Jadla

Přečtené 654Černá káva
leden 2021 (16.-17.)
Černá káva 2016, Agatha Christie


Agatha Raisinová a výletníci z Dembley
? - leden 2021
Agatha Raisinová a výletníci z Dembley 2014, M. C. Beaton (pseudonym)


Saturnin zasahuje
leden 2021 (06.-08.)
Saturnin zasahuje 2020, Miroslav Macek

Vypadá to, že se autorův styl usadil, celé vypravování je méně křečovité, čtivější, vlídnější než první díl pokračování. Méně zbytečné výpomoci z originálu, osobitější a tím i vydařenější. Dobře dávkované lahodění sentimentální strunce čtenáře, což jsem s potěšením přijala.


Špalíček veršů a pohádek
? - leden 2021
Špalíček veršů a pohádek 2004, František Hrubín

Jak to bylo, pohádko? Héééj rup, už ji nesem. Větší už tam neměli. Po trávě se nejlíp tráví. Vyprávím je dětem večer v posteli před spaním, potichu, někdy i několikrát dokola, a stejně se neomrzí. Tak je vyprávěla i maminka nám. A v srdci doufám a věřím, že je budou moje děti vyprávět těm svým. Větší poklonu snad ani nemohu vyjádřit.


Petr Pan a Wendy
? - leden 2021
Petr Pan a Wendy 1991, James Matthew Barrie


Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli
únor 2020 - leden 2021
Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli 2019, Michaela Učňová

Milé čtení, takové hladivé. Těší mě vyrábět domácí tvaroh, teď zkouším žitný kvásek, na zahradě už máme vybrané místo pro jablonku některé ze starých odrůd. A občas pomyslím na svého dědečka, jeho rodiče a rodiče jeho rodičů a na všechny předchozí generace, které pracovaly a těšily se z podobných věcí jako my dneska. A tato knížka pomáhá, abychom nezapomněli.


Jak správně mluvit dracky
únor 2020 - leden 2021
Jak správně mluvit dracky 2014, Cressida Cowell


Sleduje tě
? - prosinec 2020
Sleduje tě 2020, Charlie Gallagher

Příjemné počtení, perfektně přijatelné charaktery hlavních kladných postav, odpovídajícím způsobem napínavé, řekla bych dobře střižená detektivka. Nic originálního. Stále hledám současnou knížku, která by předčila očekávání. Moc by mě zajímalo, jak obálka souvisí s příběhem, který je pod ní?


Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé
? - listopad 2020
Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé 1990, Jiří Žáček

Jako děcko jsem ji dostala ve škole za výborný prospěch. Říkala jsem si tehdy, že se teda moc nevytáhli a mohlo za to vysvědčení být raději na zmrzlinu nebo tak, ale postupně jsem zjistila, že tehdy (první rok zase) pančelka měla šťastnou ruku a zvolila báječnou knížku. Čteme si ji teď s dětmi a znovu mi naskakují v paměti verše i celé básničky, předškolní dcera se některým mohla usmát, mají velký úspěch. Tehdy i dnes.


Šišatý švec a myšut
? - listopad 2020
Šišatý švec a myšut 2007, Pavel Šrut


Kde se nosí krky
? - listopad 2020
Kde se nosí krky 2019, Miroslav Tvrz


Královna Dagmar
? - říjen 2020
Královna Dagmar 1908, Václav Beneš Třebízský


Muži a ženy středověku
? - září 2020
Muži a ženy středověku 2013, Jacques Le Goff


Pro Tebe
? - srpen 2020
Pro Tebe 2018, Pavel Čech


Říkali mi Leni
? - květen 2020
Říkali mi Leni 2001, Zdeňka Bezděková

Četla jsem ji jako děvčátko, povinně nahlas jsme ji museli předčítat ve škole. Navzdory tomu ve mně zůstal silný dojem, dodnes si vybavuji některé obrazy, situace, momenty, i když možná nepřesně a přibarvené vlastní představivostí. Bylo mi moc líto babičky, kufr na půdě s nálepkou, poslouchání za gaučem, neustále přítomný pocit něčeho nesprávného, že to tak nemá být, ne a ne, jako malounko bodající osten. To se autorce opravdu povedlo. Koupila jsem teď dceři knížku do ucha, budeme poslouchat.


To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl)
? - květen 2020
To by se zvěrolékaři stát nemělo (1. a 2. díl) 1993, J. Herriot (pseudonym)

Četla jsem jako mladá a teď znovu jako o něco míň mladá a tolik se mi líbila! Nejenom pro úžasně rozverné, veselé, zábavné a hravé příběhy, ale i pro ty vážnější, při kterých se srdce zachvěje. Líbí se mi na celé knize snad právě to nejvíce, že je humoristická, opravdu se při ní od srdce směju, a zároveň v ní je dost moudrosti a něčeho, co lze poněkud křečovitě nazývat mravním poselstvím. Takový splínový vyprošťovák.


U nás I. - Úhor
? - duben 2020
U nás I. - Úhor 1973, Alois Jirásek

Mám obzvlášť ráda obsáhlá vypravování, stovky stránek souvislého příběhu. Kdybych mohla cestovat časem, chtěla bych hned při druhé cestě vidět českou vesnici v 19. století. To tedy nemůžu, ale můžu si přečíst Jiráska a to je skoro, jako bych mohla. Líbí se mi šíře příběhu, vyvážený poměr děje a popisu, věrohodné charaktery postav, zkrátka čtení hladí a hladí a záhy nekončí. Myslela jsem si, že se F.L. Věkovi hned tak něco nevyrovná, ale U nás mu zatím kráčí se ctí po boku.


Dětem
? - duben 2020
Dětem 1956, Josef Václav Sládek

Některé básničky si z dětství ještě pamatuji z hlavy, některé jsem si připomněla a s dětmi si je povídáme před spaním. Ilustrace jsou ke každé z nich nádherné, vždycky dovedly jakoby polechtat fantazii a nechat ji rozeběhnout.


Zelené šero
? - březen 2020
Zelené šero 1948, Jan Vrba

Je to už déle, co jsem knihu přečetla, a když jí teď listuji, vybavuji se zhruba příběh, celkem tuctový a předvídatelný, znovu si připomínám celkem obstojný jazyk autorův, vyvážený poměr popisu a dějovějších partií, kniha patří k tomu poklidnému čtení s dávkou malebné přírody, trochou milostných pletek a uspokojivým koncem.


Svědectví druhého svícnu
? - březen 2020
Svědectví druhého svícnu 1970, Jean Potts


Slabikář návštěvníků památek
? - březen 2020
Slabikář návštěvníků památek 1994, Jaroslav Herout

Mám ji už úplně salátovou. Jednoduše, jasně, stručně a věcně vysvětluje základní pojmy, ilustrace jsou názorné. Mnohé už zapomínám, ale je prima vědět, kde hledat a najít.


Případ Masaryk
? - březen 2020
Případ Masaryk 1991, Claire Sterling


Jan Masaryk – pravdivý příběh
? - březen 2020
Jan Masaryk – pravdivý příběh 2009, Pavel Kosatík


Vítejte v první republice
? - březen 2020
Vítejte v první republice 2003, Antonín Klimek


Cestopis tzv. Mandevilla
? - březen 2020
Cestopis tzv. Mandevilla 1963, John Mandeville


Česká touha cestovatelská
? - březen 2020
Česká touha cestovatelská 1989, Josef Polišenský


Kroniky doby Karla IV.
? - březen 2020
Kroniky doby Karla IV. 1987, Karel IV. Lucemburský


Nejstarší legendy přemyslovských Čech
? - březen 2020
Nejstarší legendy přemyslovských Čech 1969, Oldřich Králík


Kosmova kronika a předchozí tradice
? - březen 2020
Kosmova kronika a předchozí tradice 1976, Oldřich Králík


Slovník českých synonym
? - březen 2020
Slovník českých synonym 1996, Karel Pala


Příruční mluvnice češtiny
? - březen 2020
Příruční mluvnice češtiny 2008, Marek Nekula


Encyklopedický slovník češtiny
? - březen 2020
Encyklopedický slovník češtiny 2002, Marek Nekula


Slavné obrazy
? - březen 2020
Slavné obrazy 1996, Robert Cumming


Kdo je můj muž?
únor 2020 (17.-26.)
Kdo je můj muž? 1975, Elizabeth Ferrars

Mám ráda smaragdky, ne vždy jde o poutavou záležitost, ale nikdy to není vyloženě propadák. Tuhle ovšem nedočtu. Zápletka založená na dvojčatech.


Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis
? - únor 2020
Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis 2019, María Hesse

Tak nějak si nedovedu utvořit jasnou představu, jaká tato žena skutečně byla. Častokrát si přečtu životopis a mám nějakou přesnější představu o člověku, kterého popisoval. Nemusí být samozřejmě správná, ale to je jiná věc. S Fridou Kahlo tápu. Vůbec to nemyslím jako výtku této knize, připadá mi, že je to ten z nejpřesněji vystihujících literárních portrétů vůbec, ale přesto. Jako by malířka byla nezlomný, pořádnou rychlostí se valící kámen, navzdory všemu a všem, pořád dopředu, pořád rychleji. Ale zároveň působí tak křehce, zranitelně, smutně, jako kolibříček. Velmi oceňuji to, že se autorka nezabývala vleklým vysvětlováním, úvahami, podrobnými popisy. Naopak, letmé zmínky, prostá fakta, vlastně skoro kalendářový výčet jednotlivých vybraných událostí, proložený vlastními vzpomínkami Fridinými (ano, mohlo být voleno lepší písmo), vytváří pozornému čtenáři jasnější obraz a životnější představu Fridy než sebepřesnější a podrobnější líčení.


Poutník, čarodějnice a červ
? - únor 2020
Poutník, čarodějnice a červ 2019, Christopher Paolini

Ach ouvej. Bylo toho málo. Takové drobounké střípky a člověk by chtěl víc a větší! Bylo moc milé si zase počíst o "starých známých", byť jen takhle epizodicky.


Vzpomínky na Afriku
? - únor 2020
Vzpomínky na Afriku 2007, Karen Blixen


F.L. Věk I.-II.
? - únor 2020
F.L. Věk I.-II. 1972, Alois Jirásek

Mám ráda obsáhlé příběhy. Pořádně tlusté knížky a vícedílné romány jsou prostě mou krevní skupinou. Výhoda je, že obvykle i dobře vypadají v knihovně:) F.L.Věk je úžasný. Nejprve jsem viděla asi dva díly toho černobílého seriálu, ale nechtěla jsem čekat zase týden na další díl, tak jsem otevřela knihu a už ji neodložila. Doba probouzejícího se národního vědomí, obnovy češtiny, doba odvážných moudrých mužů, ale i velkých celospolečenských reforem, jako by se v život obracelo rčení o tiché vodě. Četla jsem a četla, o Thámovi, fandila Krameriovi, úplně vidím starouška Dobrovského, hrozivého pana otce Věka, tiché a velebné prostory zrušených klášterů, plné ulice Pražanů, když přijížděl císař ke korunovaci, požár Věkova obchodu, slyším kostelní varhany, pochod vojáků, pleskání deště na venkovských rozbahněných cestách. Pro mě jde o úžasné zobrazení jedné epochy. A abych nebyla zase tak nadšením rozohněná, v posledním díle mi moc a moc chybělo zachycení nálezu Rukopisů. To si Jirásek mohl odpustit o nich takhle takticky pomlčet.


1 ...