Vesmírní křižáci

V roce 1345 se sir Roger připravuje v anglickém městečku Ansby na výpravu na pomoc svému králi Eduardu III. do Francie. Tehdy přistane vedle jejich tábora obrovská kosmická loď. Mimozemšťané zahájí bez výstrahy palbu z laserových zbraní, ale jsou rozdrceni obrněnou jízdou. Sir Roger chce s pomocí zajatého mimozemšťana využít kosmickou loď na podporu své výpravy do Francie. Ten je však zradí a nasměruje loď na svou planetu Tharaxion, která je součástí galaktického impéria Wersgoriasanu. Angličanům nezbude nic jiného než dobýt planetu Tharaxion a postupně celé hvězdné impérium…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421750/big_vesmirni-krizaci-yh1-421750.jpg 3.991
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Laser-books (Laser)

The High Crusade, 1960

Kniha Vesmírní křižáci

Ladys

Tak akorát dlouhá, nebo spíš krátká, perfektní jednohubka.
Já žít ve středověku a přistát přede mnou vesmírná loď, tak to balim, pomodlím se a zdrhám, co to dá. A možná i rychleji.
Angličtí hrdinové ovšem ne. Ti nastoupí bez bázně a hany proti mimozemským vetřelcům a než si pořádně ujasní, jestli to náhodou nejsou poslové Boží, tak se semele boj, Angličané s hrdostí sobě vlastní vyhrají a s pomocí přeživšího mimozemšťana vesmírný koráb použijí.
Tak se začne strhující příběh, který se s ničím nepáře, jde se vždy přímo rovnou na věc.
Některé postavy jsou fajn, tak je i komu fandit a protože pár hlavních postav jsou rytíři, tak se v ději jedná i o čest a slávu.
A co by to bylo za rytířský příběh bez dámy v nesnázích? Ta je tedy vdaná, ale to právě je jedním z koření románu.
Mix dobrodružství, odvahy, rytířských mravů, bitev, lstí a k tomu vesmírná loď. To musíte milovat.

Adapa
16.12.2021

Perfektní jednohubka, kterou jsem za posledních dvacet let četl snad dvacetkrát. I když už u každého dalšího přečtení není ten „wau efekt“ jak poprvé, mám tuto knížku velmi rád. Angličtí válečníci místo Jeruzaléma „omylem“ dobývají jednu planetu za druhou. To vše popisované jazykem středověkého mnicha, který tomu dodává nános historie. Prostě skvělý nápad, skvěle napsané… Jen škoda, že se to nerozvinulo ve větší román a nebo dokonce sérii románů z dalekého křižáckého vesmíru.
Rozhodně doporučuji.

madem
01.12.2021

Skvělý nápad, očekávám vzrušení ... avšak nějak nepřichází. Nemohu si nějak zvyknout na styl vyprávění. Chvílemi děj začíná nudit, naštěstí knížka v pravý čas skončí.

StarPopcorn
16.03.2021

(+ SPOILER) Krásnému pohledu na chrabré anglické lučištníky, sekerníky a rytíře se nic nevyrovná! Tato kniha je výborně napsaná, královsky jsem se u ní bavil. Vyprávění z pohledu církve bylo u mne jedním z hlavních zdrojů toho nezvladatelného smíchu. A konec, kdy se stateční obyvatelé vesmírného Ansby setkají s Izraelským velvyslancem a zeptají se ho, jestli už byla Svatá Země dobyta :-DDDD Tahle kniha prostě nemá chybu.

ludek.n
31.10.2020

„Pro slávu boží, slávu Anglie a pro zdar nás všech!“ Poul Anderson rozehrál na pouhých 180 stranách jednu další křížovou výpravu, v níž baron Roger z Tournevillu dobývá napřed Tharixan a pak celé wersgorixanské císařství, zahrnující stovky světů. Jedná se o rychlé, jednoduché a pohodové čtení. Tak trochu baron Prášil, dobrý voják Švejk a příručka strategického plánování bojových operací pro příští milénium. Po celou dobu se hádáte sami se sebou, zda si z vás autor dělá srandu, nebo to myslí smrtelně vážně. Koneckonců ono je to vlastně úplně jedno, protože Kosmičtí křižáci jsou prostě zábavní. Nenároční, nekomplikovaní a i přes silné zjednodušování kompaktní. Není náhodou, že Poul Anderson je držitelem mnoha prestižních literárních ocenění v oblasti science-fiction. Kosmičtí křižáci budiž dokladem jeho umu.

RastazŘep
17.07.2020

Právě díky jednoduchosti se mi četla moc pěkně.

thorir
19.04.2020

Klasická SF doslova z jiné doby, rytířské tradice vs. vesmírné lodě a galaktické říše a mimozemšťani. Děj je lehce satirický a nepříliš propracovaný, jednoduchý příběh je vyprávěný úslužným mnichem - kronikářem. Autor se docela vtipně snaží navodit středověkou atmosféru použitým jazykem a mluvou. Novela je celkem krátká a vše je psáno dost z rychlíku. Přesto je to zábavné a jako celek funguje docela dobře. Některé postavy si lze oblíbit a nakonec jim i fandit. Závěr je skvělý. Víc bych v tom asi nehledal. V knihovničce SF fanouška se knížka neztratí, minimálně pro zcela neotřelý děj.

Sakulnikov
05.03.2020

Pěkná jednohubka, jen trochu s urychleným dějem.