jan7113 jan7113 komentáře u knih

Loutkové divadlo Loutkové divadlo M.W. Craven

Vynikající detektivní thriller. Do poslední strany je čtenář udržován v napětí, a to dokonce i poté, co byl pachatel odhalen. Zase se jednou podařilo skloubit sympatické postavy se zajímavým dějem i prostředím. Krátké kapitoly ještě umocňují výbornou čtivost. Prostě super!

01.07.2023 5 z 5

Prokletý Dilvish Prokletý Dilvish Roger Zelazny

Jedná se vlastně o samostatné povídky, kterými se prolíná Dilvishovo pátrání po čarodějovi Jelerakovi. Celkem sympatická fantasy, jen nechápu ty výrazy jako "silná", "úderná", nebo dokonce "neředěná", které se vyskytují v popisech knihy.

25.06.2023 4 z 5

Zpátky ve hře Zpátky ve hře Michal Viewegh

Po zklamání z Výchovy dívek v Čechách mě tato kniha překvapila pro změnu příjemně. Viewegh je sice "starej prasák", ale tady to nevadilo. Povídky jsou příjemné - vtipné i dojemné, v některých je dokonce zkombinováno obojí (a ta kombinace je citlivá, nerušivá). Zajímavý je ve dvou povídkách pohled na stejnou situaci očima muže a ženy. Povídky zabývající se poruchou paměti jsou docela drsné. Zvlášť když autor vycházel z vlastních prožitků. Půjdu asi proti většině, ale mně se kniha líbila.

18.06.2023 4 z 5

Střet myslí Střet myslí Martha Wells

Škoda, že se autorka nedržela osvědčeného schématu. Všechny předchozí díly působily svěžím dojmem, dobře se četly, byly prostě tak akorát. Zato tady se to táhne, místy se člověk do čtení nutí.

16.06.2023 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Více než důstojné završení úžasné trilogie.
Vše důležité je uzavřeno, záhady objasněny, pachatelé odhaleni, poslední střípky z Finovy minulosti dosedly na své místo, aby nám pomohly vykreslit souvislosti, příběh končí... Bohužel. Další osudy Fina, Marsaili, ale i dalších obyvatel ostrova Lewis už si můžeme jen domýšlet.
No nic, bylo mi s nimi dobře.

06.06.2023 5 z 5

Ohňová země Ohňová země Pascal Engman

Výborně napsaný (a tudíž i výborně čtivý) thriller. Člověk hltá stranu za stranou a nemůže se odtrhnout. Líbí se mi ta "nekorektnost" hlavní hrdinky spočívající ve spolupráci se zločincem. Jak se totiž ukázalo, i zločinec může být charakterní a i policajt může být hajzl. Už se těším na druhou knihu této série.
P.S. Jediné, co mi trochu vadilo, je ta jasnozřivost všech postav - kouknou a okamžitě vědí, co kdo zamýšlel, kam půjde a co udělá.

03.06.2023 5 z 5

Černý mustang Černý mustang Karel May

Správná dobrodružná mayovka. Taková skoro povinná klukovská četba. A musím říct, že i v mém pokročilém věku mě bavila. Padouši jsou vždy podlí, klaďasové za všech okolností kladní, no a Old Shatterhand a Vinnetou? Ti jsou nejen nejkladnější a nejspravedlivější, ale také nejpředvídavější a tudíž jsou vždy tam, kde jich je nejvíc zapotřebí. Ovšem tím nejnepostradatelnějším ze všech je samozřejmě všeználek Hobble Frank.

28.05.2023 4 z 5

Karmínový břeh Karmínový břeh Lincoln Child

Proč?! Proč bylo nutné slušný thriller zabít tím přílepkem o démonovi? Zase kvůli počtu stránek? Vše mohlo skončit ve chvíli, kdy byli odhaleni (a polapeni) pachatelé a vše bylo vysvětleno. Přijde mi to jako umělé natahování. A navíc, až budu chtít číst horor, fantasy nebo sci-fi, tak sáhnu po knize zařazené do tohoto žánru. Sem to podle mě prostě nepatří.
P.S. Je to můj první Pendergast, tak je možné, že je to jakýsi standard a mimo jsem já...

22.05.2023 4 z 5

Claudius Bombarnak Claudius Bombarnak Jules Verne

V první půlce docela nudný cestopis, který se nakonec rozvine v dobrodružný příběh. Nechybí zloduši ani opravdoví přátelé, nechybí láska ani zrada, nechybí happyend. Ve své době to mohla být bomba, dnes už je to poněkud slabší, ale pořád dobré. Jen si pan Verne mohl odpustit zesměšňování příslušníků jiných národů (ale chápu, byl to Francouz).

15.05.2023 4 z 5

Sběratel trofejí Sběratel trofejí Sarah Flint

Velmi dobrý detektivní thriller. Jen mám pocit, že autorka je zastydlá feministka se sklony k módnímu aktivismu. Kladné postavy jsou bez poskvrnky (pardon, pár skvrnek na oblečení tam je), navíc jako dobrovolníci pomáhají charitě a pro samé emoce by ty, které považují za zlé, nejradši pozavírali bez soudu na doživotí. Naproti tomu ti "zlí" jsou rovnou nazýváni úchyláky, co by měli v kriminále shnít zaživa (na co nějaké soudy), nemají prý žádné emoce a jsou až tak zkažení, že dokonce pohrdají i, považte, Evropskou unií! Za každým prdem je minimálně rasismus a genderově to celé vyvažuje gay-komunita v Brightonu (která v ději význam má) a lesbická kolegyně (která je tam skutečně jen pro tu "vyváženost") .
Nebýt těchto otravných výdobytků současného světa, dal bych asi plný počet bodů.

09.05.2023 4 z 5

Hon na vittry Hon na vittry Johan Theorin

Tak tohle je opravdu jiné kafe než první díl. Víc dějových linek, spousta nových ras a tajemných bytostí, zrada, prozření... a navíc zjištění, že všechno je možná úplně jinak, než jak se na začátku zdálo. Jsem rád, že jsem se nenechal prvním dílem odradit, a zároveň doufám, že se nebude opakovat ten "hezký" český zvyk vydat v překladu jen část nekolikadílné řady.

05.05.2023 4 z 5

Výchova dívek v Čechách Výchova dívek v Čechách Michal Viewegh

Místy i lehce vtipné, častěji rádoby vtipné, ještě častěji nudné. Do toho hory zbytečných citátů (asi aby to přidalo pár stránek) a nepochopitelné množství kurzívy (proboha, proč?!). Nějak pořád nedokážu pochopit, kde se bere ta Vieweghova popularita. Netvrdím, že je to odpad, ale zároveň v tom nenacházím ani nic převratného.
P.S. Určitě bych tuto knihu nenazýval románem. Přesnější označení je podle mě novela.

30.04.2023 3 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Děj je zajímavě zasazen do reálného historického prostředí Ruskem okupovaného Polska na začátku 20. století. A i když se jedná o fantasy román plný magie a démonů, tak mám pocit, že propojení s politikou a polsko-ruskými vztahy není vůbec na škodu. Spíš naopak. Kniha je čtivá a otevřený konec vyzývá k pořízení dalšího dílu. Tak uvidíme

27.04.2023 4 z 5

Mrtvý na pláži Mrtvý na pláži Anna Johannsen

Souhlasím s mnohými dalšími hodnotiteli, že thriller to opravdu není. Spíš poklidně plynoucí celkem slušná detektivka s trochu (ale opravdu jen trochu) akčnějším závěrem. Žádná bomba, ale odpad rozhodně ne.

22.04.2023 4 z 5

Malorie Malorie Josh Malerman

Tak nějak jsem asi čekal, že se dozvím něco o těch tvorech, kteří veškeré to šílenství způsobují, ale ono prd, velebnosti. Autor si také mohl odpustit pasáže odehrávající se v hlavě hysterické a až patologicky paranoidní Malorie. Jinak to není tak zlé...

15.04.2023 4 z 5

Bretaňská idyla Bretaňská idyla Jean-Luc Bannalec (p)

(SPOILER) Jak už tady někdo uvedl, jedná se tentokrát o variaci na Vraždu v Orient expresu. Jenže na rozdíl od Poirota není Dupin sluníčkář a "všichni" tedy neznamenají "nikdo", nýbrž "každý". Je jedno jak protivný nebo neoblíbený člověk je, vražda je a zůstane vraždou.
Jinak je vše při starém - v tom nejlepším slova smyslu. Litry café, hory kulinářských specialit, moře, pláže, útesy... a vůbec bretaňský život. Prostě další bretaňská detektivka, jak jsme na ně zvyklí a jak je máme rádi.

11.04.2023 5 z 5

Skleněný pavouk Skleněný pavouk Jean-Pierre Garen (p)

Parádní oddechovka. Jako ostatně všechny příběhy s Markem Stonem. Tentokrát Mark s androidem Rayem objeví na odlehlé zdánlivě pusté planetě myslící živé tvory tvořené křemíkem. Proč ne, vždyť je to sci-fi! A sci-fi dobrodružná a akční.
Moc se mi zamlouvá přístup k vesmírným pirátům - žádné vyjednávání, rovnou dvě salvy po šesti raketách a je vymalováno. Možná trocha inspirace pro dnešní přesluníčkovaný svět.

03.04.2023 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Dlouho čekala v knihovně, dlouho se mi do ní nechtělo. Teď jsem se odhodlal. A abych pravdu řekl, je to ještě depresivnější, než jak jsem se obával. Navíc některé pasáže jsou nekonečně úmorné (třeba citace z Goldsteinovy knihy).
Soudě podle toho, kam evidentně spěje dnešní svět, byl pan Orwell geniální vizionář. Tím spíš mi ale podobné knihy nesedí.

31.03.2023 3 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jak jsem psal nedávno u Muže z ostrova Lewis, Peter May to prostě umí. Tohle je samozřejmě jiná záležitost než Lewis, ale výborný vypravěč se opět nezapře. Pátrání ve stylu Dana Browna je doplněno i rodinnými vztahy (i nevztahy) a s přibývajícími úspěchy ve vyšetřování se začínají objevovat i politické intriky a příběh získává na akčnosti. Po klidné první polovině graduje tak, že cílovou páskou nakonec doslova proletíte.

26.03.2023 5 z 5

Zaslíbené město - Zrození golema Zaslíbené město - Zrození golema Karel Štorkán

Čekal jsem, že to bude o Golemovi. Místo toho jsem dostal několik příběhů několika postav, z nichž byl Golem tou nejbezvýznamnější. Stvořen byl v předposlední kapitole a v té poslední měl doslova epizodní roli. Jednotlivé příběhy se prolínají a nejsou nezajímavé ani nudné. Ale nějaké tajemno se tedy rozhodně nekoná.

21.03.2023 4 z 5