Pětina pro krále

Pětina pro krále https://www.databazeknih.cz/img/books/86_/8637/mid_petina-pro-krale-CsP-8637.png 4 32 4

V románě se rozvíjí dobrodružný příběh z dob španělských výbojů v Novém světě v polovině 16. století. Popisuje život a zvyky Indiánů. Citlivě zachycuje vývoj citových vztahů mezi donem Estébanem a mladičkou indiánskou průvodkyní...

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

The King’s Fifth , 1966

jan7113
31.10.2023 3 z 5

Takový lehce dobrodružný příběh s prazvláštním koncem o tom, jak vidina zbohatnutí zatemňuje mysl.
Ve svých deseti letech jsem měl bohužel jiné záliby než čtení, a tak mě i tahle knížka minula. Je to asi škoda, protože tehdy by mě určitě dokázala oslovit víc.

minirock
21.04.2023 3 z 5

Patnáctiletý kartograf Estéban se vydává na dalekou výpravu vedenou kapitánem Mendozou za bájným zlatem Sedmi měst. Španělští dobyvatelé s vidinou obrovského pokladu drancují indiánské vesnice ale zlato nenachází. Až Estébanovi s několika společníky se podaří zlatý prach nalézt, ale jak říkala i Nšo-či, zlato plodí zlo. Ze skupinky nálezců zbyde jen Estéban který zlato ukryje. Po návratu ke svým druhům je obviněn že si poklad ponechal a neodevzdal z něj pětinu španělskému králi. Je odsouzen k tříletému žaláři. Ukryté zlato už ale těžko kdo najde ... Slušné ale čekal jsem víc, kapitoly z vězení působí v kontextu knihy trochu rušivě.

pazuzu
17.11.2017 4 z 5

Nebylo to špatné čtení.

Kakho-Oto
11.03.2016 3 z 5

Není to špatné, avšak na Jasné ráno či dokonce Ostrov modrých delfínů téhož autora to nemá.

16. století poklady Jižní Amerika dobývání, dobyvatelé dobrodružné romány

Scott O’Dell
americká, 1898 - 1989
1965  85%Ostrov modrých delfínů
1990  77%Jasné ráno
1980  73%Pětina pro krále

Kniha Pětina pro krále je v