Jaruš7 Jaruš7 komentáře u knih

Velkolepé pojetí knihy zasáhne milovníka egyptské historie, to je jednoznačné.
Fantazie se střípky skutečnosti rozehraje v poušti u břehů Nilu poutavý příběh o lásce a jejich protivenství v podobě cíleného sňatku, zrady, msty, zlolajnosti v boji s oddaností, věrností a čestností.
Taita - učený, moudrý, oddaný, věrný a zamilovaný otrok je průvodcem příběhu a taktikem na miskách vah osudu majestátnosti Egypta.

Audiokniha nabízí z poslechu navíc pocit luxusu - být při tom, když se dějiny dostaly do pohybu.
Fajnovost.

13.06.2021 5 z 5

Smrt má vůni inkoustu Smrt má vůni inkoustu Vilém Křížek

Celkem zajímavý příběh s jistými opravdovými pikantními skutečnostmi, které autor inspirativně čerpal z tehdejšího tisku a vzpomínek příbuzenstva, jak se sám přiznal.
Svou fantazii zde dokonale přikrášlil vlastností vyjímečných - ( v parfémové branži ctěný ) - titulem zvaný pan Nos.
Jaksi těžko uvěřit, ale jistá závist tu přes ty zážitky z představivosti vonných esencí květinových variant, v tak širokém spektru je. (Notino je excelentní informátor, jen se z toho nedostat do rauše.)
Příběh, kde čtenář v logice musí pokulhávat za vyšetřovatelem, neboť jeho vzpomínky na odéry jsou náhlé a překvapivé.
Takže, přijmout a nechat se unášet oblakem, raději tím provoněným.

Citace z "Historických perliček" :" Takže vidíte, že i když si spisovatel především vymýšlí, musí také umět krást z dobrých zdrojů."

Čtivé, slibné,

15.01.2021 4 z 5

Není cesty zpět Není cesty zpět Tim Weaver

Celkem kapku náročné na trpělivost.
Záhadnost udrží pozornost, neboť autor je klasa.
Děj má spád hlavně v rozptylu koncentrace na důležité odbočkové detaily, které se vrší.
Známosti v kruzích mají svá pravidla, čímž dochází k neobvyklým zločinům, nad kterými z důvodů nedůkaznosti se chce zavřít voda. Jenže jsme ve světě Tima Weavera, a ten tu poctivou spravedlnost bere vážně, i přes averzi, lži, utajování, vyhrožování, násilí a vlivy úplatných.
Citace :" ... perfektní oblečení, pouštní opálení a očividně drahý úsměv. Tohlo mu na něm vadilo. Z dálky působil naprosto normálně, jenže sotva jste se přiblížili zaznamenali jste nepatrnou, téměř podvědomou změnu - jako by jeho zevnějšek záměrně představoval přesný opak jeho pravého já. Jako past."

Fajn.

28.09.2020 4 z 5

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Audiokniha, detektivní žánr se zajímavým námětem.

Název je v očekávání přírodní scenérie, jenže ....
Postupné objevování zvráceně instalovaných obětí se ve vyšetřování zadrhává o vědecký prověřené teorie, které případy komplikují.
Podivnosti, nelogičnosti, mimořádnosti jsou dílem záměru a manipulace, sériovost je znakem pomsty ve velkém měřítku.

Zdařilé dílo, povedlo se zapůsobit.

11.08.2020 5 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Pokrevní pouta je název dokonale výstižný a klíčový.
Příběh v sérii, která je cílená na ovladatelnost psychiky, má zde zápletku ze zločinů podivných zabití.
Autorka odhaluje praktiky, které jsou v myšlenkách tak lehce zjevitelné, jde jen o tu sílu sebeovládání, která činy brzdí.

Citace :"Mysl je nesmírně zranitelná část těla. ... každý má víceméně zafixovaný soubor hodnot a pravidel, který shromažďuje od dětství. Přesvědčit lidi, aby o sobě začali pochybovat, byla technika známá jako rozmrazení. Každý mohl být ovládán, jen jste museli najít vhodnou metodu pro správnou osobu a ideální situaci."
Pachatel byl překvapením, neboť vodítka byla dobře zamlžená.
Náklon polarizace je zřejmý, neboť znalost životních postojů je v knihách zrcadlením.
Rozšíření obzoru a avízo, fajné.

16.01.2020 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Český poklad - už národní klasika, převážně každá postavička má charakter lidských vlastností, převážně z těch ne zrovna líbivějších a jestliže má klady, pak má i zápory vyvažující rovnováhu.
O to jsou příběhy vzácně srdci milejší. Citace " Franta mu dal tři facky, co mu chyběly ve výchově, a tím ho vysvobodil z prokletí. " (pohádka - František Nebojsa), -Geniální, NE ? Četba s nezaměnitelným hlasem a "hrdost" je zde , a tu nemůžete ignorovat.

27.01.2017 5 z 5

Břemeno minulosti Břemeno minulosti Dominik Dán

Dánovka jak se patří, s podrobnými služebními postupy, s nezbytným humorem, s pohledem do minulosti, a napětím jenž má gradaci.
Další zdroj společenské infekce, nákazy v kruzích VŠ, které se vysokoškolačkám odolává nesnadno.

Citace:" V pořádku, všechny stopy analyzujeme, nechápu proč voláš."
"Protože tahle stopa nebude zapsaná v žádance."
"Aha a sme doma! Zařídit kamarádovi povýšení, to ne, ale otravovat s hovadinama , na to ho užije!"
"Je to důležitá stopa, a ne hovadina!"
"Tak proč není řádně zapsaná v seznamu?"
"Protože pracuju v utajení, donáším pro FBI."
"A já mám kvůli FBI riskovat kariéru?"
"Chceš toho kapitána, nebo ne? Amíci zaříděj všechno, teď sou na naší straně. Nečteš noviny?"
..Zavolám do Washingtonu, že u nás pracuje nějakej nedoceněnej pan Novotný..."
...Máš to u mě, pane budoucí generále. Ahoj."
... Aspoň zavolej na to FBI, nenech mě ztvrdnout v týhle díře."
"Víš co, toho generála ti zařídím."
" Vyřízeno, příští tejden nastupuješ ve Washingtonu."
"A žena?"
" Maj svoje, jednu ti tam daj."

Bezva.

28.09.2023 4 z 5

Kožené srdce Kožené srdce Dominik Dán

Vydařené dílko.
Pozdní návrat syna má podezřelé důvody, které nutí ke konspirační sledovačce, z nichž se klube případ s cejchem srdce.
Další případ podivně aranžované mrtvoly s důkazy z nichž nechutnost přímo děsí.
No, zase nálož, jak se patří v důrazu na zvrácenosti společnosti.
Fórky a hecování, bez nich to nemělo značku D.D.
Takže fajn, pocit nutného použití Kinedrilu stál skoro za zvážení.

12.07.2023 5 z 5

Zatmění Zatmění Jo Nesbø

H.H. je ve výsostném postavení - závisle nezávislý s pofidérním výkonným týmem v roli jaksi nechtěného zachránce pověsti kriminálního oddělení.
Jeho mecenáš je v tomto případě prvním podezřelým z násilných činů a jeho prestiž je to, co si cení nade vše.
Biohobby je mocnou silou a zbraní v rukách pomstychtivého zla.

Citace:" Když držíte v ruce kladivo, jeví se vám každý problém jako hřebík.
Krása je to, co se pozitivně vymyká. "

Autor je mistr v oboru a zde zvedá laťku o další příčku výš.

Pozoruhodný námět jistojistě zaujme.

17.05.2023 4 z 5

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

Tentokrát uhlazené, snad pro závažnost situace

Jako na dlani se jeví pěkná skrumáž na politické scéně v "Našem městě".
Bylo, nebylo, vždy to má blízko k reálu, a tak je fajn si to ozřejmit.

Citace : Akce se rozjela, pivo teklo proudem, chlapi se bavili. Všechno probíhalo hladce, až dokud nepřišla druhá část party - to už nebyli chlapi, stěží kluci, a všichni oblečení stejně jako dospěláci: černé kožené bundy pomalované reklamou na státní elektrárenskou společnost - dva blesky vedle sebe - ....

" V pořádku, tak jak k vám můžu pomoct, pane M.."

Návnada na konec, jako z mafiscény.
Superčtivo.

20.02.2023 5 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Titul nese předzvěst krutosti v žánru, který je pro autora specifický. Ale jaksi důvěra v jeho styl slušnosti mi odvahu sáhnout po audioknize nevzala.
Doteky živých příběhů se linou jeho knihami a je to odvážné upozornění na stav společnosti formou přijatelnou alespoň pro ty, kterým čtenářská záliba je privilegiem.

Příběh o tom, jak jde zničit celý život sobě i ostatním, jen odvahou zkusit změnit realitu v interní prožitek a nechat se unášet na vlně ex.

Audiokniha poutavá, skvělá.

04.08.2022 5 z 5

Pláň Tortilla Pláň Tortilla John Steinbeck

Audiokniha jejíž bonusem je interpret, mistr, jehož hlasový vklad dikce má auru co dílo zušlechťuje do podoby pozoruhodného vínového opojení v životní strasti.
Jan Pivec byl bard co si role uměl dokonale užít a vždy jim dal punc, něco ze své humorem nasáklé osobnosti.
Zdeť přesvědčivá dokonalost sama.

Sonda do lehkovážného životního stylu ve vinném oparu bezpečí party osamělých ztroskotanců, jenž jako středobod svého pocitu štěstí si uzurpují střechu nad hlavou dobráka Danyho, jehož dědictví jej vnitřně opravňuje k bohulibým činům
- dobrosrdečnosti.
Dobráctvím se lehce nakazí i ostatní, když není co k snědku. Vyměnit s kupcem lup za jídlo a pak jej vzadu znovu uloupí, to jim udělá vrásky a tak slib, že příští nákupy budou jen u podvedeného jim svědomí pohladí.
Konec je tak, jak to v životě chodí.
Příjemný poslech s nostalgickou iluzí.

12.02.2022 5 z 5

Pochovaní zaživa Pochovaní zaživa Dominik Dán

Deprese za 5*
Úzkost z reality stáří, k tomu detailní výčet zákroků při chirurgické rekonstrukci, skoro jsem to odložila, ale Dán je ten, který problémy vidí a jejich řešením se čtenář dobere spravedlnosti jak má být.
Citace:"Hlášení", připustil K. Zkušenost mu radila, aby se nezpěčoval rozhodnutím ředitele. Hlavně nezpochybňovat sílu papíru, radil mu vnitřní hlas."
Dánovka, jistota dalšího pohledu na problémy společnosti.

16.05.2020 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terror - název lodi jedné ze dvou, britského královského námořnictva hledající tkz. severozápadní námořní cestu do Ruska a Číny. Stejnojmenný seriál (AMC) možná ozřejmí proč takový název vzbuzující temné emoce. Její (jejich) příběh možná má ve jménu zakletou její (jejich) osudovost.
Název budí respekt, strach a pocit předpeklí se na ledovcích opravdu zhmotnil všem.
Snad si dovedu představit nedobrovolnost trestanců k účasti, ale ten nezměřitelný optimismus, že se vrátí zpět živí z Arktidy, země ledu a mrazu, jen za podpory Boží prozřetelnosti a hrubého odhadu zásob potravin a paliva pro několik stovek účastníků je jaksi bez intuice sebezáchovného instinktu.
Tolik děsu, utrpení a zmaru, až na dno důstojnosti a lidskosti se z civilizovaných v krutých pustinách stali šelmy, odvěký zákon přírody -
přežití.

Citace:" Zesláblí a krutě vyhladovělí zamířili k hrobům."

Konec hrůzného vyprávění zahalí laskavost života.
Audiočetba s mimořádným zážitkem, co z mysli o historii nevymizí.

21.11.2019 5 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

No, coby e-kniha se nabízela sama, takže od nabití po vybití ve čtečce a střídavě na tabletu; teď budu na ostatní z branže zase kritická.
Už jsem si chtěla v seznamu knih zavést další kolonku v mých F a to Fujový - ale dobrý, tato by tam sedla.
Je znát vliv L.A. na autora a jeho extraděsivý příběhy.
Zde mi vývoj postavení pachatele a uplatnění ve společnosti s jeho pozdějšími skutky neseděl, psychologie bloknutá na tolik let v jeho postavení a v životě se mi zdá tak nějak až, až.
Opět bezoddychová četba.

24.08.2019 5 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Audiokniha, dá se.
Devět podezřelých podezřívá ostatní.
Varianty množící se množinami lží.
Podezřelým ze zločinu je lhaní povoleno, to se pak může vyšetřovatel domáhat pravdy jen s velikým štěstím. Tresty za lhaní nelze aplikovat.
Bez morálky je příběh podivně nedůvěryhodný.
Kam vede lhaní v životě? K nedůvěře. A pak z toho nemá mít čtenář (i volič) rozhozené životní a zásadní priority.

Poutavě vyprávěný příběh závislé rodiny na mamonu.

29.09.2023 4 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Audiokniha - skvělá.
Poutavost na sebe bere nedostižné jádro pudla, jenž ne a ne se jasně zjevit.
Napínavý děj má množství variant jenž by se hodily, jenže proč se zabývat podivnostmi jenž se jeví jako důvod, když servis konečného rozuzlení si najde docela lidský rozměr.

Zase něco ze zákrut života, fajn.

07.07.2023 5 z 5

Lovkyně Lovkyně Kate Quinn

Autorce se opět zdařilo vykřesat z minulosti na světlo boží dost pravděpodobný příběh o důsledcích válečných pohrom na charaktery poražených i vítězů.
Msta byla, je a bude vždy silným motivem k účtování.

Citace:"Ovládal své řemeslo dokonale, věděl přesně, kde zatlačit a kde ubrat, jak vyvolat kýžené emoce. Ženy budou při čtení plakat, muži vrtět hlavami, šéfredaktoři uslyší šustění bankovek. Ian se zadíval na výsledný text a pomyslel si: dynamit v inkoustu."

S povzdechem kvituji - zdařilé dílo.

26.05.2023 4 z 5

Kočičí stopa Kočičí stopa Dominik Dán

Zdařilé dílko.
V Našem Městě není o překvapení ze zlovolnosti nouze.
Když se zmagoří společnost ve zvláštních libůstkách, pak se dějí věci, až hanba přemýšlet.

Citace:" Kraus beze slova zalistoval v pracovním sešitu, nalistoval stranu, kde měl napsaných devět Kukiho bodů.
"Podám ti ten seznam," nabídl se prcek.
"Nech si ho, mám je opsaný v sešitě."
"A to se může? Nenáleží mi nějaká finanční odměna? Jak tomu říkají umělci? Tantamy?"
"Tantiémy, vole! A dostaneš leda prd, nejsi umělec!"
"Ale mám nějaký práva, ne? Sem autor, kurva!" Zlostí praštil pěstí do stolu.
"A máš autorskou smlouvu?" skočil jim do hádky Chosé.
"A to je k čemu?"
"Aby tě neošulili takoví společníci, jako seděj naproti tobě."
Kukimu bylo jasné, že k samostudiu angličtiny si bude muset v dohledné době přibrat studium autorského práva.

Autor je jako svědomí co morálku dnešní doby vehnal na paškál.
Tradičně - spokojenost.

11.05.2023 4 z 5

Nevíš dne, nevíš hodiny Nevíš dne, nevíš hodiny Dominik Dán

Dva případy co zase stály za pozornost.
Problémy, za kterými nestojí surová zášť, vyhrotí situace do zatrpklosti a hořké dani z blbosti, jenž směřuje ke křížku.
Realita v ohňostroji pravděpodobnosti skutečného dramatu.
Pracovní režim důsledně striktní, ale bez slovních bodyčků by parta nebyla ta Dánovská.
Samozřejmě čtivost zaručena a předvídavost si prohraje s vašim egem, to autor umí, dát trumf nakonec.

Citát co mi líbil pro rozjitřenou duši :"Co si nepamatuješ, to se nestalo."

06.03.2023 5 z 5