Jadla Jadla komentáře u knih

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Okouzluje mě autorčin jazyk a způsob vyprávění. Postavy jsou zaťaté, strašně osamocené, málo spolu mluví. Celý příběh je pro mě až téměř přízračný, značně působivý. Svírá se mi srdce lítostí nad Miladou, Miluškou i doktorem. Chtěla bych pomoct Aničce a také poznat Jardu. A hnusí se mi reportér. A trochu i Uhlíř. A zajímá mě Hana. A ohrnuju nos nad mámou Gábiny a těmi jejími parťačkami, ani se tomu nedá snad říkat kamarádky.
Autorka dokáže vzbuzovat emoce!

14.08.2017 5 z 5

Písničky z pohádek a dětských filmů 1. díl Písničky z pohádek a dětských filmů 1. díl Ondřej Suchý

Doma hrajeme a zpíváme, dcera k tomu navíc s chutí tancuje. Hodí se, na klavír se dobře hrají a děti je znají, tedy mohou vesele zpívat!

07.08.2017 5 z 5

Píseň o rose Píseň o rose Jiří Suchý

Skvělé, doma hrajeme a zpíváme. Některé skladby jsou pro mne obtížnější na hraní na klavíru, ale to je moje chyba, ne jejich. Vřele doporučuji všem, kdo rádi hezké písničky.

07.08.2017 5 z 5

Čítanka pro školy obecné Čítanka pro školy obecné Jan Jursa

Naše představa o malých selských venkovských dětech, které usmolené a bosé běhají do školy na přelomu 19. a 20. století není přesná. Texty v této čítance dokládají, že čtenářskou gramotnost musely mít na vysokém stupni, nejde o žádné primitivní vyprávěnky.

28.07.2017 5 z 5

Viktorie Viktorie Knut Hamsun (p)

Poetické vyprávění, odvěká zápletka. Pohladí, nepřekvapí. Vlastně mi celý příběh hodně připomněl třeba Londonova Martina Edena. Viktorie je méně dějová, je lyričtější, básnivější.

19.07.2017 3 z 5

Filosofská historie Filosofská historie Alois Jirásek

Měla jsem ji vždycky ráda, od Jiráska patří k těm nejčtivějším. Navíc ji asi čteme ve věku, v jaké jsou i její hlavní postavy. Časy se od dob poloviny 19. století vskutku změnily, ale lidé ani moc ne.
"Ó, léta studentská, kdo by z celé duše na vás nevzpomínal!"

14.07.2017

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Pro mě doslova omamné. Tak prostinké, tak burcující, jako podobenství.

Vražda v Honolulu Vražda v Honolulu Earl Derr Biggers

Také mě nejvíc zaujalo to prostředí Havaje, společnost, která tam žila, chování jejích členů. Ale i samotný příběh se čte dobře, je svižný.

Dům na střeše Dům na střeše Mignon Good Eberhart

Napínavé a trošku strašidelné.

Vertigo Vertigo Patrik Girgle

Myslím, že kniha je povedená po technické stránce i stylisticky. Také myslím, že to je knížka, která se čtenáři nemá líbit. Snad ani nemůže líbit. Není o hezkých věcech, učesaných myšlenkách, spořádaném dospívání. Kdyby byla líbivá, nebyla by opravdová. Jenže podle toho, co si pamatuji, a možná si to už maluju jako zlaté časy mládí, takhle jsme přece nemluvili!

14.07.2017 3 z 5

O statečném Cibulkovi O statečném Cibulkovi Gianni Rodari

Báječný příběh malého Cibulky, postavičky k pousmání i k zamyšlení. S ilustracemi tvoří dokonalý celek.

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Jako holčička jsem ji milovala, mám ji připravenou i pro svou dcerku, až povyroste. Svěží vyprávění, zajímavé prostředí, svérázné postavy, opravdový příběh, ne didaktickými poučkami čpící konstrukt.

Když nastaly deště Když nastaly deště Louis Bromfield

S mírným odstupem času se nejdominantnější čtenářský zážitek z knihy týká Indie, jejích obyvatel, přírody, společnosti, zvyků. Toho, jak se společně snaží žít pelmel národností, vyznání, sociálních vrstev. A také boj člověka s živly a jejich následky. Milostná linie příběhu ztrácí na důležitosti. Asi to také není to nejpodstatnější, co chtěl autor čtenářovi sdělit.

14.07.2017 4 z 5

Krása nesmírná Krása nesmírná Irina Karnauchovová (p)

Máme stařičké vydání po rodičích, kteří je zdědili ještě po někom, takže první pohádky máme v poněkud salátové podobě, ale prostředek knihy drží. Nevím ale, jak dlouho, protože čteme na vyžádání dcery každý den/večer. Pohádky jsou krásně ilustrované a přináší trochu toho strašidelného do dětské představivosti. Přiznám se, že jsem se jako správně pošahaná matka bála, že se malé budou třeba zdát zlé sny o lebkách, co jim ve tmě svítí oči, ale nic, naopak nadšení.

14.07.2017 5 z 5

Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky Hrůzostrašné pohádky pro malé strašpytlíky Jiří Žáček

Myslím, že děti se rády bojí, jen tak trošinku, ale přece. A tu správnou dávku najdou v Hrůzostrašných pohádkách. U nás teď frčí hlavně o čertech, také baba Jaga. Líbí se mi verše na závěr.

14.07.2017 5 z 5

Cesty formana Šejtročka Cesty formana Šejtročka Václav Čtvrtek (p)

Krásné ilustrace, milé příběhy, přesně na večerní čtení rodičů dětem.

14.07.2017

Co se děje kolem nás Co se děje kolem nás Anne Suess

Pro malé děti je to šikovná knížka, při prohlížení s rodiči může dítě hledat v bohatých obrázcích procvičovat díky tomu slovní zásobu, orientaci, rozvíjet fantazii.

Medvědi - Velká obrázková knížka Medvědi - Velká obrázková knížka Anne Suess

Komisař Vrťapka sebrané spisy 1 Komisař Vrťapka sebrané spisy 1 Pavla Etrychová

Požehnaný nápad autorů vytvořit tyto detektivní úkoly pro děti. Moje dcera ještě neumí číst, přesto musíme každý den společně rozlousknout nějaký ten Vrťapkův detektivní oříšek. Baví to jí i mě a všechny díly se nám moc líbí.

Komisař Vrťapka sebrané spisy 2 Komisař Vrťapka sebrané spisy 2 Pavla Etrychová