Ilona70 Ilona70 komentáře u knih

Návrat Návrat Anne Jacobs

Zase dobré čtení, už ne tak pohodové díky začínajícímu vzestupu nacistů a pronásledování Židů.

06.02.2023 4 z 5

Panský dům a jeho dědictví Panský dům a jeho dědictví Anne Jacobs

Zase o kousek výš než předcházející díl, teď už to musím přečíst až do posledního dílu.

06.02.2023 4 z 5

Panský dům a jeho dcery Panský dům a jeho dcery Anne Jacobs

Čtivé jako první díl, trochu víc dramatické.

06.02.2023 3 z 5

Panský dům Panský dům Anne Jacobs

Pohodová oddechovka. Jak chudá dívka ke štěstí přišla.

06.02.2023 3 z 5

Král diplomat Král diplomat Jiří Spěváček

Podle mě to nejlepší co bylo o dynastii Lucemburků napsáno napsal pan profesor. Od té doby co jsem Krále diplomata četla stavím Jana Lucemburského mnohem výš než předtím. Jedná se o jiný, objektivnější a ucelený pohled na tohoto panovníka. Nechápu proč kniha znovu nevychází.

Karel IV. Karel IV. Jiří Spěváček

Podle mě to nejlepší co bylo o dynastii Lucemburků napsáno napsal pan profesor. Začala jsem Václavem IV, pak Králem diplomatem a Karel IV byl poslední. A v tomhle pořadí je i hodnotím. Ale všechny jsou top, těžko se najde někdo, kdo tohle trumfne. Nechápu proč znova nevyjdou a uvítala bych i jejich elektronickou verzi, vzhledem k velikosti se špatně nosí v kabelce.

Václav IV. Václav IV. Jiří Spěváček

Podle mě to nejlepší co bylo o dynastii Lucemburků napsáno napsal pan profesor. Václava IV jsem četla 3x. A budu číst znovu. To snad ani nejde překonat. Literatura faktu a čte se jedním dechem.

Neklidné babí léto Neklidné babí léto František Kožík

Druhý díl úžasného románu. Zase čtivé i když první díl se mi líbil víc. Ale to je dáno tím, že příběh měl větší spád, mladší léta malířky byla zajímavější. Pan Kožík si uměl vybrat osobnosti pro své knihy a přiblížit je čtenářům.

Na křídle větrného mlýna Na křídle větrného mlýna František Kožík

Moc pěkné napsané, pan Kožík to ani jinak neuměl. Čtivé, nabité informacemi.

02.11.2022 5 z 5

Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského Kronika života a vlády Karla IV., krále českého a císaře římského František Kožík

Četla jsem tuhle knížku jako mladá holka a od té chvíle dobu vlády Lucemburků v Čechách miluji a přečetla jsem o ní snad všechno. S odstupem času knihu hodnotím jako velmi čtivý románek pro "historické začátečníky" a nebo výbornou volbu pro lehčí čtení na dovču.

Na letišti kdesi v mlze Na letišti kdesi v mlze Ilona Borská

Knihy Ilony Borské miluji, žádná mě nezklamala. Vyhovoval mi i formát povídek. Jen nechápu proč jiný název a geografická změna letiště... Není to první změna názvu u Borské knih (Příběh staršího bratra)...

12.10.2022 5 z 5

Mezi tiárou a orlicí Mezi tiárou a orlicí Vlastimil Vondruška

Kniha měla asi smůlu, že jsem ji četla až po Přemyslovské a Husitské epopejí, takže jsem měla velká očekávání.Ano poučila jsem se o době, která zůstává tradičně ve stínu vlády dalších Přemyslovců, ale ke konci už se mi to zdálo zdlouhavé.

12.10.2022 4 z 5

Zvrhnutí orli Zvrhnutí orli Frédéric Mitterrand

Super kniha pro milovníky historie, škoda, že nevyšla v češtině. Není to jen výtah známých informací, ale opravdu krásné napsaná kniha, která potěší hlavně ty, kteří o této době už něco vědí, ale i ty kteří potřebují k faktům taky příběh.

12.10.2022 5 z 5

Moc jsem na knížku čekala, po Šikmém kostelu a druhém díle trochu zklamání, ale jde o zcela jinak psanou věc, takže nejde porovnávat. Vůbec jsem o této tragédii nevěděla, takže kniha splnila účel.

06.05.2022 4 z 5

Prodloužený čas Josefa Čapka Prodloužený čas Josefa Čapka Marie Šulcová

Celá pentalogie je nádherná, přečetla jsem na jeden zátah. Poslední díl věnovaný zejména Josefu Čapkovi mě oslovil nejvíc. Josef je stále trochu ve stínu Karla, a myslím, že neprávem. Jeho osud je velmi smutný, a zase - spisovatelka odvedla perfektní práci, jen nechápu proč tyto knihy nevycházejí, bohužel v tištěné podobě nyní nejsou dostupné.

Brána věčnosti Brána věčnosti Marie Šulcová

Celá pentalogie (následuje ještě jeden díl o Josefu Čapkovi) je nádherná, přečetla jsem na jeden zátah. Život sourozenců Čapkových je podán velmi čtivě a ve všech souvislostech. Spisovatelka odvedla perfektní práci, a nepopisuje Karla jako neomylného klasika, ale i jako chybujícího, žárlícího a trochu i sobeckého člověka.

Ladění pro dvě struny Ladění pro dvě struny Marie Šulcová

Celá pentalogie je nádherná, přečetla jsem na jeden zátah. Život sourozenců Čapkových je podán velmi čtivě a ve všech souvislostech. I klasikové jsou lidé a mají chyby - spisovatelka odvedla perfektní práci.

Milá č. 18 Milá č. 18 Leon Uris

Myslela jsem si, že Urisův EXODUS je to nejsilnější co jsem četla. Milá č. 18 je snad ještě výš. Šoa z jiného pohledu než jsme zvyklí. Dost mě překvapilo, že Židům v Polsku pomáhalo jen pár komunistů... Byl to pro mě docela šok jak se Poláci ke genocidě Židů stavěli. Vždycky jsem si myslela, že byli odvážnější než my Češi, když se Němcům v září 1939 bránili, a potom tohle. Přitom, když šlo o ně tak povstat, při Varšavském povstání, uměli. Autor opět nezklamal - množství historických faktů zabalených do čtivého románu.

Tajemné víno Tajemné víno Dinah Lampitt

Čtivý román, s historií to ale nemá mnoho společného. Jak už tu někdo napsal čtení k vodě.

08.08.2021 2 z 5

Moje minulost Moje minulost Marie Louise Von Larisch-Wallersee

Moc zajímavá kniha, trochu jiný pohled na císařskou rodinu a hlavně císařovnu. Koho tato doba zajímá měl by si ji přečíst, je to svědectví z první ruky, i když jistě trochu subjektivní.

08.08.2021 5 z 5