Anděl temnoty

Historicko-kriminální román, jehož dějištěm je New York roku 1897, sleduje průběh pátrání i následný soudní proces se ženou, obviněnou z únosu i zabití dětí. Příběh vypráví po dvaadvaceti letech jeden z protagonistů Stevie Taggert, tehdy dospívající chlapec, vyrůstající od dětství na ulici, člen zlodějské bandy, zachráněný před polepšovnou psychologem, psychiatrem a soudním znalcem Laszlo Kreizlerem. K svérázné skupině vyšetřovatelů, která se již objevila v předchozím autorově románu "Psychiatr", patří dále novinář a policejní zpravodaj, dvojice seržantů newyorské policie a majitelka detektivní kanceláře. Navštíví ji manželka soukromého tajemníka španělského velvyslanectví, které byla v Central parku unesena malá dcerka. Vyšetřovatelé se pouštějí do zatím neoficiálního pátrání, komplikovaného hrozícím válečným konfliktem mezi USA a Španělskem. Poměrně brzy se jim sice podaří najít podezřelou ženu, ale čeká je ještě hodně vyčerpávající práce a nebezpečných situací, než shromáždí dostatek důkazů, aby pachatelku dostali před soud. Poutavý román s výborně zachycenými dobovými reáliemi a psychologicky prokreslenými postavami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21494/big_andel-temnoty-Viv-21494.jpg 4.5117

Dr. Laszlo Kreizler 2.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Historické romány

Vydáno: , BB art

The angel of darkness, 1998

Kniha Anděl temnoty

jjanca
03.10.2021

Predtým, než som sa do knižky pustila, som sa bála, či ma bude kvôli rozsahu a popisom baviť. Moje obavy sa ukázali byť zbytočné a od príbehu som za nevedela odtrhnúť. Áno, je dlhá. Áno, obsahuje veľa popisov. Ale ani raz som sa pri čítaní nenudila. Autor dokázal všetko tak živo popísať, že som sa skutočne cítila akokeby som bola aj ja v New Yorku a pustila sa do pátrania spolu s hlavnými postavami, ktoré boli všetky do jednej sympatické. A navyše si človek uvedomí, ako sme sa ako spoločnosť za vyše 120 rokov posunuli, aké ťažké muselo byť v minulosti sa domôcť spravodlivosti. Doktor Kreizler a spol., tešilo ma!

Nina291
30.09.2021

Jsem zvyklá na autorův styl psaní a proto vím, že když přeskočím pár stránek, tak se nic neděje. Samotný příběh je skvělý a ta atmosféra.... jako bych tam byla.

soukroma
04.04.2021

Děsivě pomalé a zdlouhavé, zbytečně zamotané (nikoli však v souvislosti s jednoduchou zápletkou), s přílišným místopisem N.Y. (pro neználky jako já už přes čáru, navíc nepříliš se slučující s vypravěčem a jeho zkušenostmi/vzděláním, tedy předkládané znalosti třeba ohledně budovaného muzea apod.) a tolika se prolínajícími odkazy na předchozí knihu (tak zmatečné, že ani ve třetině jsem tomu předchozímu případu nepřišla na kloub - a vzhledem k celkové nespokojenosti s tímhle druhým dílem se o předchozí knihu nebudu pokoušet; obě knihy dohromady mají přes 1100 stran, jenže pokud by je autor spojil, z druhé rázem ubude dobrá třetina až polovina všech zpětných odkazů, vyvětlivek a opakujících se náznaků a výsledek by byl sice ohromně dlouhé, ale aspoň "čisté" čtení).
Od poloviny byla kniha přeci jen akčnější, v poslední třetině pak následovala najzajímavější část - soudní proces. Mezitím se ale zase upozadil klíčový aktuální případ únosu dítěte. A na konci autor neušetřil skoro nikoho a zkoumání důvodů pro konání vražedkyně ani po dlouhatánském a podrobném zkoumání nebylo završeno úspěchem.

astroweb
22.03.2021

První část se mi hodně líbila - Psychiatr, i když si děj už moc nevybavuji, ale za to Anděl temnoty je parádní Román se vším všudy, škoda, že hodnocení nabízí pouze pět hvězdiček.

Heli0202
24.07.2020

Po přečtení Psychiatra jsem se marně snažila sehnat tuto knihu, všude byla vyprodaná. Když už se opět objevila na pultech knihkupectví, tak jsem ji přečetla jedním dechem. Je pravda, že než se Stevie dostal přímo k vyšetřování trvalo poněkud déle, tak to stálo za to :) Způsob jak je kniha napsaná a jaké detaily se vykreslují dají čtenáři vážně pocit, že je na onom místě a je součástí celého vyšetřování. Velice se mi i líbilo, používání začínající kriminální práce a psychologie dohromady, což vykreslí naprosto úžasný obraz. Rozhodně doporučuji :)

Zrzavá_Tereza
19.04.2020

Je to román? Je to detektivka? Je to thriller? Je to sonda do historie kriminalistiky? Je to všechno.
Rok 1897, New York, špína, chudoba, děti živící se prostitucí a jedno unesené dítě, které odstartuje neuvěřitelný příběh. Mám pro tuhle dobu slabost a je opravdu málo dobrých knížek zachycujících ji. A tuhle spolu s Psychiatrem můžu jen doporučit!

klaraskolkova
06.04.2020

Zajímavá kniha. Prvních několik stránek mě moc nebavilo, ale poté, co Stevie začal vyprávět příběh vyšetřování únosu, kniha začíná být velmi čtivá. Kniha detailně vyobrazuje prostředí New Yorku na konci 19. století a jeho různé společenské vrstvy. Samotný příběh je poutavý, zvraty poměrně nečekané a místy není nouze o akci. Za mě 5*.

Xelia
13.03.2020

Po Psychiatrovi další skvělá kniha.