Pomysli na Fléba

Románem Pamatuj na Fléba vynikající skotský autor zahájil svůj cyklus Kultura, zasazený do daleké kosmické budoucnosti lidstva. Lidská intergalaktická civilizace, známá jako Kultura, se ocitá v nechtěném a nečekaném konfliktu s Idirskou říší. V sázce jsou miliardy životů a stovky planetárních soustav. Na pozadí titánského zápasu se ale odehrává to, co autor umí vykreslit nejlépe: vypjatá dramata jednotlivců, kteří v osidlech války uvízli....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/371496/pomysli-na-fleba-z2G-371496.jpg 4.149

Kultura 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Planeta9

Consider Phlebas, 1987

Kniha Pomysli na Fléba

martin3420

Chytlavě napsané, srozumitelné, má to drajv a spoustu akce. Zklamal mě konec, velká bolístka. Je patrné jak autoři vlastně píší, rozepíšou nějakou linku a čekají kam je to zavede, konec ani smysl vlastně neexistuje, není předem naplánovaný a proto je na konci většinou nějaký nesmysl, aby se to "ukončilo". V dnešní době klasický přístup. Ovšem to nic nemění na tom, že jinak je samotný průběh děje výborně podaný.

Frankenstein_09

Pomysli na Fléba je rozhodně fascinující příběh a to nejen pro Banksův svět, ale i pro Banksovy postavy - ať už se jedná o Xoralundra (který se tam objeví jen krátce a přesto zaujme), nebo hlavního hrdinu Horzu, chameleonského agenta.
Kromě dobře napsaných akčních scén vám Banks během příběhu nastíní i dilema, mezi dvěma válčícími frakcemi (Kultura a Idir) a hloubku jeho postav. Při dočtení jsem si nakonec nebyl zcela jistý, kdo Horza doopravdy je (pro jeho pohnutý osud).

MejlazMordoru

Výborné. Jako bych tam byl.

Stauff
12.06.2020

Četl jsem druhé vydání a musím říct, že mě příběh tak pohltil, že jsem případné překlepy nevnímal. Válka mezi Kulturou a Idirskou říší zuřila na pozadí celého příběhu a já netušil a netuším, která strana konfliktu byla ta správná, spravedlivá, dobrá, prostě v právu. Tedy jsem si skoro jistý, že žádná... A v celé té ohromné válce se odehrává příběh Horzy, stojícího na straně Idirské říše, Balvedy, která je agentkou Kultury a dalších lidí a strojů, kteří nejsou na žádné straně. A zase jsem vlastně netušil, komu víc držet palce. Je to prostě úžasná kniha, která stojí za přečtení.

trudoš
07.04.2019

Přiznám se, že v rámci letitého humbuku kolem překladu Štěpánky Nohýnkové jsem čekal nějakou kosmickou inťošárnu, ale nakonec se z toho vyklubala poctivá old-scholová space opera. Naneštěstí si nemyslím, že se Iain Banks pro tenhle žánr narodil. Ne, že by postrádal fantazii, jeho futuristické vize mimozemských kultur jsou působivé po všech stránkách. Problém jsem měl s nudnou stavbou zápletky. Podobně jako u Incalu Alexandra Jodorowského, i tady mi vadilo, jak akce plodí další akci a základ osnovy spočívá pouze v úvodu a závěru, přičemž vše mezi tím je sice pěkná, ale zbytečná vata. Navíc jsem se dlouho nemohl zbavit dojmu, že galaktičtí pašeráci, ke kterým se hrdina přidá, jsou jen parta amatérských lůzrů - prakticky jediná věc jim nevyjde, až je to ke konci víc úmorné než napínavé.
Přesto se tomu nedá upřít nápad a svěží pojetí historie budoucnosti. Banks vyniká v propracované psychologii postav, které se čtenáři snadno dostanou pod kůži, a v tomhle ohledu nezklamal ani tentokrát.

ziriant
09.02.2019

Jak je vidět níže, hodnocení knihy se doslova ztrácí v překladu. Já jsem samozřejmě z tohoto hlediska také nebyla spokojená, ale nenechávám se tímto ovlivnit při hodnocení knihy, protože za to autor nemůže. I tak bych řekla: lepší průměr. Čas vzniku knihy považuju jako polehčující okolnost, protože podobné literatury jsou mraky, a tak se nejspíš dá říci, že autor je spíše z těch průkopníků než z těch, co se vezou. Ale i tak. Něco mi tam prostě chybělo. A ten závěr a osud všech hlavních postav? Na to jsem jen valila oči a říkala si "Cože?!". Zřejmě to chce vyčkat a posoudit zase z dalšího dílu. Jednou v budoucnu, snad.

gad
31.01.2019

Celkem zajímavý příběh, pokažený nekvalitním překladem se spoustou překlepů, takže jsem se musel zastavovat a pátrat po smyslu věty. Velmi se mi líbil závěr knihy odehrávající se v tunelech Scharova světa a psaný z pohledu jednotlivých aktérů, rychle se střídající, takže to mělo spád a napětí. Bude-li další pokračování půjdu do něj.

Magnat
18.01.2019

Druhý překlad je prý výrazně lepší než zpackaný první pokus, takže čtěte ten. Poměrně velké množství překlepů trochu ruší, ale jinak je příběh velmi dobrý. Poctivá space opera o válečném konfliktu mezi Kulturou a Idirskou říší (kdo je padouchem si každý zvolí dle svého) a putování Chameleona Horzy (hrdiny/padoucha) po stopách mocného artefaktu druhé strany. Těším se na další díly, protože galaxie se zdá dobře vymyšlená a žijou v ní zajímavé druhy.