Prokletý Dilvish

Prokletý Dilvish obálka knihy
Mé hodnocení:

Dilvish prožil dvě mučivá století v Pekle s jedinou myšlenkou - pomstít se Jelerakovi, muži, jenž ho proklel, nejmocnějšímu a nejobávanějšímu čaroději na Zemi. Útěkem z pekla vše začíná. V jedenácti příbězích sledujeme Dilvishe a jeho společníka - kouzelného ocelového koně Blacka - jak slídí po Zemi a hledají Jeleraka. Cesta je zavede do očarovaného města, jehož pohyblivé budovy tvoří smrtelnou past; do paláce posledního věřícího dávného boha, který nechce nic víc, než Dilvishův život. Na této cestě za pomstou je Dilvish uprostřed války sveden krásnou vampírkou, použit jako zástava v nesmiřitelné honbě za mocí mezi dvěma čaroději a konečně stojí před neporušenými zdmi Ledové věže, která ukrývá tisícileté magické síly - a snad i Jeleraka samotného....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/14640/proklety-dilvish-cog-14640.jpg 3.688

Prokletý Dilvish 1.

Povídky, Fantasy
Vydáno, Laser-books (Laser)

Dilvish, The Damned, 1982

Kniha Prokletý Dilvish

NemmamSlov
03.04.2019

,, Westrimští muži jsou tvrdí,
odvahu má tam každý brach;
leč když se Dilvish navrátil,
tu zmocnil se jich strach.''

Za mňa určite ano. Výborne napísaný fantasy príbeh v tvare poviedok, ktoré na seba nadväzujú. Dilvisha som si okamžite obľúbil, prekliaty jazdec, ktorému poskytuje spoločnosť jeho démonický kôň Black, sa ženú za svojou pomstou. Jednoduchý príbeh, ale tu platí pravidlo v jednoduchosti je krása, určite si zaobstarám pokračovanie.

Yokolobuna
19.03.2019

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "2. Kniha, která má lichý počet stran"

I když u komentáře svítí průměrné tři hvězdy, příběhy Dilvishe a jeho pekelného oře Blacka za přečtení stojí. Ústřední duo hrdinů je dostatečně nosné a čtenář si je snadno oblíbí. Jak by ne, vždyť zadumaný Dilvish v lecčems přípomíná legendárního Geralta... i když tomu toho Klepna tolik nenakecá.

Ústřední motiv msty na černokněžníkovi J***** (sorry, jeho jméno se podobě jako Pána zla z Harryho Pottera prostě neříká) v lecčems připomíná třeba Temnou věž. I zde tak vlastně platí otřepané rčení, že cesta je cíl (nabízí se i srovnání Dilvishe a kníráče Maria z videoher... sorry Dilvishi, princezna je ve vedlejším zámku!)

Kniha je vlastně sbírkou tu kratičkých, tu o něco delších povídek, které jsou zasazené do jednotného příběhu. Jednotlivé povídky nejsou kdovíjak důmyslně vypointované a knize by daleko více slušel ucelenější příběh. Takhle Zelazny skáče od jednoho motivu k druhému, postavy mizí otočením stránky a potencionálně zajímavé události jsou rázem opuštěny, nebo nedovysvětleny. Občas tak máte pocit, že je vše vytržené z kontextu (který však bohužel neexistuje). Odkud se vzal Black? Kam zmizelo Dilvishovo neviditelné ostří? A co Reena? To se k velké škodě nedozvíme.

Jednotlivé povídky špatné rozhodně nejsou. Až na výjimky (ústřední Ledová věž), však nejsou ničím, co by čtenáře fantasy vyloženě posadilo na zadek. Pod hodnocení "dobrá" však naštěstí nesklouzává žádná. Zajímavá je také autorova fascinace dualitou, která se projevuje skoro v každém příběhu (postava Ridleyho, soupeřící mužíčci v Rozděleném městě, vyznavači bohů v Prokletém Dilvishovi, či dvojí forma některých postav).

Získáno v roce 2019 jako příloha březnového čísla časopisu Pevnost Plus (169,- stánková cena).

Zkráceně? Obstojné povídky s ústředním příběhem, který se v konečném důsledku příliš neposune. Nad konkurenci příliš nevyčnívá, ale jako sonda do rané autorovy tvorby funguje dobře. Navíc se vůbec nečte špatně.

Hodnocení na DK v době přečtení 70 %; Moje hodnocení 65 %

vitaly0472
17.03.2019

Povídky mezi sebou jsou spojené volně. Většinou se dál nerozvádějí. Seřazené chronologicky. Starší mají jinou formu než mladší, protože je mezi nimi velký časový rozestup.

Malarkey
15.03.2019

Na sérii povídek má tato kniha až překvapivě konzistentní příběh. Ten je vlastně jednoduchý. Vypráví příběh prokletého Dilvishe a jeho mluvícího koně Blacka, který se prohání fantastickou zemí za pomstou a cestou zažívá, co povídka, to dobrodružství. Při čtení mi kolikrát ani nepřišlo, že bych četl sérii povídek a ve většině z nich jsem byl hodně spokojený. Když ale nastoupila poslední z nich, byl jsem nerozhodnutý, zdali knihu ohodnotit třemi nebo čtyřmi hvězdami. Poslední povídka mě nakonec přesvědčila, že dám tři. Nicméně hodně slušné tři. Je to tak, jakoby, utnuté. Až se ale dostanu k druhému dílu, tak si ho jistě s chutí přečtu.

Eldar80
13.01.2015

Jedná se vlastně o frašku jejíž hlavní hrdina je svým způsobem posedlý konat dobré hrdinské činy. Tato posedlost se mu vymstí, když narazí na mocného čaroděje, který se ukáže nad jeho síly. Po konci kletby, která trvala přes dvě stě let, se stane jeho novou posedlostí pomsta a odplata. Je to spíš poetické než akční. Hlavně první krátké příběhy, ale i pozdější delší napětím zrovna neoplývají. Zvláštní je, že to vůbec nevadí a asi je to tím, že člověk se tak nějak noří do Dilvishova světa. Kniha pro vyznavače Zelaznyho osobytého stylu, ale i s ním patří mezi ty slabší. 60% (Komentář bude pravděpodobně změněn, nedokážu přesně říct jak na mne kniha zapůsobila.)

kurcatovium
13.03.2013

Přestože se jedná v podstatě o jeden rozvíjející se příběh, povídkový přístup mi tu ani nevadí. Některé z povídek jsou slabší, jiné jsou naopak opravdu výborné. Škoda závěru, kdy vlastně celá situace kolem hlavního hybatele dějovým soukolím - Jeleraka - vyšumí do prázdna (zmínku asi o třech větách někde v předposlední kapitole neberu za dostatečnou). Sečteno a podtrženo je to dobré, nikoliv však vynikající a kdyby to šlo, udělil bych 3,5*.