jan7113 jan7113 komentáře u knih

F-Station F-Station Georges Jean Arnaud

Tak jsem objevil další sérii brakové sci-fi, která se (jak jinak v této kategorii) výborně čte. Nevím, jak dlouho u ní vydržím, ale určitě mě zajímá, jak se bude souboj se Společností a její Bezpečností dál vyvíjet. Jdu se poohlédnout po dalších dílech :-)

30.11.2023 4 z 5

Jáma Jáma C. J. Tudor

Není to úplně marné dílko, dobře se čte, ale ten konec to dost zazdil. Víc k tomu asi nemám co dodat.

26.11.2023 3 z 5

Pavučina lží Pavučina lží Dan Brown

Když je kniha zajímavá a napínavá, ani se nenadějete a jste na konci.
Tentokrát se Dan Brown místo Vatikánu opřel do zákulisí americké politiky a vůbec to nedopadlo špatně. Dlouho to sice vypadalo, že je autor vůči NASA vysloveně zaujatý, ale bylo to jen zdání. Co se týče rozuzlení, happyendy mám celkem rád, ale tady to bylo takové dost naivní (pravda a láska...). Takže jednu hvězdu ubírám. Nicméně platí, že je to velmi slušný román.

19.11.2023 4 z 5

Zajatec černých mnichů Zajatec černých mnichů Jean-Pierre Garen (p)

Tradiční, typická stoneovka. Tradiční snad ve všech ohledech. V dobrém i zlém. Bavila. Co víc si přát?

10.11.2023 4 z 5

Akta Julián Akta Julián Gregg Loomis

Jako u spousty jiných knižních sérií, tak i zde čtu knihy v jiném pořadí (prostě podle toho, jak se mi dostanou do ruky). První a třetí díl mám už delší dobu přečtené, tak je pro mě tato kniha bohužel posledním setkáním s Langem Reillym. Jedná se opět o nenáročný, ale čtivý thriller s poměrně přímočarým dějem. Tak jako ve zbylých dvou knihách, pokud se Lang dostane do sebehlubších potíží, dokáže se z nich velmi jednoduše dostat ještě v téže kapitole. Není to sice moc uvěřitelné, zato je to zábavné. Lang Reilly je prostě neohrožený hrdina s téměř neomezenými možnostmi a schopnostmi.
Pobavilo. 100 %.
Jen pár poznámek pro překladatele:
1. Pojem "zbraně masové destrukce" se v češtině opravdu nepoužívá.
2. "Tašky" a "došky" zdaleka nejsou totéž.

06.11.2023 5 z 5

Pětina pro krále Pětina pro krále Scott O’Dell

Takový lehce dobrodružný příběh s prazvláštním koncem o tom, jak vidina zbohatnutí zatemňuje mysl.
Ve svých deseti letech jsem měl bohužel jiné záliby než čtení, a tak mě i tahle knížka minula. Je to asi škoda, protože tehdy by mě určitě dokázala oslovit víc.

31.10.2023 3 z 5

Běsni a zuř Běsni a zuř Becky Masterman

Opravdu úplně jiná detektivka. Jiná ve více ohledech, ale v dobrém. Za prvé: vyšetřování provádí bývalá agentka FBI, nyní v civilu, bez pravomocí a navíc tak trochu na útěku. Za druhé: hlavní hrdinka je celkem drsná, dodržováním předpisů si život příliš nekomplikuje (zato si ho někdy komplikuje až amatérskou blbostí). A za třetí: není to jen o vyšetřování, ale i o komplikovaném osobním životě (někdy spíš neživotě) někoho, kdo viděl a zažil tolik hrůz.
Kniha je výborně čtivá, neboť nepostrádá akci, napětí, ani vtip. Celkově vzato velmi slušné.

25.10.2023 4 z 5

Prokletí domu U Dvou růží Prokletí domu U Dvou růží Jan Bauer

Toto je moje čtvrtá kniha ze série o královském soudci Melicharovi a zatím mi přijde nejlepší. Jako vždy je to taková nenáročná oddechovka, ale příjemná oddechovka. Zajímavá zápletka, závěr knihy i docela akční a k tomu nepolapitelný fantom zvaný Černý Fritz.

16.10.2023 4 z 5

Zlatá sopka Zlatá sopka Jules Verne

Čistě dobrodružná verneovka bez sci-fi prvků (tedy až na tu vodu v sopce). Dočkáme se zase spousty putování, ale geografické popisy tentokrát autor udržel v mezích zdravé normy, takže byly přínosem a ne přítěží. Jako tradičně se setkáme s výjimečně charakterními, čestnými a poctivými lidmi (obyčejně to bývají Francouzi, tady výjimečně Kanaďané) a vynechat nelze ani výjimečně bezcharakterní padouchy. K tomu trocha romantické naivity. A celé to uzavírá happyend jako prase. No, neberte to!
Může to vypadat, že se knihu snažím shazovat, ale není tomu tak. Naopak, bavila mě. Bavilo mě prostředí Klondiku i sám příběh. Suprové oddechové čtení.
Teď si dám pár novodobých thrillerů a pak hurá na další verneovku. Ještě mi jich hodně zbývá...

12.10.2023 4 z 5

Říkali mu Terazky Říkali mu Terazky Miloslav Švandrlík

Ono to není zase až tak úplně pokračování Černých baronů, je to spíš pohled na stejnou dobu z jiné strany. Sice příběhem proplují postavy jako Kefalín, Vata, Voňavka, Ciml nebo Jasánek, ale tentokrát to není o nich. Tentokrát je to, jak už název napovídá, především o majoru Haluškovi. A vůbec o "důstojnickém" sboru na Zelené hoře u Nepomuku. Dozvíme se i něco o jejich soukromí, ale hlavně se utvrdíme o jejich omezenosti. Tak to tenkrát bohužel chodilo, a na rozdíl od knihy to vůbec veselé nebylo. Kniha celkem pobaví, ale úrovně Černých baronů nedosahuje.

30.09.2023 4 z 5

Devátý hrob Devátý hrob Stefan Ahnhem

No, musím říct, že po Oběti bez tváře je to velký propad. Do značné míry souhlasím s uživatelkou Etule a ještě bych tři body přidal:
5. Obrovské množství postav a jejich příběhů dělá ze čtení totální mišmaš.
6. Ve Stockholmu už asi nezbývá moc ulic, náměstí a mostů, jejichž krkolomné názvy nebyly v knize zmíněny.
7. Autor byl při psaní asi dost nadržený, jinak si nedovedu vysvětlit takové množství sexu na stránkách této knihy. Navíc, kdo je zvědavý na detailní popis výstřiku nějakého úchyla?
Celkově vzato mě tento díl dost zklamal. Ale protože to zklamání je dáno výrazně nadprůměrným prvním dílem, myslím že 4 hvězdičky budou tak akorát.

24.09.2023 4 z 5

Pokoj č. 13 Hororové povídky Pokoj č. 13 Hororové povídky Jiří Hanák

Pár povídek jsem už znal z jiných antologií. Jak už to u takovýchto počinů bývá, úroveň jednotlivých povídek dost kolísá. U některých sice čtenáře lehce zamrazí, ale většina nemá s hororem nic společného. V souhrnu tedy žádná sláva.

19.09.2023 3 z 5

Pojídači masa Pojídači masa Jean-Pierre Garen (p)

Tak tentokrát to šlo hodně rychle. Byť se jedná o příběhy podle jedné šablony, čte se to dobře. Sakra dobře! A protože nechybí nic (napětí, akce, fantazie, sex, whisky...), je to skvělé odreagování od všech těch vážně míněných "seriózních" thrillerů.
Za mě tedy plný počet!

10.09.2023 5 z 5

Projekt Babylon Projekt Babylon Andreas Wilhelm

Tak nevím, mám z toho takové dost rozporuplné pocity. Téma celkem zajímavé, ale tři čtvrtiny knihy se téměř nic neděje. Sáhodlouhé výklady historie, úvahy, rozbory, nuda. Ke konci se to trochu dramatizuje, ale víc než na tři hvězdy to nevidím. A jestli budu pokračovat v dalších dílech? To si sakra rozmyslím.
Mimochodem, korektor by za svou prasácky odvedenou práci zasloužil vyhazov.

09.09.2023

Aquitania Aquitania Eva García Sáenz de Urturi

Nadmíru čtivý příběh Eleonory Akvitánské (nebo přesněji řečeno část jejího příběhu). Ačkoliv se sice jedná o část jejího životopisu, je příběh zpracován velmi poutavě, je plný intrik, zvratů a nečekaných odhalení. A taky hříchů i pokání. Prostě má všechno, co má takový správný historický román mít. Vůbec bych se nezlobil, kdyby vyšlo i pokračování, neboť Eleonořiny další osudy jsou neméně zajímavé.

24.08.2023 5 z 5

Co ukrývá jezero Co ukrývá jezero Barry Hutchison

Detektivní thriller odehrávající se na březích jezera Loch Ness - to prostě můžu! Zvlášť když je kniha takhle čtivě a vtipně napsaná. Jsme sice teprve u druhého dílu, ale zatím si tato série drží velmi slušnou úroveň. Jen tak dál a šup sem s dalšími díly.

19.08.2023 5 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

Tahle kniha představuje přesně to, co mám na verneovkách rád. Šílené vynálezy, elektrické ponorky, padouši obývající dutou horu na opuštěném ostrově... a šlechetný, obětavý Francouz zachraňující svět. Super čtení. A dokonalé ilustrace od Léona Benetta asi není třeba zvlášť zmiňovat.

11.08.2023 5 z 5

Dolmen Dolmen Nicole Jamet

Teda, to zas jednou byla dávka nesympatických postav! Dlouho se mi nedařilo se začíst, snad i kvůli velkému počtu postav a jejich vzájemným vztahům. To se postupně srovnalo, postavy navíc začaly ubývat. A z knihy se nakonec vyklubala celkem obstojná detektivka se zajímavým rozuzlením. Na plný počet bodů to ale nevidím.

07.08.2023 4 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Film Tankový prapor je notoricky známý, a protože většinou se do filmu natočeného podle knihy nevejde úplně všechno, doufal jsem, že v knize bude příběh bohatší. No, není. To, co má kniha proti filmu navíc, je jen nudný balast. Nebývá to asi často, ale v tomto případě se tvůrcům filmu podařilo dílo pozvednout na vyšší úroveň. Vše, co v knize stálo za to, ve filmu využili, zbytku škoda není. Navíc herecké obsazení, řekl bych, dost odpovídá knize (Skamene, Chytrová, Zounar...) - při čtení je úplně vidím.

22.07.2023 4 z 5

Boží mlýny Boží mlýny Pavel Hrdlička

Je to moje první kniha od tohoto autora, tak nedokážu posoudit, jestli je lepší nebo horší než předchozí díly. Jedná se o poklidné vyprávění o vyšetřování drobných i rozsáhlejších případů v Praze konce 14. století. Autor nikam nepospíchá, žádné dramatické zvraty se rovněž nekonají, přesto se kniha příjemně čte. Jako oddechové čtení doporučuji.

15.07.2023 4 z 5