jan7113 jan7113 komentáře u knih

Městečko Pines 3 Městečko Pines 3 Blake Crouch

Trilogie je uzavřena, konec tak trochu otevřený pro další začátek. Tak jako předchozí díly je kniha úžasně čtivá, chytne a pustí až na konci. Víc asi není potřeba dodávat. 100 %

14.03.2023 5 z 5

Zločin ve stratosféře Zločin ve stratosféře Harry W. Harmattan (p)

Inspektor Digby Paragon ze Scotland Yardu řeší zapeklitý případ vraždy a průmyslové špionáže. První polovina knihy připomíná spíše verneovku, neboť popisuje přípravy na let balónem do stratosféry. Čistá detektivka se rozjíždí až po náhlém úmrtí iniciátora letu profesora Brentwooda krátce po návratu na zem.
Celkem příjemná oddechová záležitost.

10.03.2023 4 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Jo, to se to píše, když se to umí. A pan May to fakt UMÍ! První knihou této série nastavil laťku sakra vysoko a mám pocit, že Mužem z ostrova Lewis ji nijak nesnížil. Opět se děj současný prolíná s minulostí, ale tentokrát ne Finovou, nýbrž s čím dál tajemnější (a temnější) minulostí Marsailina otce. Opět je to i trochu detektivní příběh, i když vyšetřování probíhá na vlastní pěst. Opět je příběh plný tragických osudů obyvatel drsného ostrova. A opět je to úžasné čtení. 100 %

07.03.2023 5 z 5

Tajemný hrad v Karpatech Tajemný hrad v Karpatech Jules Verne

No jo, prostě klasika. Díky čtenářské výzvě jsem si ji dal podruhé. Tajemno, dobrodružství, vynálezy. A k tomu úžasné ilustrace Léona Benetta. Prostě verneovka par excellence!

27.02.2023 5 z 5

Nejskrytější tajemství Nejskrytější tajemství Lynn Sholes

Celkem dobrý thriller. Ale bohužel JEN dobrý. Konec mi přišel až příliš přitažený za vlasy. Možná je dobře, že další díly v češtině nevyšly, neboť v nejlepším se má přestat.

25.02.2023 3 z 5

Vraždy na molu Vraždy na molu Ken Bruen

Určitě to není detektivka. Ale na čtivosti a vtipnosti to knize neubírá. Spíš naopak. Soukromý detektiv Jack Taylor, bývalý policajt, má víc potíží sám se sebou než s nějakým vyšetřováním. To probíhá tak nějak samo někde mezi brutálním chlastáním a marnými pokusy o abstinenci. Ono také "vyšetřování", když o sobě nevíte, za moc nestojí. Sem tam Jack někoho zmlátí, občas někdo zmlátí jeho. A když už jde do tuhého, nemá Jack nebo jeho "parťák" problém někoho odstranit úplně.
Jo, je to drsné, ale dobré.

18.02.2023 4 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Příběh sám o sobě je velmi slušný (i když zrovna titulní hrdina je více než nesympatický), jen by mu prospělo výrazné zeštíhlení. Ty desítky průlivů, desítky ostrovů, ale hlavně neskutečně nudná vyprávění o spoustě předchozích polárních výprav - a v nich desítky průlivů, zálivů, ostrovů...
Zkrátka jsem rád, že jsem se ke knize dostal, ale ještě radši, že jsem ji zdolal.

16.02.2023 3 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Tak tohle je pro mě příjemné překvapení. Některé povídky úsměvné, některé k zamyšlení, některé ujeté. Ale všechny se příjemně čtou. Čtenářská výzva zase jednou splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak ignoroval, a to by asi byla škoda.

05.02.2023 4 z 5

Vyznavači Kaala Vyznavači Kaala Jean-Pierre Garen (p)

V tomto díle je kapitán Stone (s Rayem a Oliverem) vyslán zasahovat rovnou na dvě různé planety, aby zachránil majetky nejbohatších magnátů. Vše pochopitelně dobře dopadne a zlouni jsou zaslouženě potrestáni.
Jako vždy je knížka čtivá, rychle to odsýpá. Jako vždy je příběh plný sexu (a tentokrát opravdu plný!) A jako vždy mě pobavily protesty vesmírného piráta, když se napadená loď začne bránit - situace jako vystřižená z dnešního světa...

01.02.2023 4 z 5

Strategie úniku Strategie úniku Martha Wells

Další příjemná jednohubka se "vzbouřenou bezpečnostní jednotkou" v hlavní roli. Seriálový maniak tentokrát zachraňuje doktorku Mensahovou ze zajetí. V příběhu opět není nouze o hackování bezpečnostních kamer a systémů, komunikaci s tranzitními roboty, ale na řadu přijde i ostrý boj na život a na smrt (i když někteří roboti to můžou vnímat jinak).
Za mě tedy spokojenost.

29.01.2023 4 z 5

Červený drak Červený drak Thomas Harris

Napínavý příběh, který ale vůbec není o Hannibalu Lecterovi. Ten už je dávno zavřený ve vězeňské nemocnici a pro příběh samotný je takřka nedůležitý. Vůbec to ale nevadí. A stejně tak nevadí, že vrah je čtenáři známý prakticky od začátku. Výborně je zpracovaná psychologie pachatele - od krutého dětství po vražednou nedospělou dospělost. Člověku je ho chvílemi i líto.
I po tolika letech od napsání je to stále luxusní thriller.

28.01.2023 5 z 5

Měsíční prach Měsíční prach Arthur Charles Clarke

Dvě třetiny knihy docela nuda. Ke konci se děj trochu dramatizuje, ale žádná sláva to není. Na to, že se jedná o tak opěvované (a nejčastěji vydávané) dílo slavného autora, bych asi čekal trochu víc.

20.01.2023 3 z 5

Labyrint Labyrint Kate Mosse

Teda, byl to boj. Zvláště první půlka knihy je přímo úmorná. Příběh je zajímavý (přesněji řečeno oba příběhy). Mohla by to být parádní kniha, kdyby... ...kdyby se to netáhlo jako smrad. Popisy všeho, co kde v místnosti leží a visí, detailní popisy oblečení, vykreslení krajiny a oblohy... to všechno sice pomáhá vytvořit si představu, nasát atmosféru, možná se přímo do situace vžít, ale na druhou stranu je to ubíjející. U čtení mě udrželo asi jen umístění děje - můj oblíbený Carcassonne a další místa, která se mi v minulosti podařilo navštívit (Narbonne, katarské hrady Peyrepertuse, Quéribus, Aguilar... )
Druhá polovina knihy je už o něco čtivější, ke konci se oba příběhy i trochu zdramatizují, čímž je čtenář nucen číst dál, ale celkový dojem to zachrání jen zčásti.
Druhý díl této trilogie má sice vyšší hodnocení, ale jestli do něj půjdu, to teď opravdu slíbit nedokážu.

12.01.2023 3 z 5

Vesmírní křižáci Vesmírní křižáci Poul Anderson

Dokonalá křížová výprava, ke které došlo tak trochu nechtěně a která nakonec přinesla zabrání desítek planet v jakési odlehlé části vesmíru. Knížka by v podstatě mohla sloužit jako učebnice strategie pro budoucí generály. Jak je vidět, i bez technologií (jen samozřejmě s otevřenou myslí) je možné pomocí blafování a obratné diplomacie dosáhnout úspěchu a porazit mnohem vyspělejšího protivníka.

27.12.2022 4 z 5

Pekelný lov Pekelný lov Jean-Pierre Garen (p)

Tentokrát pěkně akční příběh, kdy Mark Stone s Rayem zlikvidují bandu uprchlých vězňů. Nebýt těch chyb (ne překlepů, ale fakt hrubek), bylo by to ještě lepší.

23.12.2022 4 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Pro čtenáře od 10 let. No a co, že je mi 50? Westernové příběhy zrovna nevyhledávám, ale tenhle byl velmi příjemný. Odvěký souboj dobra a zla, cti a chamtivosti. Prostě paráda!

20.12.2022 4 z 5

První planeta smrti První planeta smrti Harry Harrison

Výborná sci-fi! Zpočátku trochu připomíná příběhy o Marku Stoneovi, ovšem mnohem hlubší. Přináší pravdivé myšlenky jak o tom, že není vždy nutné za každou cenu zabíjet, tak o tom, že i když je tzv. po všem a dosavadní nepřátelé si podají ruce, není ještě zdaleka vyhráno, protože změnit lidské (zabedněné) myšlení nejde ze dne na den.

16.12.2022 4 z 5

Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Oscar Wilde & vraždy za svitu svíček Gyles Daubeney Brandreth

Fiktivní příběh se skutečnými postavami. Oscar Wilde ovlivněný Doylovými příběhy o Sherlocku Holmesovi se "holmesovským" způsobem pouští do vyšetřování vraždy svého přítele. Děj se rozbíhá opravdu hodně pomalu (většinu knihy tvoří dialogy), aby alespoň ke konci získal svižnější tempo. Rozuzlení je pak dost překvapivé.
Čtení oddechové, celkem příjemné. Dlouho to vypadalo jen na 3*, konec to však trochu pozvedl.

12.12.2022 4 z 5

Chybný protokol Chybný protokol Martha Wells

Konečně se to rozjelo. Tento díl je totiž mnohem akčnější než ty předešlé. Opět se kniha dobře čte, "oživlý" robokat stále ujíždí na seriálech, ale tentokrát musí i bojovat. Konec je sice trochu smutný, ale další dobrodružství je na obzoru, protože náš robokat už má plán...

03.12.2022 4 z 5

Poslední klíč Poslední klíč Alec Palmer (p)

Akční divočárna, kde krev teče proudem. Organizace magorů bojuje proti organizaci šílenců. Tolik nesympatických postav v jedné knize jsem snad ještě nezažil. Vyloženě špatné dílo to není, ale ani nic, z čeho bych se posadil na zadek.

30.11.2022 3 z 5