Zapomenuté příběhy 3

Zapomenuté příběhy 3 obálka knihy
Mé hodnocení:

Třetí pokračování série Zapomenutých příběhů. Dalších dvanáct zábavných, poučných i udivujících kapitol z historie světa. Londýn zahalený příliš neprůhledným smogem. Osudy vikingů na samotném konci známého světa. Agent, který vodil za nos Třetí říši, a ještě za to od ní dostal vyznamenání. Jak bavlna změnila dějiny světa obecně a USA zvláště. Hora plná pohádkového bohatství. A lidé, kteří za něj zaplatili cenu nejvyšší. Pátrání po kostech svrženého krále. Sovětský sen o přistání na Měsíci. A na závěr něco jasného a zářivého. Až moc zářivého, jak už to u fyziky bývá. Na přání čtenářů – velmi podstatně rozšířená barevná příloha, cca čtyřnásobek proti Zapomenutým příběhům 2....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432555/zapomenute-pribehy-3-qzY-432555.png 4.854

Zapomenuté příběhy 3.

Literatura naučná, Historie, Příběhy
Vydáno, Klika

Kniha Zapomenuté příběhy 3

Lesní_chodec

Zapomenuté příběhy od Mariana Kechlibara se čtou doslova samy. Ani v pořadí třetí vydání nebylo vyjímkou. Opět jsem se dozvěděl řadu informací, o kterých jsem neměl ani ponětí a příjemně si u knihy odpočinul. Pokud hledáte kvalitní (nenaročnou) četbu, která obsahuje zajímavé historické události a ne jen nějaký smyšlený balast, tak rozhodně neváhejte vzít do ruky jakýkoliv díl této knižní série.

OldřichHanton

Zapomenuté příběhy jsou moje oblíbená populárně naučná oddechovka. Předchozí díly jsem četl už před nějakou dobou, takže nemám přímé srovnání, ale rozhodně si nemyslím, že by kvalita šla nějak dolů, spíše naopak. Příběhy jsou dobře vybrané a Kechlibar je vypráví velmi poutavě, jaksi z širší perspektivy a s mnoha souvislostmi. Kladem oproti prvním dvěma dílům je rozšířená obrazová příloha a to, že už se z většiny nejedná o příběhy dříve vydané v Časopise 067.
Čtvrtý díl je už dávno vydaný a asi si ho hned objednám.

panjan

Zde už asi nemá cenu nic psát o formě a obsahu, to už bylo mnohokráte napsáno a pochváleno. Zapomenuté příběhy se etablovaly jako stálice české literatury, je to pojem a svým způsobem i vlastní žánr. Doufejme že pro nás pan Kechlibar bude i nadále objevovat, ať už je doluje odkudkoliv, další a další Zapomenuté příběhy.

KarelKříž

Na čtení knih mi moc volného času nezbývá a tudíž si hodně vybírám literaturu, která za přečtení stojí. Před nějakou dobou se mi do rukou dostal první díl Zapomenutých příběhů a kniha mě natolik zaujala, že jsem si hned pořídil i druhý díl. Nyní jsem dočetl již třetí pokračování.
Líbí se mi skladba příběhů, kdy se z Anglie 19. století přeneseme o několik staletí dozadu na pobřeží Grónska či do Jižní Ameriky, abychom se zas v dalším příběhu přenesli na Blízký východ 20. století a byli "vtaženi" do bojů Izraele s arabskými sousedy.
Autor umí velice poutavě vyprávět, všímá si zdánlivě banálních detailů, které nakonec mají pro vyústění příběhu rozhodující vliv. Mnohé příběhy mohou být i poučením se z minulosti, abychom se podobným situacím a chybám dokázali vyhnout, pokud by někdy v budoucnu měly nastat.
Třetí díl dočten, jdu si otevřít čtvrté pokračování...

StanislavRádl
31.12.2020

I když jsem byl hlavně v mládí vášnivým čtenářem, pokud si pamatuji, nikdy jsem během prosincových svátků nepřečetl čtyři knihy. Letos k tomu došlo, jednak díky covidové obezřetnosti, druhak díky Zapomenutým příběhům Mariana Kechlibara.

Musím konstatovat, že pro mne většina příběhů popisovaných v těchto knihách (snad s vyjímkou čtvrtého dílu popisujícímu hlavně případy poprav v Anglii a Velké Británii) nebyla zcela nová. Ovšem něco jiného je vědět, že se něco událo a zcela něco jiného je dozvědět se zákulisí a podrobnosti těchto příběhů. Autor se neomezuje jen na konkrétní detaily, ale snaží se příběh osvětlit v celém kontextu. Nezbývá doufat, že uváděné detaily jsou výsledkem důkladné rešerše a ne bujné fantazie. Autora. Několik v Příbězích uváděných detailů z oblastí mne známých (medicinální chemie, farmakologie, farmakognozie) mne přesvědčuje o tom, že první možnost je správná. Text je doplněn řadou poznámek pod čarou, zřejmě vzhledem k úspoře místa ale bohužel bez odkazů na původní zdroje. V době internetu by ale případné dohledání nemělo být problémem.

Pokud to shrnu, Příběhy jsou čtivé, psané svěžím jazykem s typickými občasnými návaznostmi na současné dění. Jak jsem zmínil v úvodu, Příběhy jsem přečetl téměř „jedním dechem“ a jsem si jistý, že se k některým z nich určitě časem vrátím.

Marek7307
26.12.2020

Třetí pokračování a kvalita stále roste. Čtivé, zajímavé, neznámé, nečekané. Baví mě to. Už se těším na 4, 5, 6, 7....

Jan.Vamir
25.12.2020

Nezbývá mi než se přidat k pozitívním hodnocením, velmi zajimavé čtení které poučí, pobaví a od něhož se nelze odtrhnout jinak než dočtením do konce, těším se na další.
Jen malá technická poznámka, čtení textu mě tak zaujalo že jsem zcela opoměl sledovat barevné fotografie na konci knihy, jejich umístění na konec je zřejmě jednodužší (levnější),
já osobně bych uvítal jejich umístění do příslušného příběhu, nebo aspoň na jeho konec.
Děkuji pane Kechlibare, řečeno sportovní terminologií, píšete 1. ligu ! ( a nejen píšete, i Vaše videa, přednášky či besedy o "dnešních aktuálních" příbězích jsou na 1+ , )

FifaSchmied
12.11.2020

Ani potřetí pan Kechlibar nezklamal mé velmi vysoké očekávání. Ty krátké příběhy opředené fakty mě prostě nikdy neomrzí