Záhada domu Šeferů

Nejlepší kniha se židovskou tématikou roku 2007. Hlavní hrdinkou tohoto působivého, částečně historického románu je mladá židovská žena, specialistka na Bibli, která se vrací ke kořenům čtyř generací svého rodu a odkrývá tajemství obklopující jeden drahocenný, starodávný rukopis. Románový příběh nás seznamuje se životem praděda Sefera a jeho cestou do neznámých krajin, kde hledal ztracené izraelské kmeny. Za více než sto let se v Seferově domě, který čeká na demolici, najde na zaprášené půdě starobylý kodex - velmi raná kopie pěti Mojžíšových knih. Šula se vrací do domu, kde strávila velkou část dětství a kde zbývající členové rodiny přežívají ve zmatcích a chaosu. Šulu navíc vyhledá tajuplný cizinec, jenž ji žádá, aby mu kodex předala… Vše je nejasné… Šula se pokouší odhalit tajemství kodexu, zároveň však odkrývá pohnutou a znepokojivou historii celého rodu. Román je bohatý na informace o židovské kultuře, navíc s vyhraněným a velmi specifickým humorem. Da Vinciho kód v židovském stylu… Kniha získala literární cenu Samiho Rohra, což je nejvýznamnější cena udělovaná knihám se židovskou tématikou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/5895/zahada-domu-seferu-5895.jpg 3.118
Literatura světová
Vydáno, Jota

The Genizah at the House of Shepper, 2005

Kniha Záhada domu Šeferů

jurasekh
08.07.2017

Přečetl jsem takřka vše od sourozenců Singrů, mám rád Chaima Potoka, Philipa Rotha i mnohé další...a tuto knihu řadím k tomu nejlepšímu, co jsem ze "židovské literatury" přečetl!

Isew
18.01.2016

Bavila mě manželka pradědečka, která zavařovala téměř vše a zkoušela různé recepty. Když tato dějová linka skončila, nic mě nenutilo číst dál. Velmi kladně hodnotím obálku knihy, která mě opravdu zaujala a vlastně jen kvůli ní jsem knihu začala číst. Jestli je to nejlepší kniha se židovskou tématikou roku 2007, tak to byl, v židovských literárních kruzích, velmi mizerný rok.

Kateřina1011
30.09.2014

Těšila jsem se na napínavé vyprávění, tajemství. Došla jsem do poloviny a knížku zavřela, protože bych snad umřela nudou. Obrovské zklamání. Nekonečné vyprávění o ničem. Skákání z jednoho předka na druhého, popisování deseti kolen příbuzných a pořád nic podstatného. Hlavní hrdinka se vždycky objevila, tak jsem si řekla, teď už se bude něco dít, čti dál... a zase nic...a jsme zpátky u pradědečka... Co bylo myšleno tím "vyhraněným a velmi specifickým" humorem, jak píšou na obálce, to netuším. Snad strýc, který si čistí uši a zevrubně zkoumá nalezený obsah nebo to, jak prdí po vydatné stravě hlavní hrdinky? Nevím.

zuzepka
17.07.2014

Na můj vkus trochu těžká četba.Moje chyba-nerozumím asi humoru tohoto typu.Jsem,ale ráda že jsem se textem prokousala na závěr.

orinka3
14.06.2014

Velmi dobře napsaná kniha, autorka prokazuje hluboké znalosti věci. Vtipné, důmyslné... Přesto mi kniha neseděla. Nedokázala jsem se jí prokousat. Připadá mi, že se Židé příliš prožívají a soustředí se jen na svou minulost, náboženství a zvyky. Omlouvám se, možná je to jen má chyba, ale tato tématika je pro mě příliš cizí, nedokážu ji pochopit. Takhle Vzorek bez ceny a pan biskup od Norberta Frýda, to je jiný kafe!

Evik30
10.10.2013

Knihy o židech jsem nikdy moc nečetla. Tuhle knihu mi ale doporučila knihovnice tak jsem to zkusila a rozhodně nejsem zklamaná. Kniha mě zaujala. Přečetla jsem ji za pár dní. V knize se prolíná několik generací.

Aimee1
09.09.2013

Literatura s židovskou tématikou mě fascinuje celý život. Přečetla jsem desítky knížek o Židech, židovské kultuře, holocaustu apod....Kdybych z toho kvanta měla pár doporučit, tak tahle by byla jedním z nich. Ukazuje, že i ortodoxní Židé nejsou staromódní, nežijí zahrabaní v jeskyních, nepěstují si dlouhé pejzy a netráví celé dny a noci u Zdi nářků. Právě naopak. Vřele doporučuji!

Autor knihy

Tamar Yellin