Zlatá sopka

Zlatá sopka https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404100/bmid_zlata-sopka-dvB-404100.jpg 4 73 15

Zlatá sopka je méně známý román francouzského spisovatele Julesa Verna z cyklu Podivuhodná putování. Kniha vypráví příběh dvou mladíků, Summy Skima a jeho bratrance Bena Raddleho, kteří na Klondiku zdědili po svém strýci Josiasovi Lacoteovi nárok na pozemek, ležící zhruba 80 kilometrů od Dawson City. Přestože jsou finančně zajištěni, oba se rozhodnou, že si své dědictví pojedou prohlédnout a přitom zkusí zlatokopecké štěstí. To jim však nepřeje a mladíci téměř žádné zlato nenaleznou. Navíc mají časté problémy se svými sousedy, kteří jsou z většiny rváči a povaleči. Jednou se však dozvědí od umírajícího zlatokopa, že při ústí řeky Mackenzie do Beaufortova moře leží sopka, jejíž celý vnitřek je ze zlata... Zlatá sopka byla vydána až po autorově smrti. Jules Verne román rozepsal na přelomu let 1899 a 1900 a pracoval na něm ještě roku 1902, k tisku jej však již připravil jeho syn Michel. Jde o jeden ze tří Verneových románů, který se odehrává v Kanadě.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné

Vydáno: , Omega

Le volcan d'or , 1906

jan7113
jan7113
12.10.2023 4 z 5

Čistě dobrodružná verneovka bez sci-fi prvků (tedy až na tu vodu v sopce). Dočkáme se zase spousty putování, ale geografické popisy tentokrát autor udržel v mezích zdravé normy, takže byly přínosem a ne přítěží. Jako tradičně se setkáme s výjimečně charakterními, čestnými a poctivými lidmi (obyčejně to bývají Francouzi, tady výjimečně Kanaďané) a vynechat nelze ani výjimečně bezcharakterní padouchy. K tomu trocha romantické naivity. A celé to uzavírá happyend jako prase. No, neberte to!
Může to vypadat, že se knihu snažím shazovat, ale není tomu tak. Naopak, bavila mě. Bavilo mě prostředí Klondiku i sám příběh. Suprové oddechové čtení.
Teď si dám pár novodobých thrillerů a pak hurá na další verneovku. Ještě mi jich hodně zbývá...

former3980
former3980
07.07.2022 2 z 5

KLONDIKE. Verne tu zabŕdol do výsostného teritória Jacka Londona. Hoci kvalitu majstra na túto časť sveta dielo nedosahuje, dalo sa to čítať. Opäť nechýba záporák (tentokrát z Texasu), ktorý ako vždy u Vernea dostane svoje v závere na troch riadkoch. Iritujúce dialógy so ženami, hoci od začiatku je jasné, že sa dajú dokopy. A na záver prekvapenie: zo zdravotnej sestry super zlatokopka, ktoré tie milióny zmanažuje na dve doby. A potom nemilujte autora... Takých 65 - 70 percent

vernem1850
vernem1850
16.06.2022 5 z 5

Další dobrá kniha mistra Julesa verna.

Atak
Atak
08.01.2022 5 z 5

Příjemné početní, tento příběh jsem neznal.

Luigi1
Luigi1
11.12.2021 4 z 5

Verne je Verne.Opět jsem si početl jednu z mála známých,ale zajímavých knih.

st18321
st18321
04.02.2021 5 z 5

Tak zlatá sopka mě hodně překvapila. Myslel jsem, že mě už kniha Jules Verna nebudou bavit. Přece jenom poslední verneovku jsem četl před lety, ale tato kniha mě zcela pohltila. Je škoda, že kniha není moc známá protože příběh je vynikající. Prostě těžba zlata v krásné a zároveň kruté přírodě. Jen pro zajímavost. Jedná se o poslední Venovo dílo, které dokončil jeho syn po smrti otce. Plný počet hvězdiček.

kuruteku
kuruteku
10.05.2020 4 z 5

Přiznám se, že mne nalákalo to, že to není typická verneovka, ale že ji dopsal syn Julesa Vernea. Ale nakonec to verneovka byla a typická. Techniky, romantiky, poučování - všeho v rozumné míře, dobře se to četlo, i když je to víc jak sto let. Vím, že to dobře dopadne, že se dostanu do nějakého exotického prostředí. Ale jako dítě jsem Oceánem na kře ledové hltal více. Nicméně nelituji.

Ivan F
Ivan F
03.11.2019 4 z 5

Mal som pocit, akoby som čítal slabšieho Londona. Reálie tie isté, len príbeh je typicky verneovsky čierno-biely. Preto mám rád návraty do naivity, ktoré sú charakteristickou črtou Julesovej tvorby. Vždy si pri jeho knihách oddýchnem a to si skutočne považujem. Čo sa týka Zlatej sopky, čakal som niečo iné, než som v príbehu dostal. Milo ma prekvapila prostredie, zápletka, ako aj stručnosť deja, dvesto strán a je vymaľované. Pre mňa pohodové čítanie, ktoré mi prinieslo oddych a návrat do naivity detstva.

topi80
topi80
23.02.2018 3 z 5

Méně výrazné dílo ve Verneově knihografii, ale vzpomínám si, že jsem ho přečetl jedním dechem. Dnes už bych to asi viděl jinak.

TheRaven
TheRaven
24.12.2014 4 z 5

Je to další verneovka napsaná tak trochu podle šablony. Už po padesáti stranách tušíte, jak to dopadne, a že to samozřejmě dopadne ultra-dobře (to už snad ani není spoiler), ale přesto je to kniha zábavná a musím ji vyzdvihnout už jen pro pěknou oslavu kapitalismu a zajímavé morální principy hlavních hrdinů, které by dnes kdejakému mladému intelektuálovi způsobily nejeden hemoroid.

Eigis
Eigis
22.08.2013 4 z 5

Mám rád Verna i westerny, takže tato kniha mi vyhovuje dvojnásobně.

tenax
tenax
15.08.2013 2 z 5

Typický Verne, spousta geografických popisů a časových údajů o průběhu cesty, naivní love story mezi oběma bratranci a sestřenicemi, různé šťastné náhody a samozřejmě happyend včetně dvou svateb. Přečetl jsem se zájmem, protože jsem tuto knihu zatím neznal, ale nijak mě nenadchla.

lenka777
lenka777
24.07.2013 4 z 5

Už je to dávno, co jsem knihu četla, tehdy se mi opravdu líbila, nevím jen, jak by to dopadlo dnes.

airsoprano
airsoprano
03.07.2013 5 z 5

Pěkná dobrodružná verneovka...

vitavita
vitavita
05.04.2012 2 z 5

Rád jsem si ji znovu přečetl ...