Isew Isew komentáře u knih

Voskový les Voskový les Eduard Fiker

Eduard Fiker je mým oblíbencem již od školy. Jeho Stráž na Psí skále je nezapomenutelný zážitek. Série C-L byla velmi dobrá. Jako kdyby tuto knihu napsal někdo jiný. Vleče se. Často jsem se ztrácela v postavách, nebavilo mě to a konec mi byl tak nějak úplně jedno.

04.11.2016 2 z 5

Původ Původ J. T. Brannan

Pokud chcete knihu číst a nechat se překvapit, nečtete komentář pobijecemuch. Z nepochopitelného důvodu vyzradí pointu, a ani to neuvede jako spoiler. Naštěstí jsem knihu přečetla dříve, než tento komentář, protože bych byla nesmírně naštvaná.
Kniha mě bavila od začátku do konce. Odsýpala a nenudila. Ano, hlavní hrdinové zvládli víc, než by asi zvládli ve skutečnosti, ale co, je to beletrie a ne literatura faktu. A pointa se mi moc líbila. Nečekala jsem to.

17.10.2016 4 z 5

Ve jménu Husa - Zrození kalicha Ve jménu Husa - Zrození kalicha Zdeněk Ležák

Velmi povedená kniha. Poprvé jsem se někde dočetla, z čeho konkrétně byl Jan Hus na Kostnickém koncilu obviněn. Že se v ději skáče mi nijak nevadilo. Doba byla složitá a v jednu dobu se zkrátka dělo víc věcí najednou. Vůbec jsem netušila, že Jan Želivský byl takový fanatik fatálně zneužívající moc. To, že ho komunisté oslavovali bylo v knize vysvětleno, ale to proč se stále jedna stanice metra jmenuje po takové ne příliš pozitivní osobnosti, mi zůstává záhadou.

09.08.2016 5 z 5

Já ti to opepřím, miláčku Já ti to opepřím, miláčku Ellen Berg

Anotace slibuje, že se rozpoutá bitva muže proti ženě, při níž se nikdo neubrání smíchu. Tak nevím, mě to směšné moc nepřišlo. Ani nevím, jestli jsem se během knihy zasmála. Myslím, že ne. Ale to neznamená, že by kniha byla špatná. To vůbec není. Překvapivě. Líbila se mi.

13.07.2016 4 z 5

Karel IV. - Pán světa Karel IV. - Pán světa Zdeněk Ležák

Karel IV. se v tomto roce na nás valí ve velkém a neunikla tomu ani má sedmiletá dcera. Chce o Karlovi všechno vědět. V knihkupectví mi padla do oka tato kniha. Otevřela jsem ji a byla jsem nadšená. Ucelené informace, které jsou podané čtivou formou. Nejsem moc velkým zastáncem komiksů. Ne každý malíř mne upoutá tak, abych si komiks přečetla. Tento mne upoutal na první pohled. Obrázky mne neiritují. Naopak se mi velmi líbí. Spojení psaného textu a komiksu je výborný nápad. Díky tomu je kniha přístupná i malým dětem, které louskají své první knížky. A vůbec mi nevadí, že komiks je jen stručným shrnutím vybraných událostí Karlova života. Naopak. Nepřehání, nezveličuje a je věrný historickým faktům. I díky tomu mohou menší děti získat kvalitní informace o životě Karla IV. velmi příjemnou formou.

10.07.2016 5 z 5

Půjčiti stříbro, loupiti zlato Půjčiti stříbro, loupiti zlato Catharina Ingelman-Sundberg

To naštve. Spácháte dokonalé zločiny. Nikdo vás nechytí a ani nepodezírá, a přesto vždy přijdete o lup. To je pech. Když se to stane jednou, je to zajímavé, podruhé je to zvláštní a potřetí je to divné. Ale proč ne. I to, že nikdo nikdy nic neviděl, záznamy se smazaly ... Uvidíme, jaký bude třetí díl. Jako oddychovka je to fajn. Jen u toho moc nepřemýšlet. Pak si to můžete i užít.

Brambory na vloupačku Brambory na vloupačku Catharina Ingelman-Sundberg

To je tak, když život v pečovatelském domově není žádný med. Pak může i výhled na pobyt ve vězení (kde je to lepší než v pečovatelském domě) být dostatečnou motivací k páchání zločinů. Byla to zajímavá sonda. Nejen u nás, ale dokonce i ve Švédsku, jsou vypočítavci, kteří si na "péči" o seniory vydělají jmění. Nejzranitelnější jsou vždy ti nejslabší. Děti a senioři. Hezké, že tady se senioři vzepřeli a chtěli žít po svém. Kniha chvílemi (tedy dost často) přitažená za vlasy, ale ve výsledku docela milá.

Suchý hadr na dně mořském Suchý hadr na dně mořském Ivana Chřibková

Odpočinková knížka. Krátké kapitoly a svižně plynoucí děj. Táta, máma, brácha a hlavní hrdinka. Jejich život od dětství až po ranou dospělost hrdinky. Aspoň mi to znovu připomnělo, jak moc ovlivňuje pohoda v rodině život dětí. Pak už je škoda litovat toho, že většina hádek byla úplně zbytečných. Děti si to v sobě nesou.

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Očekávala jsem hodně, dostala mnohem méně. Skoky v ději, zvláštní navazování, nesympatická hrdinka. Téma zajímavé, ale zpracování mi moc nesedělo. Žítkovské bohyně se mi líbily mnohem více.

02.06.2016 3 z 5

Pan Smraďoch Pan Smraďoch David Walliams

Druhá kniha Davida Walliamse, kterou jsme s dětmi přečetly. Byly nadšené a ani nedutaly. Už se těšíme na další z Davidových knih. Jsou čtivé, zábavné, trošku smutné a poučné. Takový ideální mix.

26.04.2016 4 z 5

Prostopášný modlitební mlýnek Prostopášný modlitební mlýnek Arto Paasilinna

Arto Paasilinna je můj oblíbený autor, ale tahle knížka mě zklamala. Začátek byl nápaditý, tak jak je u něj zvykem, ale později to ztratilo dech. Nápad na modlitební mlýnek, do kterého kdokoli může nahrát modlitby a pak si je kdykoliv pustit? Nějak mi ten úžasný nápad nepřišel tak úžasný. Možná mi něco uteklo, ale nefunguje takto diktafon? Pokud by ta kniha byla napsaná v roce 1850, tak by to možná byl skvělý patent, ale v roce 2007, kdy byla knížka vydaná?

04.04.2016 2 z 5

Jak se vyrábí sociologická znalost Jak se vyrábí sociologická znalost Miroslav Disman

Nejlepší odborná knížka, kterou jsem kdy četla (a nebylo jich málo). Škoda, že pan Disman již není mezi námi, protože bych mu chtěla napsat, že se mi to zkrátka líbilo. To se mi nestalo ještě nikdy s žádnou jinou knihou. Když mi vykradli auto tak mezi věcmi, které mi vzali, byla i tato kniha. Její ztráta mě naštvala nejvíc. Hned jsem ji začala znovu shánět a nyní ji mám na čestném místě v knihovně. Děkuji vedoucímu katedry, že mě donutil si knihu sehnat. A to jen tím, že řekl: "Mohl bych vám vypsat 14 povinných knih, 20 doporučených a vy byste nepřečetli ani jedinou. Chci, abyste si přečetli tuhle, protože v ní je to, co opravdu potřebujete a bude vás to bavit." To podepisuji v plném rozsahu.

06.03.2016 5 z 5

Záhada domu Šeferů Záhada domu Šeferů Tamar Yellin

Bavila mě manželka pradědečka, která zavařovala téměř vše a zkoušela různé recepty. Když tato dějová linka skončila, nic mě nenutilo číst dál. Velmi kladně hodnotím obálku knihy, která mě opravdu zaujala a vlastně jen kvůli ní jsem knihu začala číst. Jestli je to nejlepší kniha se židovskou tématikou roku 2007, tak to byl, v židovských literárních kruzích, velmi mizerný rok.

18.01.2016 2 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Zoufale mě to nebavilo. Poslouchala jsem audioknihu a i přes skvělý přednes M. Táborského to byla nuda. Nezasmála jsem se ani jednou a nemyslím si, že jsem škarohlíd. Jen mi to prostě nepřišlo vůbec vtipné. Kdyby v ní nevystupoval mediálně vděčný Hitler, tak by po ní ani neštěkl pes. I kdybych připustila, že by Hitler jen usnul a vzbudil se do roku 2011, tak následně popisovaná skutečnost je nereálná. Jak by mohl někdo v době, kdy učitelka, která v rámci výuky nakreslí hákový kříž a dostane pokárání a srážku z platu, hlásat otevřeně nacistickou teorii a nebýt stíhán? Mám ráda nadsázku, humor, ale ten inteligentní a ne pitomý a prvoplánový. Dvě hvězdičky dávám za to, že Vermes upozorňuje na možnost toho, že pokud přijde nějaký charismatický vůdce a na rovinu a přímo pojmenuje všechny současné problémy, pak za ním lidi půjdou. Tak jako šli v třicátých letech za Hitlerem. Historie není jen nudný předmět, je tu od toho, abychom se z ní poučili a nedělali stejné chyby. Pak máme šanci žít lépe. Nejsem naivní a uvědomuji si, že je to bohužel jen utopie.

18.01.2016 2 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Kam se poděla ta Helenka z prvních dvou dílů? Tohle byl přece někdo úplně jiný. Tohle mě napadalo celou dobu při čtení knížky. Helenka ztatila nekde vtip a břitkou ironii. Ale kde? A proč?

09.01.2016 2 z 5

Znamení Jidáš Znamení Jidáš Vlastimil Vondruška

Vondruška a Oldřich z Chlumu. Co dodat. Stále stejné schéma. Přesto se dobře čte. I když tahle kniha mi přišla trochu nudnější. Jako výplň mezi jinou četbou nebo k odreagováníje to ale dokonalé.

09.01.2016 3 z 5

Propast času Propast času Roman Bureš

Pak, že nemáme v současnosti kvalitní české autory. Skvělá knížka. I popis budoucnosti je naprosto reálný. Trochu jsem se obávala, jak dopadne prolnutí různých časových období. Zbytečně. Strhující. Nedá se odtrhnout. Ideální na zfilmování. Velmi mě mrzí, že takto kvalitní knížka, kterých opravdu není moc, nemá vůbec žádnou propagaci. Cožpak vydavatel neví, jaký poklad a potenciál má v ruce? Je mi smutno z toho, že se propagují knihy, které ani zdaleka nedosahují kvalit Propasti času. A o této knize téměř nikdo neví. To je obrovská škoda, protože nic lepšího jsem už pár let nečetla.

05.12.2015 5 z 5

Rolf zálesák Rolf zálesák Ernest Thompson Seton

Kniha s velkým K. Kniha mého dětství a dospívání. Čest, spravedlnost, láska k přírodě. To všechno tam je. Je tam ale i něco navíc. Nevím už co to je, ale je to tam. To, co mě nutí odpovědět na otázku: Která kniha vás v dětství nejvíc ovlivnila? - Rolf zálesák. Když jsem ji objevila ve výprodeji v knihovně, byla jsem štastná. Mám doma ten žlutý brožovaný výtisk. A chovám ho jako poklad. Protože ta kniha poklad opravdu ukrývá. Otevřete ji, začtěte se a objevíte ho taky.

29.11.2015 5 z 5

Detektivové a zachráněné peníze Detektivové a zachráněné peníze Zuzana Pospíšilová

Lepší než první část. Kluci si chvílemi pěkně nebezpečně zahrávali. Zbytečně se vystavovali nebezpečí, ale to asi k dětství a dospívání patří. Jako rodič to vidím naprosto odlišně, než když jsem byla dítě. Krásná bezstarostnost, která mi asi nenávratně unikla. Ještě, že jsou tu knížky, kde se mohu na chvili vrátit do bezstarostného dětství.

29.11.2015 4 z 5

Znamení rožmberské růže Znamení rožmberské růže Vlastimil Vondruška

Kniha se dobře četla. Měla spád. Byla zábavná. Další z knih, které jsem četla o Oldřichovi z Chlumu. Přemýšlela jsem o tom, kolik jsem jich vlastně přečetla. Dost. Ale u většiny bych nedokázala říci, o čem zhruba byly. Splývají mi dokonale. Takový Zločin na Zlenicích hradě LP 1318 si vybavuji do překvapujících podrobností, ale Vondruškovy knihy ne. Jsou pořád stejné, psané podle stejného mustru. Ale zábavného. A až se mi do ruky dostane další Vondruška, ráda si ho přečtu znovu. Protože, i když je schématický, tak mě zkrátka baví.

18.11.2015 4 z 5