Milá č. 18

Americký autor podává svědectví o životě polské židovské komunity od počátku druhé světové války až po porážku povstání ve varšavském ghettu. V srpnu 1939 začíná příběh židovského lékaře Pavla Bronského, zbaveného funkce děkana lékařské fakulty a potlačujícího svou víru ve snaze přežít, jeho ženy i dvou dospívajících dětí. Dalšími výraznými postavami jsou lékařův švagr kapitán Androfski, jediný židovský důstojník elitního hulánského pluku, a učitel Alexander Brandel, generální tajemník sionistické organizace. Jeho deníkové záznamy, texty nařízení i osobní poznámky uvádějí většinu kapitol. V osudech těchto hlavních hrdinů autor přesvědčivě zachycuje přepadení Polska v září roku 1939, obsazení Varšavy, vyhlášení ghetta a především heroické povstání jeho obyvatel v dubnu roku 1943, kdy se vzepřeli útlaku a bezpráví okupantů a dokázali vzdorovat jejich ohromné přesile čtyřicet čtyři dní a nocí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1579/mila-c-1579.jpg 4.770
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Mila 18, 1994

Kniha Milá č. 18

clarkens

Velmi silný příběh zase trošku z jiného prostředí té doby než koncentrační tábor. Ze začátku jsem u knihy vždy vydržela jen krátce, proto jedna hvězda méně

AlenaF
28.02.2020

Jedna z knih, ke kterým se ráda vracím. Nádherný , drsný, emocialně vysilujici příběh. Stejně na mě zapůsobil i Exodus.

Mudry
07.01.2020

Musím přiznat, že první část knihy mě zrovna nenadchla. Na můj vkus hodně politiky. Jsem ale ráda, že jsem vytrvala . Od druhé části mě příběh zcela pohltil a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

dagmar.rub
02.01.2020

Jedna z nejsilnějších knih co jsem četla. Jak to fungovalo v koncentračních táborech má člověk načteno, o tom je knih spousta, ale jak žili lidé přímo ve varšavském ghettu, to jsem se dozvěděla až z téhle knihy. Jak dokázali bojovat, v jakých podmínkách přežít. Jakou sílu dokáže dát víra a příslušnost k národu.

matej7838
31.05.2019

Už je to dlouho, co jsem ji četl, ale pořád z ní mám ten samý dojem. Byla realističtější než jakýkoli válečný film. Bídu a utrpení jsem viděl nejživěji při čtení této knihy. A přesto není beznadějná a nedělá se z ní na zvracení (alespoň mě se nedělalo). Má dobré postavy a poutavý děj, který člověka táhne víc a víc, jak se blíží konec. Snad se k ní ještě někdy dostanu.

zdenaR
16.04.2019

Velmi poutavě napsáno. Už jsem od Urise četla Exodus, takže jsem měla velká očekávání a nebyla jsem zklamaná.
Odvaha, síla a nezlomnost židovského národa - to je historie zapsaná do dějin.
Jen lidstvo má krátkou paměť :-(((

martina.riz
17.12.2018

Číst knihy od Leona Urise, to je vždy zážitek. Milá č. 18 mi hodně dala a určitě bychom neměli zapomenout, co se dělo za hrůzy.

VladkaBU
11.12.2018

... moje první kniha o tom, jak pracoval odboj. O tom, jak lidi riskovali život a hlavně o odvaze povstat proti zlu. Zajímavý a obdivuhodný příběh