Jadla Jadla komentáře u knih

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Prožívala jsem knížku podobně. Spíš mě upoutala, zaujala, rezonovala mi v hlavě, než že bych mohla říci, že se mi prostě jen moc líbí. Je příliš niterná, aby se dala jednoduše shrnout.
A je také pravda, že má přesah i do mého života. Prvně v životě jsem na zahradě obrala květy divizen a sledovala, jak schnou, jak se suší. Také se častěji dívám pod nohy do trávy a nevidím jen trávu, znovu si připomínám jména, která jsem znala jako dítě, kontryhel, jitrocel, hluchavka. Je zvláštní, že knížka tak prostá dětinskosti, v řadě čtenářů vyvolává obrazy z dětství.

11.08.2016 5 z 5

Pomsta Pomsta Lee Child

Teprve knížku čtu, ale přijde mi strašně amatérská, možná to je ovšem jen překladem. Ekonomika a ekonomie přece není jedno a totéž! Pochybuji, že od tohoto autora budu vyhledávat nějaké další čtivo.

11.08.2016 2 z 5

Vraždy s monogramem Vraždy s monogramem Sophie Hannah

Knížka byla docela milá, prima na prázdninové zcela oddechové čtení. Jen rozuzlení bylo skutečně poněkud šroubované a přespříliš spletité, což u původních příběhů Agátiných nebylo zvykem.

11.08.2016 3 z 5

Se zatajeným dechem Se zatajeným dechem Vlasta Štáflová

Tuhle knížku jsem četla jako děvče dospívající i již dospělé a poprvé i podruhé mě okouzlila prostinká, leč ne banální zápletka, venkovské prostředí, čistota a průzračnost, všednost a obyčejnost a zároveň jedinečnost celého příběhu. Příběhu něžného a u srdce hřejivého.
Také bych si přála dostat takové květiny.

17.07.2016 5 z 5

Dětem Dětem Zdeněk Svěrák

Super, skvělá, báječná, nepostradatelná! Doma skoro každodenně hrajeme písničky, zprvu dosti neobratně, ale protože je dcera vyžaduje pořád dokola, a mami, rychleji, tak jsem se v těch nejoblíbenějších zdokonalila, že i náhodný svědek pozná, o jakou písničku jde ;) Moje čtyřletá dcera si některou z písniček prakticky non stop notuje, občas se k ní bezděky přidávám a na ulici jdeme za doprovodu Když jsem já šel do li do li helou Dolly do lidušky. A je nám jedno, jestli platíme pro kolemjdoucí za podivínky.

14.07.2016 5 z 5

Mluví se o Monice Mluví se o Monice Jaromíra Hüttlová

Jako děvčeti se mi knížka líbila, byla taková dospělá a zdrženlivě pojednávala o vážných věcech. Rozechvívala mé adolescentní srdéčko:)

14.07.2016 4 z 5

Pět dní hvězdou Pět dní hvězdou Marie Pleinerová

Roztomilé, sice nevěrohodné, ale optimistické dílko.

14.07.2016 3 z 5

Osamělá Osamělá Emilie Bastian-Stumpf

Přečetla jsem tuhle knížku ve vydání Červené knihovny, svazek 44 a překvapilo mě, že je vydána takhle "novodobě" znovu. Charaktery postav jsou vypjaté, ostatně jako i vztahy mezi postavami. Těch velkopodnikatelů a rentiérů, zhýralých pokladníků, nevýslovně krásných dívek, zchudlých sirotků, žárlivých manželek a poctivých služtiček! Ale pravdou je, že kapka vypjatosti ještě nikoho nezabila a o prázdninách člověk čte ledacos. A když jsem dočetla, bylo mi hrozně moc líto, že celá ta slavná doba tak neslavně skončila. A říkám si, co asi bylo pak s takovými Pavlami Jarskými a Ludvíky Zábranskými.

14.07.2016 3 z 5

Rychlé šípy Rychlé šípy Jaroslav Foglar

Vždycky se mi tááák líbil Červenáček!

18.06.2016 5 z 5

Makový mužíček Makový mužíček František Nepil

Měly jsme ji se sestrou jako gramofonovou desku, naučily jsme se gramofon samy pouštět a dokola, pořád znovu ji poslouchaly. Teď mám sama malou holčičku, a když jsem jí chtěla tutéž desku pustit, zjistila jsem, že je tak opotřebovaná a poškrábaná, že skoro nehraje. Tak jsme v antikvariátu ukořistili knížku a čteme před spaním. Je báječná!

Lipová alej Lipová alej František Nepil

Nejprve jsem ji poslouchala jako knížku do ucha a teď ji čtu, v rukou knížku a oči přilepené k papíru. Skoro cítím, jak voní všechny ty krásy, o nichž FN píše, a i když jsme spíš pecivál, co o krajích za humny a světem tam venku spíš čte, než se do něj opravdu pouští, jímá mne chuť vidět to všechno na vlastní oči. A místa, na nichž jsem náhodou už byla, se mi znovu vynořují v paměti a připomínají se mi předchozí milé okamžiky.

Střevíce z lýčí Střevíce z lýčí František Nepil

Myslela jsem, že to nevydržím. Smíchy, bylo to báječné čtení! A nejen rozesmívá, dojímalo mě i k slzám.

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jistě fascinující kniha, ale já se s ní musela děsně prát. Když nesnáším hlavního hrdinu, těžko se mi čte celá kniha.

Nadějné vyhlídky Nadějné vyhlídky Charles Dickens

Nejdřív jsem viděla film. A něčím mě zaujal, tak jsem si přečetla román. A rozhodně nelituji, je tak klasický, anglický a dickensovský!

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Úžasné! Nelze než ohromeně obdivovat mistrovství autorovo.

04.03.2013 5 z 5

Tovje vdává dcery Tovje vdává dcery Šolom Alejchem (p)

Nic jsem o té knize nevěděla, když jsem se do ní pustila. Smála jsem se, kroutila hlavou, nedýchala, doufala a nakonec mi tekly slzy jako hráchy. Krásná.

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Kniha mne vzala za srdce, neumím přesně vyjádřit, jak na mě zapůsobila, je taková křehká a zároveň drsná. Ovšem Vančuru není možné neobdivovat a nezbožňovat!

04.03.2013 5 z 5

Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily Kristiánova legenda: Život a umučení svatého Václava a báby jeho svaté Ludmily Kristián

Je krásná, smutná a působivá. Správná středověká legenda.

Proglas Proglas Eugen Pauliny

Miluju Proglas. Četla jsem ji snad tisíckrát, je tak úžasně pravdivá!

Pláň Tortilla / Na plechárně Pláň Tortilla / Na plechárně John Steinbeck

Stále se mi vybavují obrazy, které umí Steinbeck perfektně vykreslit. Spánek pod převrácenými loďkami, vysavač na elektřinu, který není kam připojit, téměř cítím zápach rybiny, když vzpomínám na Pláň Trotillu. Je to už dávno, co jsem knížku četla, nicméně se na ni nedá zapomenout.