janamaluveckova

Hladový lánHladový lánAndrew Michael Hurley

Hezky napsané, hezky napínavé. Člověk si nad tím nemůže nepřipomenout Rosemary má děťátko...

Otevíratelky a úmluvyOtevíratelky a úmluvyJáchym Gondáš

Takové kavárnové klábosení hipstera nad bioespressem. Moc slov, málo důvodů je číst.

Slovenské stoletíSlovenské stoletíPavel Kosatík

Neskutečně čtivé. Jsem paf, kolik toho o Slovensku a Slovácích nevím.

Zpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle CuevasovéZpověď Jonatána Papírníka - Memoár nadiktovaný Michelle CuevasovéMichelle Cuevas

Kniha má dobré jádro, ale jinak je to produkt amerických škol kreativního psaní, moc vaty a nudy. — Pro zajímavost: v pražském divadle Minor to uvádějí jako představení, vykuchali to a nechali jen to jádro a najednou je to síla. Stojí za vidění.

Historie našich dnůHistorie našich dnůAnatole France

Navždy si budu pamatovat scénu, kdy hlavní hrdina vstoupí do pokoje a uvidí tam svoji manželku souložit s jiným. Nic neudělá, tiše odejde, ale od té chvíle se ženou nepromluví. Psychologický popis toho, co následuje, to je vrchol literatury. Řada politických motivů v knize čtenářsky vyprchala, jsou pro nás moc dobové a nesrozumitelné, ale tyhle psychologické sondy z toho dělají nadčasový flák.

Svůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchSvůj vůz i pluh veď přes kosti mrtvýchOlga Tokarczuk

Asi nejlepší vstup do světa knih Olgy T.

Knihy JakubovyKnihy JakubovyOlga Tokarczuk

Dá fušku se začíst a hlavně dočíst, ale když se vám to celé pospojuje. je to čistá radost.

TajemstvíTajemstvíRadka Třeštíková

Tak nějak nevím. Nikam to její spisování nevede, točí se na jednom - pohodlném, teplém - místečku.

Yankee z Connecticutu na dvoře krále ArtušeYankee z Connecticutu na dvoře krále ArtušeM. Twain (pseudonym)

Tip: pokud se nemůžete začíst, dejte si to jako audioknihu, je to pak stravitelnější.

Královna horKrálovna horDaniel Wisser

Skvělé téma (život v pečovateláku, euthanasie), ale hlavně skvělá forma. Člověk propadne na místo hlavního hrdiny jako Alenka králičí dírou a má pocit, že se to všecko odehrává kolem něj.

Sedmá funkce jazykaSedmá funkce jazykaLaurent Binet

Neskutečný nářez. Literární Pulp Fiction pro inťouše. Nejde přestat číst.

CivilizaceCivilizaceLaurent Binet

Člověk si musí zvyknout na styl vyprávění a pochopit, jak je kniha udělaná. To je docela těžké. Kdo to dá, užije si. Nápad i konec jsou 100%.

Gott: Československý příběhGott: Československý příběhPavel Klusák

Takhle by se mělo psát o popu. Gott usazen do širokých souvislostí společensko-politických, podobně jako Švehlův Magor.

AnomálieAnomálieHervé Le Tellier

Kniha se čte sama, navíc - jako bonus - je doslova prošpikovaná odkazy na jiná díla, lidi, filmy, hlášky... Takový postmoderní koktejl, trochu v duchu Binetovy Sedmé funkce jazyka. Pokud nemáte rádi scifi, tak se nebojte - není to klasická scifi a celý scifi prvek je tu spíš jako podkres...

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Tohle bylo překvapení. Nic jsem od toho nečekala, rozjezd pomalý, ale pak člověk naskočí a je to jízda až do konce. Typ knihy, kdy je vám líto, že už končí a vy musíte z jejího světa pryč.

SlídilSlídilTana French

Čteno anglicky, česky vychází až teď v lednu 2022. Zatím asi nejlepší kniha od Tany French.

V lesíchV lesíchTana French

Pro milovníky pomalého vyprávění, pak skvělé. Kdo hledá rychlovku plnou dějových zvratů, bude zklamán. Posloucháno jako audiokniha - výborně načtená Petrem Jeništou.

NevěděníNevěděníMilan Kundera

Román? Pamflet zapšklého nenávistníka Čechů. Dočteno se sebezapřením. Slabé myšlenkami i literárně.

Winterbergova poslední cestaWinterbergova poslední cestaJaroslav Rudiš

Takový "euroromán", od všeho trocha a nic pořádně, uspokojí průměrnou chuť, ale ne labužníka.

10.12.2021

Ztroskotanec na břehu atlantskémZtroskotanec na břehu atlantskémIvan Wernisch

Autorská antologie; takové "the best of". Dobře vybráno, krásně uděláno (i moc hezký papír). Zaujme jak W. milovníky, tak nováčky v jeho světě.

15.10.2021

Kniha smíchu a zapomněníKniha smíchu a zapomněníMilan Kundera

Rozhodně nekupujte vydání Atlantisu. Je autorem "vylepšeno", mj. tam chybí celá slavná pasáž o Gottovi jako idiotovi hudby.

17.03.2021

Velký rájVelký rájMassimo Cianetti

Klopotný překlad, ale silný příběh. Škoda, že nebylo míň digresí a víc magického. Ale na prvotinu výborné!

03.03.2021

Kundera: Český život a dobaKundera: Český život a dobaJan Novák

Trochu předimenzované a mělo se škrtat, ale jinak skvělá vlna do českého zatuchlého rybníčku.

16.07.2020

Věda podle abecedyVěda podle abecedyPetr Koubský

Články z Deníku N (skvěle psané a popularizující vědu) v remixu do nového tvaru.

11.11.2019

Zachrání doktor Proktor Vánoce?Zachrání doktor Proktor Vánoce?Jo Nesbø

Nemůžu si pomoct: autorovi došel dech, je to utahané, malý nápad rozředěný do velké kaše. Ledabylý překlad i redakce (množství překlepů v textu!) tomu taky nepřidají. Po skvělých předchozích svazcích zklamání.

16.10.2019

SMS básněSMS básněJán Sedal

Originální.

21.05.2019

Klika byla vysokoKlika byla vysokoRoman Szpuk

Trochu upovídané

Leonardo da VinciLeonardo da VinciWalter Isaacson

Strhující, inspirativní, detailní.

21.05.2019

Co by můj syn měl vědět o světěCo by můj syn měl vědět o světěFredrik Backman

Fejetonky, podezřele poslepované do celku, hluboko pod úrovní autorovi obvyklou.

15.11.2018

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Články z časopisu by se neměly natahovat na knihu. Je to dojemná miniaturka do nedělní přílohy, ale kniha to není. Muži jménem Ove to sotva líže paty.

15.11.2018