Janičta Janičta komentáře u knih

První hrob napravo První hrob napravo Darynda Jones

V zásadě souhlasím s komentářem pod sebou.. zaujalo mě to dost na to, abych si přečetla další díl.
Jako oddechovka to ušlo, ale z těch nadšených ohlasů kolem mě jsem měla dojem, že by to měla být fakt pecka.. no nic
Humor tam občas natlačen až násilně - jako by hlavní hrdinka prostě musela být za každou cenu ostrovtipná drsoňka a její chování by taky potřebovalo vybrousit, protože občas si asi fakt seděla na vedení a dělala podivné věci.

21.10.2016 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Mě se kniha velmi líbila. Jak postavy, tak děj a události na kterých je příběh postaven. S hlavní hrdinkou jsem dost soucítila a i ostatní postavy na mě udělali dobrý dojem. Jsem zvědavá jak se bojovníci vykreslí, když teď budou "ve svém". Také mě hodně zajímá co bude dál a tak mi nezbývá než se těšit na další díl :-)

09.07.2017 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Je pravda, že kniha je náročnější na čtení a já se na ní musela hodně soustředit. Už na prvních stránkách je se ztrácela v tom kdo je kdo a co a jak. Nicméně je to historie země na jejímž zrodu Tolkien dlouho pracoval a historie prostě nebývá poutavá, strhující a plná děje od začátku do konce. Kniha je spíše pro Tolkienovi fanoušky. Běžný čtenář, který si chce knihu přečíst a očekává styl Hobita či Pána Prstenů bude zklamán a knihu zavře patrně ještě před dočtením první kapitoly.
Je to skvělé dílo a ti kteří se chtějí dozvědět víc o historii Středozemě a o kořenech zla si přijdou na své. Dozvíte se o minulosti postav (elfů i lidí), které vyskytují i ve známé trilogii.

04.07.2013 4 z 5

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Docela jsem se na tuhle knihu těšila a nakonec.... mám dost výhrad... A to i když je to psané jako oddechové čtení pro mladší lidi.
SPOILER
Celeana: děvče bez nějaké větší disciplíny, bez taktického myšlení a schopnosti zapadnout do svého okolí. Zato s egem větším než ona sama kdy bude - a toto je nejlepší a velmi obávaný nájemný zabiják celého jednoho království??? Vážně jsem se snažila vytěsnit z mysli všechny ty bojovníky, co umí aspoň slušně vzít meč do ruky - všichni totiž buď úpěli nebo si mohli smíchy strhnout bránici). No a ty armády služebnictva, šaty a šperky za miliony a lidi co se jí courají po pokoji, zatím co slečna spí, dodaly "královně podsvětí" korunu - chvílemi mi přišla spíše jako chladnokrevná puberťačka :-D

Chaol: dvacetiletý kapitán stráže v dobývání posedlém království, co nikdy nezabil? Kolik je toho v této větě asi tak špatně...

Dorian: nafoukané princátko, které naštěstí nemá dutou hlavu... aspoň někdo do toho prostředí zapadá.

01.01.2017 1 z 5

Magie vítězí Magie vítězí Ilona Andrews

Když čtenář ví, že drží v ruce poslední díl série, tak čeká že ho kniha složí, odrovná, odstřelí nebo tak něco. Má to být epická tečka. Mě osobně stačí, když je kniha dobrá. Protože kdyby byla úchvatná, proč by měla být poslední?

Myslím že spisovatelské duo zavřelo dveře za Kate důstojně...
A všichni žili ve světě stvůr šťastně, dokud je něco nesežralo :D
Co mi trošku vadilo, byl fakt, že kniha hned skočila do doby, kdy už je syn hlavního páru na světě (vyšilující Kate mohla být k popukání) . Silné nepřátele už není asi moc kde brát, tak se objeví někdo téměř neporazitelný. A nakonec to všechno samozřejmě dopadne dobře.
Bohužel nám k úplné informovanosti chybí další knihy z tohoto světa, které u nás snad jednou vyjdou.

Kniha dobře pracuje s tím co má. Ale konec přišel včas, protože co dalšího by se mohlo dít? Svět ve kterém Kate žije, sice nabízí nepřeberné možnosti, ale když se zbavíte největší dlouhodobé hrozby, co tam bude dál? :-)

Celkové je to dobrá serie urban fantasy. Jedna z těch kvalitních a těch není moc.
Takže mé celkové hodnocení celé série 4,5* :-)

28.02.2020 4 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Kniha splnila účel. Pobavila a neštvala mě :D
Napsáno svižně a vtipně. Na rozdíl od jiných knih tohohle žánru, jsem neměla chuť všechny aktéry povraždit po dvou kapitolách. Hlavní rozkol byl trochu přitažený za vlasy a bylo tam možná trochu moc bolístek, takže kniha končila tak akorát včas :-)

20.03.2018 3 z 5

Magie ničivá Magie ničivá Ilona Andrews

Skvělé počtení. Líbí se mi, že se povětšinou nešetří akcí a autoři své hrdiny doženou na práh smrti, křupou kosti, stříká krev a bolí to.. (ale nikdo není jen tak obyčejný člověk, takže když se dá dosti rychle dohromady, není to nic podivného) a to vše v magicky nebitém světě, kde spousta věcí nakonec není taková, jaká se jevila na začátku. To dává autorům velký manévrovací prostor a myslím, že právě to drží sérii tak nahoře.
A samozřejmě oceňuji jejich smysl pro humor a nepříliš kýčovité dlabání v citech (pohár přeteče - tak si zařvu, všechno kolem se se*e, ale já mám fůru problémů k řešení, tak prostě musím jít dál) - prostě se v tom nehrabou přes míru.
Hodně se těším co bude dál :-)

20.06.2015 5 z 5

Z hrobu Z hrobu Jeaniene Frost

!!pozor obsahuje spoilery!!
Tak jak to shrnout... Jsem ráda, že série končí, jelikož patří k mým oblíbeným. Ale s čistým srdcem bych doporučila knihy do čtvrtého dílu, pak už to má podle mě sestupnou tendenci.

V tomto díle ví všichni důležité věci dřív než Cat. Ta se všechno doví, až když projde velkým utrpením. Nevím jestli to byl pokus o velké drama či co, ale na mě to tak nepůsobilo.
Když Bones "natáhl bačkory" a pak zase ožil, čekala jsem že mu dá Cat opravdu co proto! Ale místo toho párkrát prskla jako vzteklá kočka a nakonec to skoro vypadá, že Crispin na tom byl hůř. Dalo by se čekat, že mu jich Cat aspoň pár vrazí, to by k ní dobře sedělo, ale ouha... její manžel už je Mistr a toho už by nesložila, kdyby sám nechtěl. Takže nám zůstane prskání a usmiřovací sex (achich ouvej). Druhá taková scéna je to samé v bledě modrém, ale ty okolnosti to přece jen zmírňují...
Svému strýci odpustila taky dost kvapem, ale ducha zmlátit nemůže a poslat na něj pozůstatky, to by bylo zase moc. Takže vlastně ani nic jiného nezbylo.
No asi už blázním, ale Cat mi přišla přivázaná na uzdě (když už ne rovnou pod pantoflem), kterou drží Bones. Jasně, byla tam vysvětlena všechna proč, ale já jí takhle neznám. Bones jí jaksi přerostl a už nevidím, že by jí měl jako rovnocenného parťáka. V klíčových okamžicích byla páté kolo u vozu. Jak sám podotkl, bude jí chránit i před ní samou... tak to jí milý Bonesi rovnou zavři do věže a nauč jí vyšívat! Ženy sice kolikrát v reálném světě opravdu takovou ochranu potřebují (ehm... vlastní zkušenost :-D), ale já přece nečtu paranormální romanci abych zjistila, že to tam chodí stejně... Tam má být řízná hrdinka co (s patřičnou oporou, aby to neujelo zase moc), ztříská každýho blbečka na hromádku...
A konec je... konec... všichni odjíždějí do západu slunce... dost klišé, ale budiž :-)

18.04.2015 3 z 5

Holky někdy koušou Holky někdy koušou Chloe Neill

Celkově to nebyl úplný propadák, neboť jsem od knihy neočekávala nic převratného.

OBSAHUJE SPOILERY
Začalo to dobře a vzdor který Merit dávala najevo se mi líbil a snadno jsem si jí oblíbila. Pak přišel supr sexy upír a ona - vlastně oba se div neroztečou... no dobře, to by ještě šlo, Merit totiž její prořízlá pusa zůstane... díky bohu.
Ale pak je Merit jmenována Ochránkyní Domu... úplně čerstvá upírka, která si ještě nezvykla na to že má tesáky je jmenována do velmi významné pozice... nevyzná se v upíří etiketě, neumí ani bojovat... to jsou určitě velmi pádné důvody k tomu, svěřit jí takový post... Houstone máme problém.
Jasně jednou z ní bude velmi, velmi silná upírka, ale teď je v podstatě batole co se učí lézt.
V té chvíli jsem zjistila, že má chudák Merit i dlouhé vedení - po tom co jí jedna upírka sdělí, že Ethan je "uvnitř".. i já se ze začátku jsem si myslela, že jen prudí, ale poté co Merit poslala do jeho pokojů, by snad jen úplnému pitomečkovi nedošlo do čeho tam Merit vpadne... :D
A celou dobu se tam plácáme v jakési detektivní zápletce, kterou nikdo zas tam moc neřeší....
KONEC SPOILERU

Další díl mám doma taky, tak ho přečtu a třeba to bude na druhý pokus lepší

PS: paní překladatelko, já sice originál nečetla, ale chlapy se prostě NECHICHOTAJÍ, zejména ne takoví, co vypadají jako profi vojáci z náborového plakátu... Chichotání je u mě ryze ženský projev.
U chlapů projde hihňání... v určitých situacích, ale nikdy se nechichotají... já si to prostě nedokážu ani představit :-D

18.12.2014 2 z 5

Obnažená Obnažená Sylvia Day

Prostě jsem to zkusila... třeba by to mohlo být jiné než ostatní erotické romány... ale není - je to všechno na jedno brdo.
Už při prvním setkání hlavních postav přeskakují jiskry, které ani jeden ještě v životě nezažil mozek vypíná a stěhuje se do nižších partií odkud se už po celou knihu nevyšplhá - a já si říkám - pane bože, už zase.
Autorka to s emocemi docela umí, ale hrozně to přehání... v celé knize je to ode zdi ke zdi a ty nárazy kolikrát až bolí.
Navíc se postavy občas chovaní drobet nelogicky - Evu stolkuje matka... to jí neskutečně štve (to chápu), ale to že jí v podstatě stolkuje chlap, kterého zná asi tak týden - to s lehkostí hází za hlavu... Navíc se jí kolikrát nějaká situace nelíbí a vzápětí to stejně udělá a všechno je ok. Spousta hádek, které všechny končí stejně.
Plusem je čtivost a pár vtipných momentů... Další díl asi jen prolétnu, tuším o čem to bude a asi to bude dost podobné jako toto dílo

07.07.2016 2 z 5

Vytoužený milenec Vytoužený milenec J. R. Ward (p)

4,5 hvězdičky.
Ward je jedna z mých oblíbených spisovatelek. U jejích knih jsem schopná vypnout a užít si příběh, neboť mě kniha lehce vtáhne do děje :-)
Ani u téhle to nebylo jinak.
Příběh plný emocí (až jsem z toho někdy úpěla) a akce. Měla jsem trochu obavy z poměrně velkého množství vedlejších příběhů, ale musím uznat, že mě nijak neobtěžovaly a nakonec mě i bavily.
Už od začátku jsem se nemohla dočkat konce :D :D Který byl ve své ořezanosti i tak skvělý :-)
Teď jen malá výtka: Já vím, že už se vztahem Q&B autorka zabývá přibližně od čtvrtého dílu, ale i tak jsem toho přece jen čekala víc. Dostala jsem hodně, ale chyběla tomu ta pomyslná třešnička na dortu... Vadí mi ty skoky co jsou tam ke konci.... to bych raději ořezala nebo rovnou vypustila jeden z vedlejších příběhů.

!!!!!!!SPOILER!!!!!!!!
Po velké hádce Q&B ke konci jsem opravdu nečekala skok o týden, ale budiž, nic hrozného. Nicméně po velkém usmíření v Železné masce následuje skok o 14 dní dál?! Dělá si ze mě srandu? Z mého pohledu byl vynechám velmi důležitý kus příběhu. Jako třeba co na to Bratrstvo? (já vím, že to vzaly v pohodě, ale to je jako všechno co se dozvím?) A návštěva u B rodičů? OMG! (Jak tohle může někdo vynechat?!!!!). Vážně díky, že jsem se dozvěděla, že spolu o všem hodně mluvily, ale co takhle něco KONKRÉTNĚJŠÍHO? Díky těmto posledním stránkám se cítím být velmi oloupena :(
KONEC SPOILERU)

24.12.2013 5 z 5

Dar vlka Dar vlka Anne Rice (p)

Celkem zdlouhavá záležitost.
Skutečné akce vcelku pomálu.
Začátek mě upoutal, prostředek nudil a konec nabídl rozuzlení a spoustu prostoru k přemýšlení.

04.11.2013 3 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Zkraje to vypadalo jako milý, trochu naivní příběh kterým příjemně zabijete odpoledne. Nakonec to tak nebylo.
Pravidlo "piště jednoduše, co potřebujete, to tam dostanete" by se mělo tesat. Kudrlinky může autor dodat později.
Puberťáci nemyslí jako knihy, mělo by v tom být znát mládí, určitá naivita, která tomu dodá švih a svěžest, i když jde o trápení. Tady se to podle mě úplně nepovedlo, výsledek je poněkud težkopádný.
Další věcí kterou nemám moc ráda jsou části osobnosti nebo "další hlasy v hlavě". Pokud jsou dobře zakomponované, neruší a přiblíží vnitřní konflikt hrdiny. Danielova "racionální část" mě ale spíš štvala.
Vývoji vztahu mezi oběma hrdiny není dám příliš velký prostor. Autor je šikovně dostal k sobě, ale poté jakoby nevěděl jak dál. I rozhovor "zády k sobě" je poněkud rozpačitý a po něm je jakoby hotovo a přitom vůbec není. Chybí tam hlubší intimita (a nemyslím tím sex), po které vlastně oba hrdinové touží.
Epilog je pomyslný hřebíček do rakve. Škoda.

18.04.2022 2 z 5

Paganiniho smlouva Paganiniho smlouva Lars Kepler

Lepší než Hypnotizér. Nijak unešená ale nejsem.
Po předchozím díle už mě ani nepřekvapuje, že je to trochu přitažené za vlasy, ale tady už je to únosnější.
Vrah je trochu moc neurčitý a vzdálený, než aby působil tak tvrdě jak má.
Nevím co všichni mají s Joonou, ale zatím mě nijak nebere - prostě chlap s geniální intuicí. Možná v dalším díle přijdu na to, co je na něm tak úžasného, že je z něj tolik lidí paf...

30.09.2017 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Severský spisovatel co se dá na krimi žánr, musí mít dost těžký život. Všichni totiž tak nějak očekávají trhák a to se vždy každému nepovede.

Kniha nebyla úplně špatná, to zas ne. Začátek a konec ok, ale ta retrospektivní část byla trochu moc dlouhá a opravdu mě nebavila. Co hodně ubírá na kvalitě jsou nelogičnosti, které se nedočkají nějakého toho objasnění - pro mě je tam "děr jak v ementálu"

Ps: lidi já Vás všechny ták miluji... Za všechny ty spoilery, které prostě neumíte OZNAČIT!!!! To je tak těžké napsat pozor spoiler ( helemese, i já to dokážu). U detektivky prostě nechcete, aby vám vyžvanili tolik záchytných bodů....

19.03.2017 3 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

2,5* ve své kategorii je to takový průměr, ale celkově vzato oceňuji docela dobrý nápad.
Autorce ovšem pár věcí trochu drhne. Možná je to tím, že jsem zvyklá na promakanější fae od L. K. Hamilton nebo P. Briggs, ale tyto víly a jejich Dvory na mě nepůsobily tak mocně a záhadně jak by asi měli. V jednu chvíli je kladen důraz na naprostou doslovnost a jindy přes ní přefrčí jako by nic.
Já na hádanky moc nejsem, ale tohle se snad ani za hádanku vydávat nemohlo. V celkovém kontextu příběhu a životních příhodách aktérů byla odpověď naprosto jasná. A pak už mi zbylo jen úpět nad tím, jak je Freye nedůvtipná.
Škoda, že autorka lépe nepracovala s tajemnem. Kdyby ho dávkovala s větším citem, napětí v knize by gradovalo lépe...
Mám půjčený Skleněný trůn, tak jsem zvědavá, jestli na mě udělá lepší dojem...

11.12.2016 2 z 5

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

Nejlépe to vystihla sama Levana svými myšlenkami na konci knihy.
"Byla to všechno její vina. Úplně všechno".
Ano, Levana si spoustu věcí zavinila prostě sama. Odmalička se naučila žít v iluzi svého osobního kouzla a nakonec zahalila do iluze celý svůj život. A přes závoj klamu, který sama vytvořila, se dívá také na celou Měsíční společnost. Takového člověka (a navíc tak mocného) nepřimějete, aby viděl realitu....
Jsem ráda, že jsem mohla nahlédnout na celou měsíční společnost a udělat si o ní lepší obrázek, než z toho vzorku, co dorazil jako delegace na Zemi.
Kniha je docela dobrý doplněk Měsíčních kronik.

11.05.2016 4 z 5

Nejsem jako vy Nejsem jako vy Jodi Picoult

Kniha určitě stojí za přečtení!
Ukazuje, jak málo rozumíme lidem kolem sebe a jak jsou zákony (obecně vzato) pozadu a nedokáží pojmout tak zvláštní případy jako je Jacob.
Celou knihu mě trochu štvalo, že vlastně stačilo položit jednu přesnou otázku a bylo by hotovo. Jenže někteří se jí položit báli a jiné to ani nenapadlo... to bylo k uzoufání.. tohle autorka opravdu trefila :D

17.04.2016 4 z 5

S kůží na trh S kůží na trh Laurell K. Hamilton

3,5 hvězdy.
Důvody proč ještě čtu tuhle sérii by byly na dlouho, ale ve zkratce řečeno: mám ty postavy ráda, ty v popředí nejsou nijak strnulé a plynně se vyvíjejí s příběhem, ale vadí mi ten děj, všechno na světě se přece neřeší sexem s co největším počtem mužů... copak autorka nemá žádné jiné nápady jak přidat do děje další mužské postavy?
ale teď konkrétně k této knize:
mínusy:
- to jak s Anitou každý metafyzicky v*j*be - to ani nejde jinak napsat. Jak mám autorce věřit, že se Anita zlepšuje a usilovně dře, když jí stejně někdo ty štíty rozbije a šelmy vyvolá? U těch opravdu mocných to pochopím, ale jí se to děje až otravně často a to v průběhu celé knihy.
- nelogika toho, že Anita už další muže nechce ( ne že by měla moc na výběr a její současní muži už asi toho dělení taky mají plné zuby...), ale přesto se nevrací do St. Louis sama a ani se nad tím moc nezamýšlí, jak je u ní zvykem... možnost, že by se to nějak ustálilo se tenčí každým dalším dílem, kde nezvládá své schopnosti... a jsem zase u té nevíry v její sebeovládání... co že se to tu zlepšilo? Já totiž nic pádného nevidím...

+ určitě akčnost děje a policejní vyšetřování - stará Anita už se nikdy nevrátí, ale tohle byla příjemná změna prostředí :) A Ted s Olafem a Bernadrem jsou třešnička na dortu :-)

v souhrnu je do dobrý díl, který by si jindy u mě vysloužit víc hvězdiček, ale proč pořád autorku omlouvat a obdivovat jí jen za to že, sem nacpala němě sexu než v předchozích dílech? To je nějaké ocenění hodné umění?
Ne, to se mi spíš jen hodně ulevilo a svitla mi naděje do budoucna... už zase
Mám svrbění přehodnotit předchozí díly...

28.02.2016 3 z 5

Polibek půlnoci Polibek půlnoci Lara Adrian (p)

No nic moc.
Příběh je pro mě až moc jako citový a ufňukaný (já se s ní nesmím zaplést/já jí tak chci - on mě tak rajcuje/ nechci s ním nic mít)... ach jo... Trochu víc vtipu a svižnosti a bylo by to mnohem lepší.
Dám šanci druhému dílu, třeba se autorka zlepší... ale až opravdu nebudu mít co číst... :-D

23.12.2015 2 z 5