jan7113 jan7113 komentáře u knih

Ze Země na Měsíc Ze Země na Měsíc Jules Verne

Kniha není ani tak o cestě na Měsíc, jako o její přípravě. Je plná teorie, poučování i určité naivity. Ale je třeba vzít v potaz dobu, kdy kniha vznikla (1865!).
Hodí se i do čtenářské výzvy, neboť fyzicky indisponovaných postav je tam spousta: "v Gun-Clubu se vyskytuje jedna necelá ruka na čtyři osoby a na šest mužů připadají jen dvě nohy" :-)

23.04.2022 4 z 5

Bird Box Bird Box Josh Malerman

Celkem dobré, chvílemi až mrazivé čtení. Tedy až na ten přítomný čas, ve kterém je kniha psaná. A úplně nejhorší věc - tisíce nesmyslných čárek ve větách, kam čárky vůbec nepatří.
Sice jsme se nedozvěděli, co celou apokalypsu způsobilo, ale slušné hodnocení si podle mě kniha zaslouží. Třeba se něco bližšího dozvíme v druhém dílu.

18.04.2022 4 z 5

Astronef Merkur Astronef Merkur Jean-Pierre Garen (p)

Mark Stone a jeho androidí přítel Ray měli tentokrát namále. Ale to by nebyli oni, aby se z toho nedostali. Navíc svůj pobyt na planetě Tarak završí (jak jinak) v náruči krásných žen. Vše je tedy tak, jak má být, a já už se těším na další dobrodružství s kapitánem S.D.P.P.

13.04.2022 4 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

Moje první "severská krimi". Děsil mě rozsah pěti set stran ne úplně malého formátu, ale o to větší překvapení mě čekalo při čtení. Krátké kapitoly samy o sobě (alespoň u mě) zvyšují čtivost, přeskakování mezi jednotlivými místy děje zase přidává na zvědavosti, jak bude ta která dějová linka pokračovat. Neutuchající zápal hlavního hrdiny se na čtenáře přenáší a doslova nutí číst dál... a rázem jste na konci. Všeho schopný vysoce inteligentní pachatel skoro ve stylu Hannibala Lectera (tedy až na ten kanibalismus); mrtvých, až to není hezké, ale všechno má svůj důvod a smysl. Super jízda plná napětí, nadmíru povedená kniha. Dávám 100 %

10.04.2022 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Když jsem měl Werthera číst před třiceti lety, vyhnul jsem se tomu a referát jsem opsal (učitelka to stejně poznala). Mám tedy po letech splněno. Kniha je psána krásným poetickým jazykem, což mi ovšem úplně nesedí. Vím, že se jedná o klasiku a že kniha je určitě výborná... jen není pro mě.

03.04.2022 3 z 5

Pražská defenestrace 23. května 1618 Pražská defenestrace 23. května 1618 Pavel Kosatík

Jak literaturu faktu zrovna nemusím, tak tuhle knížku jsem zhltnul s chutí. Srozumitelně popsaná situace i postavy; rozsah, který neunavuje; a vše příjemně doplňuje komiks.
Čtenářská výzva určitě splnila svůj účel - dostal jsem se ke knize, kterou bych jinak přešel.

30.03.2022 4 z 5

Drama v Livonsku Drama v Livonsku Jules Verne

To se tak vrhnete na méně známou Verneovku, abyste v průběhu čtení zjistili, že se tentokrát nejedná o žádné sci-fi ani o dobrodružné putování exotickými kraji, nýbrž o detektivku!
Důležitou (ne-li hlavní) roli zde hraje vlastnost dnes téměř neznámá - čest. Kdo v dnešním světě dokáže pomoci příteli v nouzi i za cenu vlastního ohrožení?

30.03.2022 4 z 5

Vražedná atestace Vražedná atestace Jean-Pierre Garen (p)

Další z řady příjemných oddechovek s nepřekonatelným Markem Stonem. Pár momentů přesně popisuje fungování reálného světa (čerstvý absolvent školy s horou certifikátů a diplomů, který ovšem o praxi neví zhola nic, rozhoduje o dalším osudu zkušeného profesionála), jeden je v těchto dnech dokonce víc než aktuální (gauner přepadne civilní plavidlo a děsně se rozčiluje, že se oběť brání).
Celkově dobrý dojem z knihy sráží jen množství chyb - nejen obyčejné překlepy, ale hlavně spousta hrubek.

23.03.2022 4 z 5

Podsvětí Podsvětí Michal Šefara

Nějak mi to celé přišlo přitažené za vlasy. Jasně, je to fantasy, ale kniha mě prostě neoslovila. Navíc by se měl autor naučit skloňovat slovo Florenc, protože "před Florencem" je i na mě jako ne-Pražáka trochu moc.

20.03.2022 3 z 5

Cesta kolem světa za osmdesát dní Cesta kolem světa za osmdesát dní Jules Verne

Klasika nejklasičtější od jednoho z nejznámějších a nejslavnějších autorů. Chvílemi si sice připadáte, že čtete učebnici, ale takový Verne prostě je. Nikdy není na škodu se trochu vzdělat. Jinak je kniha plná akce, napětí a dobrodružství. A samozřejmě nechybí happyend. Na dobu svého vzniku (1873) - klobouk dolů.

13.03.2022 4 z 5

Nevinná krev Nevinná krev James Rollins (p)

Někomu tento příběh může připadat ujetý. A ujetý podle mě skutečně je. Pokud ale přijmete takové bizarnosti, jako že se po střechách současného Říma prohání hraběnka Báthoryová, která v temných uličkách vraždí a vysává své oběti, že po Tibeře si v klidu vesluje Jidáš Iškariotský a Severní ledový oceán brázdí ve svém ledoborci šílený Rasputin se synem posledního ruského cara, čeká vás napínavý příběh o boji dobra se zlem plný živých, mrtvých, nemrtvých i nesmrtelných. Jediné, co trochu otravuje, jsou vize jednotlivých postav. Chápu, že pro celkové pochopení jsou pohledy do minulosti nutné, ale přijde mi, že jich je až příliš. Jinak velmi dobré a těším se na třetí díl. Jen si teď dám od všech andělů i prokletých na chvíli oraz :-)

06.03.2022 4 z 5

Kacíř a spol. Kacíř a spol. Guillaume Apollinaire

Zajímavé povídky o Židech a nejen o nich. Pro mě nejlepší jsou ty o baronu d'Ormesanovi.

23.02.2022 4 z 5

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

Dlouho mi trvalo, než jsem se srovnal s celkovým pojetím knihy. Hlavně mi nešlo do hlavy, jak se může děj završit už jen pohledem dále do minulosti. O to větší překvapení přišlo v posledních dvou kapitolách. Snad neprozradím příliš, když řeknu, že všechno je jinak. Hodní, zlí, oběti, zločinci - nic nemusí být takové, jak se zdá.

20.02.2022 4 z 5

Výpadek systémů Výpadek systémů Martha Wells

Čtivá sci-fi knížka, která ovšem bohužel postrádá příběh. Zajímavá je hlavní postava "polidštěného" robota, tím ale veškerá zajímavost končí. Čekal jsem víc...

13.02.2022 3 z 5

Bretaňské poměry Bretaňské poměry Jean-Luc Bannalec (p)

Detektivní příběhy klasického střihu v kombinaci s bretaňskými reáliemi (krajina, historie, moře, architektura, zvyky, povaha lidí, jazyk, jídlo...) dělají z této série velmi atraktivní záležitost. Moje již pátá kniha (čtu je napřeskáčku) a jako u ostatních někde mezi spokojeností a nadšením.

11.02.2022 4 z 5

Tajná mise Tajná mise Jean-Pierre Garen (p)

Další oddechovka na proložení těch "opravdových" knih. Mark Stone je starý (nebo spíš mladý) chlípník s vrozenou neúctou k pravidlům. A možná to je na něm tak sympatické. Knihy v podstatě nepřinášejí nic nového - Mark, ač nesmí, zasáhne do vývoje některé z planet, vyspí se s nejhezčí holkou a vrátí se jako by nic. Ale je vlastně vůbec žádoucí, aby se toto schéma jakkoli měnilo?

02.02.2022 4 z 5

Vyjednavač Vyjednavač Joseph Finder

Možná trochu naivní, ale nakonec i napínavé. Jen mi trochu vadilo, že se jak přátelé, tak syn s otcem oslovují "hej", ale to je jen drobná vada.

01.02.2022 4 z 5

Maják na konci světa Maják na konci světa Jules Verne

Jednoduchý dobrodružný příběh se šťastným koncem. Klasika s klasickými padouchy.
Teď "na stará kolena" doháním to, co jsem zanedbal v letech klukovských, pro něž jsou tyto knihy především určené. I tak ale kniha pobavila a další Verneovky již v knihovně čekají...

25.01.2022

František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese František Lelíček ve službách Sherlocka Holmese Hugo Vavris (p)

Příjemné zpestření jednoho odpoledne. Ve vydání z roku 1919 je spousta krásných dobových výrazů, prostě "ženiální".

23.01.2022 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Asi jsem nepochopil, o co autorovi šlo. To ale nemusí být nutně chyba autora, možná jsem méně chápavý. Díky čtenářské výzvě jsem si trochu rozšířil obzory, ale do dalších knih Murakamiho určitě nepůjdu. Úžasné grafické zpracování tuto útlou knížku hodně pozvedá, takže celkem to vidím na 3 hvězdy.

22.01.2022 3 z 5