irskádívka

Přečtené 391Pandemie a začalo to jako chřipka..
? - srpen 2022
Pandemie a začalo to jako chřipka.. 2006, Daniel Kalla


Malibu v plamenech
? - červenec 2022
Malibu v plamenech 2022, Taylor Jenkins Reid


Nejsem živá
? - červen 2022
Nejsem živá 2019, A. Frasier (pseudonym)


Nejsem z ledu
? - červen 2022
Nejsem z ledu 2020, A. Frasier (pseudonym)


Nejsem mrtvá
? - červen 2022
Nejsem mrtvá 2018, A. Frasier (pseudonym)


Najdi mě
? - červen 2022
Najdi mě 2022, A. Frasier (pseudonym)


Knihkupectví na Riverside Drive
? - květen 2022
Knihkupectví na Riverside Drive 2022, Frida Skybäck


PS: Miluju tě
? - květen 2022
PS: Miluju tě 2005, Cecelia Ahern


Němý svědek
? - květen 2022
Němý svědek 2006, Agatha Christie


Daleko od hlučícího davu
leden - květen 2022
Daleko od hlučícího davu 1981, Thomas Hardy


Poslední případy slečny Marplové
? - květen 2022
Poslední případy slečny Marplové 2014, Agatha Christie


Záhadné zmizení lorda Listerdalea
10. květen 2022
Záhadné zmizení lorda Listerdalea 2005, Agatha Christie

Jedná se o soubor povídek, některé byly trochu mimo můj vkus, některé opravdu skvělé. Často jsem v příběhu poznávala náčrty jiných knih a šablony pro postavy, které se objevily v jiných příbězích Agathy Christie. Moc mě bavilo hledat souvislosti mezi knihami, které už znám. Přes moji počáteční stížnost, většina povídek byla milá, zábavná a já jsem měla radost z jejich přečtení.


Daisy Jones & The Six
? - květen 2022
Daisy Jones & The Six 2020, Taylor Jenkins Reid


Všechno, co chci
? - květen 2022
Všechno, co chci 2020, Simona Ahrnstedt

Za mě má kniha vysoké hodnocení, které si nezaslouží. Spoiler a navíc dost nabručený, tak kdo chcete knihu číst a být překvapen, dál nečtěte. Autorka napsala romantickou červenou knihovnu, kterou chtěla trochu vylepšit tématy “lásky ke svému tělu v každé velikosti” a “překonání traumat z dětství (šikana u hlavní hrdinky, týrání u prince na bílém koni). No a výsledek? V půlce jsem si říkala, že mrhám časem a knihu chtěla odložit, jenže to dělám fakt děsně nerada! Teoreticky by kniha mohla být skvělá, ale u závažných témat autorka jen pluje po povrchu, postavy neprojdou žádným skutečným posunem a opravdu zajímavé momenty nabízející hrdinům možnost se ukázat v hloubce a citově čtenáře zaangažovat jsou naprosto promrhané (setkání prince s nevlastním bratrem, sebereflexe s Royem, rozhovor o své matce v kamarádově domě uvádím tak namátkou). Místo toho se autorka nechává strhnout k popisu jiskření ve vzduchu a sexu mezi hlavními postavami. Navíc, kniha má být (tedy, snad) něčím jako defenestrací důležitosti přijímat různorodosti mezi lidmi a přitom jsou hlavní postavy naprostým klišé. Ona je úžasná a oplácaná (protože dneska přece víme, že holky s křivkami jsou děsně skvělé a všechny ty hubené děsné potvory) on je jasný princ Krasoň (protože- a tohle je podle mě děsně nefér a dost hrozným klišé, jež si autorka asi neuvědomuje - kdyby měl pupík on a nemel tu “ostře řezanou bradu” - určitě by ani nebyl tak milý a chytrý - myslím to samozřejmě ironicky).


Pohádky o mašinkách
? - duben 2022
Pohádky o mašinkách 2010, Pavel Naumann

Můj malý čtenář miluje všechny lokomotivy a mašinky a tuhle knihu i stejnojmenný večerníček zvlášť. Vlídné vyprávění s krásnými ilustracemi a panem Blahošem z výtopny jsou u nás velmi častým hostem.


Pravda o hovínku
? - duben 2022
Pravda o hovínku 2019, Andy Seed

Kniha o hovínku, doslova. I když těch novinek by tam snad mohlo být i více. Krásně ilustrovaná publikace je pro malé milovníky přírody, které naučí sledovat stopy zvířátek v přírodě podle slibovaných hovínek, per a stop. Malý čtenář je nadšený a knihu má moc rád, takže já taky.


Zmizení Sáry Lindertové
duben 2022 (22.-23.)
Zmizení Sáry Lindertové 2019, Kateřina Šardická

Dvě hvězdy se můžou zdát málo vzhledem k ostatním hodnocením, ale tři hvězdy jsem dala i mnohem lepším knihám, což ale neznamená, že kniha je špatná. Ale rozhodně nepatří mezi ty, které bych mohla někomu doporučit nebo mezi knihy, které bych si hýčkala ve své knihovně. Jedná se o autorčinu prvotinu a je to v některých ohledech znát. Snaha o šokující první větu, nepřirozená zvukomalebnost jazyka na prvních stránkách, která se ale v knize nikde neopakuje a pak autorka doslova dodržuje spisovatelské pravidlo: “autor musí znát své postavy a postava musí něco chtít i kdyby to byla sklenice vody”, jenže bohužel, se všemi těmito podrobnostmi čtenáře seznamuje, což text tříští a čtenáře (tedy mě určitě) obtěžuje. Aaa… kdo nechce vědět víc, tady přestane číst, ju? Spoiler Dál se jedná o výhradu ryze subjektivní. Prostě mě téma nadpřirozena a duší kradoucích těla živým…no, krátce, je to nesmysl. Neoslovilo mě to, podle mě je mnohem děsivější, co si dělají živí lidé navzájem a často i s dobrým úmyslem. Hlavní postava Klaudie rozhodně není hrdinka a nepřipadá mi věrohodné její snaha o záchranu všech a všeho. Stejně postava policejního vyšetřovatele, který se stane “lovcem duchů”. Bylo by mnohem barvitějším řešením, kdyby se ukázalo, že ony události se dějí Klaudie v hlavě a ostatní přivádí do nebezpečí kvůli skutečné duševní poruše (a ne astrálnímu zloději těl - pfff!).


Nejšťastnější muž na Zemi
? - duben 2022
Nejšťastnější muž na Zemi 2021, E. Jaku (pseudonym)


Skříň plná Diora
02. duben 2022
Skříň plná Diora 2020, Natasha Lester


Maus – Souborné vydání
26. březen 2022
Maus – Souborné vydání 2012, Art Spiegelman

K tomuto komiksu mě přivedla na střední škole moje učitelka dějepisu a jsem jí za to moc vděčná. Art Spiegelman vytvořil něco, co ukazuje nejen druhou světovou válku a utrpení židovského národa během ní, ale i to, jak těžké je pak žít dál. On sám, jako syn přeživšího nesl vinu za přežití, kterou na něj otec stále přenášel. Je to kniha o rodinách, rodičích a dětech, o holokaustu, neúprosnosti dějin a běhu času. Je to jedinečné čtení.


Opatství Northanger
? - březen 2022
Opatství Northanger 2007, Jane Austen


Pandemie
březen 2022 (06.-17.)
Pandemie 2021, Franck Thilliez


Mluv
? - březen 2022
Mluv 2016, Laurie Halse Anderson


Vděk
? - březen 2022
Vděk 2019, Delphine de Vigan

Malý příběh o velkých věcech. O stáří, pocitu ztráty a bezmoci, o vděku, věku i lásce. O boji za každé slovo. Nevím, jak by mohla být lepší.


Spisovatel jako povolání
? - březen 2022
Spisovatel jako povolání 2017, Haruki Murakami

Já vlastně ani nevím, nejsem Murakamiho čtenář, chtěla jsem si přečíst něco o spisovatelství a výsledkem je zklamání. Já nemám velký zájem o dojmy a zážitky z autorova života, jeho subjektivní názory na konkrétní japonské spisovatelské ceny mě příliš nezaujaly. Oceňuji naopak dojem, že knihu muže napsat každý, jen je třeba ji “vysedět”.


Magický prazdroj
? - březen 2022
Magický prazdroj 1995, Terry Pratchett


Malá kniha o Islanďanech
? - březen 2022
Malá kniha o Islanďanech 2015, Alda Sigmundsdóttir


Chůva
únor 2022 (06.-07.)
Chůva 2019, Gilly Macmillan


Milý Johne
? - únor 2022
Milý Johne 2010, Nicholas Sparks


Spasitel
? - leden 2022
Spasitel 2021, Andy Weir

Zábavné, zajímavé, překvapující, strhující a po všech stránkách uspokojující čtení. Je to pravý román, hlavní postava se vám zalíbí, překoná nebezpečí i nástrahy, slabiny vlastního charakteru, má smysl pro humor a navíc zachrání svět z vesmírné lodi!


Chlapec, krtek, liška a kůň
leden 2022 (04.-11.)
Chlapec, krtek, liška a kůň 2021, Charlie Mackesy

Velký příběh nemusí mít stovky stran a tisíc řádků a velké myšlenky jsou často ty nejjednodušší. Taková je tato kniha, plná obrázků, nežných myšlenek, snad spíš pro pohlazení než pro čtení. Jedna z těch, které přečtete v několika chvílích, ale nikdy nedočtete.


Divočina
leden 2022 (06.-09.)
Divočina 2015, Cheryl Strayed

....nooo, ano. Pustila jsem se do čtení knihy, která před časem vyvolala senzaci a přivedla spoustu svých čtenářů k následování spisovatelky v pouti nespoustanou přírodou, přes hory, se vším vybavením na zádech, bez možnosti si zavolat, bez vody, bez společnosti, za nalezením vnitřního míru. Pro mnohé a i pro mě takové cesty s batohem na zádech jsou...ale...! Já jsem záměrně knihu četla po čase, kdy opadlo nadšení a upřímně řečeno, jsem zklamaná. Četla jsem mnoho knih, kde popisy přírody hrály velkou roli, kde se stala dokonce rovnocenou postavou ve vyprávění, ale v této knize to z mého pohledu autorka nedokázala. Hlavní hrdinka a autorka v jedné osobě mi byla krajně nesympatická. Prožila velkou ztrátu, ale nyní v této době, kdy jsme si všichni prošli velkými ztrátami a obrovskými změnami a zátěží, není její jednání omluvitelné. Já jsem ji shledala dětinskou, sebelítostivou a upřímně, mám předsudky vůči lidem, kteří se rozhodnou (ano, používám záměrně slovo ROZHODNOU) pro drogy. Stejně tak shledávám absurdní, že někdo nechodí se zjevnou klinickou depresí k terapeutovi, ale rozhodne se pro skoro sebevražednou cestu divočinou bez pořádné přípravy, bez fyzické průpravy a jakýchkoli zkušeností (jako, kdyby to byla kniha o tom, jak někdo zkouší skočit z mostu a náhodou se při tom naučí létat, vyšlo by to na stejno. Pro pořádek, fyzikální zákony jasně říkají, jak dopadnete - přímo na chodník). Takže bych to shrnula: proč že byl kolem knihy 'Divočina' takový humbuk?


Na co slova nestačí
leden 2022 (04.-05.)
Na co slova nestačí 2020, Brigid Kemmerer

Příběh je sice určen spíše mladším čtenářům, ale i mně se líbil, i přestože bych se mezi středoškoláky na chodbě už rozhodně neztratila a spíš by si mě pletli s učitelkou na záskok. Pocit osamění, nepatřičnosti, strach z toho, že nezapadáme, to se s věkem neztrácí, jen je umíme lépe maskovat. A tohle je kniha o osamělých lidech, kteří hledají cestu k ostatním. Výtky ale mám (tady hlásím malý SPOILER). Hlavního hrdinu Reva znám z předchozí knihy a těšila jsem se na jeho příběh. Tak jak mi byla předložena jeho minulost, jeho strachy a obavy mi přijde těžko uvěřitelné, jakým způsobem se spřátelí s Emmou, stejně jako průběh jejich vzájemného vztahu. Každá linka zvlášť, Emmina i Revova jsou uvěřitelné, zajímavé, nicméně neladí dohromady. Rozvod rodičů a nevyzrálé jednání pubertální slečny, která se vlastní hloupostí dostane do nebezpečné situace se nedá klást vedle boje proti traumatu z týrání v dětství a jeho původci.


Kde zpívají raci
leden 2022 (04.-05.)
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

och, och, och...víte, jak někdy čtete knihu a občas přeskočíte řádek nebo odstavec, protože Vám popis něčeko přijde rozvleklý? Tak tady se to rozhodně nestane, každá řádká, každé slovo je součástí světa tak krásného, něžného a křehkého a nespoutaného, že kousek vynechat je jako vynechat nádech. Krásný knižní zážitek, vzrušující příběh, nevšední zakončení, zajímaví hrdinové a radost z každé přečtené řádky.


Prasklé zrcadlo
? - leden 2022
Prasklé zrcadlo 2012, Agatha Christie

Krásná a v dobré slova smyslu klasická detektivka z pera Agathy Christie. Paní Marplová zestárla jen o tolik, aby si znovu připomněla, že lidská povaha je všude stejná a že ona je její dobrá a dlouholetá pozorovatelka. Jak mě tato kniha potěšila!


Spolubydlící
prosinec 2021 (25.-28.)
Spolubydlící 2019, Beth O’Leary

Milý a něžný příběh o hledání sebe sama, léčení ran, které nám někdo jiný způsobil, o přátelství, pletení, jídle, nadšení pro vše zajímavé a samozřejmě o spolubydlícím především.


Unesená
? - prosinec 2021
Unesená 2021, T. R. Ragan (pseudonym)


Příběh Arthura Truluva
? - prosinec 2021
Příběh Arthura Truluva 2021, Elizabeth Berg

Kéž by takových knih bylo víc, a pokud jsou, aby se mi častěji dostali do rukou. O lidech, kteří nejsou zbyteční, kteří stále dávají radost, lásku a přijetí jiným. Laskavé pohlazení po mé nejen čtenářské duši.


Slepá mapa
? - říjen 2021
Slepá mapa 2018, Alena Mornštajnová


Vdova
? - září 2021
Vdova 2016, Fiona Barton


1 ...