Sex a lži

Předlohou pro tento grafický román byla kniha reportážních pojednání Sex a lži – Intimní život v Maroku. Přinesla řadu portrétů především žen, které se autorce svěřily se svými intimními příběhy – vzniklo tak dílo vcelku věrně odrážející každodenní marockou realitu, což především evropským čtenářům umožňuje nahlédnout do problémů lidí, žijících v jiném kulturním prostředí, ale majících stejné přirozené potřeby. Protagonistky předkládaných příběhů pocházejí z různých sociálních vrstev, vesměs všechny se ale ocitly v soukolí tradice, víry a zároveň emancipace, všechny musejí více či méně podvádět, aby unikly permanentní hrozbě trestu rodinného, náboženského nebo policejního. Totéž platí ovšem i pro muže a ještě více pro homosexuály. Výchova i oficiální zákony jsou ve stálém rozporu s praktickým životem, všeobecná přetvářka připravuje půdu pro korupci, brutální zásahy do intimity a frustraci...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402276/big_sex-a-lzi-vCo-402276.jpg 4.5100
Literatura světová, Komiksy

Vydáno: , Argo

Paroles ď honneur, 2017

Kniha Sex a lži

amaenium

Tuto autorku mám hrozně ráda. Nebojí se psat o ženách a jejich obavách, vášních či tužbách. A tak surových stylem, jakým se málokdo odváží.
V tomto komiksu nám autorka zprostředkovává příběhy marockých žen a jejich nesvobodách - v tomto případě v té sexuální.
Jak i státně jsou utlačovány nesmyslnými paragrafy, vyhláškami a zákony. Všechno je uzpůsobeno a společností chápáno ve prospěch mužů a právě společnost je to, co se musí změnit - musí začít smýšlet jinak a neohýbat si náboženství ve svůj prospěch a schovávat se za něj.
I tak se v knize setkáme i s optimismem a nadějí, že by marocké ženy mohly rozhodovat o sobě, svém životě i těle a i tom, s kým budou vést svůj sexuální život.

Zuzvil

Skvěle zpracovaný komiks jak po grafické, tak samozřejmě po obsahové stránce. Marocká autorka se nám snaží co nejvíce přiblížit realitu všedních dnů marockých žen, když čtete, máte pocit, že se nemůže jednat o současnost, ale bohužel ano. Podává nám zprávu o sexualitě a o smýšlení současných marockých mužů (ne všech). Komiksu autentičnost dodává i to, že je udělán na základě skutečných rozhovorů a příběhů přímo se ženami, které popisují své zkušenosti. Příjemných bonusem je i přiblížení marocké kultury jako takové. Určitě k přečtení doporučuji a já jsem nečetla naposledy. 4,5*

charlizee
27.11.2020

Před pár měsíci jsem četla autorčinu prvotinu s názvem V lidožroutově zahradě.
Když byla Leïla ve své rodné zemi na autorském turné se zmíněnou knihou, začaly se na ni obracet marocké ženy se svými (všedními) problémy. Díky tomu vznikla publikace SEX A LŽI.

Velmi oceňuji přístupnou formu, kterou autorka zvolila. Myslím si, že je velmi důležité, aby se touto problematikou zabývali také mladí lidé - aby věděli, že každé náboženství má nějaký výklad, resp. více výkladů, které se mohou názorově zcela lišit. V této době, kdy neustále slyšíme o islamizaci Evropy, je důležitější, než kdy dříve, mít informace, podněcovat zájem... A to podle mě Leïla opravdu umí.

Zvolená komiksová forma nahrává tomu, aby si to zvládl přečíst opravdu každý. S deváťáky/kvartány (a staršími) by to mohl být podklad pro diskuzi v občanské výchově/ZSV. Knížka neřeší problémy do hloubky, spíš je nastíní a zažehne jiskru zájmu. A mám za to, že o to šlo autorce především.

norrasun
06.08.2020

Bezvadně zpracované výtvarně i co do obsahu, s nadhledem a i humorem, nakolik to toto citlivé téma dovolí..
Fatva, která ženám zakazuje sahat na banány a okurky..nebo jiná, podle které má žena pětkrát (proč zrovna pětkrát?) nakojit svého kolegu, aby se tak mezi nimi vytvořil vztah matky a syna.. hm..

Petra21
28.07.2020

A jeden by ani neřekl, kolik optimismu se navzdory všem těm hrůzám do této knihy vešlo! Nelze, než obdivně souhlasit s autorčiným zamyšlením, že marocké ženy "nečekají, až jim někdo nabídne životní prostor, berou, co můžou a vyjadřují svou žízeň po svobodě, přestože její cena je vysoká". Pevně věřím, že nepoužila jen laciné klišé a zároveň myslím, že toto poselství patří vskutku všem ženám a dívkám z celého světa.

Ajinka79
12.05.2020

I přesto, že mi kniha přišla trochu chaotická, měla jsem během celé četby pusu dokořán. Vůbec jsem netušila, že by to v Maroku mohlo v dnešní době takhle fungovat. Myslím, že si (aspoň na chvilku) přestanu stěžovat na hlouposti a opět si řeknu, jak jsem ráda, že jsem se narodila tady!

Damonka12
14.04.2020

Velice zajímavý komiks.

keny
31.01.2020

Velmi silné téma...hrůzné zjištění, jak to mají ženy ve velké části světa těžké a nemají zastání ve vlastní rodině, kde se straní manželům i v případě , že manželku znásilňují, fyzicky týrají, ponižují a podvádí. Zažitá dogmata, která se jen těžce a pomalu mění. Naštěstí vypadá, že s dospívající mladou generací by mohlo docházet ke zmírnění náboženského fanatismu, co se týče náhledu na ženy, na jejich postavení ve společnosti, na jejich práva a potřeby. Dík za tu naději v závěru knihy a za ty osvícené a chápající muže. Krásně ilustrované