Snící drahokamy

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Příběh malého chlapce v bizarním cirkusovém prostředí zkoumá téma lidskosti, která nemusí mít nic společného s člověkem, ale skrývat se může i na nečekaných místech. Fantastickým motivem jsou zde zvláštní kameny, svým způsobem živoucí a snící. Ačkoli jde o románovou prvotinu, o autorské nezkušenosti nelze mluvit. Naopak, román je vrcholným dílem Velmistra žánru, jenž svým osobitým poetickým pohledem na svět upoutal tisíce čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43678/snici-drahokamy-43678.jpg 3.840
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Laser-books (Laser)
Orig. název

The Dreaming Jewells, 1950

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Snící drahokamy

Přidat komentář
Zemiakol
10. září

Zajímavé dílko, ke kterému se jednou budu asi muset vrátit, abych ho celé pochopil.

Finn69
07.07.2018

Tohle se mi prostě nelíbilo. Je to celé nepravděpodobné, nedotažené, postavy taky jen nahrubo nahozené...
Podle mého názoru hodně přehodnocená věc a ztráta času to číst.

Gothard
09.02.2017

Někdy mám pocit, že Theodore Sturgeon měl hodně výborných nápadů, které zajímavě rozpracoval, ale tak někdy v polovině knihy ho práce přestala bavit, téma se mu zošklivilo a tak potom text klopotně dopsal, aby rychle mohl spěchat zase k jinému tématu. Námět Snících drahokamů je - nejen vzhledem k době vzniku knihy - opravdu originální. Mimozemskou civilizaci nepředstavují zelení mužíčkové s paprskometem v ruce, ani chobotnice s jedním okem nebo hubené šestimetrové kobylky s obřími kusadly. Naopak - je to entita, která zde existuje, aniž by to člověk tušil, která nemá o lidstvo vůbec žádný zájem a jejíž myšlení je dokonale jiné než naše. V případě, že dojde k nějakému (i nechtěnému) kontaktu s lidmi, vznikne jakýsi lidský hybrid, který má netušené vlastnosti a schopnosti. To je skvělé východisko, a také umístění děje do prostředí cirkusu, který je sám o sobě velmi podivný, byl dobrý nápad. Ale v druhé polovině knihy se děj podivně komplikuje, autor vytahuje jednu pointu za druhou, čtenář čeká nějaké jednoduché, logické a přitom omračující řešení, a místo toho dostává těžkopádné zakončení, které příliš neoslní. Ale celkově to není špatná kniha, některé úvahy a pasáže docela stojí za to, aby se k nim čtenář ještě vrátil. V žánru sci-fi rozhodně netradiční, těžko zařaditelné a místy i lehce provokující. Prostě Sturgeon.

opic 12
20.01.2014

Chyba je asi ve mně :-) Asi nějak netíhnu k cirkusovému prostředí. Tohle opravdu nebyl muj šálek... Jedna z mála,která mě neoslovila.

Štítky

prvotina cirkus

Autor a jeho další knihy

Theodore Sturgeon
americká, 1918 - 1985

Kniha Snící drahokamy je v

Přečtených45x
Čtenářské výzvě2x
Doporučených6x
Knihotéce34x
Chystám se číst12x
Chci si koupit1x
dalších seznamech2x