janamaluveckova janamaluveckova komentáře u knih

Tohle bylo překvapení. Nic jsem od toho nečekala, rozjezd pomalý, ale pak člověk naskočí a je to jízda až do konce. Typ knihy, kdy je vám líto, že už končí a vy musíte z jejího světa pryč.

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Takhle by se mělo psát o popu. Gott usazen do širokých souvislostí společensko-politických, podobně jako Švehlův Magor.

01.02.2022 5 z 5

Asi nejlepší vstup do světa knih Olgy T.

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Je to pořád dokola, jako u jiných jejích knih, ale nemůžete se toho nabažit. Cítíte, že je to víc život než literatura. Slyšeno jako skvělá audiokniha Čes. rozhlasu.

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Strhující a prosté zároveň. Občas se dostane na hranici sentimentu až kýče, ale vybalancuje to vždy tak, že zůstanete na té lepší straně. Zážitek!

29.11.2022 5 z 5

V lesích V lesích Tana French

Ač prvotina, rozhodně jedna z nej- autorčiných knih. Pokud máte rádi pomalé tempo, hloubku, popisy vztahů, duševních pochodů atd., budete nadšení. Kdo chce rychlovku a la Nesbo, ať hledá radši jinde. Moc se mi líbilo, jak někdo někde o autorce napsal, že její detektivky jsou pro čtenáře, co nečtou detektivky. Bingo.

Doktor Proktor a prdicí prášek Doktor Proktor a prdicí prášek Jo Nesbø

Doporučuju audioverzi - podání D. Novotného je geniální, katapultuje knihu mnohem výš. A ráčkování dr. Proktora nedostanete z hlavy.

01.12.2022 4 z 5

Šepot z lesa Šepot z lesa Kateřina Surmanová

Autorka umí psát, na debut fantastické. Škoda té mytologicko-okultně-nadpřirozené linky a nevyváženého tempa (konec je uspěchaný). Bez toho by to z fleku mohla být “česká Tana French.

01.01.2024 4 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Autorka skvělých knih si tady vybrala dovolenou a polepila nápady ze šuplíku do jakýchsi (pa)tvarů... Kdyby nebyla slavná, vyrazí s ní každý nakladatel dveře... Ne že by tam nebyly nápady a hezká místa, ale vše je někde na půli cesty. Zklamání.

28.06.2022 2 z 5

Kundera: Český život a doba Kundera: Český život a doba Jan Novák

Trochu předimenzované a mělo se škrtat, ale jinak skvělá vlna do českého zatuchlého rybníčku.

16.07.2020 5 z 5

Za Alpami Za Alpami David Zábranský

Grafomanský blábol s podivným politickým podtónem (skorofašounským). :(

Krásně to popsal v Respektu P. A. Bílek:

"(...) Chce Zábranský klást nepříjemné otázky, jít proti proudu a být kontroverzní, nebo je vskutku přesvědčen, že v sofistikovaném fašounkovství je jediná naděje? Z románu soudit nejde, tak odfláknutý polotovar se uchopení vzpírá. První polovina je odvarem z Nesnesitelné lehkosti bytí – vypravěč jednání postav neustále komentuje a zobecňuje, ale místo břitkosti jde o upocené pitvoření, jež si žádá dávku čtenářského masochismu. To asi autor cítí, takže nechá skrz vzpomínky a deníky mluvit hlavní postavy, matku a syna. Efekt je jediný: fašounci, ironizovaní dříve vypravěčem, se nám stanou blízkými – mluví k nám a my jim rozumíme. Od čehož je jen krok k pocitu, že to jsou vlastně docela sympatičtí lidé."

15.01.2018 odpad!

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Téma závažné, ale zpracováno tak, že z toho autorská macha úplně stříká.

01.01.2024 3 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Nic, co byste nenašli dřív v autorových drobných textech a rozhovorech s ním. Sestaveno ale do pěkného celku, a vývorně se čte.

01.01.2024 4 z 5

Okresní město Okresní město Karel Poláček

Je až podezřelé, že takhle kniha nestárne. Co ze současné české literatury bude takhle živé za 90 let?

22.01.2023 5 z 5

Nejlepší díl série hned po dílu prvním. Když má autor příběh, má i humor. Utahaná a přežvejkaná dvojka a trojka tady nehrozí.

19.12.2022 5 z 5

Slídil Slídil Tana French

Zatím asi nej- autorčina kniha. Pokud máte rádi pomalé tempo, hloubku, popisy vztahů, duševních pochodů i přírody, budete nadšení. Kdo chce rychlovku a la Nesbo, ať hledá radši jinde. Moc se mi líbilo, jak někdo někde o autorce napsal, že její detektivky jsou pro čtenáře, co nečtou detektivky. Bingo.

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Výborný nápad, příběh, postavy... Jen je to špatně napsané, hlavně ke konci moc povrchně a zbrkle. Celkově by si příběh zasloužil jít hlouběji, postavy lepší vývoj... Autor má imaginaci, ale neumí řemeslo. Ale jako filmový scénář a film by to jistě fungovalo.

23.07.2022 3 z 5

Slovenské století Slovenské století Pavel Kosatík

Neskutečně čtivé. Jsem paf, kolik toho o Slovensku a Slovácích nevím.

Tajemství Tajemství Radka Třeštíková

Tak nějak nevím. Nikam to její spisování nevede, točí se na jednom - pohodlném, teplém - místečku.

01.02.2022 1 z 5

A zavaž si tkaničky A zavaž si tkaničky Roman Szpuk

Palán v Hospodářkách to napsal líp než já: "Szpuk vrací do literatury i několik zdánlivě ztracených principů. Tím prvním je popis krajiny, ono klostermannovské brouzdání se močály a postávání před rozeklanými velikány, které, zdálo by se, vynálezem fotografie a filmu ztratilo své opodstatnění. Proč složitě popisovat něco, co lze jednoduše ukázat, že? —— Szpuk tuto mrtvolu přesto dokázal resuscitovat. Recept? Vzdělání meteorologa a vztah k přírodě zpečetěný tím, že autor od brzkého jara do pozdního podzimu často spí venku a v bouřích vyráží na vrcholky. Szpuk v krajině nehledá ztišení a nějakou konejšivou moc. V bezohledné nekompromisnosti jejích zákonů nachází spíš rezonanci k vlastní zkoušené duši. Snad proto všechny ty noční pochody, mráz a vichr. "Stoupám po břehu Pravětínského potoka. Noc bez měsíce mě kryje lépe než hrob. Jdu poslepu, čtu terén chodidly." —— Druhým Szpukovým darem moderní české literatuře je návrat rozervaného romantického hrdiny. Pravda, středobod světa dovede sám ze sebe uplácat každý psavec, tímto výhradním zájmem ale oslovuje jen svou babičku, maximálně subkulturu. Szpuk také píše o sobě, žije však tak specifickým životem, že žádnou subkulturu ani nemá, a řádky o tom, jak ho manželka posílá − naprosto pochopitelně − z domu, tvoří jeden z podstatných proudů jeho deníků. Kdo mu porozumí? Každý. "Jdeme stopovat. Auta nás míjejí. Chvějeme se mrazem. 'Proč jsou tak zlí?' komentuje projíždějící auta Dominik. 'Nejsou zlí,' říkám. 'Je jim to jedno'."

09.04.2018 5 z 5