JanaDor JanaDor komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Kniha Je úžasná, skvělá, čtivá, nádherně smutná, citlivě napsaná, dojemná, osudově upřímná a prostě je výjimečná.
Děj je propracovaný a styl autorky je přirozeně vypravěčský. Již z předešlých knih vím, že krásně píše. Ale něco tak úžasného jsem nečekala. Mé nadšení podpořilo i to, že děj se nejvíce odehrává ve Valašském Meziříčí kolem roku 1954. Ve Valmezu jsem vystudovala střední školu a nyní tam již dlouho pracuji. Město je mi blízké a popisy míst z knihy, jsem si živě představila. Příběh vychází ze skutečných událostí a já jsem se dozvěděla něco nového kolem epidemie tyfu, která město v tom roce postihla.

07.04.2017 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Na knihu jsem se těšila se zvědavostí. Poté, co se mi dostala do ruky, šlo vše stranou a já ji chtěla přečíst co nejdříve. V prvním díle jsem našla zalíbení. Druhým dílem jsem si tuto detektivní sérii zamilovala.
Líbilo se mi vykreslení příběhu, charaktery postav a v neposlední řadě popis prostředí. Vše je opět detailně vylíčeno, ale pro mě zajímavým a příjemným způsobem. Zápletka je perfektně promyšlena, vraha jsem tipovala od půlky několikrát a vždy špatně. Příběh má skvělý šmrnc, důvtip a čtivost. Řekla bych, že lepší jak v jedničce.
Obdivuji autorčinu fantasii a dokonalé propojení všech detailů. Často jsem byla překvapená vývojem situace. Tentokráte způsob vraždy i popisy okolností jsou brutálnější. Owen Quin nebyl zcela normální. Styl jeho rukopisu je úchylný a nechutný s náznaky sadismu. To se objevuje i v jeho smrti. Ti, kdo si stěžovali, že v prvním díle bylo hodně nudných popisů (což si já nemyslím), budou určitě spokojení s větší akčností a úderností na děj. Nezbývá vám nic jiného, než se pustit do čtení. Skoro vám závidím, že to máte vše ještě před sebou.

16.02.2015 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Kniha se nádherně čte, je působivá, smutná, ale i energická, kdy jsem fandila malé holčičce, která neztrácí odvahu a víru. Pomáhá jí v tom hlavně příroda, ale i lidé, kteří někdy dělají chyby, někdy se přetvařují, přitom jsou Kyou okouzlení, ale nahlas by to nikdy nepřiznali. Je to o vnitřní síle, odvaze a inteligenci. Je to příběh, který ve čtenáři dokáže vyvolat vlnu emocí, od lítosti po radost. Vezme je to za srdce a prožívájí vše s Kyou.
Líbí se mi, že autorka vše uzavřela a je to tak, jak to mělo být.

20.11.2020 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Možná mě kniha zaujala i díky tomu, že bydlím v těsném sousedství lesa. Už s dnešní procházkou jsem měla jiné vnímání svého okolí. Přála bych si, aby si knihu přečetlo co nejvíce lidí. Čím více z nás si bude uvědomovat, co je vše pro les důležité, tím se lépe budeme chovat k okolí kolem sebe. Autor přes vědeckou linku pojal své vyprávění velmi čtivě a zajímavě. Z celého textu je cítit láska k lesu a obdiv k tomu, jak vše dokonale po celá staletí funguje.

21.01.2017 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Dobrý český román, kde promyšlený děj se valí dopředu a bere sebou propracované osoby v komunistické době, která na každého působí jinak, protože záleží jaký máme charakter a s jakým svědomím, jsme dokázali ustát tu dobu. Děj se valí s rychlostí blesku a v závěru knihy se dostávám do hromosvodu, který celou knihu pro mě uzemnil v úžasu, jak se vše dobře četlo a jak hezkým způsobem mi byla kniha blízká.
Neřekla bych, že jsem si osoby nějak zvlášť zamilovala. Jen některé se mi líbily charakterem. Ale celkově mě zaujaly a vtáhly do svého života. Děj byl bohatý a já se zvědavostí čekala, jakým směrem se bude vyvíjet.
Pokud máte rádi osudy jakoby obyčejných lidí, určitě si knihu přečtěte.

04.06.2015 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Se zaujetím a zvědavostí jsem četla příběh, protože vraha jsem neodhadla a zajímalo mě, kdo to je. Je to ze začátku klidný příběh s velmi dobře prokreslenými postavami. Je tam překvapení a zvraty, ale jsou normálně podány. Takže se v noci nebojím usnout. Tento druh detektivky mi velmi vyhovuje. Chytrý, dobře promyšlený děj s uvěřitelnými aktéry i okolím, a k tomu se mi dobře četl. Určitě si přečtu i další knihy autorky. Já jsem nadšená a doporučuji.

16.04.2020 5 z 5

Spolubydlící Spolubydlící Beth O’Leary

S touto knihou jsem strávila skoro celou sobotu a nelituji. Byla to pro mě báječná společnost. Bavilo mě čtení, hlavní postavy mi byly sympatické, příběh byl originální a dokonce se zde našlo poučení ve dvou případech.
Tiffy byla správně, ale mile praštěná a Leon měl svůj jakoby suchý humor a obě postavy se originálně doplňovaly. Je to romantika jak vyšitá, ale moc mile hřejivá, která potěší a pobaví.

22.09.2019 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Po dlouhé době ve mně kniha vyvolala stísněné pocity tak, že mi jemně nebylo dobře od žaludku. Jsem prostě cíťa. Na konci jsem z toho měla úplné nervy, ale oceňuju, jak výborně autor knihu napsal. V žádném případě jsem vraha netipla správně. Ten by mě ani nenapadl. Celkově to bylo geniálně promyšlené. K tomu autor uměl popsat atmosféru v knize, že jsem to prožívala se vším všudy. To se mi moc líbilo. Kniha, která dokáže vyvolat emoce, to je něco.

16.05.2019 5 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Chcete si přečíst čtivý, klasický a kvalitní román? Tato kniha je pro vás jako dělaná. Má vše, co má mít. Smutek, láska, tajemství, štěstí. V neposlední řadě také krásný literární sloh, plný hezkých slovních spojení a obratů, jejíž výsledkem je velmi příjemné čtení, které vás obohatí osudovým příběhem dvou žen. Žen zcela rozdílných, žijící každá v jiné době, ale přitom tak podobných.
Kniha se dobře četla, obsah je zajímavý, napsaná je výborně a obal je třešničkou na dortu pro milovníky knih. Vřele doporučuji.

28.12.2014 5 z 5

Mali sme šťastie Mali sme šťastie Georgia Hunter

Kniha je úžasný román a já jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla.
Chválím ji pro sílu příběhu, pro pouto rodiny a pro štěstí, které opravdu měli.
V závěru každé kapitoly jsou jiným písmem krátce napsána fakta, kde, kdy a co se stalo, vázající se k osobám kapitoly. Už to, že vše je propojeno dle skutečných událostí je fascinující. Osoby rodiny zažily mnoho špatného na různých místech.
Je to čtivé. Obsahuje to city, ale i fakta. Je to svědectví o utrpení jedné velké rodiny, která měla to štěstí, že se po deseti letech od začátku války skoro všichni shledali. Měli štěstí.

17.01.2021

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Kniha je úžasná a z celého srdce ji doporučuji. Autorka nejen ukazuje na palčivý problém ve společnosti, na tzv. skrytý rasismus, ale opravdově a bez příkras líčí chování a myšlení určitých skupin, nad kterými bychom se měli jako lidé zamyslet. Není to minulost. Je to přítomnost. Nezapomínejme, že svým jednáním tvoříme budoucnost.

12.11.2017 5 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Kniha se velmi dobře četla. Příběh je barvitý, zajímavý a lidský. Autorka dobře vykreslila nejen popis té doby, ale i pocity hrdinů. Je vidět, že je i ve skutečnosti profesionální asistentka porodů. Mnoho porodů je zde popsáno a přitom každý je tak jiný. Doba byla velmi těžká. Přesto tím vším prosvítá paprsek naděje v lepší zítřky.
Jsem moc ráda, že se mi tak povedená kniha dostala do ruky a určitě ji budu chválit a doporučovat dál. Je to příběh o životě pro život.

23.03.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Pro mě je to úžasně napsaný, napínavý román, který je podán neobvyklým vypravěčem. Což knihu zvedá o stupínek výš. Uznejte, napadla by vás postava alkoholika, které byste dali roli vypravěče? Mě ne. Při čtení mě to fascinovalo a bavilo. Zápletka byla rovněž zajímavá a do půli knihy nepředvídatelná. Autorce se podařilo pravdu odkrývat postupně a ze tří stran. Protože vedle alkoholičky Rachel, vypráví příběh současná manželka jejího exmanžela Anna a neznámá, postupně známá, postava, kterou Rachel vídává z vlaku – Megan.

23.11.2015 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Zamilovala jsem se do této autorky. Je to třetí kniha, kterou jsem od ní četla a líbily se mi všechny moc a moc. Její Sedmilhářky patří pro mě k nejlepším románům loňského roku. Hypnotizérka je jiná, ale stejně dobrá.
Příběh, myšlenky a vykreslení postav, autorčin styl, atmosféra, prostředí u moře v Austrálii, kde se děj odehrává, to vše je sladěné do lahodné a výborné chuti, kterou jsem si skvěle užila. Přestože tu nejsou vzrušující akce a překvapení, je to knížka, která mě chytla a nepustila. Při čtení jsem měla pocit, že Ellen je moje dobrá kamarádka, kterou chápu a rozumím ji. Těším se na další knihy této autorky.

14.04.2016 5 z 5

Odvrácená tvář lásky Odvrácená tvář lásky Colleen Hoover

Tato kniha je nejlepší ze zamilovaných románů z poslední doby co jsem četla. Je to nádherně čtivé. Charaktery postavy jsou propracované. Přidejte si nepřeslazený styl zamilovanosti, zajímavou zápletku a velmi dobře popsané pocity hrdinů. To vše dělá z této knihy něco víc. Něco u čeho se zasníte a budete vzdychat nad hlavním mužským hrdinou, který si prošel určitým trápením, zatvrdil se proti lásce, a přesto nevědomky vysílá signály zamilovanosti partnerce, které ji říkají, že je jedinečná. Která žena by o to nestála?

21.02.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Kniha se výborně četla. Autor je velmi dobrý vypravěč. Dokázal ve mně vyvolat pocity zvědavosti, soudržnosti a pochopení k Finovi. Oblíbila jsem si ho a s napětím jsem čekala, co bude. Trochu mi vadil styl vyprávění autora ve smyslu vysvětlování. Např. na začátku sdělil, že Fin ztratil syna. Až na třísté straně jsem se dozvěděla, jakým způsobem se to stalo. Tuto metodu nakousnutí tématu a pozdějšího vysvětlení, použil v knize několikrát. Dost mě tím štval, protože jsem holka zvědavá. Ale splnilo to svůj účel, četla jsem velmi rychle, abych se dozvěděla, jak to je.
Jen upozorňuji, že na obálce je zmínka o temném a děsivém thrilleru. Pro mě by bylo spíše bližší pojmenování temný, detektivní román. Děsivé to pro mě nebylo. Spíše napínavé a tajemné.
Moc se těším na další díl. Doufám, že se setkám nejen s Finem, ale i s jeho přáteli z ostrova Lewis. Doporučuji.

27.02.2015 5 z 5

Ztracené květiny Alice Hartové Ztracené květiny Alice Hartové Holly Ringland

Kniha není o romantické lásce. Není to žádná červená knihovna. Je to o tyranské lásce, která svazuje a ubližuje. Je rozepsána krátce, ale věcně a výstižně. Úplně jsem chápala Alici, která chtěla lepit vztah láskou, i když bylo ublížováno jí a vlastně ji obrazně rozbíjel a lepila sama sebe. Je to o nevyřčené minulosti, která se jako stín motá v přítomnosti a pokud se o ní nepromluví, padá na každého, kdo v ní žije. Je to o kamarádství, které respektuje a pomáhá. Je to o rodinných tajemstvích a sobecké lásce. Je to o bolesti a o odpuštění.
Kniha je velmi čtivá a poutává svým silným příběhem. Je to první román autorky a musím říct, že si laťku nastavila pěkně vysoko. Vřele doporučuji.

17.01.2020 5 z 5

P.S. Líbíš se mi P.S. Líbíš se mi Kasie West

Příběh je zábavný, má šmrnc, správnou dávku jiskření a je prostě čtivý. Lily je moc sympatická hlavní hrdinka s normálními, uvěřitelnými problémy. Ne vždy je ráda doma v tom chaosu, ale miluje svou rodinu. Nad knihou jsem se někdy zasmála, někdy naštvala. Dokázala mě vtáhnout do děje a já si ji skvělě užila. A vůbec nevadí, že je určena mladším čtenářům. Tato kniha je třetí, kterou jsem od aurotky přečetla a všechny byly moc fajn, ale tato vede. Moc vám – nejvíce romantikům – ji pro radost a milé počtení doporučuji.

02.02.2019 5 z 5

Není zač Není zač Daniel Glattauer

Hladící knížka. Proč? Protože je plná lidskosti a porozumění, které vás pohladí. Vyvolala ve mně hřejivé pocity. Představa, že se to může stát doopravdy je úžasná, jako celá tato kniha. Není to jenom o charitě, ale jak jeden dobrý skutek rozjede lavinu událostí, která někomu dovede změnit život k lepšímu.
Vřele, velmi moc a moc ji doporučuji k přečtení. Kniha se čte dobře, je napsána lehce s nádechem suchého humoru hlavního hrdiny. Dle mého, ve čtenáři probudí kladné pocity, že na světe je hezky, když si budeme pomáhat. A stačí k tomu málo, třeba hřejivé slovo pochvaly či uznání. I na to by jsme měli pamatovat.

09.05.2015 5 z 5

Lizucha Lizucha Lenka Juráčková

Jediné mínus, které jsem na knize našla je, že mohla být delší. Autorka má skvělý poetický sloh. Děj byl úžasný, zaujal mě od první stránky. Ale na konci jsem si říkala, to bylo všechno? Já toho chci vědět více o Lídě, o jejím osudu v Čechách. Byla zde uvedena historka o nalezené věci. Já myslela, že bude ještě nějak rozvinuta. Těšila jsem se a nic… Taková škoda.
Autorka si dala záležet na popisech. Moc se mi to líbilo. K tomu nádherný obal. Díky useknutému ději, dávám jeden bod dolů. Pro mě je to, jako bych lízala moc dobrou, kopečkovou zmrzlinu a v půlce mi spadla na zem. Mohu si jen domýšlet, jak by asi chutnala. Takže příště prosím, zmrzlinu celou. Děkuji.

04.05.2015 4 z 5