irskádívka

A každé ráno je cesta domů delší a delšíA každé ráno je cesta domů delší a delšíFredrik Backman

Něžný spisek plný lásky a porozumnění pro lidi, kterým se paměť a s ní i život, který znali pomalu vytrácí v mlze.

25.10.2020

Klidné spaní a ukládáníKlidné spaní a ukládáníElizabeth Pantley

Kniha, která není založená na vyplákavací metodě, ani není určená pro ezo-matky. Spisek pro normální ženy, které chtějí naučit dítě spát a přitom můžou myslet i na to, že ony spát chtějí a můžou:).
Hlavní myšlenkou je láska a řád (důležité pro obě strany:). Uvedené rady jsem vyzkoušela (ne všechny, ale co bylo určené pro moji situaci) a opravdu mi pomohly. Tak snad je to naděje pro vyčerpané rodiče:).

MarťanMarťanAndy Weir

Báječný, zajímavý, vtipný - to jsou přídavná jména, která mě v souvislosti s touto knihou automaticky napadnou. Ovšem, dobře vyjadřující se jedinec by měl být schopen vyjádřit se bez nadužívání přídavných jmen. Zkusím to tedy jinak.

Hlavní hrdina je "Robinsonem" na Marsu. Mark, astronaut, zůstal sám na cizí planetě (naštěstí se základním vybavením), jeho důvtip, ironie, humor a nadhled mu pomáhají přežít v absurdní situaci na absurdním místě. Přeživá pomocí znalosti hospodaření a chemie, často zkouší šílené pokusy ve stylu akčních hrdinů devadesátých let, přesto je vše přesně popsáno, technicky skutečně možné a uvěřitelné.
Kniha mě velice bavila, miluji ironický a černý humor a autor je v něm skvělý. Mark je pak zajímavým, pozitivním hrdinou, které ho bych chtěla znát.

GardedámaGardedámaLaura Moriarty

Knihu jsem brala do ruky velmi obezřetně, má prostřední hodnocení, komentáře nejsou nadšené. Ale! Ach! Byl to zajímavý příběh.
S každou kapitolou jsme se víc dozvídali o hlavní hrdince Coře a její svěřenkyni Luise.
Životy hlavních hrdinek vyprávějí osobní trápení, jak se vyrovnat s tím, co nám život nadělí, ale také ukazují, jaké postavení měly ženy v americe na počátku dvacátého století, jak těžce budovaly a získávaly postavení a jak bylo důležité je udržet a snadné ztratit.

Poslední vánoce v PařížiPoslední vánoce v PařížiHazel Gaynor

Ach to bylo krásné. Román v dopisech by mohl někoho odradit, ale tady je příběh krásně zpracován. Ukazuje život, jak byl, kdy jste museli čekat na dopis, abyste se dozvěděli o člověku, kterého máte rádi, kdy dopisní obálky byly také jejinou možností (kromě novin, za války cenzurovaných), jak zjistit, co se děje v jiných částech světa.
Román o lásce, přátelství, pomoci a pochopení. Také o čekání, netrpělivosti, ale hlavně asi o naději. Naději, že po nekonečné přítomnosti, kterou musíme vydržet, přijde budoucnost, že někdy přijde den, kdy si splníte své sny, kdy se sejdete na Vánoce v Paříži.

25.10.2020

Mezi zrnky kávyMezi zrnky kávyC. Coyle (pseudonym)

Kniha je snad detektivkou, ale spíše návodem na výrobu výborné kávy. Samotná detektivní zápletka není příliš poutavá, osobní příběh hlavní hrdinky je neoriginální. Navíc mám z knihy dojem, že si autor chystá prostor na další díly, což mě osobně vždycky ve čtení ruší. Ale vyprávění o kávě se mi líbilo, mám ráda kavárny, jejich vůni a atmosféru.
Knihu jsem si vybrala podle názvu, byla to taková jednohubka na vyplnění času, ale za sebe ji nemůžu jednoznačně doporučit.

25.10.2020

Klub nenapravitelných optimistůKlub nenapravitelných optimistůJean-Michel Guenassia

Krásný představitel francouzské literatury. Z pohledu školáka Michela představuje Paříž na konci padesátých let. Ukazuje rozdělení společnosti alžírskou otázkou, které zažívá ve své rodině. Únik nachází v hospodském šachovém klubu, kde se schází s uprchlíky ze zemí obsazené nebo pod vlivem sovětského svazu. Jeho očima vidíme životy a osudy těchto lidí, kteří stojí jaksi bokem běžného života.
Krásná kniha o dospívání, o rodinách a jejích problémech, o tom, že každý si musí najít vlastní cestu a být především sám sebou a možná i tím nenapravitelným optimistou.

Třetí dívkaTřetí dívkaAgatha Christie

Báječná kombinace řádu a smyslu pro detail Hercula Poirota s nepředvídatelnou paní Adriane Oliverovou, která srší nápady, názory a vyzařuje výstřednost i ze stránek knih. Děj je neobvyklou detektivkou, protože (a tady hlasím maličký spoiler) nevíme, jestli se vražda stala nebo ne, kdo případně zemřel a jak by mohl být spojený s hlavními hrdiny. Ale jak už to u Agathy Christie bývá, vše je spojené se vším a vše dává smyl. Užijte si čtení.

25.10.2020

Dívka se sněhem ve vlasechDívka se sněhem ve vlasechNinni Schulman

Kniha je klasickým představitelem současné severské krimi. Jako taková nabídne, co od takové kriminálky očekáváte: hrdinku s neuspořádaným soukromým životem, vhledy do dávných a nedořešených životních peripetií všech o kterých se kniha zmíní, zneužívání, obchod s bílým masem a popisy některých situací a scén, které by bylo možné klidně naznačit.
Směska je však nevyvážená, osobní život postav nezapadá do příběhu a často některé odkazy působí, jako by si autor chystal scény do dalších dílů, čímž mě ale bohužel nelákají k jejich čtení. Směska jako taková neurazí, ale nadšení nevyvolá.

22.10.2020

Petrovské domyPetrovské domyVladimír Teťhal

Drobná publikace přibližuje historii domů stojících kolem katedrály svatého Petra a Pavla v Brně. Autor nezahlcuje čtenáře nekonečným vyprávěním a dlouhými popisy, stručně a přesto úplně seznamuje čtenáře s historií jednotlivých obydlí na Petrově.

08.08.2020

Jana Seymourová - Laskavá královnaJana Seymourová - Laskavá královnaAlison Weir

Nečetla jsem předchozí díly, proto nemám výhrady ohledně opakujících se informací. Kniha mě potěšila, o Janě Seymorové jsem si přála něco se dozvědět již delší dobu a tento nenásilný způsob “historie s beletrií v jednom” se mi moc zamlouval. Přesto příběh nebylo celou dobu vyvážený, místy byl nezáživný. I tak jsem s knihou spokojena.

Ďáblův spárĎáblův spárLara Dearman

Konečně detektivka, ne severské krimi, která je napínavá, ve všech ohledech propracovaná, postavy spolu krásně hrají, souzní, hlavní postava je sympatická (taky už máte dost těch alkoholických, protivných, lidsky nehotových mátoh, které se poslední dobou promenují mezi hlavními postavami současných knih? Někdy si vysloveně přeju, aby to s hlavními hrdiny nedopadlo dobře)., dějové linky na sebe navazují a stejně i popisy osobních životů a motivů hrdinů mají návaznost a nezahlcují čtenáře nedomyšlenými, nedopracovanými nebo zbytečnými poznámkami. Pěkně odvedená spisovatelská detektivní/detektivářská(?) práce.

Pandořina skříňkaPandořina skříňkaLauren Slater

Dlouho jsem tuto psychologickou příručku pro psychologie neznalé sháněla, až jsem ji tady na Databázi sehnala. A rozhodně nezklamala moje očekávání.
Nejedná se o přehledovou učebnici, ale o soubor zajímavých psychologických experimentů, které ve své době změnili pohled na psychologii ve světovém měřítku. Jednotlivé experimenty mě zaujaly, někdy trochu vyděsily a zároveň mě dovedly k přesvědčení, že psychologie rozhodně není exaktní obor a podle mě by ani neměla být samostatným vědním oborem (ano ano, já vím, přijdou připomínky typu: “na základě jedné knihy” “subjektivní názor”, “neznalost oboru”. Ale je to můj osobní, subjektivní názor, tak to tak prosím berte:). Prostě zajímavé čtení.
Výhrady mám k autorce, přidává k experimentům své komentáře, svoje poznatky a podobně. Jistě, bez toho by to nešlo, ale nemůžu si pomoci, autorka si ve svém projevu počíná, jako by byla lepší spisovatelkou, než je. Má skvělý námět, sama je psycholožkou, ale spisovatelkou je velmi průměrnou. Její dovětky mě ke konci knihy vysloveně rozčilovaly.
Přesto je to kniha, za kterou jsem velmi ráda a moc ráda ji mám ve své knihovně.

06.06.2020

Pojízdný krámek snůPojízdný krámek snůJenny Colgan

Nenáročné, romantické, něžně naivní i mile laskavé. Takový je příběh Jenny Colganové. Není pro náročné čtenáře ruských klasiků, ale pro něžné duše milující knihy, knihomoly a pro každého, pro koho je krámek s knihami splněným snem. Ano, je to i maličko červená knihovna, ale také vyznání lásky ke skotské krajině a k literatuře v každé podobě.

06.06.2020

Jsi tam, brácho?Jsi tam, brácho?Marek Herman

Milá, nenásilně pedagogická kniha, která čtenáři ukazuje, jak rodiče ovlivňují nesmazatelným způsobem své děti, jak se pokusit těchto stop na sobě snad ne zbavit, ale alespoň je ohladit a jak být sám dobrým rodičem a vyrovnaným člověkem. Vhodné pro všechny věkové kategorie, rodiče i nerodiče, každý si něco najde a snad každého trochu pohladí.

06.06.2020

Každé dítě může dobře spátKaždé dítě může dobře spátAnnette Kast-Zahn

Tak jsem si knihu přečetla a nejprve mě oslovila. Nejsem žádná bio ani kontaktní matka, ale pak jsem si knihu přečetla podruhé a...
Nejprve jsem sebe i syna jsem trápila pevným režimem a zkoušela ho naučit spát podle knihy. Nedejte se zmást, jde o systém vykřičení, i když autorka tvrdí opak. K vykřičení v noci jsem se naštěstí nedostala. A opravdu to není dobré, ani přirozené, copak vy jíte pokaždé přesně ve dvanáct?
Za mě jde o vědecky překonanou knih a navíc, jsme na databázi knih, takže můžu zmínit, že jde o spisek průměrný. Nečtěte a rozhodně na dětech nezkoušejte.

12.05.2020

Sešli se v BagdáduSešli se v BagdáduAgatha Christie

Kniha nepatří k nejlepším knihám Agathy Christie, obsahuje špionážní zápletku a já za sebe musím říct, že podle mě autorce více sedí (nebo mě více sedí autorčiny) komorní/ rodinné detektivky. Ale autorčiny kvality, schopnost zaujmout, vykreslit charakter postavy v několika větách a zamotat čtenáři hlavu jsou neměnné.

Upřímnou soustrastUpřímnou soustrastGuillaume Bailly

Malé, krátké i trochu delší a větší příběhy z pohřebního ústavu. Některé jsou smutné, jiné úsměvné, jiné i maličko tragické. Doporučuji nečíst najednou, pak je čtení trošku nudné.

Jih proti Severu 1Jih proti Severu 1Margaret Mitchell

Dlouho jsem nečetla “velký román” - knihu, velkou rozsahem, obsahující životní příběh, několik zajímavých, složitých, proměňujících se a životných postav, propracovanou linii příběhu, bouřlivé pozadí, na kterém se hrdinové knihy postavy pohybují a které je utváří a dokresluje. Mohla bych se vyjadřovat k charakteru Scarlett a Rhetta nebo Melanie, ale to by vlastně bylo zbytečné. Důležité je říct, že je příběh je skvělý čtenářský zážitek. Kniha vás nezklame předvídavým dějem, plytkými postavami, ani přeslazeným americkým koncem. Svého čtenáře si hýčká a rozmazluje. Kéž by takových knih bylo více.

23.11.2019

Dítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovyDítě... A co teď? - 100 triku francouzské výchovyPamela Druckerman

Jednoduchý seznam doporučení a rad pro rodiče, kteří ke svému dítěti chtějí přistupovat se selským rozumem, laskavostí a trpělivosti a kteří nemají chuť se kvůli rodičovství zbláznit.
Mně autorka moc pomohla, zahodila jsem pocity provinilosti nad tím, že nejsem ( a vlastně ani nechci být) neustále “ napojená” na dítě, nad tím, že mateřství se mi nestalo novým výzkumným oborem a že si ráda dopřeju chvilku nad knihou jen pro sebe ( samo sebou, když dítě spí:).
Provinilost jsem radosti nad věcmi, které se nám s dítětem povedou a časem, který dovedeme dobře strávit. Doporučuji.

18.11.2019

Malé ženy (skrátené vydanie)Malé ženy (skrátené vydanie)Louisa May Alcott

Když jsem četla knihu poprvé, byla jsem uchvácená krásným příběhem, laskavostí autorky k jejím postavám, těšila mě drobná dobrodružství a každodenní starosti malých žen.
Ke knize jsem se vrátila po téměř deseti letech a doufala v návrat k příběhu, který se ve mě vyvolává představu dlouhých slunečných odpolední - bohužel, jsem při tomto čtení spíš než onu atmosféru laskavého tepla domácího krbu našla spíš poučování a pro plnost příběhu mi chyběla troška vtipu, možná snad nějaký rozhovor ve kterém by jeden účastník hovoru nevylepšoval toho druhého...
Myslím, že kniha je krásná, ale jen do určitého věku, pak je trochu příliš naivní. Přesto, pokud máte chuť, určitě si ji přečtěte, třeba bude ve správném věku a užijite si ji tak, jako já poprvé.

13.11.2019

Panský důmPanský důmAnne Jacobs

Příběh je předvídatelný, v podstatě jednoduchý, trochu červená knihovna.
Pro mě to byla oddechová kniha, pro svou jednoduchost trochu nudná, ale odpočinula jsem si u ní a potěšila se připomínkou jiné doby. Další díly nemám v plánu číst.

22.10.2019

LetištěLetištěArthur Hailey

Autor se opírá o velmi dobrou znalost prostředí o kterém píše, zajímavé mnohovrstevnaté postavy (dobře popsané a zachycené), uvěřitelnou zápletku - tedy o pevné body na kterých nejde nezbudovat výborný příběh.
Knihu jsem si moc užila, byla jsem napnutá, netrpělivá, hltala další stránky a v některých místech knihu odkládala, abych nabrala dech na další stránky.

11.10.2019

Stíny nad zálivemStíny nad zálivemLucy Clarke

Hm. Další detektivka, další thriller, další nefunkční a patologické vztahy a postavy. Vlastně mě to docela nudilo, a jako už bývá zvykem u dnešních detektivních knih, hlavní hrdinové jsou nesympatičtí a reagují, no, trochu přemrštěně. Říkám si, jestli těch detektivek s rádoby neotřelým námětem už nebylo dost?
Kniha by ráda přinesla senzační námět a podivuhodné rozuzlení, ale děj je rozvláčný, autorka na několikrát popisuje jeden rozhovor a pokaždé vyjdou najevo další podrobnosti ....není to zlé, je to taková dnešní průměrná detektivka.

11.10.2019

Pod toskánským sluncemPod toskánským sluncemFrances Mayes

Nedejte se zmást stejnojmenným filmem, jedná se o příjemnou knihu; ale je ryze popisná, děj v ní nenajdete. To je jen takové malé varování.
Kapitoly v ní obsahují detailní popisy jídel, prací při přebudovávání domu, zahrady, zeleniny, krajiny, dalšího jídla, vína a lidé se v ní jen mihnou jako malé zpestření při přípravě dalšího chodu z italských surovin na pozadí další místnosti starého italského domu.
Kniha je nenáročná, odpočinková, popisná, něžná a nic zásadního se v ní nepřihodí...vypravěčka opraví dům a sní neuvěřitelnou horu jídla.

Medičejští: Dynastie u mociMedičejští: Dynastie u mociMatteo Strukul

Jak bych to shrnula...úplně špatné to nebylo; ale příběh ani charaktery postav mě nepřesvědčily, nestrhly, celé vyprávění působilo šablonovitě, ploše, trochu jako průměrný romantický film obohacený o historické pozadí. Co mě naopak velmi potěšilo byly popisy stavby florenského dómů a města obecně. Lituji, že jsem knihu četla? Ne, ale to já málokdy (ale celou trilogii číst nebudu:).

Tři muži na toulkáchTři muži na toulkáchJerome Klapka Jerome

Muži na toulkách mě hrozně bavili a oživili několik mých letních večerů s čajem. Jemný humor, trochu ironický, trochu satirický obohacený krásnou větnou skladbou a slovomalbou vůbec. Správná volba pro každého, kdo si chce pozvednout ducha duchaplnou literaturou:).

04.07.2019

Zvláštní smutek citronového koláčeZvláštní smutek citronového koláčeAimee Bender

Několik měsíců jsem přemýšlela, co o této knize napsat a výsledek je, že stále nevím. Možná je to tím, že jsem ji četla v angličtině, možná je to stylem psaní, ale opravdu jsem se u čtení trápila.
Příběh je ozvláštněn o mysteriozní prvek (skoro až o kouzla) a přesto ho kouzelným rozhodně neshledávám.
Jedná se o příběh jedné rodiny, ve které nejsou její členové šťastní a kde se rodiče místo snahy vybudování spokojeného domova pro sebe a své děti snaží ani nevím o co - hledat svoji osobnost (možná), najít nějaké vlastní naplnění, ale mimo rodinu a svých dětí si vlastně nevšímají, jsou podle mě slabí s sobečtí (trochu tvrdé hodnocení, ale já jsem prostě taková) a tak ve mně nevzbuzují sebemenší zájem.
V knize se nic moc zajímavého a uvěřitelného neděje. Hlavní hrdince trvá věky se od rodiny osvobodit a naučit se vyjít se svými "kouzelnými" dovednostmi, vlastně si nejsem jistá, že to zvládne za celou knihu. Většinu textu považuji spíše za vatovou vycpávku, než za zajímavý příběh.

23.05.2019

Saturnin se vracíSaturnin se vracíMiroslav Macek

Tak jsem se pustila do čtení. Jela jsem na dovolenou a říkala si, dobrá, dám této knize šanci, třeba se zasměju. Ano, zasmála jsem se, párkrát. Je dobře napsaná (a za to dávám tři hvězdy), autor se snaží udržet styl svého vzoru, samotného "Saturnina", což dělá poněkud nešťastným zpúsobem (podle mě), a sice v podstatě přepisuje některé myšlenky a fráze původní knihy. Bohužel, místo toho, aby takové parafrázování vzbudilo dojem návaznosti na originál, působí to rušivě, jako školácké citace ve špatných písemných pracích.
Souhrnem, špatné to není, ale výborné taky ne.

16.05.2019

O mé rodině a jiné zvířeněO mé rodině a jiné zvířeněGerald Durrell

Příjemná, milá, ale nijak výjimečná kniha. Asi jsem se v tomto autorovi nepotkala s mým smyslem pro humor, takže nijak nechci odrazovat jiné čtenáře. Ale já jsem byla spíše nedočkavá konce, než pobavená:).

16.05.2019