracování, ale i tak si ji chválím! Syn se naučil písničky, které ho doposud nezajímaly... No a je schopný pouštět jednu a tu samou stále dokola, "do zblbnutí".

02.06.2021 4 z 5

Hravé učení Hravé učení kolektiv autorů

Miluju ten nápad s Albi tužkou, ale mrzí mě to zpracování. Ať už se jedná o to, jak obrázky vypadají nebo jaké mají funkce a celkově co kniha nabízí, myslím si, že to mohlo být lepší.
Syn má asi stejný názor, tuto knihu si vůbec nezapíná a stále dokola jede Zpívánky :)

02.06.2021 2 z 5

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Tohle bylo tak krásné! Musím říct, že Jojo Moyes je v nejlepší formě! Asi jsem to ani nečekala, protože její poslední knihy byly sice fajn, ale žádné wow...

Tato kniha mě dostala! Zamilovala jsem si to prostředí, postavy, koně... Vše se mi líbilo i proto, že jsem sama knihovnice. Kromě příběhu o knihách a koňské knihovně je ale tohle hlavně krásný obraz ženské emancipace, té opravdové, ryzé a tolik důležité. Dnešní podoba feminismu se ve světle takových příběhů stává úplně směšnou.
Hodně mě překvapilo, že se tohle všechno odehrávalo na začátku 20. století! Z příběhu, prostředí i chování postav jsem měla pocity, jako bychom se ocitli o sto let dříve. Ale ona je to i ukázka toho, jak se jednotlívé části USA od sebe lišily a stálé liší, v Kentucky (a navíc v horách) holt byli sto let za opicema.

Příběh mě velmi dojal, už dlouho jsem si takhle hezky nepobrečela :) byla tu i (pro mě) ideální dávka romantiky a já nemůžu jinak, než knihu doporučit!!!

Jen tu siluetu dívky s koněm na obálce bych upravila...

01.06.2021 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Stejně jako v Navždycky i v této nové knize autorka cílí na "fanouškovské typy" (v Navždycky to byli fanoušci Harryho Pottera), což já nejsem. Z předchozí knihy jsem ale teda byla mnohem nadšenější...

Skoro až bolí to přiznat, ale Miluju tě, já vím bylo tak trochu zklamání. Autorka už ale nepřinesla nic nového a to, co mě v Navždycky štvalo, tady snad ještě gradovalo :/

Při čtení téhle knihy jsem si připadala hrozně stará. Je to totiž plné odkazů na současnou populární kulturu, na to, čím současná mládež žije (a já to neznám, nesleduju, a to platí i pro ty nadčasové "věci", které mě třeba moc neberou) .
Vypsala jsem si jednotlivé zmínky a věřte mi, tohle všechno v knize najdete: Harley Quinn, DC hrdinové, cosplay, Stranger Things, Batman, Luci, airpody, Spotify, Star Wars, YouTube, youtubeři, conversky, Superman, Lala Land, Elfo, Ryan Gosling, Všem klukům, které jsem milovala, Baby Yoda, Dvory, Krutý princ, Stmívání, Půlnoční slunce, Instagram, Přátelé, Hříšný tanec, Star Wars, Kasie West, Liam Hemsworth, Billie Eilish, Lego, Darth Vader, jednorožci, Sám doma, Hunger Games, Bohemian Rhapsody, Edward Cullen, ultraboží,iPhone, Kavinsky, HP, Zaklínač, Enola Holmes, bad boy image, Jonas Brothers, Netflix, nerd, Nikdynoc, Zmijozel...

Není to trochu... MOC? :) Velký průser je za mě ale hlavně product placement knih z Albatros Media... Znázornění Tessy Carter jako Avy, která se mimochodem chovala jako dítě, ale jinak byla dost podobná Mei z Navždycky. No a jméno Chris Carter, to se moc nepovedlo, čtenáři detektivek pochopí :)

Že bude kniha jedno velké klišé, to jsem čekala a to mi nevadí. Stále si myslím, že autorka psát umí. Ten humor mi sedí a líbí se mi, že se autorka obejde bez českých jmen.
Kdyby se příště obešla i bez milostného trojúhelníku a vymyslela zajímavější a originálnější hlavní postavu, byla by to pecka.
Chválím taky kvalitně odvedenou práci korektora (i když já si myslím, že té práce moc neměl) a vymakanou grafickou podobu knihy a skvělé playlisty!

01.06.2021 3 z 5

Před povodní Před povodní Anna Bolavá (p)

Hooodně zajímavá knížečka, která navazuje na Ke dnu, což jsem moc nečekala a občas mi dělalo problém si na děj a postavy předchozí knihy vzpomenout. Před povodní jsem četla hrozně dlouho, byť je to tenká knížečka, je poměrně dost náročná. Styl psaní autorky je hodně různorodý, zdá se mi, že to docela střídá, ale celá kniha je psána básnickým jazykem.

Co se týče děje, byl místy fascinující a místy až fantasmagorický. V této knize autorka zapojila nadpřirozeno zatím asi nejvíc. A to mě bavilo. Některé postavy....no dobře, skoro všechny postavy mě ale štvaly, každý tu dostal dostatečný prostor.

Kniha určitě nesedne každému, za mě je ale Anna Bolavá jednou z nejlepších současných českých autorek a byť mám k jejím knihám vždy výhrady, ráda si od ní v budoucnu zase něco přečtu...

21.05.2021 4 z 5

Dům soli a smutku Dům soli a smutku Erin A. Craig

Temná až hororová pohádka, předlohu tohoto retellingu vůbec neznám, ale o pohádkách bratří Grimmů se ví, že bývají strašidelné. A díky tomu, že tuto neznám, mi celý příběh připadal velmi originální a zajímavý.

Stále se ale jedná o YA fantasy a i když se autorce podařilo vyvarovat se většiny YA klišé, najdeme tu milostný trojúhelník (nebo spíš jen jeho náznak) a silnou hlavní hrdinku, která je dost odvážná na to, aby dokázala bojovat se zlem a vypátrat záhady. Kniha je proto tak trochu mixem žánrů, částečně pohádka, částečně horor, najdeme tu ale i detektivní zápletku a romantiku. Za to všechno dávám palec nahoru, miluju kombinaci žánrů v rámci jedné knihy.

Čtení mě opravdu bavilo, místy to bylo velmi napínavé a když už jsem si myslela, že vím, tak přišel velký zvrat a pak další a další, autorce se podařilo mě natolik překvapit, že ke konci už jsem bohužel vůbec nevěděla, co je pravda a co ne... A za to taky ubírám jednu hvězdičku. Jinak ale doporučuji, rozhodně se jedná o čtivý a povedený retelling s výbornou atmosférou nejen pro "young adults".

18.05.2021 4 z 5

Růže Růže Tiffany Reisz

Rudá galerie nebyla žádná pecka, byl to prostě bizár, ale aspoň velmi vzrušující. Růže je jen slabý odvar Galerie. Jsem fakt zklamaná.
Jediné, co oceňuji je nápad. Ale to zpracování je fakt úděsné. Autorka se sem snažila dát více "děje", ale bylo to na škodu. Veškeré dialogy byly tak hrozně hloupé a nesmyslné, že jsem měla tendenci je přeskakovat.
Pokus o romantiku byl dle mého názoru úplně zbytečný a beztak neefektivní. Ta chemie mezi hlavními postavami byla mizerná.
Erotika byla oproti Galerii taky špatná a vzrušující to bylo úplně minimálně.
Takže zatímco Galerii jsem hodnotila ještě docela dobře jakožto "literární porno", Růže je prostě nudný, absurdní průšvih :(

16.05.2021 1 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Přesně jak píše B. A. Paris na obálce, toto bylo velmi temné a znepokojivé. Zkrátka solidní psycho.
Ovšem anotace se mi zdá lehce zavádějící. Čekala jsem úplně něco jiného.
Prostředí a atmosféra byly skoro až nechutné, stejně tak většina postav (kromě Libby a novináře). Autorku obdivuju za to, jak si opět bravurně poradila s velkým množstvím postav. Četlo se to skvěle a všem milovníkům psycha a tísnivých příběhů doporučuji, za mě ale o chlup vede Pod dohledem.

10.05.2021 4 z 5

Za pět let Za pět let Rebecca Serle

3,5*
Uf...I několik dní po dočtení si stále nejsem svým hodnocením jistá. Byla to hodně zvlátní kniha, čekala jsem něco jiného, i když jsem věděla, že to nebude zrovna feel good romance.

Co se mi hrozně líbilo, byla samotná zápletka. A to narovinu přiznávám, že moc nemusím takové ty prvky jako je cestování časem a podobné nevysvětlitelné jevy. Tady se mi ale moc líbilo, jak se s tím autorka snažila popasovat.

Co mi totálně nesedlo, byly postavy, jejich styl života a prostředí v jakém žili. Snobství a kariérismus z nich stříkalo na všechny strany. Na "značkování" (každá věc, obchod i jídlo, vše musí mít značku) v knihách jsem přímo alergická!

Z divného konce jsem taky nebyla zrovna dvakrát nadšená, rozhodně ale nelituji, že jsem si knihu přečetla.

10.05.2021 4 z 5

Truly Truly Ava Reed (p)

4,5*
Vzhledem k nízkému hodnocení jsem moc neočekávala a neměla ani s čím porovnat, protože jsem nečetla ani Monu Kasten ani Lauru Kneidl ani Biancu Iosifoni. Takže mě Truly velmi mile překvapila.

Ano, mám i hromadu výhrad, protože tohle bylo jedno velké klišé. Měla to ale být feel good "oddechová" romantika a já myslím, že tohle splnila. Chemie mezi Andie a Cooperem byla naprosto skvělá a stejně tak i mezi June a Masonem. S Andie jsem se dlouho ztotožňovala, ale pak mi přišla už moc nesamostatná a závislá na June. June byla torpédo, jen mě místy šokovala svým přehnaným chováním k mužům. U Masona mi vadilo, když říkal Andie "maličká" a celkově byl až moc dokonalý.
Cooper byl skvělý. Zamilovala jsem si ho. Ale kapitoly z jeho pohledu...no byly docela zbytečné a hlavně si myslím, že žádný chlap takhle nepřemýšlí a nerozebírá své city, ani když se zamiluje... moc jsem tomu nevěřila.

Celkově takové ty scény, kdy dvě postavy uprostřed dialogu autorka "zastaví" a začne rozepisovat jejich myšlenky na celou stranu...ty mě dost štvaly...

No ale na všechno jsem si zvykla a celkový dojem byl fakt výborný. Hodně tomu napomohl poslech playlistu dle autorčina výběru :) Doporučuji!

05.05.2021 4 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Knížka, od které jsem dostala něco úplně jiného, než jsem čekala. Ale nevadí mi to.
Toto byl docela komorní příběh, který zachycuje jen tři směny zdravotní sestry Julie na porodním oddělení, kde jsou ženy nakažené španělskou chřipkou. Takže asi 80% knihy je jen o chřipce, porodech a peripetiích s tím spojených. Připomnělo mi to knihy o porodních bábách z různých koutů světa, kde taky porod ve spoustě případů nekončí radostnou událostí. Ani v Irsku v 1. polovině 20. století, kdy je zdravotnictví paralyzováno válkou, není bezpečný porod zdravého dítěte samozřejmostí. I když kniha nebyla téměř o ničem jiném, já ty příběhy matek i personálu hltala, byly napínavé a vyvolávaly ve mně úzkost, protože opravdu nikdy nebylo jisté, jak to dopadne. Musím ale přiznat, že někdy za půlkou knihy už jsem si jednotlivé pacientky a jejich příběhy občas pletla.

Co se mi na knize nelíbilo, byla hlavní hrdinka Julie, která mi k srdci nepřirostla, tím méně, že příběh byl vyprávěný v ich formě a její myšlenky občas byly "na facku" - i když byla správný člověk na správném místě, to nepopírám. Naopak jsem si velmi oblíbila Bridie.

Posledních asi 20% knihy se docela povedlo, i když ten konec autorka možná trochu uspěchala. Události poslední čtvrtiny jsem zčásti předvídala, ale něco mě i překvapilo.

Celkový dojem z knihy je velmi kladný, ale na zadek jsem si nesedla...

27.04.2021 4 z 5

Sama proti všem Sama proti všem Brian Freeman

Tahle kniha se mi hrozně těžko hodnotí...
Na úvod bych ale ráda řekla, že miluju detektivky Briana Freemana. Sama proti všem byla bohužel jiná... Svým způsobem je to docela akčnější thriller, já jsem se ale mnohdy nudila, nebavilo mě to. Nejvíce mi nesedla hlavní hrdinka Lisa, zdálo se mi, že jedná iracionálně, nechápala jsem ji. Bohužel jsem byla z příběhu spíš zklamaná a i přes mnoho napínavých míst jsem se fakt nudila, nechápala jsem, kam tím vším autor míří. Chtěla jsem dát 3*, jenže...

Posledních asi 40 stran mě totálně odstřelilo. Hleděla jsem s vyvalenou pusou, brečela jako želva... Takový mindfuck už jsem dlooouho nezažila! Ne, že by ten konec vytáhl knihu na nejvyšší hodnocení, to fakt ne. Ale musím za něj tu hvězdičku přidat...

P.S. Naprosto se ztotožňuji s komentářem od "Nuttelky"

23.04.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

4,75*
Moje první setkání s Jakubou Katalpou a musím přiznat, že jsem byla zpočátku trochu rozpačitá z jejího stylu psaní, který mi připomněl Petru Dvořákovou (která mi vůbec nesedí). Stačilo se ale začíst pár stran a zjistila jsem, že Zuzanin dech bude skvělý. Četlo se to skvěle, místy jsem ale měla pocit, že autorka klouže po povrchu a pak zničeho nic ťala do živého. Takže i když se jedná o celkově smutný příběh, neprobrečela jsem celou knihu, ale byla tady místa, která na mě zapůsobila více, než jiná.

Celkově byl ale příběh Zuzany velice poutavý a čtivý, mrzelo mě, že už je konec, vlastně bych si přála i pokračování.
Jen do pěti hvězdiček tomu cosi málo chybělo.

19.04.2021 5 z 5

Štvanice Štvanice Lucy Foley

3,5*
Přečíst tuto knihu mi dalo opravdu zabrat! Dva týdny jsem se prokousávala první půlkou, která byla docela nezáživná. Měla jsem problém orientovat se v tom množství postav, zvlášť když je autorka vykreslila velmi podobně. Trvalo dlouho, než se každá postava nějakým způsobem vyvinula a my poznali její charakter.

Každá z postav navíc měla nějaké tajemství - kostlivce ve skříni. Nebylo v autorčiných silách se na všechny dostatečně zaměřit. Popis jejich minulosti a vzájemných vztahů byl místy opravdu ubíjející.

Musím říct, že zlom nastal někdy v půlce, kdy už jsme si o skupince udělali jakousi představu. Začalo se toho i více dít a bylo to napínavější. Druhou půlku knihy jsem přečetla za jeden večer (+závěr až ráno). To už se četlo úplně samo, hltala jsem ty zvraty i překvapivé, byť neoriginální vyústění. Samotný konec pak mile potěšil.

Velké plus dávám za to, že autorka až do konce neprozradila totožnost vraha ani oběti. Bylo zábavné snažit se to rozlousknout. Samozřejmě jsem si našla i své oblíbence - Douga a Heather - zatímco třeba Mirandu jsem absolutně nemohla vystát. Doufala jsem, že autorka ještě ke konci udělá jeden zvrat a prohodí vraha s obětí... k tomu už ale nedošlo... I tak jsem si druhou půlku moc užila!

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

4,5*
Další romantický útěk do krásné země. Julie Caplin opravdu ví, jak člověka zlákat k cestování a objevování nových koutů světa. U Japonska se jí to opět povedlo.
Nádherně vykreslila nejen kulturu, ale hlavně místní kuchyni. Doufám, že se mi konečně podaří ochutnat některou ze zmiňovaných lahůdek. No a nepopíjet při čtení čaj by byl skoro hřích :)

Co se týče příběhu, držel se podobného scénáře, jako předchozí autorčiny knihy. Pokud s tím už čtenář(ka) počítá, nemůže zklamat. Romantická linka se tady vyvíjela pomalu - nebo spíš do půlky se tu nedělo skoro nic romantického a pak najednou zlom a od půlky to bylo romantické velmi.

Souvisí to s velkým obratem v chování Gabea, myslím, že ta změna mohla být klidně pozvolnější, plynulejší. Gabe nebyl moc sympatický, nelíbilo se mi, jak se choval. Zato Fiona byla nesmírně sympatická hlavní hrdinka, bylo snadné se s ní ztotožnit. Ostatní postavy, hlavně majitelka čajovny a její dcera a vnučka byly na můj vkus velmi nevýrazné a tak jsem si na ně nevytvořila vlastní názor...

Co se týče konce, byl fakt krásný, Gabe mile překvapil a i slza mi ukápla.
Byla to celkově moc hezká a milá kniha, i když nic světoborného.

Kluk odvedle Kluk odvedle Kasie West

4,5*
Tak tohle jsem si užila a přečetla asi na dva zátahy. Šíleně mě bavily ty blbosti, které vymýšleli bráchové Charlie, byť se k ní občas chovali až hnusně, královsky jsem se bavila. Knížka byla fakt neskutečně vtipná!

Romantická linka je tady samozřejmě to nejdůležitější a musím říct, že se fakt povedla. Chemie mezi hlavní dvojkou fungovala výborně, nechala jsem se unést :) Samozřejmě bych ve svém věku uvítala, kdyby byly postavy starší, ale to se nedá nic dělat. Tak jak to jiskřilo mezi Charlie a Bradenem, to mnohdy nejiskří ani v ženských románech. A teď mluvím o té zamilovanosti, počáteční fázi, kdy všechny ty pohledy a letmé dotyky rozbuší srdce nejedné čtenářce :) To se povedlo na výbornou!
Love story, která se vyvíjí z dlouholetého přátelství je super, sama jsem si ji zažila na vlastní kůži téměř v jejich věku takže mě to baví asi stejně jako "hate to love". :)

Došlo i na slzy, když se Charlie vyrovnávala se smrtí matky, jen ten konec byl za mě až moc natahovaný.

Kniha mi ale fakt hodně připomínala Všem klukům. Myslím, že je jasné, kde se autorka inspirovala... Smrt matky, přátelství/láska se sousedem, otec policista nebo gynekolog, to vyjde na stejno, spousta humoru, nevinná romantika.

Nevadilo mi to, i tak to bylo skvělé, čtivé a velice vtipné!! Doporučuji!

Tiny Pretty Things Tiny Pretty Things Dhonielle Clayton

4,25*
Do knihy jsem šla s nulovým očekáváním a musím říct, že jsem spokojená.

Young adult příběh je tentokrát psaný spíš jako pro dospělé a i postavy se zde chovají dospěleji na svůj věk. Nedivím se, po tom všem, čemu jsou vystaveny. Začíná to mizernými rodiči, a pak už jen čekáte, kam až to může zajít.

Prostředí baletní školy mě zase tolik nepřekvapilo, stejně jsem ale hleděla, kolik problematických témat kniha obsahuje: anorexie, bulimie, drogy, sexuální zneužívání, rasismus, šikana, intriky, pedofilie...

Pokud už jste někdy někdy něco viděli nebo četli o baletu, asi víte, jak to v takovém prostředí chodí. Upřímně se divím, že dětské knihy vykreslují balet a baletky jako něco krásného, čím chce každá holčička být. Realita je ale hnusná.

Byla jsem fakt znechucená, jak na sebe dokázaly být dívky zlé, kruté. V honbě za vlastní slávou a úspěchem se neštítily ničeho. Jediná postava, kterou jsem měla ráda, byla Gigi.

Byť se toho v knize moc neděje, jen zde gradují ty intriky a výše zmíněná témata, četla se skvěle. Bavilo mě vyprávění v ich formě z pohledů tří postav. Autorky tak velmi dobře vykreslily jejich psychologii.

Konec byl za mě moc rychlý, useknutý, takže se určitě pustím i do druhého dílu. Knížku moc doporučuji!

01.04.2021

Kořist Kořist Darcy Coates

Darcy Coates mě tentokrát příjemně překvapila. Číst její knihy o strašidelných domech se bojím. Ale u Kořisti jsem předem věděla, že to bude víc thriller (to přirovnání k jednomu známému thrilleru mi připadá jako spoiler), něž horor a tak jsem se do ní se zvědavostí pustila. Ano trochu jsem se bála, ale jen při čtení v noci :) Spíše než strašidelné, to bylo děsivé. Kromě thrillerove a hororové linky příběh obsahuje i detektivní linku, no a čím více se blížíme ke konci, tím více se z toho stává survival záležitost.

Knížku jsem četla opravdu velmi velmi dlouho, což nechápu, protože se mi zdála čtivá. Bavilo mě, že se odehrává v přírodě - v lese. Líbilo se mi vykreslení postav a jejich psychologie. Trochu mi vadilo pár nerealistických věcí (třeba lezení na strom a to co následovalo). Brala jsem to ale s nadhledem.

Hned na začátku mě napadlo, že doufám, že vysvětlení celé "záhady" nebude TAKOVÉ - měla jsem teorii, která mi připadala velmi klišoidní a tak jsem se snažila ji vyvrátit. Podařilo se mi to, což nechápu, protože 50 stran před koncem se moje teorie opět vynořila a nakonec i potvrdila.

Za to strhávám tu hvězdičku, ale jinak to byla super záležitost, která mi několikrát vyrazila dech, ukončení kapitol v tom nejlepším mě přímo mučilo a někdy už jsem z toho šílela. Jedním slovem: masakr! A velké doporučení!

27.03.2021 4 z 5