Okresní město

Koupit

První část nedokončené pentalogie Poláčkovy ságy maloměsta. Historie začíná v nostalgické době na přelomu prvního desetiletí tohoto století, kdy čas byl ještě věčný a plynulý a "městečkov něm podřimovalo jako kůň před stavením". Rodina židovského kupce pana Štědrého s jeho třemi syny je bodem, odkud ironický vypravěč sleduje hemžící se společnost městečka s ostře vykreslenými figurkami z jednotlivých jeho vrstev....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/204550/okresni-mesto-204550.jpg 3.880

Tetralogie - Karel Poláček a jeho okresní hrdinové (1.)

Romány, Literatura česká
Vydáno:, Československý spisovatel

Kniha Okresní město

InaPražáková

Zevrubný rozbor napsal níže MessiáŠ, k tomu není co dodat, tak jen osobní dojmy.
Sbírka postav charakterizovaných pár gesty nebo vlastnostmi, které vypravěč pořád opakuje. Díky tomu jsem získala pocit, že ty lidi znám, dokážu odhadnout, jak se chovají, když je zrovna vypravěč nevidí, že jsou mi blízcí, i když nijak příjemní. Figurky jednotlivě velmi realistické, jen jsem měla trochu problém uvěřit, že se mezi nimi opravdu nenajde ani jeden charakterní člověk. I slušných lidí je nějaké procento, městečko, kde se mezi lakomci, hulváty, intrikány a od reality odtrženými snílky nenajde ani jedna rozumná hlava, mi nepřijde tak tuctové, jak je podáváno. Portrét maloměsta je to ale výmluvný a zábavný a kniha bez debat vynikající.

Jaruš7

Kniha je prvotina a tudíž jistá rodinná souvislost se tu jeví.
Čistý, jednoznačný popis nás pozve do roku 1913 - 1914.
Jednotvárnost života naruší syn vracející se ze světa, kde neuspěl. A pak se jen jako na houpačce střídají ponížení, povýšení, ponížení, boj o místo na výsluní společenské smetánky města.
Na dobré mravy se v městečku dbá, ale i ty mají volné pole působnosti v nočních hodinách, kdy není vidět na místo, kde se lze oddávat nesplnitelným a vybájeným snům.
Citace:" Žlutý dům na ostrově byl jim opiovým doupětem, harémem cařihradským, kasínem na azurovém pobřeží, krčmou amerických přístavů s povolenou uzdou neřesti světa."
Štěstí je vrtkavé, když si usedne, přijde léto 1914 a výčitka osudu.
"V Pardubicích dostali dragouni rozkaz - brousit šavle."
"Konečně mám bohatství, postavení, krásnou ženu, ale jsem voják."
Deníkový popis s detaily, které se takto uchovaly jsou pokladem.
Audiočetba s autentickým pohledem své doby.

druzickaster
26.07.2018

Smekáím a hluboce se klaním. O tom, že je pan Poláček výborný spisovatel, nemůže být sporu. Ovšem v tomto případě musí jít chvála ještě mnohem dál. Ač je u většiny lidí Poláček zapsán spíš jako humorista tento román posouvá jeho literární schopnosti mnohem dál. Ve čtyřech dílech tohoto psychologického románu se seznámíme s rodinou kupce Štědrého, která vyplňuje hlavní dějovou linku z doby těsně před první světovou válkou a končí někdy během této války. Poláček vykreslil a vymodeloval nádherné posrtavy měšťáků, snobů, ale i obyčejných chudých lidí včetně žebráků z chudobince. Jeho postavy nejsou černobílé, ale každá má svůj osobitý charakter a díky nim se nám představí předprvorepublikové okresní město a život v něm. Poláček popisuje jímavě nejen lidi, ale i krajinu a místa, na kterých se právě děj odehrává.
Nádherně také vystihl i období "hojnosti" v roce 1913, kdy i žebrák ze vzteku, že nedostal peníze rozhazuje jídlo v lese a potom v období války krušně vzpomíná jak rád by tuto dobu vrátil zpátky. Poláček výborně zachytil lidské charaktery a servíruje nám je nejen díky hlavním hrdinům, ale spousty dalších občanů okresního města, a následně jejich charakterové proměny za válečných let.
Stylem psaní mi tento román připomíná dílo Jaroslava Havlíčka a nemůžu než knihu vřele doporučit.

frantisek8863
11.11.2017

Trochu jsem v ději tápal a očekával od tohoto dílu více humoru a lidskosti, ale to už tu bylo použito v knize Bylo nás pět a k dalším pokračováním vedoucí do konfliktu Velké války by se to zřejmě moc nehodilo. Takže vznikla satirická maloměšťácká skoro komedie prokládaná omezeností a sobectvím z dob mocnářství. Čtenář má možnost poznat charaktery postav, protože s některými projde Evropská bojiště v dalších pokračováních.

Endy17
14.01.2017

Po přečtení komentáře uživatele Messiአuž je těžké napsat něco objevného a jen neopakovat to, co už bylo řečeno.

iz67
12.12.2016

Asi jsem čekal od té knihy víc. Příjemné, ale vtipů méně. Nevadí mi skeptické ladění knihy - myslím, že realističtější než knihy veskrze optimistické. Přesto mě to nechytlo, šlo to příliš po povrchu. A na použití opakování jsem tu byl vyloženě alergický.

Jessica007
08.12.2016

Na knížku jsem se dost těšila (po přečtených Bylo nás pět, Edudant a Francimor - a prostě Poláček), ale do určité míry mě zklamala. Spíše je mi z ní smutno. Určitě obsahuje vtipné satirické postřehy, ale.. Jakoby všechno je špatně - i všichni.. Chybí mi tam nějaká pozitiva (nebo možná by se tam nějaká našla - takže pozitiva, kterých si člověk všimne). Nějaké hořké..
A v Rychnově nad Kněžnou jsem byla kdysi na prázdninách a líbilo se mi tam. Ani se mi moc nelíbí, že K. Poláček takto píše o svém rodném městě.

Rade
02.12.2016

Po již přečtených knihách od Karla Poláčka (Dům na předměstí, Bylo nás pět, Hostinec u kamenného stolu) je pro mě tahle až na posledním místě. Autorův humor, kterým se trefuje do postaviček a jejich každodenního lopocení, má občas co říci i k dnešku, ale na rozdíl od dříve jmenovaných knih, tady jsou popisovány jen touha po penězích i moci, sobectví, závist, omezenost. Chybí mi zde to pozitivní a hřejivé, co jsem dříve v Poláčkových knihách vedle ironie a karikatury nacházela; dokonce i vztahy v rodině jsou tu vypočítavé a neupřímné.
Takže v detailech vtipné, celkově tak nějak pochmurné… Navíc je znát, že se jedná o úvodní díl k dalším pokračováním, takže kromě ilustrace života předválečného okresního města se tu tak moc neděje.
Pro mě plus v tom, že jsem Rychnov nad Kněžnou nedávno navštívila a po stopách Poláčka se tady prošla (to byl vlastně důvod, proč jsem v knihovně po Okresním městě sáhla), a tak jsem měla kulisu města s náměstím, zámkem a přilehlými uličkami nad říčkou Kněžná při četbě stále před očima.

„Poslanec velebí selský stav, jejž nazývá základem blahobytu. Zabloudil v řeči i do dávnověku a mluvil o občinách a zádruhách. Nemá-li sedlák, nemá nikdo. Český rolník! vykřikl a pozdvihl zrak k obloze. Požehnány buďtež zmozolené ruce rolníkovy! Mluvil o zlatých lánech, o žírných polích, o skřivánkovi, jež sypá perličky ze svého hrdélka. Jeho slova stékala po kaštanové bradce; jeho řeč duněla, jak pivovarský sklep. Avšak… jeho hlas se náhle počíná lámat a slova klesají k zemi jako postřelená kachna. Řeč ztrácí vzlet a zní mdle; poslanec se roztržitě dívá na hodinky. Přerušuje proslov; uvědomil si, že vesnice nepatří do jeho volebního okresu.“