ivetdos ivetdos komentáře u knih

Vražedná pomsta Vražedná pomsta Suzanne Collins

Přestože druhý díl Hunger games se netěší takové oblibě mezi čtenáři jako předchozí díl, stále se řadí mezi ty lepší druhé „vycpávkové“ díly trilogií. Opět tu máme napětí, strhující děj, ale první půlka kniha už není tak dynamická, jak by čtenář čekal. Má to své opodstatnění, ale já bych to přece jen trošku zkrátila :D Bohužel tu zase Hurikán neměl tolik prostoru – to jsem myslela, že se oproti filmovému zpracování změní – a tudíž si k němu nemůžu jako čtenář vytvořit takový vztah. I dvojka si udržela perfektní čtivost, hltala jsem každou stránku, přestože filmy znám zpaměti a miluju to stále víc a víc, těším se, až si přečtu poslední díl :)

11.08.2022 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Tak tohle je velké překvapení. Nedávala jsem tomu velké naděje, ale v rámci svého žánru je to vážně povedený kousek. Je znát, že nejsem cílovka, kniha je určena spíše pro mladší čtenáře, ale za přečtení rozhodně stojí. Nenudila jsem se ani chvilku, extrémně čtivé, autorka nás napíná až do konce (a částečně ještě do dalšího dílu :-)). Přestože jsem si myslela, že jsem na to přišla, tak vůbec. Skvěle vystavěné, jen občas bych děj lehce osekala. Až vyjde v překladu další díl, určitě se na něj chystám :)

08.08.2022 5 z 5

Alex, léto a já Alex, léto a já Emily Henry

Tahle letní atmosférou nezklamala, tolik dovolených v jedné knize jsem snad ještě nezažila :) Někdy to na mě bylo až moc dlouhé, dokázala bych si knihu představit kratší, ale mělo to své opodstatnění. Sledujeme částečně v přítomnosti, částečně retrospektivně, jak se vyvíjel kamarádský (ale romantický) vztah Alexe a Poppy.

Asi je nám všem jasné jak to dopadne, ale stejně chceme číst dál a dál. Oba hrdiny jsem si oblíbila, nebyli to žádní mainstreamový, dokonalí hrdinové, ale měli své chyby, což bylo na romantiku celkem neotřelé. Autorčina předchozí kniha, která u nás vyšla v překladu se mi líbila o něco méně, z této novinky jsem ale poměrně nadšená a už jsem si pořídila i její přechozí knihy v originále. Emily Henry mě prostě baví a tahle kniha je perfektní oddychovka do letních dní. Nejlépe na lehátko k vodě :) Rozhodně po ní mrkněte!

01.08.2022 4 z 5

Jak zkrotit svůdníka Jak zkrotit svůdníka Evie Dunmore

První díl byl o něco lepší, ale i tento jsem si neskutečně užila. Lucie mě občas lehce iritovala, ale Tristana jsem si zamilovala hned :) Skvělá odpočinková kniha, která se lehce čte a přestože je trošku buclatější, za dva večery jsem ji slupla jako malinu. Velké doporučení! Těším se na další knihy od autorky :)

28.07.2022 4 z 5

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

Čekala jsem, že dostanu totožný příběh jako ve filmu, takže jsem si se čtením dala načas, velká chyba :) jen jsem se ochuzovala o skvělý zážitek. Musím říct, že mě kniha dost překvapila. Kromě neskutečné čtivosti, údernost a lehkosti vyprávění vlastně autorka celkem šetřila s vykreslením emocí postav. Film mě emocionálně zasáhl o něco víc, ovšem co se týče děje, nemá kniha konkurenci. Filmy znám nazpaměť, ale v knize jsem se dozvěděla detailnější informace o Peetovi (který je mimochodem mnohem sympatičtější v knize), lépe propracovaná byla zápletka s Routou, závěrečná scéna v aréně a v neposlední řadě jsem se dozvěděla plno důležitých informací pro pochopení chování některých postav. Kniha má více vrstev, které mi při koukání na film unikaly a jsem opravdu ráda, že jsem se rozhodla si knihu pořídit. Pokud nad přečtením série jen uvažujete, určitě neváhejte. Stojí za to :)

12.07.2022 5 z 5

Ovoce poznání Ovoce poznání Liv Strömquist

Originální, provokativní, zajímavý, extrémně čtivý a zábavný komiks, který jsem slupla za jedno odpoledne :) Historický vývoj pohledu na ženskou sexualitu v kostce - naprosto parádně zpracováno, velké doporučení! Tleskám autorce za to, že se toho nebojí a destigmatizuje tato témata :)

12.07.2022 5 z 5

Matky Matky Brit Bennett

Matky jsou pro mě opět menším zklamáním. Ze začátku přišlo nadšení, pak velká očekávání, kam autorka příběh rozvine, ale nakonec pouze klouzala po povrchu. Čekala jsem, že se alespoň jednomu ze slibovaných silnějších témat bude autorka věnovat více do hloubky, ale nestalo se. Ráda si zapřemýšlím a nechám v sobě příběh zrát, ale tady vlastně nebylo moc nad čím. Podobné pocity jsem měla už u autorčiny předchozí knihy, takže to přisuzuji stylu psaní, který nejspíš není pro mě, ale kniha je bezesporu zajímavá.

04.07.2022 3 z 5

Finlay na zabití Finlay na zabití Elle Cosimano

Finlay na zabití je opravdu na zabití, ale pobaví vás. Lehké, oddechové čtení plné humoru o spisovatelce, matce dvou dětí, které se zhroutilo manželství, a ještě se připletla k vraždě. To je kombinace, že?

Originální, bláznivé a nepravděpodobné, hlavní hrdinku byste nejraději propleskli, ale vlastně ji fandíte. Velmi čtivě napsané, stránky ubíhají, ani nevíte jak. Hodně mi připomínala svým humorem knihu Jak se zamilovat do muže, který žije v křoví, ovšem Finlay byla o kapku lepší. Za mě velké doporučení, na léto perfektní záležitost!

28.06.2022 5 z 5

První osoba jednotného čísla První osoba jednotného čísla Haruki Murakami

Tato sbírka povídek rozhodně nebyla špatná, některé povídky se mi líbily, ale většina z nich byla nezajímavá, řekla bych o ničem. Možná právě v tom tkví umění, kterému nerozumím :) ale já osobně knihu hodnotím jako průměr.

23.06.2022 3 z 5

Dům na Riviéře Dům na Riviéře Natasha Lester

Miluju od autorky Natashy Lester knihu Skříň plná Diora, takže Dům na Riviéře pro mě byl jasnou volbou.
Tentokrát se mě ani jedna milostná linka bohužel tolik nedotkla, ale příběh z minulosti i současnosti je plný zajímavých myšlenek a informací, takže jsem se ani chvilku nenudila. Příběh se vyvíjí velmi pomalu, ale celkem rychle se začtete. Autorka umí výborně psát, takže se snadno ponoříte do příběhu a hltáte každou kapitolu.

Přestože je oproti předešlé knize o něco slabší, i tak musím dát 4 hvězdičky. Knihu doporučuji všem, kterým se líbí například knihy Kathryn Hughes - pomalejší, popisnější s více linkami, které se ovšem na konci protnou a čtenář dostane skvělý zážitek :)

17.06.2022 4 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Koho vypijou lišky je má druhá přečtená kniha od autorky a velké překvapení. To bylo tak výborné!
Otec alkoholik, hysterická matka, která si vybíjí svoji frustraci na dceři, děsivá doba komunismu a velmi originální forma psaní o 50 slovech na kapitolu, díky kterému jsou popisy stručné, ale výstižné.

Autorka nám ukazuje, jak výbornou spisovatelkou je, protože umět vystihnout v tak málo slovech atmosféru a tolik detailů, které se za slovy skrývají, vyžaduje opravdu talent. Knihu přečtete za pár hodin, ale přemýšlet o ní budete mnohem déle. Tohle se autorce opravdu povedlo. Asi to nebude čtivo pro každého, ale milovníci české literatury budou nadšení (pokud je ještě někdo, kdo ji nečetl :D). Velké doporučení! Jen jediné mínus kniha má. To plýtvání papírem :D

09.06.2022 5 z 5

Sex a lži Sex a lži Leïla Slimani

Krásné kresby, lehce a poutavě nastíněné hlavní problémy týkající se sexuálního života žen maročanek. Na mě místy až moc feministické a útočné, ale také jsem se dozvěděla plno děsivých informací jak to v Maroku chodí. Každopádně doporučuji přečíst. Komiks je z roku 2017, snad se od té doby už situace změnila.

31.05.2022 4 z 5

Nepříliš šťastná rodina Nepříliš šťastná rodina Shari Lapena

Klasická Lapena, lapí vás svým stylem psaní, krátkými údernými kapitolami, které nutí číst pořád dál a dál. Za mě spokojenost. V průběhu čtení jsem podezřívala úplně všechny nápadně podobně, jako u poslední B. A. Paris. Konec mě překvapil, i když jsem si myslela, že mám jasno. Manželům odvedle se stále nevyrovná, ale dle mého názoru je to jedna z těch lepších, co Lapena napsala. Čtení jsem si moc užila :)

30.05.2022 4 z 5

Můj policista Můj policista Bethan Roberts

Je pomalá, je náročnější, ale téma je výborně zpracováno. Asi nebude pro každého, nedá se číst rychle, odpočinkově, vyžaduje trpělivost, ale stojí za to. Je plná silných momentů, dotýká se tabuizace homosexuality, zodpovědnosti, různých forem lásky, žárlivosti a surovosti života.

Decentní, lehké, ale autentické. Nic podobného jsem ještě nečetla. Soucítila jsem se všemi postavami, ale nedotklo se mě to tak jak ostatních čtenářů. Četla jsem ji celkem dlouho, proto nedávám plný počet hvězdiček. Chválím skvělý překlad a docela mě překvapilo, že tato kniha není vydávaná spíš Hostem, žánrově se tam hodí více.
Asi je důležité říci, že já LGBT knihy nevyhledávám, ale tahle mi sedla. Je totiž oproti klasickým knihám dost jiná. Žhavé sexuální scény tu nečekejte.

Knihu doporučuji, ale než si ji pořídíte, je lepší si přečíst alespoň pár stran, zda vám sedne

27.05.2022 4 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Bohužel, pro mě je Terapie zklamáním. Naprosto průměrné čtení ve svém žánru. Pozvolný začátek, iritující hlavní hrdinka (což je záměr, ne minus) a vraha jsem víceméně uhodla.

Tentokrát jsem měla méně práce s konspiracemi, protože to hlavní hrdinka zvládla za nás. Nebýt společného čtení, nevím jestli bych knihu neodložila. Konec můj celkový dojem z knihy vylepšil, ovšem většina knihy prostě byla jen o podezřívání všech postav okolo a vraha jsem víceméně odhalila, proto to nízké hodnocení.

27.05.2022 3 z 5

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Opravdu výborná, tragikomická oddechovka. Má prvotina od autorky a jsem opravdu spokojená. Výborně se četla. Občas jsem se smála, občas mi bylo líto postav, měla jsem radši části Báry, než babičky, ale čtení jsem si moc užila a už se chystám na ostatní autorčiny knihy. Doporučuji!

Selekce Selekce Kiera Cass

K Selekci jsem se dostala až nyní a po prvním díle docela rozumím tomu obrovskému úspěchu, který kniha sklízí. Ve své době originální, extrémně čtivá, milostný trojúhelník, takže nevíte komu fandit a přestože některé situace byly přitažené za vlasy, jako celek se mi kniha líbila. Perfektně jsem si u ní odpočinula. Zatím se do dalších dílů pouštět nehodlám, protože je série opravdu dlouhá a tak nějak tuším, jak dopadne, ale na odreagování moc doporučuji!

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

I tentokrát autorka dokázala skvěle popsat atmosféru tamního místa, takže se u čtení odreagujete a vypnete hlavu. Irsko je země do které jsem se vždy chtěla podívat, hlavně kvůli přírodě. Škoda jen, že tam bylo tolik toho vaření, které mě moc nebavilo. Knihy Julie Caplin mají všechny velmi šablonovité, ale u Domku v Irsku mě překvapil hned začátek knihy, kdy hlavní hrdinka nebyla žádná zakřiknutá chudinka, ale pěkně se odvázala :) konečně! Osvěžující, velice cením. Bavila jsem se jako obvykle, knihu jsem zhltla jako malinu během dvou dnů a nebyla jsem zklamaná. Jen toho vaření mohlo být míň :) Feel good odpočinková romantika, plná klišé, ale to na Julii Caplin právě milujeme. Čtenáři jejích předchozích knih budou určitě spokojení.

26.05.2022 3 z 5

Láska naslepo Láska naslepo Lauren Layne

Prosím víc takových skvělých romantických oddychovek. Už je to nějaký čas, co jsem knihu dočetla, ale pokaždé, když si na ni vzpomenu, mám z ní příjemný pocit a klidně bych si ji dala ještě jednou.

Hlavní hrdinka Grace mi byla sympatická, trochu prdlá a některé situace bych na jejím místě řešila jinak, ale bavil mě její humor :) Taky neskutečně chválím překlad, moc mě bavil jazyk a jak se spolu hlavní hrdinové špičkovali. Brala bych ale více z jejich korespondence, míň akvamarínových očí a autorka se mohla více věnovat vývoji hlavní romantické linky, ale jako celek jsem byla nadšená. Moje romantická duše byla i přes určité nedokonalosti nadšená a určitě vám doporučuju po knize kouknout :) Mrzí mě, že o ní není více slyšet.

18.05.2022 4 z 5

Nové sliby Nové sliby Lilly Lucas

To byla paráda :) trošku jsem se bála zklamání, ale tento druhý díl zvládla Lilly Lucas perfektně. Nebudu lhát, Nové začátky to nejsou, ty u mě stále vedou, ale Nové sliby rozhodně nijak významně nezaostávají. Autorka stále udržela spád, čtivost, chemii mezi postavami, a přestože nejsem velký fanoušek “friends to lovers”, tohle mi sedlo. Čtení jsem si užívala, přestože bych někdy Willa profackovala :D nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Za mě rozhodně doporučení! Pokud máte rádi romantické oddychovky, nebo se vám líbí styl psaní autorek jako jsou Mona Kasten nebo Lura Kneidl, určitě by vám ani tato série neměla uniknout :)

12.05.2022 4 z 5