Jacck Jacck komentáře u knih

Devět princů Amberu Devět princů Amberu Roger Zelazny

Celá tato série je naprosto pohodová oddechová fantasy v naprosto originálním světě. Celá série začne nenápadně, kdy se hlavní protagonista probudí v nemocnici se ztrátou paměti, a pak se začnou dít věci. Celých 10 dílů série jsem přelouskal asi za 2 týdny, jak dobře se to četlo :-)

04.08.2017 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Je těžké pro mě hodnotit tuto knihu, protože jsme ji četl jako náctiletý. Tenkrát se mi moc líbila - nejen dramatický příběh zoufalé lásky (či spíš posedlosti) hlavního hrdiny, ale taky spousta hezkých popisů přírody, filosofické myšlenky. Z dnešního pohledu samozřejmě vidím, že Werther byl patetický ufňukánek, co se nedokázal smířit s tím, že jej odmítla dívka, do které se zamiloval, a polovinu knihy strávil sebelitováním. Tuto knihu asi pochopí jen ti, co byli někdy v životě nešťastně zamilovaní. Pro Goetha se jedná o částečnou autobiografii.

03.08.2017 5 z 5

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Zdrcující kritika náboženství, kterou by si měl přečíst každý věřící člověk. Jak už však píše někdo níž. Dawkins částečně buší do slaměného panáka. Kritizuje pouze primitivní organizované formy náboženství s jejich slepou vírou, dogmaty, církvemi, touhou po moci, válkama, inkvizicí, fanatismem atd, a vůbec se nedotýká osobních prožitků náboženské povahy.

30.07.2017 4 z 5

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Kniha o schopnosti milovat a taky o různých patologiích schopnosti milovat, jako je třeba maligní narcismus, aneb zamilovanost do obrazu sebe sama.

Strach ze svobody Strach ze svobody Erich Fromm

úžasná studie o tom, proč se lidé nechají ovládat místo aby snášeli svou vlastní svobodu

Mít nebo být? Mít nebo být? Erich Fromm

socialista + budhista + psychoanalytik = Erich Fromm. Frommova studie lidské chamtivosti

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Kéž by mi zase bylo 12 let a mohl bych si to přečíst znovu poprvé

27.07.2017 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Asi budu za heretika, ale kniha mě nějak moc nezaujala. Za prvé nevěřím na minulé životy a na astrální cestování a že duše může opustit tělo. Za druhé ta kniha působí spíš jako seznam povídek, kde každé vycestování duše z těla do jiné časové epochy představuje jiný příběh. A díky tomu žádný z příběhů neměl šanci se pořádně rozvinout.

27.07.2017 3 z 5

Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu Strom poznání - Biologické základy lidského rozumu Francisco J. Varela

Mám tu čest ohodnotit tuto knihu jako první. Četl jsem ji už před lety (anglicky), stejně jako další knihy od Varely a Maturany a Batesona. Je to jedno ze základních děl konstruktivismu, tj. jedné z teorií lidského poznání. Podle této teorie si svou "realitu" konstruujeme ve svém vědomí. Žádná objektivní realita neexistuje. Existuje pouze sdílená realita, kterou si my lidé jako živočišný druh vytváříme v procesu jazykování (languaging) uvnitř svých mozků. Např. realita takového kapra vypadá úplně jinak, protože používá odlišný mozek a zcela jiné smyslové orgány, tj. má i zcela jiné vjemy a jeho konstrukce reality vypadá úplně jinak. Doporučeno všem zájemcům o teorii poznání (=epistemiologii)

25.07.2017 5 z 5

Měsíční zahrady Měsíční zahrady Steven Erikson (p)

Nehodnotím první knihu, ale celou sérii. Za první knihu bych dal 3-4 hvězdy. Pro nováčka je totiž velmi těžké se do první knihy začíst a začít se orientovat. Často jsem používal google, abych si hledal kdo je kdo a co je co, abych se v té záplavě postav a měst neztratil. Opravdu si mne série získala asi až v druhé polovině druhé knihy. První kniha je jen jakýsi prolog o tisíci stránkách. Malazská kniha padlých jako celek je monumentální dílo fantasy o 10-ti tisíci stránkách. Nesmírně detailní svět s historií táhnoucí se statisíce let nazpět, kterou člověk postupně odkrývá. Podle mého nejlepší fantasy po Pánovi prstenů. Často je srovnávána s Martinovou Hrou o trůny, která jí však dle mého nesahá ani po kolena.

23.07.2017 5 z 5

H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů H. P. Lovecraft – Komplet Sebraných spisů Howard Phillips Lovecraft

Lovecraft je označován za krále hororu, přitom jeho knihy nejsou vůbec strašidelné. Lovecraft není ani dobrý spisovatel, píše dlouhá šroubovaná souvětí a neumí dramatizovat děj. Jeho kouzlo je v tom, že umí vytvořit neuvěřitelné magické a bizarní světy s úžasnou atmosférou. Jeho poznávacím znakem je děs z neznáma a z kosmických hrůz, které se skrývají za slupkou nám známé skutečnosti. Hrůz tak strašných, že je rozumem nejsme schopni pochopit a tak raději zešílíme. Jeho povídky jsou plné hrůzostrašných mimozešťanů, černé magie, prastarých rituálů a zapomenutých náboženství. Povinnost pro všechny milovníky fantasy a hororu.

23.07.2017 5 z 5

Faust Faust Johann Wolfgang Goethe

Co dodat. Kongeniální překlad geniálního veledíla největšího německého básníka. Četl jsem česky i v originále. Nádherné nejen jazykově a básnicky, ale i hloubkou myšlenek. Věčně nespokojený Faust uzavře pakt s Mefistofelem o tom, že M. mu bude sloužit a bude se snažit jej učinit šťastného.

21.07.2017 5 z 5

Pomysli na Fléba Pomysli na Fléba Iain M. Banks (p)

Mé první setkání se světem Kultury, četl jsem to anglicky. Docela zajímavý svět, utopie v daleké budoucnosti rozšířená po celé galaxii, ovládaná hyperinteligentními umělými inteligencemi, válka proti expanzivním militaristickým Idiranům. Na jedné planetě ztroskotá jedna z těch umělých inteligencí, a jak Idirané tak Kultura se jí snaží získat. Na straně Idiranů stojí hlavní hrdina Horza Gobuchul, který je přeměňovač, na straně Kultury agentka Balveda. A celý děj popisuje cestu Horzy na tuto planetu, kde to vše vyvrcholí. Zpočátku mi dělalo trochu problém se začíst, ale postupem knihy děj gradoval. Určitě bych vypíchl i dobré literární kvality Bankse. Moc mne nebavily akční scény, ale ty mě nebaví nikde, ani ve filmech

15.01.2023 4 z 5

Cesta na Tajmyr aneb Po Jeniseji k Severnímu ledovému oceánu Cesta na Tajmyr aneb Po Jeniseji k Severnímu ledovému oceánu F. R. Hrabal-Krondak (p)

Tak jsem to celé přečetl a vůbec toho nelituju. Takto plastický obraz Ruska bych nezískal z televize. Autor cestuje po sibiři, plaví se po Jeniseji a cestuj až na sever na poloostrov Tajmyr, cestou navštěvuje města jako Novosibirsk, Krasnojarsk, Omsk, Dudinka. Očividně toho má spoustu nastudována z historie a má široký rozhled o různých věcech. A popisuje Rusko takové jaké je, samozřejmě je velmi kritický vůči Putinově režimu a popisuje tam rozkrádání a mafianizaci. V cestopise mimo jiné navštívíme i sibiřský Turuchansk, kam byl vyhnán vrah Džugašvili a kde obcoval s nezletilou a plánoval plány na světovládu s vrahem Sverdovem, který osobně popravil carskou rodinu. Z některých fotografií měst na Sibiří sálá téměř postapokalyptická atmosféra rozpadu. Vřele doporučeno všem, kdo si chtějí udělat obrázek jak to v Rusku doopravdy vypadá. Já sám bych se tam někdy rád podíval, ale ten režim mne odrazuje.

12.12.2021 5 z 5

Kdo zdědil hvězdy Kdo zdědil hvězdy James Patrick Hogan

Opět hodnotím celou trilogii (Kdo zdědil hvězdy, Něžní obři z Ganymedu, Hvězda Obrů). Toto hard-sci mi fakt sedlo a patří k tomu nejzábavnějšímu, co jsem v tomto žánru četl. Je to taková kombinace scifi a vědecké detektivky, tj rozvíjení hypotéz a jejich testování. Ale ten hlavní důvod, proč všichni čteme scifi - nebo alespoň proč já čtu scifi - jsou fantasie a myšlenky. A žádný jiný žánr nenabízí tolik fantasie. A tato scifi má spousta fakt dobrých myšlenek a excelentní zakončení ve třetím díle, které tady nebudu spoilovat.

09.12.2021 5 z 5

Terror Terror Dan Simmons

toto se se mnou celkem dost minulo, uvažuju dvě nebo tři hvězdy. Za celých 600 stran jsem ani jednou nezažil pocit, že bych si řekl jo, tato kniha mne baví, spíš jsem se do toho musel celou dobu nutit. Děj to má hrozně pomalý, styl psaní rozvláčný a plný sáhodlouchý popisů, postavy jsou tam bez výjimky nesympatické a jak jedna po druhé umírají, tak mi to bylo naprosto fuk, prostředí děje chudé a nudné (loď a arktická pustina). Simmons se tam snažil vykreslit jakousi atmosféru zoufalství a rozpadu, a tak tam líčí zimu, hlad, kurděje, rozpad morálky, kanibalismu. Pak na to kdoví proč naverboval jakési monstrum z eskymácké mytologie. Chování postav i popisy některých lékařských záležitostí tam byly nelogické a nevěrohodné. Např. posádka je 3 roky uvězněna v ledové pustině na lodi, a při 60-ti stupňových mrazech a vichřicích tam v noci drží na palubě hlídky. Komusi tam krvácí amputovaná noha (krev z ní teče čůrkem) a on s tím několik dní pochoduje po ledu. V reálu by takový člověk zkolaboval a zemřel na hypovolemický šok. Upřímně nechápu, proč Simmons tu knihu vůbec psal a cé tím chtěl sdělit. Možná kdyby délka byla poloviční a mělo to rychlejší spád, tak by to bylo čitelnější.

18.09.2021 2 z 5

Nahý bůh III: Víra Nahý bůh III: Víra Peter F. Hamilton

Hodnotím celý Úsvit noci, tj všech 7 knih v češtině, 3 v angličtině, celkem asi 3000 stran. Trvalo mi něco přes rok sérii s přestávkami přečíst. Je to celkem dobře napsaná odpočinková space opera. Odehrává se to asi ve 27 století, lidstvo už má nadsvětelný pohon, kolonizovalo stovky planet, rozštěpilo se do dvou poddruhů, navázalo kontakt se dvěma druhy emzáků. A pak nastane krize, díky nehodě vznikne trhlina v realitě, která do našeho vesmíru začne vypouštět duše zemřelých lidí, které začnou posedat těla živých. No a celých těch 7 knih série je o tom, jak se lidstvo s touto krizí vypořádává. Má to sympatické hrdiny, zajímavé antihrdiny, pár neotřelých scifi nápadů a co je hlavní, Hamilton to dokázal docela dobře zakončit. Což je u cyklu takového délky důležité, protože člověk pak nemá pocit, že plýval svým časem. Např. Malazská kniha padlých mne svým zakončením hodně zklamala.

23.08.2021 4 z 5

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Kniha se týká šifrování a historie objevu počítačů. Odehrává se ve dvou časových rovinách, jedna za 2.SV a druhá koncem 20. století, a děj je podáván formou několika různých dějových vláken, kdy autor střídá protagonisty po kapitolách. Osobně nejsem moc fanouškem tohoto typu narace, navíc Stephenson je opravdu grafomaniak a kniha by zasloužila zkrátit. První třetinu knihy jsem myslel že to ani nedočtu, naštěstí pak se to trochu rozjelo. Některé dějové vlákna mne bavily (třeba Waterhouse a Turing), některá skoro vůbec (Bobby Shaftoe). Ale oceňuju Stephensonův přehled co se týká vědy, počítačů, programování, internetu, šifrování, matematiky. Toto byly koneckonců ty nejzajímavější pasáže. Naopak ty své diskurze o masturbaci (kterých je plná kniha) by si Stephenson mohl klidně odpustit.

15.07.2021 4 z 5

Smrt ve stínu Mao Ce-tunga Smrt ve stínu Mao Ce-tunga Čchiou Siao-lung

Výborná detektivka odehrávající se v 90. letech v Číně. Kromě spousty napětí je ta kniha krásné okénko do života lidí v komunistické Číně. V roce 2004 jsem v Číně strávil půl roku, takže četba ve mně vyvolala spoustu vzpomínek na přelidněná města, exotické vůně a kuchyni, čínské hotely a ubytovny a celou tu krásnou a exotickou zemi. V knize byla zavražděna vzorná stranička a detektiv Čchen se snaží vypátrat vraha. Jenže se ukáže, že vrahem je syn vysoce postaveného straníka, takže se případ zpolitizuje. Takže kromě napínavého detektivního příběhu dostaneme i taková témata jako smysl pro spravedlnost vs loajalita ke straně, čínská média, proměny Číny pod vlivem reforem Denga Xiaopinga, reflexe Kulturní revoluce, a v neposlední řadě taky trochu romance.

23.03.2019 5 z 5

Konstanty přírody Konstanty přírody John D. Barrow

Docela dobrá kniha. Fyzikální zákony jsou v podstatě vztahy mezi různými veličinami. Do fyzikálních zákonů je však nutné zvenčí doplnit konstanty, např. gravitační kontantu, rychlost světla, Planckovu konstantu, konstantu jemné struktury atd. Některé konstanty jsou odvozené a mají určité jednotky a jejich hodnota je pak odvislá od těch jednotek, tj. jsou to jen převodní faktory mezi různými veličinami. Někdy lze však odvozené konstanty zkombinovat tak, aby se jednotky vykrátily a pak dostaneme bezrozměrná čísla, která jsou opravdové konstanty přírody, tj. hluboká čísla popisující samu podstatu fyzikální reality. Budeme jednou schopni takové fundamentální konstanty odvodit z nějaké teorie všeho? Nikdo neví. Zajímavé taky je, že známé fyzikální konstanty lze zkombinovat jen jediným možným způsobem tak, abychom dostali jednotku délky, jednotku času, jednotku hmotnosti, jednotku teploty atd. Těm se říká Planckovy jednotky - Planckův čas, Plancková délka, Planckova hmotnost, Planckova teplota. Jsou to nejmenší/největší možné jednotky. Např. vůbec nemá smysl mluvit o vzdálenosti pod urovní Planckovy délky atd. Kniha je to dobrá a čtivě napsaná.

17.09.2017 5 z 5