janasim janasim komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Každý kraj má svou náturu a každá doba své trable a i radosti a na to bychom neměli zapomínat. Lidé žijící v tomto kraji a v době, kdy se příběh odehrává, se mohou zdáti být povahou zhrublí, tvrdou prací zocelení, ale v duši laskaví. Tak to alespoň na mě v knize působilo. Kromě příběhu, který stojí za to si přečíst, jsem získala i zajímavé historické informace, mnoho jsem nevěděla. Postavy jsou tak živě charakterizovány, že máte pocit, jako byste je znali, jako by to byly vaši sousedé. Jejich osudy vám stoprocentně nezůstanou lhostejné. Budete jim chtít pomoct, dozvědět se více, číst další díl.

16.03.2021 5 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Houbařka je dalším románem Viktorie Hanišové, který řeší rodinné trauma. Musím říct, že při čtení knih této autorky není možné stát opodál a jen nepřítomně sledovat řádky. Opět mě vtáhla do děje takovým způsobem, že jsem z toho byla nesvá. Bylo mi tak teskno, cítila jsem ten chlad a samotu v lese. Strašně moc jsem Sáře fandila.

03.05.2021 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Byla bych velmi ráda, kdybyste mrkli na knihu švédského autora Fredrika Backmana. Ove je starší muž, který neměl zrovna jednoduchý život. Lpí na dodržování pravidel a myslí si, že správný chlap nemá příliš kecat, ale jednat. Mnoho lidí ho má za bručouna, on jím je, ale je i tím, kdo skočí do hoříciho domu, aby vás zachránil, opraví vám kolo a natře plot... Připomínal mi třeba Gustava Anděla z filmu Dovolená s Andělem.
Ove si přeje zemřít, být se svojí ženou. Rozhodne se svůj život ukončit, ale do jeho čtvrti se nastěhuje jedna rodinka, která mu nedá pokoje a jeho plány stále nevychází.
Velmi milý, laskavý příběh se spoustou humorných i dojemných situací. Naťukává i téma úřadů sociální péče, které rozhodují o umístění seniora do domovů i přes nesouhlas seniora i příbuzných.
Pod mrzoutskou tváří může být schován člověk s velkým sedcem. Ove vás dostane ze čtecí krize. Budete chtít číst další a další takové příběhy.

15.10.2022 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Velmi čtivé vyprávění o osudech členů jedné rodiny a osob s nimi spojených. Příběh o tom, že dobré není vždy dobré a špatné nemusí být špatné. Oceňuji i názvy kapitol.

15.08.2019 5 z 5

Proč jen se už nepíší dopisy? Je až neuvěřitelné, kolik toho sdělí jeden dopis. Žádná sms či mail se jim nemůže vyrovnat. Díky těmto dopisům jsme zjistili mnohem vic o jednotlivých postavách, jejich životech. Bylo to opravdu výjimečné čtení, které nám dalo pocit, že jsme součástí příběhu.

04.02.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Klasika, která se už dnes jmenuje jinak. To byla pecka! Asi nemusím psát o čem je. Příběh záhadných vražd na osamělém ostrůvku od Agathy Christie je jistě všem dobře znám.
Přestože jsem viděla divadelní ztvárnění této detektivky a věděla jsem, jak to všechno ve skutečnosti bylo, četla jsem jedním dechem. To je ta knížka, kterou nechcete odložit, ikdyž vás druzí stále ruší.
Tak teď se těším ještě na film.

27.09.2023 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koledu čtu každý rok samozřejmě o Vánocích, je to nadčasový, magický příběh, který má hodně co říct. Tentokrát jsem sáhla po vydání z nakladatelství Petrkov s překrásnými ilustracemi Roberta Innocenti. Neznám knihu, která by byla více vánočni a přesto by to nebyl kýč, než jen tuto. Filmově zpracování stojí též za shlédnutí a je skutečně věrné knižní předloze.

13.01.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Pana Ebena mám velmi ráda. Od předloňským Vánoc je pro mě milým rytířem Valeriánem a stejně tak jako v pohádce mě jeho role potěšila, tak i tyto fejetony jsou velmi laskavé. Už i úvod je mile vtipný. Nenajdete zde prvoplánový humor, nebudete se za břicho popadat, ale budete se cítit dobře a pak si někdy řeknete: ,,A sakra, ten Eben měl fakt pravdu." Jako já včera, když jsme se s manželem dívali na film.

08.03.2021 5 z 5

Slib mlčení Slib mlčení Linda Castillo

Jsem ráda, že už je tato kniha za mnou. Konečně zase budu klidně spát. Napínavé, čtivé, brutální. Zatím nemám odvahu podívat se na film. Musím si teď vybrat nějakou romantickou oddechovku, abych se uklidnila. Výborně bylo vykresleno prostředí, myšlenky a práce policistů a i samotný vrah. Jako bych to všechno měla před očima. Děsivé, ale vynikající. Je pravda, že nebylo vše pravděpodobné, samotné odhalení mi přišlo najednou velmi rychlé, ale i tak je to pro mě thriller s velkým T.

30.09.2020 5 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Příběh je ukázkou toho kam až ambice a touha po dokonalosti může člověka zavést a bohužel nejen jeho stáhnout ke dnu. V tomto příběhu chybí projevená láska k dítěti (možná i nejen k němu). Julie vidí Agnes jako svůj projekt, výzvu a ve snaze ochránit ji před předsudky ostatních se uchyluje ke lži. Bohužel je však patrné, že tato lež nevznikla na ochranu dívenky, ale matky, která je též v zajetí předsudků. Toto je velmi smutný příběh, který ale stojí za přečtení.

02.03.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Toto bylo tak krásné! Prostředí i doba, ve které se děj odehrává, je pro mě naprosto lákávé. Styl připomíná Jane Austenovou, ale myslím, že kdo knihy této autorky nemá rád pro jejich zdlouhavost, popisnost a málo akce, nemusí se této knihy bát. Je psaná svižným, poutavým způsobem. Postavy jsou velmi sympatické, myslím, že i dobře charakterově vykreslené. Přesně takové, jak očekáváte, ale i tak vás v některých chvílích překvapí. Navíc se Kroniky krásně hodí na toto zimní období. Takže doporučuji z celého srdce.

08.12.2020 5 z 5

Skříň plná Diora Skříň plná Diora Natasha Lester

Pro mě se tento román stal skvostem. O ženách pilotkách působících za války jsem nic nevěděla, takže téma mě velmi zajímalo. Příběh jehož děj obsahuje několik desítek let je něco pro mě a toto bylo skutečně nádherné, emotivní, dechberoucí. Všechny hlavní postavy jsem si oblíbila a vše jsem s nimi prožívala a jen nerada knihu zaklapla a přestala číst. Nemyslím si, že by zde byla hluchá místa, vše pěkně sedělo, vše se spojilo, žádná vycpávka. Za takové čtení musím jen poděkovat. Doporučuji.

27.02.2021 5 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Před psaním tohoto komentáře jsem si musela nechat chvili odstup, napětím a očekáváním mě neskutečně mrazilo. Moc ráda bych se dozvěděla o životech mých předků, bohužel v době, kdy mi o nich mohl nékdo vyprávět, mě to nezajímalo a teď už je pozdě. A právě proto byla tato kniha přesně pro mě. Je nesmírně čtivá, vtáhne vás a nemáte šanci neprožívat životy hlavních postav. Některá tajemství nejsou ještě vysvětleny. Knihu velmi doporučuji. To nejspíš v sedmém díle. Takže hurá do druhého.

16.07.2020 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Není pochyb o tom, že autorka umí napsat knihu takovým způsobem,že vás vtáhne do děje a vy jejím příběhem žijete a máte pocit, že její postavy znáte a potřebujete vědět, jak se jim daří a jak to bylo dál. Podle mého je paní Mornštajnová jedna z nejlepších českých autorek a její knihy jsou sázka na jistotu.

11.11.2019 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Ačkoli byla kniha určena převážně mladým, podle mého názoru ani ti starší nebudou zklamaní. Příběh, který se dozvídáme prostřednictvím čtyř postav nám přibližuje část dějin, o které se podle mého moc často nepíše. Knihy, které jsem o 2. světové válce doposud četla, se odehrávaly v době uprostřed války a většinou v místě koncentračních táborů. V tom je tato kniha jiná a zajímavá je i hlavními postavami, které se spolu střetnou (Polka, Litevka, Prušák a Němec), charakterově jsou velmi odlišné, každý si prožil své. Vzhledem k tomu, že je kniha členěna do krátkých kapitol, se velmi svižně čte a i přestože se nejedná o vyprávění hezkých zážitků, nebudete ochuzeni o lehce romantickou linku. Takže určitě doporučuji.

26.04.2021 5 z 5

Návrh Návrh Elle Kennedy

Spletla jsem se.Nikdy bych si nepořídila knihu,která má tuto nebo podobně laděnou obálku.Nechtěla jsem ji ani číst a ani bych nečetla nebýt takového jásání a zaujetí mých kamarádek.Myslela jsem si,že jsem na tento druh literatury už stará,ale bože!To bylo něco tak úžasného,skutečného! Emoce mnou jen lítaly,moc mě kniha bavila,užívala jsem si jí do posledního slovíčka a proto se musím hned pustit i do dalšího dílu.

11.03.2017 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana je emotivní román nejen o osudu dívky a ženy,jejichž životy se úzce propojí,ale i o tehdejším životě rodin v tamějším městečku.Je to určitě skvěle vykreslený příběh,který právem upoutal pozornost tolika čtenářů.

09.08.2018 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Ani nevím, co mám psát. Cop je sice útlounká knížka, ale i tak ochromí srdce. Nezapomenutelné. Tři životní příběhy, tři vzdálené země a tři odvážné ženy. Lámala jsem si hlavu nad tím, jak autorka jejich životy propojí a musím říct, že mě to nadcnlo.
Tento román stojí za přečteni. Prostředí, ať už indické, sicilské či kanadské, je velmi dobře vylíčeno. Ten kontrast mezi chudou zemí a zemí plnou nadbytku je velmi znát. Jako by život v Indii se odehrával před staletími a život v Kanadě v současnosti. Autorka i postavy vylíčila tak věrohodně, jdjich povahy, že jsem opravdu měla pocit, že čtu o indické, italské či kanadské ženě.
Tuto knihu nelze nečíst, nelze ji neprožívat, nelze s ní necítit.

14.06.2021 5 z 5

Sestra bouře Sestra bouře Lucinda Riley

Já nemám slov, bože, to bylo překrásné. Jako bych byla součástí příběhu. Každá kniha Lucindy Riley je tak poutavá, dechberoucí, živá,... Opět pro mě bylo záhadou do poslední chvíle, jak autorka propojí obě dějové linky. Norsko, jachting, hudba,...prostě krása. Skladby zmíněné v knize jsem si musela poslechnout. Ani nemusím psát, jak moc jsem natěšená na třetí díl této série. Z celého srdce doporučuji.

08.02.2021 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Tak za prvé musím říct, že Host umi dělat krásné knihy. Tyto vazby bez přebálky jsou na pohled i dotek skvostné. A za druhé Hájíček je prostě Hájíček. Jeho knihy a i tato se mi líbí. Chvilku mi sice trvalo, než jsem se začetla, trochu jsem měla zpočátku potíž rozlišit, co se odehrává nyni a co jsou vzpomínky, ale i tak jsem si čtení užila. Jediné, co mi přišlo zbytečné, byl románek s knihkupcem, o tom je řeč i v anotaci, ale to si zrovna myslím, že o tom příběh tak úplně nebyl. A otázka, která zazněla v románu a nenechá mě dnes spát: Může být zlý člověk moudrý?

18.07.2020 4 z 5