ivzu77 ivzu77 komentáře u knih

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Přečteno jedním dechem, jak bylo napsáno, román je smyšlený, ale příběh může být pravdivý. Statečná velká/malá dívka/žena/matka může být příkladem svou odvahou a oddaností spoustě generací.

26.06.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dočetla jsem nyní LISTOPÁD a musím napsat, že přestože je to těžké téma kolem roku 1989, opět je to TA Alena Mornštajnová. Opět je to rodinná sága prolínající se přes generace žen a jejich životních osudů. Téma nelehké, ale moc pěkně napsané a čtivé. Jsem ročník 1977, listopad 1989 jsem ještě plně nevnímala, ale jsem ráda, že to tehdy dopadlo tak, jak to u nás dopadlo. Zároveň si s touto knihou uvědomuji, že ne všude na světě se máme jako u nás. Připomínalo mi to trochu dystopické romány, kdy stát a vláda ovlivňuje fungování země a řídí životy lidí. Ale tak to byl socialismus. Díky za svobodu, díky za demokracii.

09.05.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Uff, patřím mezi generaci Husákových dětí, kniha byla napsána za 2.sv.války, překvapuje mne, jak se historie v jednotlivých částech světa opakovala a podobala. Přeji našim potomkům, aby se jich již nic takového netýkalo, ale vím, že historie se bohužel ve vlnách opakuje .... Děkuji za tuto " bajku " , za odkaz lidstvu .... a nedivím se, že tato kniha byla zakázána, má svou sílu!!!

19.01.2021 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Moje první literární dílo, které jsem přečetla na téma 1.sv. válka. Příběh mladého chlapce, vojína, který zastupuje celou jednu generaci mladých lidí, které válka uvěznila mezi dospíváním a dospělostí. Navíc mne zaujalo, že jde částečně o skutečné vyprávění autora, který takovou válku a boje s Francií zažil. Nepřekvapilo mne, že kniha byla někde a někdy zakázána a svazky páleny, jde skutečně o ukázku toho, jak jsou boje zbytečné a mrtví a zranění obětováni. Válka, ta je poznat až v lazaretech.

20.06.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Do dvou třetin knIhy jsem si říkala, že pro mne jde o nejslabší knihu od této autorky, ALE konec, ..... když se celkové vyprávění ( které je skvěle propracované, výpravné, psychologicky vyvážené a vy se cítíte jako ve filmu ...) prolinulo a uzavřelo KRUH ŽIVOTA JEDNÉ RODINY, ... konec ve vás zanechá krásný pocit.

18.11.2019 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Autorka českých detektivek se tentokrát vydala na pole životních příběhů několika generací, několika národností, hospodářských a politických dopadů na osudy obyčejných lidí. Prostředí Šumavy, prostředí vesnic u vojenského pásma, starousedlíci, navrátilci a hledači pokladů i pravd. Obyčejné vyprávění se silným příběhem, který se klidně mohl stát. A v tom vidím umění autorky.

02.11.2021 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Další kniha od této autorky je zase mistrně napsané dílo, smutné, popisující lidské trauma a zpackaný život mladé dívky, která ale věřím najde sílu a odpoutá se od zlého a její cesta bude následně šťastná.
Zapůsobilo na mne stejně jako Rekonstrukce. Je to smutné a bolestivé v tom, že se to skutečně děje.
Myslím na všechny, kteří mají podobné zkušenosti.

14.10.2021 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Chtěla jsem si přečíst oddechovku a tato kniha to za mne zcela splnila. Dobře se mi to četlo i díky tomu, jak je to napsáno stručně formou deníku.
U mne v představách byla kontesa Marie Kostková ztvárněna herečkou Annou Polívkovou, hrabě Kostka byl Josef Hrušínský a hraběnka Vivien Miluše Šplechtová - divadelní adaptace Divadla Na Jezerce.
Viděla jsem i filmové zpracování, ale kniha a divadlo jsou TOP.

18.03.2021 4 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Knihu koupil synovi Ježíšek, přečetl ji jako četbu do čtenářského deníku a měl na ní udělat referát. Musela jsem si ji přečíst také, abych věděla, co tam bude psát. Hned mi říkal, ale mami, ty budeš plakat a měl pravdu, slzy nakrajíčku jsem měla hodně často.
Děkuji za krásný příběh a přeji každému, aby našel lásku ve svém srdci.

28.01.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Autorka je paní SPISOVATELKA. Je mistryní svého oboru, krásně čtivé, čeština výborná.... a tentokrát téma skutečně mrazivé. Ale je to příběh, který se klidně mohl stát... A o to je to mrazivější... děkuji

28.07.2023 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

NOrmálně píši komentář ke knize ihned po přečtení, ale tady jsem si tedy musela od večera dát pauzu a zamyslet se nad příběhem .... uf ... jeví se to jako nevinný příběh, vyprávění dospívající dívky s normálními starostmi, ALE nakonec je z toho hluboký, intenzivní, psychologický příběh s nevinně vypadajícím složitým a těžkým osudem.
No a ta obálka s morovou maskou ......

29.07.2021 4 z 5

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Takovéto románové zpracování tvrdého, krutého a skutečného příběhu je pro lidi asi více stravitelné.
Četlo se to rychle s dobře.
Doporučila bych i studentům, pro získání představy.

10.04.2021 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi čtivá kniha s hrůzným osudem. Poprvé jsem se setkala s osudem vysídlených německých občanů, poprvé jsem četla osudy válečného a poválečného Brna a jižní Moravy. Kniha byla exceletně napsána a s tím, že osud byl tak krutý nemůže ani autorka nic uDělat. Klobouk dolů před její sílou a SÍLOU PŘÍBĚHU.

24.04.2018 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Mám radost, že jsem se v posledních letech seznámila s více českými spisovateli / spisovatelkami.
Příběh ze života, přesně takto se to mohlo stát. Kousek životního příběhu jednoho lékaře .... Opět spíše negativní a smutný osud ( četla jsem Vrány ). A chystám se na Dědinu.
Autorce fandim, ať se jí daří.

05.08.2022 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velice čtivé, dobře zpracované, opravdové, smutné, děsivé v tom, že víme, že to tak asi bylo doopravdy.

27.09.2018 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

SLOVA MAJÍ VELIKOU MOC!!!
S tímto heslem jedině souhlasím. Zlodějka knih byla asi moje první kniha o 2.sv.válce. Líbilo se mi, že byla psaná z pohledu obyčejných chudých německých rodin. Líbilo se mi, že příběhy vyprávěla sama Smrt. Líbilo se mi, že i Smrt má srdce. Určitě mne osudy rodin Němců, Židů nebo komunistů velice zasáhly a o to horší je, že si představíte, že se to skutečně takto mohlo stát. Přejete si, aby už byl té válce konec a bomby přestaly padat.....
Po shlédnutí filmu doporučuji i ten... scénář se držel knižní předlohy, které je ale jako vždy daleko rozsáhlejší a popisnější.

22.02.2016 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Autorčina poznámka, že se možná nezavděčí pravopisným čtenářům, se mi po přečtení zdá úplně irelevantní. Právě ta mluva, nářečí a lidová slova z úst obyčejných lidí dělala tuto knihu tak speciálně krásnou a zvláštní, že obdivuji její umění a odvahu. Děkuji

04.03.2023 4 z 5

Pravdivé a smutné čtení o krutém lidském zacházení.... Smekám před pečlivou a obsáhlou prací paní spisovatelky a děkuji za veřejné odhalení takovéto tragédie do podvědomí mnoha lidí dnešní doby.
Děkuji

16.11.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Knihu jsem četla jedním dechem, Skvělé napsaný román, který by klidně mohl mít pravdivý příběh. Otázka holokaustu nemá být zapomenutá, v této románové podobě je přijatelná pro všechny. Tvrdý osud, úděl plný radosti, lásky, štěstí, bohatství, bolesti, ztrát a slz.

17.07.2022 4 z 5

Schindlerův seznam Schindlerův seznam Thomas Michael Keneally

Poslední položka ČV2019 byla pro mne skutečnou výzvou. Jsem nyní strašně ráda, že jsem se do této knihy pustila. Krutost války, násilí, bezohledná oddanost a zlost - bezmocnost, touha a víra - život a smrt - bolest, utrpení - naděje a víra, síla života ...
"Ten, kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět."

07.09.2019 5 z 5