Janizoun Janizoun komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Od této spisovatelky je tato kniha první co jsem četla a musím říct, že ve mně zůstane ještě dlouho. Je to velmi smutný silný příběh, který se čte jedním dechem a určitě ho doporučuji všem k přečtení.

17.11.2022 5 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Naprosto mě tato kniha pohltila. Hrdě se hlásím k nadšencům. Právě se "Marťan" zařadil mezi mé nejoblíbenější scifi knihy. A tentokrát díky komentáři zdejšího uživatele n.ezn.amy jsem si tuto knihu koupila v antikvariátu a udělala jsem moc dobře. Kdo má rád scifi, napětí i humor, čtěte :-)

16.03.2023 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Knížka, kterou bych asi vůbec nečetla, protože jsem o ní zprvu ani netušila a četla jsem jí až teď a to opět díky komentářům zde na databázi knih. Nejdříve mě zaujal komentář "Mandlevest", později "Šánky", tak díky moc děvčata, díky Vám jsem objevila a pořídila si další krásnou knihu. Napínavý, pro mě docela uvěřitelný příběh. Možná právě proto, v jaké době se odehrával. Detektivní, emotivní příběh zanesen do nádherně popsané přírody, tak bych shrnula tento knižní skvost, který všem čtenářům můžu jen a jen doporučit.

05.04.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Na knížku jsem se moc těšila, autorku mám velmi oblíbenou a po přečtení poslední její knihy mi je hrozně smutno a mám smíšené pocity. Je to opět velmi silný příběh a knížka ve mně dlouho zůstane. Jen si říkám kolik "Cácorek" žije mezi námi a my o tom ani netušíme a tak jim nikdo nepomůžeme.... Mě čtyřnásobnou matku kniha velmi zasáhla a při čtení této knihy jsem chtěla nejradši "Cácorku" vytrhnout z příběhu, ochránit jí a dát jí spoustu mateřské lásky. Smutné a děsivé čtení. A určitě bych rozvinula o něco víc konec a tak jedna hvězdička u mého hodnocení schází. I tak tuto knihu doporučuji.

09.05.2023 4 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Krásná knížka, kterou by měli znát všichni :-) Myslím, že v době pana Čapka, ale i dnes tato kniha patří mezi nejlepší, nejkrásnější pohádky. Děti se aspoň seznámí i s tím "jak to chodilo" v minulosti.
Například pohádka "Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen", je pro malé děti sice zprvu nepochopitelná, ale vysvětlit se jim dá ;-)

13.08.2022 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Další skvělá knížka od tohoto spisovatele, která se čte jedním dechem. Pro mě patří teď Andy Weir mezi špičkové spisovatele v tomto žánru. A to jsem ho vůbec neznala a jeho knihu "Marťan" jsem poznala až díky databázi knih a mému oblíbenému uživateli n.ezn.amy, který napsal komentář, který mě hned zaujal, tak mu moc děkuji, protože "Marťan" a teď i "Spasitel" jsou dokonalé scifi knížky a obě dvě řadím mezi to nejlepší v tomto žánru. Super počtení, které doporučuji naprosto všem.

14.06.2023 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Už dlouho jsem se nezasmála u knihy jako u této. Přiznám se, že jsem vůbec netušila, že existuje i film, jak se zde píše a proto ho neznám, ale kniha mě úplně dostala. Vrátila jsem se do mládí, protože používané výrazy, které se v knize často objevují, používala má milovaná babička :-) U mě nyní kniha vede na prvních příčkách a pan Evžen Boček se nyní zařadil mezi mé oblíbené spisovatele. Moc se těším na další díly, které si hned musím opatřit :-)

24.03.2023 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Tak tato kniha je má nejoblíbenější od mého oblíbeného spisovatele a patří k těm knihám, které určitě doporučuji všem ke čtení. I když bohužel neoslovila mé dospělé děti. Škoda. Mám ještě dvě malé děti a možná, že právě je, skvělý Jack London a třeba právě tato kniha jednou osloví :-)

06.09.2022 5 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Oprášila jsem dalšího mého velmi oblíbeného spisovatele a po letech jsem si přečetla tuto knihu na jeden zátah :-) Je to nádherné počteníčko. Všem doporučuji tohoto úžasného spisovatele a i všechny jeho knihy.

21.11.2022 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fredrik Backman - má druhá přečtená kniha od tohoto spisovatele a říkám si, ten člověk píše tak nádherně o životě... Opět úžasně napsaná kniha, která ve mně bude doznívat tak, jako ve mně stále ještě doznívá jeho kniha "Tady byla Britt - Marie". Teď další knihy pana spisovatele musím na čas odložit, musím jeho knihy vstřebat a vrhnout se na jednoduché oddychové čtení. Určitě tuto knihu doporučuji, je v ní příběh napsaný opět tak, jak nám všem příběh může napsat sám náš život.

20.07.2023 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Hledala jsem další knihu od Stephena Kinga a vybrala si tuto. Našla jsem výborný, silný, dojemný příběh a v něm napětí i lidskost. Začínám trochu poznávat styl psaní tohoto pana spisovatele a musím uznat, že je právem označován jako nejlepší z nejlepších. Dokáže vyvolat svým psaním silné emoce, jako smutek, rozhořčení, lítost..., tyto emoce u mě tato kniha vyvolala a Johna Coffreyho jsem si zamilovala.
Tato kniha ve mně zůstane, protože něco takového, nelze zapomenout.

17.11.2023 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Má zamilovaná knížka, má velká nostalgie. Pohádky, které miluju a mnohé z nich mám na gramodeskách. U nás doma se pořád kupovaly knihy a gramodesky, rodiče mi pohádky nečetli, ale pohádky mi pouštěly na gramofonu :-) Nejde zapomenout na "Lakomou Barku", nebo ani na "Rybáře a jeho ženu"... :-)
Tuto knihu doporučuji všem.

" Zlatá rybo, slyš má slova,
vylez z vody, zjev se znova.
Mám ženu zlou jako šídlo
a pálí ji dobré bydlo."

"No, co tentokrát?"
"Moje žena chce vládnout sluncem a měsícem a atom chce rozebrat a Mléčnou dráhu podojit. Chce být jako pánbu!"
"Jdi domů", povídá ryba, "najdeš ji v láhvi od octa".
A tam ji našel, v kyselém smradu, rozcuchanou, mastnou, se špinavým krkem a okousanými nehty. A tam žijou oba dodnes.

12.09.2023 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Román o americkém venkově, krásné přírodě, slepičí farmě, o starostech, o každodenní dřině... a k tomu všemu ještě děsný manžel. Paní spisovatelka o svém těžkém životě dokázala napsat velmi mile a i humorně. Obdivuhodná žena. Kniha se mi moc líbila.

Úryvek z knihy:
"V neděli ráno jsem vyčistila Sporáku šatičky, setřela jsem smítka z jeho vesty i saka, což ho očividně potěšilo, protože upekl kuřata a a udusil maso a dokonce vydával i trochu tepla. Jeho ochota a soudržnost mě vzrušily natolik, že jsem začala uvažovat o předpisech na nákypy, pudinky a jiné pečené lahůdky, ale nakonec jsem se znovu uchýlila k jablkovému závinu, protože jsem těsto umíchala na mixéru a naše jablka byla báječná, ať se s nimi udělalo cokoliv."

27.07.2023 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha je čtivá, zajímavá, plná zvratů a rozhodně aspoň pro mě, nebyla nudná a je spíše určena pro ženy, to je můj názor :-) Mám k ní také trochu své výhrady, vadilo mi stále připomínání, že hlavní hrdinka je alkoholička..., ale nakonec dávám čtyři hvězdičky a s klidným srdcem jí můžu i doporučit, za počteníčko stojí :-)

26.08.2022 4 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Můj obrovský oblíbenec Jules Verne. Ačkoliv jsem žena, miluju všechny "Verneovky". Vyrostla jsem na nich a jsou má "srdcovka". Jako holka jsem "hltala" stránku za stránkou a nedávno jsem zrovna po letech tuto knížku opět četla a nic se u mě nezměnilo, "hltala" jsem jí jako zamlada :-) Filmy jsou povedené, krásné, ale knihy mají své kouzlo... ;-)

19.08.2022 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

"Cesta" je cesta dvou přeživších po katastrofě, otce a syna, kteří se snaží dostat na Jih do tepla a ve zpustošené krajině přežít. Všechno je tak dokonale popsané, že si tu hrůzu dokážete okamžitě představit. Smutné, depresivní čtení, ale skvěle napsané. Ještě jsem nikdy nic podobného nečetla a tento román jsem přečetla téměř se zatajeným dechem. Nemám vůbec v oblibě depresivní knihy - čtení, ale tato kniha si mě získala. Vím jistě, že na tuto "Cestu" rozhodně nezapomenu. Shrnuto, útlá knížka, román, který se mi "dostal pod kůži" a může se snadno "dostat pod kůži" i někomu dalšímu z Vás.

23.07.2023 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Nádherná knížka, která připomíná, že život není peříčko a každou vteřinu se může náš život zvrtnout a jít úplně jiným směrem, než bychom si, kdy vůbec pomysleli. Často se ohlížeme, "co by tomu řekli lidé" a pak nežijeme tak jak bychom si přáli my, neuděláme to co chceme my a život je děsně krátký... Britt - Marii a vesničku Borg se super lidičkama a dětičkama, jsem si zamilovala. Tak si říkám, že v každé z nás je kousek té, pro mě úžasné ženské Britt - Marie... Opět kniha a autor, kterého jsem objevila až teď a tady. Tak opět mé díky patří mým oblíbeným lidičkám, zde na databázi knih. Kniha má mé velké doporučení.

11.07.2023 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Tato kniha je prostě "bomba". Mně osobně se líbila ještě víc než kniha "Erebus" a ta se mi líbila moc . Tak za mě krásná, fascinující, dokonalá kniha, která u mě v tomto žánru nemá zatím konkurenta :-) Chválím autora. Od začátku je to velmi čtivá kniha a stránky ubíhají tak rychle, že i těch přes 600 stránek je málo. Určitě se ještě k této knize vrátím. Každopádně knihu "stopro" doporučuji.

26.08.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Jedna z knih od mé oblíbené paní spisovatelky, která mi scházela k přečtení.
Perfektně napsaná knížka o listopadu 1989, kdyby všechno bylo jinak. Osud rodiny po listopadovém "ne - převratu".
Paní spisovatelka v každé své knize umí tak dokonale popisovat dění, okolnosti, každou dobu tak, že mě dokáže samotnou dostat do deprese.
"Listopád" je další knížka, kterou mohu jen doporučit.

03.04.2024 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Díl první byl skvělý, hodnotím druhý díl stejně, ale mám malé ale :-) , tento díl bych klidně spojila do prvního dílu. Děj i ty stránky by se tam vešly ;-) Rozhodně se těším na další díly co mě čekají, protože takovéto knihy jsou potřeba v každé době, natož v té dnešní. Krásně člověka pobaví, rozesmějí, zlepší náladu a "vo tom to je" :-)

02.04.2023 5 z 5