jan7113 jan7113 komentáře u knih

Suďte spravedlivě Suďte spravedlivě Emma Riedová

Poklidně plynoucí středověké detektivní příběhy. Pravda, na úplném konci je i trochu toho vzruchu. Jednotlivé případy jsou nenásilně propojené hlavními postavami, časově na sebe navazují. Úvodní kapitola nás skutečně "uvádí" do situace - dvojice hlavních hrdinů se tu seznamuje, aby se mohla v dalších kapitolách naplno vrhnout do vyšetřování zapeklitých případů.
Píše se rok 1300 a městský písař a veřejný notář mistr Petr marně hledá schopného pomocníka...

23.11.2022 4 z 5

Snící drahokamy Snící drahokamy Theodore Sturgeon

Spíš než do sci-fi, bych knihu zařadil do fantasy. I když je mi jasné, že mezi těmito žánry je dost neostrá hranice. Každopádně se jedná o docela dojemný příběh o bytostech stvořených zvláštními svým způsobem živoucími krystaly a o typicky lidské snaze jejich schopnosti ovládat a zneužívat jich.

16.11.2022 4 z 5

Červená Kobra Červená Kobra Rob Sinclair

Výborná akční záležitost. Má to napětí, má to spád. Když se do čtení ponoříte, stránky letí po desítkách a rázem jste na konci. Bohužel (jak se u mě stalo dobrým zvykem) jsem četl nejdřív druhý díl, tak už se dál nemám na co těšit, v češtině totiž další pokračování nevyšlo. A jak to tak vypadá, tak ani nevyjde. Takže kniha 80 %, vydavatelství 0 % (za ty nevydané díly).

12.11.2022 4 z 5

Plující město Plující město Jules Verne

Knihu tvoří dva samostatné příběhy. První (titulní) je v podstatě jen nudný popis plavby přes oceán a výletu na Niagaru. Jediným zpestřením je souboj dvou rivalů.
Druhý příběh "Prorazili blokádu" je mnohem zajímavější, dobrodružnější, záživnější. Jen ten strašný zmatek v označení válčících stran: převládá výraz Konfederace, bohužel pro obě strany. To nemůže po překladateli někdo udělat korekturu? Samozřejmě někdo trochu znalý historie.
Každopádně ze dvou transatlantických plaveb v této knize vychází vítězně ta, co je tam jen jako přívažek.

08.11.2022 3 z 5

Duch Llana Estacada Duch Llana Estacada Karel May

Oproti předchozímu dílu, který připomínal výpravu vlnitých plechů na diskotéku (podle jednoho starého vtipu), kdy na sebe hlavní postavy nabalovaly další a další včetně konvertovaných původních nepřátel, až už nebylo koho přidat a vše skončilo, tato kniha má myšlenku. Sice se zase v průběhu celé knihy hrdinové scházeli jako švábi na pivo a na úplném konci se sešli všichni, ale musím říct, že tentokrát mě to opravdu bavilo. Duch-mstitel má něco do sebe. Padouši byli potrestáni, dobro zvítězilo a tak to asi má být. A kresby Zdeňka Buriana jsou přímo geniální!

05.11.2022 4 z 5

Městečko Pines 2 Městečko Pines 2 Blake Crouch

První díl byl zajímavý svým tajemnem, tím, že byl čtenář dlouho udržován v nevědomosti, co že se to vlastně děje. Ale tento díl, to je nářez. Skvěle popsaný příšerný svět. Napětí úžasně graduje, od knihy se nedá odtrhnout. A ten konec? Ten přímo nutí k urychlenému přečtení třetí knihy. 100 %
P.S. Jsem hodně zvědavý na Theresu, jak z toho vybruslí :-)

02.11.2022 5 z 5

Bitva o Salajak Bitva o Salajak Johan Theorin

Kniha tak říkajíc o ničem. Dvě třetiny knihy se vojsko přesouvá k místu bitvy, zbytek je samotná bitva. Toť vše. Žádný zvrat, žádná zrada, žádné napětí. Každopádně jsem čekal víc.

29.10.2022 3 z 5

Proces změny Proces změny Martha Wells

Nenáročné, čtivé, svižné - stejně jako první díl. Ale na rozdíl od něj i zábavné. Takže určitě posun k lepšímu. Třetí díl už na polici vyčkává...

25.10.2022 4 z 5

Robur dobyvatel Robur dobyvatel Jules Verne

Další z Verneových cest kolem světa. Konečně po několika "jen" dobrodružných knihách zase jedno opravdové sci-fi.
Jedná se vlastně o soupeření mezi pokrokem a zabedněností, které nakonec samozřejmě dobře dopadne. Čtenáři se opět trochu vzdělají v zeměpisu a fyzice. A nebýt toho šíleného zmatku v jednotkách a jejich přepočtech, bylo by to ještě lepší. Ale to zřejmě není vina autora, nýbrž překladatele nebo vydavatele.

23.10.2022 4 z 5

Chemie smrti Chemie smrti Simon Beckett

Přestože je kniha (věrně svému názvu) plná rozkladu, hniloby, mrtvolného pachu a larev, je výborně napsaná. Vše je podáno pohledem vesnického praktického lékaře, bývalého forenzního antropologa, který už se svým původním oborem nechce mít nic společného. Okolnostmi je však donucen své dávné znalosti oprášit a pomoci s vyšetřováním vražd místních žen. Nakonec je do případu vtažen víc, než by si sám dovedl predstavit. To vše je krásně doplněno atmosférou malé uzavřené anglické obce s panoptikem jejích obyvatel vedených arogantním reverendem.
První půlka vůbec není špatná, ale v druhé půli se to tak rozjíždí, že knihu neodložíte, dokud nedojdete na konec. Za mě tedy rozhodně 100 %.

21.10.2022 5 z 5

Mapa z kostí Mapa z kostí James Rollins (p)

Řekl bych, že je to taková brutálnější obdoba románů Dana Browna - hledání indicií, které vedou stále k dalším. Jen těch mrtvých je tady mnohonásobně víc. K tomu má Sigma skoro neomezené možnosti a vybavení, z něhož má velitel Pierce většinu ve svém vaku. A je jedno, jestli se jedná o zábleskové granáty, soupravy na noční vidění, speciální kamery, notebooky nebo třeba trhavinu C4. V románu si užijeme zrady, spojenectví, dvojitých agentů, tajných organizací i tajných služeb. Užijeme si letadel, satelitů, pistolí mnoha typů, pušek, kulometů, létajících dýk, harpun, ba i torpéda. Na řadu přijdou biblická evangelia, faraoni, řecká mytologie, Alexandr Veliký, templáři, zednáři, kámen mudrců, supravodivost i magnetismus, a nebyl by to James Rollins, aby to vše nějak logicky nepropojil. Zkrátka - je to divoké, ale dobré.

16.10.2022 4 z 5

Královská štvanice Královská štvanice Jan Bauer

Tak tohle je taková středověká okružní jízda po českých hradech s pravidelnou sexuální vložkou. V neposlední řadě tady probíhá i "vyšetřování" vraždy. Na to, jak je příběh jednoduchý, je kniha překvapivě čtivá a i celkový dojem z ní mám slušný.

08.10.2022 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Stejně jako Dvojitý kříž i tahle kniha je úžasná. Nejde se od ní odtrhnout. Thriller jak má být!

05.10.2022 5 z 5

Planeta Lykantů Planeta Lykantů Jean-Pierre Garen (p)

Tak to bylo opět rychlé. Taková svižná jednohubka na jedno odpoledne (a to nepatřím mezi nejrychlejší čtenáře). V podstatě zůstává vše při starém, jen ty myslící bytosti jsou tentokrát chobotnice. Zase nějaký ten vesmírný pirát, nějaký ten únos a tradiční happyend se sklenkou whisky v ruce. Nemám co vytknout.

02.10.2022 4 z 5

Syn lovce medvědů Syn lovce medvědů Karel May

Celý příběh je vlastně nepřetržitou řadou zajetí a osvobozování zajatců. Hlavní hrdinové svému zajetí jdou mnohdy vydatně vstříc. Zvláště titulní hrdina Martin je přímo na pár facek. Klidně se nechme od Indiánů zajmout, vždyť on nás Olda s Vinnetouem přijedou zachránit. Nemají totiž zrovna na práci nic lepšího než zachraňovat nezodpovědné machry. Příjemné jsou popisy přírodních úkazů Yellowstonského národního parku.
Bohužel (pro mě) jsem knihu měl číst, když mi bylo deset a ne teď v padesáti. Vnímal bych ji i po těch letech určitě příznivěji.

02.10.2022 3 z 5

Skála Skála Peter May

Dokonalé! Dokonale ponuré, ale i lidské. Dokonale vykreslené prostředí, dokonale nedokonalí lidé se svými malými i velkými tragédiemi.
Kniha začíná jako detektivka, ale postupně, jak se střídají dvě hlavní linky - současnost a vzpomínky, získává navrch příběh osobní. Vše vrcholí ve chvíli, kdy se oba příběhy protínají.
Podobně jako kolega andrej0867 začínám vážně uvažovat o cestě na Lewis. Ale to až později, teď si jdu objednat druhý díl.

25.09.2022 5 z 5

Elak z Atlantidy Elak z Atlantidy Henry Kuttner

Abych řekl pravdu, tak v této "neobyčejné" knize nic světoborného nespatřuji. Hlavní hrdina mi spíš než jako neohrožený zachránce světa připadá jako frajírek, který spolu se svým opilým kumpánem vyvolává bitky a kterého z průšvihů na poslední chvíli musí vytahovat mocný druid. V předmluvě avizovaný humor se taky nějak nekonal.
Čtvrtá povídka trochu nad ostatními vyčnívá, ale celkově vzato nic moc.

18.09.2022 3 z 5

Po stopách Jacka Rozparovače Po stopách Jacka Rozparovače Kerri Maniscalco

Špatná kniha to není, to bych jí křivdil. Ale vyložená bomba bohužel také ne. Hororového toho v knize moc není. Spíš bych ji zařadil do románů pro ženy: Miluju ho - nemiluju ho, chci ho - nesnáším ho.
Dám šanci ještě dalšímu dílu, jen doufám, že mě nebude také tak uspávat.

16.09.2022 3 z 5

Zapomnění Zapomnění Kateřina Pojkarová

No, nevím. To nadšení zdejších hodnotitelů tedy rozhodně nesdílím. Knížka je spíš pro děti, a v čem spočívá "fantasy", na to jsem doteď nepřišel. Je to jen takový obyčejný příběh o náročném tréninku a následném zásadním zápase. A zasazení do středověkých kulis z toho fantasy opravdu neudělá.

30.08.2022 2 z 5

Nanos Nanos Timo Leibig

Výborně popsaný totalitní svět. Svět, ke kterému se mílovými kroky přibližujeme. Vůdce, který ovládá (vlastní) veškerou výrobu potravin, lidé s vymytými mozky, kteří udávají i členy své rodiny. Kdo se trochu vymyká, je označen za nemocného a následně odstraněn... Bohužel mi to spíš než sci-fi připomíná skutečný svět.
Příběh je čtivý, akční i napínavý. Konec je hodně otevřený, říká si to o pokračování. Já osobně bych se za něj přimlouval.

27.08.2022 5 z 5