Milá č. 18

Americký autor podává svědectví o životě polské židovské komunity od počátku druhé světové války až po porážku povstání ve varšavském ghettu. V srpnu 1939 začíná příběh židovského lékaře Pavla Bronského, zbaveného funkce děkana lékařské fakulty a potlačujícího svou víru ve snaze přežít, jeho ženy i dvou dospívajících dětí. Dalšími výraznými postavami jsou lékařův švagr kapitán Androfski, jediný židovský důstojník elitního hulánského pluku, a učitel Alexander Brandel, generální tajemník sionistické organizace. Jeho deníkové záznamy, texty nařízení i osobní poznámky uvádějí většinu kapitol. V osudech těchto hlavních hrdinů autor přesvědčivě zachycuje přepadení Polska v září roku 1939, obsazení Varšavy, vyhlášení ghetta a především heroické povstání jeho obyvatel v dubnu roku 1943, kdy se vzepřeli útlaku a bezpráví okupantů a dokázali vzdorovat jejich ohromné přesile čtyřicet čtyři dní a nocí. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1579/mila-c-1579.jpg 4.763
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Mila 18, 1994

Kniha Milá č. 18

Mudry

Musím přiznat, že první část knihy mě zrovna nenadchla. Na můj vkus hodně politiky. Jsem ale ráda, že jsem vytrvala . Od druhé části mě příběh zcela pohltil a od knihy jsem se nemohla odtrhnout.

dagmar.rub

Jedna z nejsilnějších knih co jsem četla. Jak to fungovalo v koncentračních táborech má člověk načteno, o tom je knih spousta, ale jak žili lidé přímo ve varšavském ghettu, to jsem se dozvěděla až z téhle knihy. Jak dokázali bojovat, v jakých podmínkách přežít. Jakou sílu dokáže dát víra a příslušnost k národu.

matej7838
31.05.2019

Už je to dlouho, co jsem ji četl, ale pořád z ní mám ten samý dojem. Byla realističtější než jakýkoli válečný film. Bídu a utrpení jsem viděl nejživěji při čtení této knihy. A přesto není beznadějná a nedělá se z ní na zvracení (alespoň mě se nedělalo). Má dobré postavy a poutavý děj, který člověka táhne víc a víc, jak se blíží konec. Snad se k ní ještě někdy dostanu.

zdenaR
16.04.2019

Velmi poutavě napsáno. Už jsem od Urise četla Exodus, takže jsem měla velká očekávání a nebyla jsem zklamaná.
Odvaha, síla a nezlomnost židovského národa - to je historie zapsaná do dějin.
Jen lidstvo má krátkou paměť :-(((

martina.riz
17.12.2018

Číst knihy od Leona Urise, to je vždy zážitek. Milá č. 18 mi hodně dala a určitě bychom neměli zapomenout, co se dělo za hrůzy.

VladkaBU
11.12.2018

... moje první kniha o tom, jak pracoval odboj. O tom, jak lidi riskovali život a hlavně o odvaze povstat proti zlu. Zajímavý a obdivuhodný příběh

1amu
13.04.2018

Škoda, že kniha má právě takový název, kterým jsem byl zmaten. Ještě, že jméno autora naznačuje, že půjde o kvalitu nejvyšší úrovně. A také tomu tak bylo. Geniální zejména proto, že jsem o povstání ve varšavském ghettu věděl tak málo (ale to je má chyba).

ESKIMOS
05.01.2018

Jedna z těch skvělých knížek, které se vám občas dostanou do ruky odměnou za to, že přečtete stoh jiných, které tak dobré nebyly...